10 najciekawszych atrakcji na Dolnym Śląsku

10 najciekawszych atrakcji na Dolnym Śląsku

Najdłuższa jaskinia w Sudetach, najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach oraz najwyżej położony w Polsce zamek – gdzie znajdziecie te atrakcje? Oczywiście na Dolnym Śląsku. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy 10 najciekawszych – naszym zdaniem – atrakcji, które z całą pewnością warto wziąć pod uwagę nie tylko przy planowaniu wakacyjnego urlopu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was do odkrywania tej części Polski.  Dolny Śląsk jest piękny o każdej porze roku. Zachęcamy do lektury!

Kaplica Czaszek w Czermnej

Jeśli chcecie zobaczyć coś naprawdę niesamowitego, to koniecznie odwiedźcie Kaplicę Czaszek. Znajduje się ona w miejscowości Czermna, koło Kudowy-Zdroju. Co takiego wyjątkowego jest w tym miejscu? Otóż cała kaplica, jej wnętrza, ściany i sufit pokryte są… tysiącami ludzkich czaszek! Dokładnie 3 tysiącami czaszek i kości. Widok mówi sam za siebie. Wszystkie szczątki pochodzą od ofiar wojny trzydziestoletniej a także ofiar chorób zakaźnych z obszaru Ziemi Kłodzkiej. Czaszki i kości zostały odnalezione przypadkowo przez tutejszego księdza a następnie odkopane. To z inicjatywy proboszcza parafii zebrano wszystkie kości i wmurowano je we wnętrza barokowej kaplicy. Jeśli liczba trzech tysięcy nie robi na Was większego wrażenia, zdradzimy Wam, że w piwnicy kaplicy znajduje się 21 tysięcy czaszek, które razem wypełniają ją na wysokość 2 metrów. Oprócz samej kaplicy warto zobaczyć XVII-wieczną, murowaną dzwonnicę z ozdobnym ornamentem, kościół św, Bartłomieja oraz stary cmentarz. Kaplica Czaszek jest jedynym tego typu obiektem w Polsce i jednym z trzech w Europie.

Magiczna Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Macie ochotę na zgłębienie tajemnic najdłuższej jaskini Sudetów? Zapraszamy Was do malowniczej Jaskini Niedźwiedzia, którą znajdziecie w dolinie Kleśnicy, niedaleko wsi Kletno. Odkryta zaledwie 50 lat temu, podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru. Niektórzy nawet twierdzą, że to największa atrakcja Dolnego Śląska. Zgadzacie się z tym? Trasa turystyczna pełna jest ciekawych i zapierających dech w piersiach widoków: stalaktytów, namulisk oraz szczątków niedźwiedzia jaskiniowego, dla którego kiedyś te zakamarki były domem. Niezapomnianym a jednocześnie smutnym widokiem będzie z pewnością szkielet małego niedźwiadka, który nie zdążył się uratować po tym jak wpadł do szczeliny. Jeśli wizyta w jaskini pozostawi w Was niedosyt, wstąpcie po drodze do Muzeum Ziemi w Kletnie i podziwiajcie skamieniałe gniazdo z jajami dinozaura.

Co zobaczycie w jaskini?

•Wielką Szczelinę z tzw. stropem wodnym i wejściem do dolnego piętra jaskini,
•wejście do Starych Partii Wrocławskich oraz ciasne wejście tzw. „szuflada” prowadzące do tzw. Nowych Dolnych Partii,
•Salkę przy Progu Ryżowym,
•Salkę Nietoperzy (mieszka w niej blisko 200 nietoperzy),
•Salę Lwa Jaskiniowego (odnaleziono w niej prawie kompletną czaszkę lwa),
•Salę ze szkieletem niedźwiedzia jaskiniowego,
•Korytarz Mis Martwicowych,
•Korytarz Stalaktytowy,
•Salę Pałacową,
•Zaułek Kaskad,
•Zaułek Heliktytowy,
•Korytarz Wodny,
•Korytarz Człowieka Pierwotnego.

Czas przejścia trasy wynosi ok. 40-45 minut.


Trasa „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej” na Zamku Książ

Proponujemy Wam – naszym zdaniem - najciekawszą atrakcję dla turystów na Dolnym Śląsku – Zamek Książ. Majestatyczna budowla plasuje się w czołówce najpiękniejszych kompleksów zamkowych w Polsce a także za granicą. Warto wybrać się tu z całą rodziną i poznać trasę historyczną śladami II wojny światowej. To jedna z trzech głównych tras turystycznych na zamku. Prowadzi ona turystów przez czasy arystokratycznej rodziny von Hochberg oraz dzieje zamku po roku 1943, kiedy to dotychczasowych mieszkańców wysiedlono, a Główny Urząd Administracyjno-Gospodarczy SS przystąpił do prac budowlanych na terenie całego kompleksu zamkowego. Wnętrze zamku zostało dostosowane do wymagań wojska, zniszczeniom uległ cały wystrój, piękne freski zdobiące sale zostały skute, rzeźby wywieziono a ściany przemalowywano. Pod zamkiem więźniowie obozu koncentracyjnego (którego filie założono na terenie zamku) drążyli podziemne tunele. Legend i różnych opowiastek nie sposób zliczyć. Do tych najpopularniejszych należą te o rzekomych tajnych laboratoriach, które mają znajdować się w podziemiach, a w których to Niemcy mieli przystępować do badań nad bronią i innymi wynalazkami. Naszym zdaniem wizyta na Zamku Książ zapewni Wam sporą dawkę adrenaliny.

