Stare Miasto (obiekt 89241)

Sienkiewicza, 14-100 Ostróda
Stare Miasto
Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Opinie

Bądź pierwszym, który doda opinię o tym obiekcie!

Brak oceny
Dodaj opinię

Opis obiektu

Ostróda to jedno z głównych miast Pojezierza Iławskiego, w jego bezpośrednim leży aż dziesięć jezior! Głównym turystycznym akwenem jest jezioro Drwęckie, wzdłuż którego ciągną się bulwary, mieści się tam również molo i działa wiele przystani oraz port, skąd wypływają statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Turyści mogą się wybrać w rejs Kanałem Elbąskim, którego atrakcję stanowi system śluz i pochylni. Dzięki nim statki pokonują różnicę poziomów pomiędzy jeziorami, momentami „płynąc” po trawie.

 

Ostróda – odrobina historii…

 

Datą powstania Ostródy jest rok 1270, kiedy to Krzyżacy wznieśli swoją strażnicę w miejscu pruskiego grodziska. Wokół budowli zaczęli osiedlać się ludzie i już 60 lat później osada otrzymała prawa miejskie. Mimo że Ostróda zawdzięcza swoje powstanie Krzyżakom, jej mieszkańcy w 1440 roku przystąpili do Związku Pruskiego, jednak nie zmieniło to ich sytuacji i nadal pozostawali pod krzyżackim panowaniem. Również po roku 1525, gdy miała miejsce sekularyzacja zakonu, miasto znalazło się w graniach Prus Książęcych.

 

Warto wspomnieć, że Ostróda była w dużej mierze zasiedlona przez Polaków i stanowiła ważny ośrodek walki o prawa ludności mazurskiej. Wydawano polskojęzyczną gazetę, funkcjonowała polska drukarnia, mieszkał i pracował znany działacz i etnograf Gustaw Gizewiusz.

 

Chociaż początki Ostródy sięgają XIII wieku, to przez pożar, który miał miejsce w 1788 roku, nie zachowała się najstarsza zabudowa. Ogień częściowo zniszczył zamek, a w całości dawny ratusz i kościół. Zniszczenia były ogromne… Czy dzisiaj w Ostródzie jest jakiekolwiek Stare Miasto?

 

Stare Miasto w Ostródzie

 

Zwiedzając Ostródę można wybrać się na poszukiwanie Starego Miasta. Zachowały się pozostałości XIV-wiecznych murów obronnych, które kiedyś w całości otaczały miasto, do którego wjeżdżało się czterema bramami. Teraz fragment obwarowań znajduje się przy ulicy Drwęckiej, koło kościoła pw. św. Dominika Savio. Również ta świątynia ma średniowieczny rodowód, choć jej obecna bryła jest efektem odbudowy po wojennych zniszczeniach.

 

Ważnym zabytkiem Ostródy jest dawny zamek krzyżacki, znajdujący się niedaleko jeziora Drwęckiego. Powstał na planie czworoboku, a wokół elewacji biegły krużganki. Ciekawym elementem był dansker, czyli latryna w formie baszty, która łączyła się z zamkiem dzięki krytemu pomostowi. Podczas wielkiego pożaru zniszczeniu uległo całe wschodnie skrzydło. Warto jednak wspomnieć, że w 1807 roku przez miesiąc gościł tam Napoleon Bonaparte i to właśnie w Ostródzie rozpoczął się jego romans z Marią Walewską. Podczas drugiej wojny światowej żołnierze Armii Czerwonej podpalili zamek, jego odbudowa rozpoczęła się w latach 70. XX wieku. Teraz mieści się tam między innymi muzeum.

 

Z zamku warto pójść na plac 1000-lecia Państwa Polskiego. Jego przedwojenna zabudowa została zniszczona, teraz stoi tam fontanna-pomnik. Pierwszy obelisk z 1907 roku upamiętniał trzech cesarzy niemieckich, w latach 60. XX wieku zastąpiła go rzeźba syren. Po wejściu do Unii Europejskiej przywrócono oryginalny wygląd obelisku, z tym że zdobi go herb Ostródy, miasta partnerskiego Osterode am Harz oraz symbol unijny.

 

Niemal w sąsiedztwie placu, u zbiegu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego, znajduje się zrekonstruowana baszta obronna. Do zabytkowej staromiejskiej zabudowy zaliczymy również okoliczne kamieniczki oraz neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, którego bryła góruje nad centrum Ostródy. Wewnątrz znajduje się prawdziwa perełka średniowiecznej sztuki sakralnej pieta powstała w XIV wieku, dzieło nieznanego artysty. Należy jej szukać w bocznej kaplicy.

 

Warto także obejrzeć kościół ewangelicko-metodystyczny, wybudowany na początku XX wieku. Wyróżnia go charakterystyczna, podwójnie zakończona wieża zegarowa, która pełni także funkcję punktu widokowego. Wspinając się na jej szczyt można oglądać ekspozycję niewielkiego muzeum etnograficznego.

W pobliżu

Sienkiewicza, Ostróda

Szlak pieszy Ostróda Piławki

Mickiewicza 9, Ostróda
Odległość: 211 m

Fontanna Trzech Cesarzy

Pl. Tysiąclecia, Ostróda
Odległość: 301 m

Kościół gotycki św. Dominika Savio

Św. Dominika Savio, Ostróda
Odległość: 314 m

Aquapark Ostróda

Jana Pawła II 9 a, Ostróda
Odległość: 320 m

Zamek krzyżacki w Ostródzie

Adama Mickiewicza 22, Ostróda
Odległość: 393 m

Centrum Kultury w Ostródzie

Adama Mickiewicza 22, Ostróda
Odległość: 393 m

Restauracja Kresowa

Sienkiewicza 10A/1, Ostróda
Odległość: 62 m

Restauracja Wiedeńska

Zakole 18, Ostróda
Odległość: 1.94 km

Szlak pieszy Ostróda Piławki

Mickiewicza 9, Ostróda
Odległość: 211 m

Fontanna Trzech Cesarzy

Pl. Tysiąclecia, Ostróda
Odległość: 301 m

Kościół gotycki św. Dominika Savio

Św. Dominika Savio, Ostróda
Odległość: 314 m

Aquapark Ostróda

Jana Pawła II 9 a, Ostróda
Odległość: 320 m

Zamek krzyżacki w Ostródzie

Adama Mickiewicza 22, Ostróda
Odległość: 393 m

Centrum Kultury w Ostródzie

Adama Mickiewicza 22, Ostróda
Odległość: 393 m

Noclegi w okolicy

Domki Letniskowe TANIO

Domki Letniskowe TANIO

3 Maja 38, Ostróda
Pokój U Celiny

Pokój U Celiny

ul. Wierzbowa 10, Ostróda
Apartament Perski

Apartament Perski

generała Kutrzeby 14F/2, Ostróda

Rynki, Starówki, Place

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!