Mazury mniej znane: Morąg

Mazury mniej znane: Morąg

Morąg to kolejne mazurskie miasteczko, które leży poza szlakami, jakimi najczęściej podążają turyści. Warto jednak umieścić je na swojej mapie, gdyż znajdziemy tam wszystko, czego potrzeba, by cieszyć się udanym wypoczynkiem.

700 lat Morąga


Morąg leży tylko dwadzieścia pięć kilometrów od Ostródy, na terenie Pojezierza Iławskiego. Jego atutem jest atrakcyjna okolica i wiele ciekawych zakątków, które obejmuje Miejski Szlak Turystyczny. W mieście znajdziemy na przykład zabytki, pamiętające czasy średniowiecza, gdy Krzyżacy wybudowali tam swoją strażnicę – najpierw drewnianą, później murowaną. Właśnie wokół zamku rozwijała się osada, a od 1327 roku miasto.

Wiele zabytków Morąga uległo zniszczeniu podczas pożarów i wojen, ale na pewno warto zobaczyć te zachowane i poddane odbudowie.

Co warto zobaczyć w mieście?


W Morągu zachowało się kilka interesujących zabytków, świadczących o jego długiej tradycji. Jednym z nich jest serce każdego miasta – zabytkowy, gotycki ratusz. Chociaż od XIV wieku przeszedł kilka zmian, udało się zachować jego średniowieczny charakter. Już z daleka nasze oczy przyciąga jego ceglana bryła oraz smukła wieżyczka wieńcząca dach. Wejścia do dawnego ratusza strzegą armaty z czasów wojny prusko-francuskiej (1870-71). W środku swoją siedzibę ma między innymi Urząd Stanu Cywilnego, informacja turystyczna oraz Morąska Izba Pamięci Historycznej.

Zamek krzyżacki to kolejny ważny przystanek na turystycznej mapie miasta. Jego początki sięgają 1280 roku, gdy mieściła się tam strażnica, późnej swą siedzibę miał tam Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Henryk Reuss von Plauen, a po sekularyzacji rezydowali tam starostowie. W czasach swej świetności zamek miał trzy wieże i składał się z aż pięciu skrzydeł! Jednak jak wiele zamków na Mazurach również też zaczął niszczeć, popadając w ruinę. Gdy w 2001 roku trafił w prywatne ręce rozpoczęły się prace nad jego zabezpieczeniem – efekty można podziwiać podczas zwiedzania budowli.

Warto znaleźć również czas na wycieczkę do gotyckiego kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła, którego budowę zainaugurowano w początkach XIV wieku. Wewnątrz znajdują się XV-wieczne malowidła umieszczone na ścianach prezbiterium oraz XIV-wieczny krucyfiks i płyty nagrobne, na uwagę zasługują również barokowe elementy wystroju, jak na przykład rzeźbione ołtarze.

Polecamy także wizytę w Muzeum Herdera, który mieści się w barokowym pałacu Dohnów. Zgromadzono tam eksponaty związane z kulturą i historią regionu oraz ciekawą kolekcję malarstwa holenderskiego.

Morąg na rowerze


Weekendowy wyjazd do Morąga to propozycja także dla aktywnych, na których czekają trzy szlaki rowerowe. To różnej długości pętle, biegnące przez okoliczne miejscowości. Jedną z ciekawszych propozycji jest wyprawa czerwoną trasą – można nią bowiem okrążyć jezioro Narie. Poza tym na rowerzystów czeka jeszcze trasa niebieska (36,5 km) oraz zielona (40 km).

Jezioro Narie


Niedaleko Morąga leży jedno z najpiękniejszych jezior regionu – Narie. Jest to piękny akwen o urozmaiconej linii brzegowej z wieloma zatokami. Otaczają je mazurskie lasy i morenowe wzgórza. Jezioro to świetne miejsce nie tylko dla żeglarzy, ale i wędkarzy oraz nurków, gdyż dzięki temu, że objęte zostało strefą ciszy, zachowało czyste i dość przejrzyste wody.

Następny artykuł 6 błędów popełnianych przez...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!