TOFFI i YAKIZA w MÓZGU

TOFFI i YAKIZA w MÓZGU

23 najciekawsze filmy krótkometrażowe prezentowane na toruńskim festiwalu filmowym TOFFI zobaczą bydgoszczanie, którzy wybiorą się na noc z TOFFI w kultowym klubie Mózg. Filmy z Polski, Singapuru, Australii, Słowenii, USA, Hiszpanii i Włoch wyświetlone zostaną w dwóch blokach – „Najlepsze Shorty TOFFI 2005-2006” oraz „Wielopak Toruńsko – Bydgoski”. Wśród filmów znajdą się zdobywcy nagród TFF TOFFI, zwycięzcy Tribeca Filmfestival, festiwalu w Gdyni czy Singapore Filmfestival. A także obrazy zrealizowane przez twórców pierwszej polskiej komedii o Krzyżakach, autora zdjęć do "Superniani" TVN czy debiut ekranowy Steffena Mollera oraz… byłego wiceprezydenta Bydgoszczy Maciej Obremskiego.

W zestawieniu, które obejrzą wszyscy, którzy odwiedzą 16 grudnia bydgoski klub Mózg, znalazło się wiele filmów uznanych twórców. "Marco P. i złodzieje rowerów", to jeden z najbardziej utytułowanych polskich filmów niezależnych 2005 roku. Zrealizowany przez kontrowersyjnego filmowca Bodo Koxa, zdobył kilkanaście nagród. Sam Kox jest laureatem Polskiej Nagrody Kina Niezależnego OFFSKAR oraz nagrody jury festiwalu w Gdyni.
Nagrodę za triumf na Tribeca Filmfestival w Nowym Jorku wręczał Marcinowi Wronie sam Robert de Niro. "Człowiek – Magnes" to znakomita, nieco nostalgiczna opowieść reżysera o własnym ojcu. Z kolei autor "Silenzio", Piotr Matwiejczyk, oprócz nagród TOFFI [Srebrny Anioł 2004], wygrał w 2006 roku Erę Nowe Horyzonty we Wrocławiu [filmem "Wstyd"]. Film "Bieda –ziemia" warto zobaczyć choćby dlatego, że był to pierwszy, nagradzany w kraju film obecnego kandydata do studenckiego Oscara – Filipa Marczewskiego. Marczewski, gość inicjatywy FOCUS TOFFI oraz zdobywca Srebrnego Anioła’2005, to jednocześnie laureat największej ilości nagród zagranicznych wśród polskich filmowców ostatnich lat [obok "Nikifora" Krzysztofa Krauze]. Singapurski "Little Brother" Michaela Kama wygrał Singapore International Film Festiwal, zaś hiszpański “El Descampado” Petra Toucedy zdobył Grand Prix Los Angeles Short Film Festiwal oraz triumfował na festiwalach w Leicester, Hull i San Roque.
Osobnym tematem jest ledwie dwuminutowy "Orgazm globalny" ["Global Orgasm"] Werthera Germondari. Włoski twórca jest znanym w świecie performerem, twórcom video artu, mail artu i filmu eksperymentalnego. Doczekał się retrospektyw na festiwalach w Sienie, Nicei i Amsterdamie, a prezentowany w Mózgu film był nominowany do Złotej Palmy w Cannes w kategorii krótki metraż.
Bardzo silnie reprezentowany będzie w Mózgu region kujawsko – pomorski. Dopóki TOFFI nie zajęło się kompleksową promocją twórców wywodzących się z tego regionu mało kto wiedział, że Toruń i Bydgoszcz to ważny punkt na mapie młodego kina w Polsce.
Służy temu inicjatywa "Wielopak Toruńsko – Bydgoski" oraz przyznawana od 4 lat nagroda FLISAK. W Bydgoszczy TOFFI pokaże m.in. filmy Pawła Hejbudzkiego ["Stan umysłu", ogólnopolska premiera kinowa kino ORZEŁ w Toruniu, nagrodzony m.in. Grand Prix Doliny Kreatywnej TVP] czy Iwony Strzałki ["Szymon Pyton", Flisak TOFFi’2003]. Skecze kolektywu satyryków Kompania M3 – "Dum–Dum" to dzieło ekipy, która stworzyła pierwszą, polską komedię o Krzyżakach "1409 – afera na zamku Bartenstein" [w rolach głównych Joanna Brodzik, Borys Szyc i Jan Machulski]. "Big Han" to wartościowy dokument bydgoszczanina Jacka Szymczaka, na co dzień pracującego przy największych produkcjach komercyjnych ITI i TVN. W thrillerze "Egzemplarz" w reżyserii torunianina Pawła Jaworskiego, zrealizowanym przez toruńsko - bydgoską ekipę, aktorsko debiutował były wiceprezydent Bydgoszczy Maciej Obremski, zaś w "Końcu wojny" bydgoszczanina Tomasza Szafrańskiego – Steffen Moller.
Tej nocy będzie w czym wybierać, od teledysku po thriller. Zapraszamy na toffiową noc w Mózgu pod czujnym okiem Yakizy.
 
