Polska Wenecja - poznaj prawdziwą perłę regionu Warmii i Mazur!

Polska Wenecja - poznaj prawdziwą perłę regionu Warmii i Mazur!

Jeśli chcesz poczuć się niczym we włoskiej Wenecji, to wcale nie musisz wybierać się do Włoch. Wystarczy, że odwiedzisz Lidzbark Warmiński, który uznawany jest za polski odpowiednik tego znanego i popularnego miejsca. W czym tkwi wyjątkowość tej perły regionu Warmii i Mazur?

O wyjątkowości regionu Warmii i Mazur, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Praktycznie na każdym kroku możemy zobaczyć prawdziwe perełki. Są to przede wszystkim jeziora, niezwykła przyroda, zabytki, jak i same miejscowości, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Do kategorii tego typu miejsc, można śmiało zaliczyć Lidzbark Warmiński, który przez wiele osób określany jest mianem “polskiej Wenecji”. Jest to przede wszystkim spowodowane panującym tutaj klimatem i kanałami, które przecinają tutejsze ulice. Jeśli chcesz poczuć się niczym we włoskiej Wenecji, to już dziś koniecznie odwiedź Lidzbark Warmiński.

 

 


Lidzbark Warmiński - najważniejsze informacje


Przystępując do opisu tego wyjątkowego miejsca, warto rozpocząć od samego początku, czyli w przypadku Lidzbarka Warmińskiego - jego historii. A wszystko zaczęło się w I połowie XIII wieku, kiedy to na tych ziemiach osiedlili się Krzyżacy. To właśnie przez nich zostało założone to wspaniałe miasto. Dzięki szybkiemu rozwojowi i często burzliwej historii, szybko stało się prawdziwą perłą Warmii i Mazur


Co wyróżnia to miejsce? Bez wątpienia malownicza lokalizacja nad rzeką Łyną i Symsarną. To właśnie z tego powodu, Lidzbark bardzo często bywa określany mianem polskiej Wenecji. Wspomniane rzeki, które wiją się przez miasto, do tego liczne kładki i mostki - wszystko to sprawia, że można tu poczuć się jak w Wenecji. Najlepiej, jeśli przekonają się o tym zakochane pary. Romantyczny klimat tego miejsca, powinien zachwycić nawet wybrednego romantyka. 

 

 


Za swego rodzaju symbol Lidzbarka, należy uznać Zamek biskupów warmińskich, który obok kanałów, stanowi największą atrakcję turystyczną tej miejscowości. Dzięki swojej wartości artystycznej i historycznej w skali światowej, zamek uznany został za pomnik historii, dawniej zaliczany do zabytków klasy „0” (według nieaktualnej od 1973 r. klasyfikacji zabytków). Jest to jednocześnie najlepiej zachowany zamek gotycki w Polsce. Lidzbark Warmiński jest miasteczkiem, które w ostatnich latach coraz szybciej się rozwija. Wielość zabytków i imprez kulturalnych oraz sportowych o europejskim zasięgu przyciąga do miasta coraz więcej turystów. Według danych z 1 stycznia 2018 Lidzbark Warmiński liczył 15 877 mieszkańców.


Na obecny wygląd tego miasta, największy wpływ miała bez wątpienia jego burzliwa historia - wkrótce po założeniu zostało ono odbite z rąk krzyżackich przez Prusów, później swoją siedzibę mieli tu biskupi warmińscy. W XIV wieku Lidzbark uzyskał prawa miejskie, a pół wieku później powstały potężne mury obronne okalające miasto.


Z turystycznego punktu widzenia, warto podkreślić fakt, że przez miasto przebiega 8 szlaków turystycznych. Są to szlaki piesze, rowerowe, samochodowe i kajakowe. Do najbardziej znanych należą Szlak Kopernikowski i Szlak Zamków Gotyckich. A jeśli już o turystach mowa, to co w związku z tym warto zobaczyć w Lidzbarku Warmińskim?


Najważniejsze zabytki w Lidzbarku Warmińskim


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, Lidzbark Warmiński może pochwalić się naprawdę imponującymi zabytkami. Najwspanialszym zabytkiem Lidzbarka Warmińskiego jest zamek biskupów warmińskich, który za dużą wartość artystyczną i historyczną w skali światowej, uznany został za pomnik historii. Obecnie znajduje się tam Muzeum Warmii i Mazur.


