Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zbliża się zmiana czasu na letni! Dowiedz się, kiedy trzeba przestawić zegarek, a także czy oznacza to, że śpimy godzinę dłużej, czy krócej? Te pytania zadajemy sobie za każdym razem.

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje zawsze wtedy, kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Pierwszy dzień wiosny wypada 21 marca, natomiast zegarki przestawiamy tydzień później, czyli 28 marca – w ostatnią niedzielę miesiąca.

Zmiana czasu na letni


Zmieniając czas na letni, przesuwamy wskazówki zegarów do przodu o jedną godzinę. Ma to miejsce w nocy z soboty na niedzielę. Jeśli chcemy być bardzo skrupulatni, musimy wstać o 2:00 i od razu przestawić zegarki na 3:00. Zyskujemy dłuższy dzień, ale tracimy godzinę snu. Na szczęście nie musimy fundować sobie pobudki w środku nocy, gdyż nasze smartfony i sprzęt elektroniczny sam przestawia się z czasu zimowego na letni.

Skutków zmiany czasu na letni nie będziemy też odczuwać długo. Nasze organizmy powinny szybko przyzwyczaić się do nowej sytuacji i zmiany dobowego rytmu.

Zmiana czasu na letni – ciekawostka:

  • Pierwszym człowiekiem na świecie, który wspomniał o zmianie czasu był Benjamin Franklin. Napisał o tym w jednym z humorystycznych tekstów i przedstawił obliczenia dotyczące liczby oraz kosztu zużywanych świec.

  • W Polsce po raz pierwszy zmieniono czas w dwudziestoleciu międzywojennym (w 1919 roku) i zrobiono to tylko raz.

  • Czas letni stosowany jest w blisko 70 krajach na świecie – i prawie w całej Europie. Na naszym kontynencie zmiany czasu nie przeprowadza tylko Islandia, Białoruś oraz Rosja.

Zmiana czasu – dlaczego przestawiamy zegarki?


Głównym powodem, dla którego musimy pamiętać o zmianie czasu, jest maksymalne wykorzystanie światła słonecznego. Przestawienie zegarków na czas letni ma zapewnić też oszczędność energii zużywanej na oświetlenie. Pojawia się jednak sporo badań, które zaprzeczają zasadności manipulowania czasem.

Można znaleźć informacje, że tak naprawdę oszczędność energii jest minimalna. Szwedzi przedstawili też tezę, iż zmiana czasu na letni ma negatywny wpływ na zdrowie. W ciągu tygodnia po przestawieniu zegarków mogą pojawić się bowiem kłopoty z krążeniem. Problemy pojawiają się też w bardziej prozaicznych dziedzinach życia, jak podróże. Dotyczy to na przykład pociągów, które po zmianie czasu na letni przyjeżdżają spóźnione, natomiast w odwrotnym przypadku wymusza to postój na trasie.

Analizując te czynniki, niektóre kraje zrezygnowały ze zmiany czasu. Dzieje się tak na przykład w Japonii. Również w Polsce coraz częściej mówi się o wprowadzeniu takiego rozwiązania.

Czy zrezygnujemy ze zmiany czasu?


Jakiś czas temu zapowiadano odejście od zmiany czasu we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ostatni raz przestawiać zegarki mieliśmy w tym roku (2021), ale teraz o projekcie zrobiło się cicho. Nie wiadomo nawet na jakim jest etapie. Póki co, wszystko zostaje po staremu.

Według danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Polacy są za rezygnacją ze zmiany czasu i większość chciałaby przez cały rok funkcjonować zgodnie z czasem środkowoeuropejskim letnim.

Następny artykuł Gdzie na jednodniową...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!