Ubezpieczenie turystyczne w Szwajcarii - sprawdź, co warto wiedzieć

Ubezpieczenie turystyczne w Szwajcarii - sprawdź, co warto wiedzieć

Planując urlop w Szwajcarii, warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie, ponieważ zarówno podczas zimowego, jak i letniego wypoczynku możemy się rozchorować lub ulec wypadkowi. Skorzystanie w takiej sytuacji z pomocy lekarskiej będzie możliwe tylko wtedy, jeśli będziemy mieli odpowiednie ubezpieczenie. Sprawdź, czy w tym zakresie pomocna będzie karta EKUZ, i czy w Szwajcarii trzeba mieć jednak dodatkowe zabezpieczenie. Materiał powstał przy współpracy reklamowej z szwajcariazdrowie.ch.

Podróżowanie w celach turystycznych po Europie

 

Odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej Polacy mogą korzystać z wielu ułatwień podczas podróżowania po Europie. Przede wszystkim możemy swobodnie przekraczać granice strefy Schengen. Warto więc wiedzieć, że należy do niej także Szwajcaria, pomimo że nie jest w UE. Właśnie dlatego jako turysta możesz przyjechać do tego kraju bez konieczności zgłaszania swojego pobytu w urzędach, pod warunkiem że nie będzie on dłuższy niż 90 dni. Potrzebny Ci będzie jednak przynajmniej dowód osobisty i musisz się liczyć z tym, że na przejściu granicznym możesz być poproszony o jego okazanie. 

 

Wybierając się do kraju Helwetów choćby na krótki urlop, powinieneś się także przygotować na nagłe zdarzenia, wskutek których będzie Ci potrzebne wsparcie medyczne. Przykładem może być skręcona kostka na górskim szlaku, wypadek na stoku narciarskim, czy choćby silna infekcja. Szwajcarzy udzielą Ci w takich sytuacjach pomocy, ale jeśli nie będziesz mieć odpowiedniego ubezpieczenia, każą Ci za nią słono zapłacić. 

 

Urlop w Szwajcarii – czy EKUZ działa poza UE?

 

Najważniejszym dokumentem uprawniającym do korzystania z pomocy medycznej podczas podróżowania po Europie jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wbrew pozorom jest ona honorowana nie tylko w krajach UE, ale także państwach należących do EFTA, a więc również w Szwajcarii. Jej działanie polega na tym, że jej posiadacz może liczyć na pokrycie części kosztów leczenia za granicą przez NFZ. Co ważne, refundowane są wyłącznie te usługi, które są standardowo nieodpłatne dla obywateli kraju, do którego przyjechaliśmy.

 

Warto wiedzieć, że polskie ubezpieczenie NFZ i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza jedynie prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej/EFTA, czyli też w Szwajcarii. Obejmują one wyłącznie zdarzenia wymagające pilnej interwencji medycznej związanej z ratowaniem życia, np. w wyniku nagłej utraty zdrowia lub wypadku. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ nie zapewnia dostępu do opieki zdrowotnej, która w danym momencie nie są absolutną koniecznością, np. profilaktyczna wizyta w gabinecie lekarskim.

 

Co więcej, ze względu na specyfikę szwajcarskiego systemu ubezpieczeń, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ nie pokrywa w całości kosztów związanych z utratą zdrowia czy wypadkiem w Szwajcarii. Część z nich będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Na przykład za pobyt i leczenie stacjonarne w szpitalu dodatkowa opłata wynosi 33 franki dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, a dla osób starszych 92 franki. Za każdy dzień pobytu w szpitalu dodatkowa opłata wynosi 15 franków (osoby dorosłe).

 

Z kolei za transport karetką lub śmigłowcem np. do najbliższego szpitala możesz liczyć na zwrot tylko 50% kosztów takiej usługi. Nierefundowany w ogóle jest natomiast transport do Polski, a także akcje poszukiwawczo-ratownicze np. w górach. 

 

Jeśli więc chcesz czuć się bezpiecznie podczas urlopu w Szwajcarii, wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Ważne jest jednak, by wybrać polisę zapewniającą odpowiedni zakres ochrony i pokrywającą pełną kwotę kosztów ewentualnego leczenia czy ratownictwa. 

 

Jak działa Szwajcarska Karta Ubezpieczeniowa

 

O specyfice szwajcarskiego systemu ochrony zdrowia powinny pamiętać też osoby, które przyjeżdżają do Helwecji w celach zarobkowych. Mają one bowiem obowiązek wykupienia zdrowotnego ubezpieczenia w Szwajcarii. Nie jest ono jednak standardowe dla wszystkich jak w Polsce. Za część usług medycznych trzeba dodatkowo płacić, dlatego bardzo ważne jest, by dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego pakietu. 

 

Warto też wiedzieć, że osoby ubezpieczone otrzymują Szwajcarską Kartę Ubezpieczeniową, która uprawnia do korzystania z opieki lekarskiej także za granicą Szwajcarii (na zasadach określonych w Umowie Ubezpieczeniowej). Dlatego Polak mieszkający na stałe w Szwajcarii może na podstawie swojej Szwajcarskiej Karty Ubezpieczeniowej korzystać z usług medycznych w przypadku nagłej utraty zdrowia lub wypadku podczas pobytu w Polsce oraz np. spędzając wakacje w innych krajach.

 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo już dziś!

 

Bez względu na to, czy wybierasz się do Helwecji na krótki urlop, czy na dłuższy pobyt związany z pracą w tym kraju, zadbaj o swoje bezpieczeństwo poprzez zakup odpowiedniego ubezpieczenia. W wyborze polisy pomoże Ci polski doradca ubezpieczeniowy w Szwajcarii, który doskonale zna zasady funkcjonowania szwajcarskiego systemu ochrony zdrowia i dzięki temu dopasuje ofertę idealnie do Twoich potrzeb.

 

Współpraca reklamowa z szwajcariazdrowie.ch

 

Następny artykuł Festiwal BNP Paribas Kino...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!