Przedzamcze zamku w Lidzbarku zostało zaadaptowane w 2011 roku na 4-gwiazdkowy hotel. W 2012 roku w konkursie światowego stowarzyszenia hoteli (International Hotel Awards) otrzymał 3 nagrody: dla najlepszego hotelu w kategorii ogólnej oraz dwie nagrody w kategorii "Best new hotel construction and design" w Europie i na świecie. W konkursie uczestniczyło ok. 100 europejskich hoteli i kilkaset światowych. Na zamku urzędował m.in. Ignacy Krasicki. Zamek pochodzi z XIV wieku. Budowano go w latach 1350-1401 na miejscu grodu pruskiego. Posiada on piwnice, które służyły jako magazyny żywności i więzienie; w ich w części znajdowały się również piece do ogrzewania zamku ciepłym powietrzem. Z kolei w południowym przedzamczu mieściły się: stajnia, spichrze i wozownia; w północnym (przemysłowym): młyn, tartak, szlifiernia, kuźnia miedzi, folusz i garbarnia. Całość otoczono była niezależnymi od miasta murami obronnymi i fosami.




Każdy turysta, który wypoczywa w Lidzbarku Warmińskim, powinien zobaczyć również kolegiatę św. Piotra i Pawła. Niektórym turystom, jego architektura może się kojarzyć z katedrą we Fromborku. W XVII wieku przebudowano ją w stylu barokowym, by w XIX wieku ponownie przywrócić jej gotycki wygląd. Kościół zdobi przepiękne gwiaździste sklepienie, które przetrwało barokowe przeróbki oraz zwieńczona hełmem wieża. Na jej szczycie znajduje się chorągiewka z herbem biskupa Potockiego.


Obowiązkowe będzie również podziwianie murów obronnych i cerkwi pw. Apostołów Piotra i Pawła. Jest to prawosławna cerkiew zbudowana w latach 1818-1823 jako kościół protestancki. Budowę sfinansował król pruski Fryderyk Wilhelm III. Uważa się, że projekt kościoła był bezpośrednio inspirowany twórczością Karola Fryderyka Schinkla (niemieckiego architekta, urbanisty, projektanta i malarza, jednego z wybitniejszych twórców klasycyzmu w Królestwie Prus). Od 1945 roku świątynia służy wyznawcom prawosławia.


Jest to budynek drewniany na kamiennej podmurówce. Jest trójnawową, pięcioprzęsłową bazyliką emporową, z płytkim prezbiterium od północy i dwuwieżową fasadą od południa. We wnętrzu świątyni mieści się współczesny ikonostas. Cerkiew została wpisana do rejestru zabytków w 1957 roku.

 

 

 



Być może niewiele osób wie, że do Lidzbarka prowadziły niegdyś trzy bramy - Dobromiejska, Młyńska i Wysoka, które powstały w tym samym czasie co mury miejskie. Do czasów obecnych funkcjonuje jedynie tzw. przedbramie, przy którym istniał prawdopodobnie barbakan. Wysoka Brama jest potężną 4-piętrową budowlą w stylu gotyckim z dwiema półokrągłymi basztami.


Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje w Lidzbarku Warmińskim


Noclegi w Lidzbarku Warmińskim


Najchętniej wybieranymi kategoriami obiektów noclegowych w Lidzbarku Warmińskimkwatery i pokoje oraz agroturystyki. Rzecz jasna, najwięcej turystów można się tu spodziewać w okresie wiosenno-letnim, kiedy to panują wspaniałe warunki do odkrywania niezwykłych miejsc tego regionu. Sam Lidzbark Warmiński ma bardzo bogatą ofertę noclegów, dlatego znalezienie noclegu na każdą kieszeń, nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy polecają lub nie dane miejsce.


Średnia cena za nocleg w Lidzbarku Warmińskim wynosi 140 zł. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od standardu wybranego obiektu i jego lokalizacji. Znalezienie obiektu spełniającego wymagania Gości, nie powinno stanowić problemu. Największym zainteresowaniem w Lidzbarku cieszą się jednak kwatery i pokoje, gdzie koszt noclegu zaczyna się od 60 zł od osoby. Warto jednak podkreślić, że ceny ustalane są indywidualnie przez właścicieli obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy.


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Lidzbarku Warmińskim:

 





Mamy nadzieję, że nasza propozycja zachęci Was do przyjazdu do Lidzbarka Warmińskiego. To właśnie tu możecie poczuć się jak we włoskiej Wenecji i jednocześnie czerpać wielką przyjemność w odkrywaniu niezwykłych miejsc w tej właśnie miejscowości.


Zdjęcie główne: fot. AdobeStock, CC0


Następny artykuł Krótko i często. Polacy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!