Kiedy obiekt turystyczny może organizować turnusy rehabilitacyjne?

Kiedy obiekt turystyczny może organizować turnusy rehabilitacyjne?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce jest blisko 5 mln osób niepełnosprawnych (dokładnie 4 mln 700 tys., dane wg Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku). Osoby te mają prawo ubiegać się o refundacje turnusów rehabilitacyjnych, a to z kolei sprawia, że ten sektor rynku turystycznego jest niezwykle istotny.

Blisko 5 milionów osób niepełnosprawnych – dokładnie 4 mln 700 tys. – to oczywiście liczba, która zawiera zarówno przypadki niepełnosprawności prawnej, jak i biologicznej, a także różne stopnie niepełnosprawności. Niemniej jednak, na tle całkowitej populacji Polski, jest to liczba bardzo duża.

Osoby niepełnosprawne mają prawo do refundacji tak zwanych turnusów rehabilitacyjnych w określonych ośrodkach. Oczywiście zasady refundowania i jej wysokości, wymogów jakie należy spełnić są ściśle określone przez stosowne przepisy. Ale kto może organizować takie turnusy? Czy każdy obiekt turystyczny? Jeżeli nie każdy, to jaki?

Kto może organizować turnusy rehabilitacyjne?

Kluczową kwestią jest to, że NIE KAŻDY może organizować turnus rehabilitacyjny! Przepisy wyraźnie mówią tu o „organizatorach” oraz „ośrodkach” (nas interesuje ta druga kategoria). Aby uzyskać wpis do rejestru należy wypełnić stosowny wniosek i złożyć go do właściwego terytorialnie urzędu marszałkowskiego (w przypadku ośrodka) lub urzędu wojewódzkiego (w przypadku ośrodka), który podejmuje ostateczną decyzje.

Oczywiście samo złożenie wniosku nie wystarcza, podstawową sprawą jest spełnienie stosownych wymagań. Jakich?

Aby ośrodek uzyskał wpis do rejestru uprawnionych placówek musi spełniać określone standardy, między innymi:
• baza noclegowa i żywieniowa dla min. 20-osobowej grupy osób niepełnosprawnych,
• niezbędni opiekunowie i kadra (w tym personel medyczny),
• gabinet lekarski i/lub zabiegowy,
• zaplecze do realizacji aktywnych form rehabilitacji,
• infrastruktura przystosowana do określonej grupy niepełnosprawności.

Jak sprawdzić czy obiekt ma odpowiednie uprawnienia?

Uprawnienia zarówno dla organizatorów, jak i dla ośrodków wydawane są czasowo. Aby mieć pewność, czy dana placówka posiada aktualną zgodę i czy znajduje się w rejestrze, można sięgnąć do wyszukiwarki znajdującej się na portalu Empatia, prowadzonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wyszukiwarka pozwala na precyzyjne znalezienie placówki wg miejscowości, turnusu, nazwy ośrodka, a także dysfunkcji lub schorzenia, jakie w tym miejscu się rehabilituje.

Na koniec

Właściciele obiektów turystycznych mają prawo zaznaczyć w swojej ofercie fakt, że ich ośrodek zapewnia udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Ale nie może posługiwać się terminem mówiącym wprost lub nawet sugerującym, że jest organizatorem turnusów i pobytów rehabilitacyjnych, jeżeli nie ma stosownych uprawnień. Takie działanie z jednej strony wprowadza w błąd klientów, a z drugiej może narazić obiekt na sankcje prawne. Warto o tym pamiętać!

fot. InspiredImages / Pixabay.com CC0

Następny artykuł Gdzie wybrać się w góry z...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!