Toruński Film Festival TOFFI jest w tej chwili najszybciej rozwijającą się imprezą prezentującą profesjonalne, międzynarodowe kino niezależne. Znany krytyk filmowy Tomasz Raczek, tak mówił o TOFFI dla Gazety Wyborczej: „TOFFI to prawdziwy festiwal, rzeczywiście zwrócony stronę filmu, a nie życia towarzyskiego”. „Jedyny taki festiwal” - pisała o TFF Wirtualna Polska. TOFFI to rzeczywiście jedyny w Polsce festiwal prezentujący film niezależny w oparciu o międzynarodową definicje „kina niezależnego” oraz kryteria stosowane przez twórców amerykańskiej Independent Spirit Award [w roku 2006 nominowane były do niej, jako filmy niezależne, m.in. takie dzieła jak ”Good Night and Good Luck” oraz „Brokeback Mountain”].
 
Festiwal co roku otrzymuje zgłoszenia od producentów i twórców z całego świata. Do zakończonej w październiku IV edycji zgłoszono 402 filmy z 45 krajów świata. Spośród zgłoszeń oraz filmów zaproszonych przez organizatorów TOFFI wybrano dwie stawki konkursowe – Konkursu na Najlepszy Fabularny Film Pełnometrażowy i Krótkometrażowy.
 
Strona festiwalu: WWW.FESTIVALTOFFI.PL
 
 
Program [pokaz w klubie Mózg potrwa łącznie 330 minut (ok. 5,5 h)]:
 
z cyklu SHORTY TOFFI 2005-2006:

  • Marco P. i złodzieje rowerów,  reż. Bodo Kox, Polska 2005, 33', fabuła
  • Magnet Man,  reż. Bartek Wrona, Polska 2004, 25', fabuła
  • Silenzio,  reż. Piotr Matwiejczyk, Polska 2005, 16', fabuła
  • Wścieklizna, realizacja Jacek Czapnik, Polska 2004, 4', animacja
  • Mr. Parabollic, realizacja Jacek Kościuszko, Polska 2004, 4', eksperyment
  • Bieda Ziemia, reż. Filip Marczewski, Polska 2005, 20', fabuła
  • Little brother, Singapur 2005, 7'. scenariusz i reżyseria Nicholas Chee, fabuła
  • Global Orgazm, Włochy 2004, 2'; reżyseria i scenariusz Werther Germondari, fabuła
  • El Descampado, Hiszpania 2004, 10' ; scenariusz i reżyseria: Pedro Touceda, fabuła
  • El chupinazo, Hiszpania 2005, 10'; reżyseria i scenariusz Eva Patricia Fernández, fabuła
  • V avtu, Słowenia 2006, 6'; reżyseria Marko Bajželj, Gregor Andolšek, fabuła
  • Sans supervision, USA 2005, 10' scenariusz i reżyseria Andrew T. Betzer, fabuła
  • Wobbegong, Australia 2005, 15'; scenariusz i reżyseria Owen Trevor, fabuła
  • Stan umysłu, Polska 2006, reż. Paweł Hejbudzki, 33', dokument
  • Późną nocą,  Polska 2006, 25min. reżyseria Jacek Banach, Przemek Komorniczak, fabuł

z cyklu WIELOPAK TORUŃSKO – BYDGOSKI (edycja 2):

  • Katedra św. Janów , Polska, 2005, 17' dokument
  • LPR zespół Butelka, Polska 2006, 4', teledysk
  • Big Han, Polska 2005, reż. Jacek Szymczak, 15', dokument
  • Egzemplarz, Polska 2004, reż. Paweł Jaworski, 8', fabuła
  • Mr. Parabollic II, realizacja Jacek Kościuszko, Polska 2004, 4', eksperyment
  • Szymon Pyton, reż. Iwona Strzałka, Polska 2003, 27', fabuła
  • Koniec wojny, reż. Tomasz Szafrański, Polska, 2004, 18', fabuła

źródło: www.festivaltoffi.pl

Następny artykuł Sylwester z VIRGIN w Gdańsku!

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!