Trasa obejmuje:
•najpiękniejsze zamkowe sale (Salon Zielony, Sala Maksymiliana, Salon Biały, Salon Chiński, Salon Gier oraz Salon Barokowy),
•pomieszczenia zamkowe przebudowane przez nazistów w ramach projektu „Riese”,
•najstarszą średniowieczno-renesansową część zamku (Hol Myśliwski, Czarny Dziedziniec, Sala Rycerska, Sala Konrada,
•tunel z okresu II wojny światowej, który został wykuty na głębokości aż 15 metrów pod zamkiem.

Zwiedzenie całej trasy zajmuje ok. 90 min.

Warto także skorzystać z dwóch pozostałych tras zwiedzania: „Książ Barokowy” oraz „Szlakiem Daisy”.

Wałbrzych to miasto, w którym odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Sprawdźcie, gdzie warto udać się po wizycie na Zamku Książ. Zachęcamy!

Sztolnie Walimskie w Górach Sowich – podziemny kompleks „Rzeczka”


Pozostając w tematyce II wojny światowej, przenieśmy się nieco dalej od Zamku Książ. Podziemny kompleks „Rzeczka” w Górach Sowich to jeden z wielu kompleksów wybudowanych w czasie II wojny światowej. Wszystkie one objęte były kryptonimem „Olbrzym” (niem. „Riese”). Kompleks „Rzeczka” znajduje się na wschodnim zboczu góry Ostrej. Jest to jedna z mniejszych sztolni w kompleksie podziemnego miasta. Wybierając się tam warto pamiętać, że temperatura nie przekracza zazwyczaj 7 stopni Celsjusza. „Rzeczka” znana jest z ogromnej podziemnej hali (o długości blisko 100 metrów). Podziemne tunele znajdują się tuż przy głównej drodze z Walimia. Składają się na nie 3 równoległe do sienie sztolnie, tworzące zbliżoną literę „E”. Całkowita powierzchnia kompleksu wynosi 2 500 m2.

Zwiedzanie kompleksu „Rzeczka” obejmuje:
•warownię, w której znajdują się eksponaty i dokumenty,
•halę łączącą sztolnie I i II (32 m długości i 6 m wysokości),
•halę łączącą sztolnie I i III ((80 m długości, 10 m wysokości i 8 m. szerokości), całość jest połączona niewielkim przejściem pod stropem, miejscu tym jest tzw. „gilotyna” gdzie w 1978 roku zginął student, który wszedł do niezabezpieczonej sztolni.

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach

Jeśli mówimy o najciekawszych atrakcjach na Dolnym Śląsku, to nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć majestatycznej Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach. Od wielu lat jest to cel pielgrzymek tysięcy wiernych. Miejsce to słynie z niezwykłych wydarzeń, które trudno racjonalnie wyjaśnić. Symboliczne są schody prowadzące do świątyni. Pośrodku znajduje się ich równo 33 stopnie, co oddaje wiek Jezusa, natomiast schodów nad pierwszym tarasem jest 15. Oznaczają one wiek Maryi przed poczęciem Chrystusa. Magiczna aura wokół świątyni rozpoczęła się od cudownego odzyskania wzroku przez jednego z mieszkańców wsi. Niesamowity widok tworzą tysiące światełek, które oświetlają bazylikę po zmroku. Oświetlenie powstało na pamiątkę wydarzenia z 1697 roku, kiedy to budowlę otoczył niewyjaśniony blask i utrzymywał się przez kilka godzin. Bazylika jest nazywana także Śląską Jerozolimą a to dlatego, że niejako Daniel von Osterberg zainicjował przebudowę Wambierzyc na wzór Jerozolimy. W tym celu zarządził stworzenie kalwarii, której budowa ukończyła się w 1701 roku.

 

Kościół Pokoju w Jaworze

Monumentalny i zjawiskowy Kościół Pokoju to drewniana konstrukcja, która może z zewnątrz nie robi wielkiego wrażenia, ale widok w środku potrafi odebrać mowę. Z kościołami pokoju (tak, bo oprócz tego w Jaworze były jeszcze dwa) związana jest pewna historia. Otóż pierwotnie kościół miał być wykonany z nietrwałych materiałów, miał nie wyróżniać się z tłumu i miał powstać w ciągu jednego roku. Tak zadecydował cesarz Ferdynand III, u którego to zgody na budowę szukali mieszkańcy Jawora. Tak też się stało, świątynia powstała w roku, do jej budowy użyto drewna, słomy i gliny. A jednak kościół pokoju stoi do dziś i ma się dobrze. Pieniądze na jego wybudowanie zebrano dzięki prowadzonej na obszarze całych Niemiec kweście. Największe wrażenie na zwiedzających robią empory czyli balkony, których to cztery kondygnacje znajdują się nad podłogą. W luterańskiej religii balustrady empor wykorzystywano jako miejsce do zobrazowania wydarzeń z Pisma Świętego. Tutaj przybrało to niewyobrażalne rozmiary – na balustradach przedstawiono 70 scen biblijnych! Zobaczymy tu m.in. przedstawienia z Dziejów Apostolskich i Apokalipsy św. Jana. Pozostałe empory to prywatne fundacje, stąd obecność na balustradach szlacheckich herbów. Pobyt w tym kościele na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem.

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa wieża w Pizie? Nie musimy wyjeżdżać do Włoch bo podobną budowlę mamy w Polsce, a dokładnie na Dolnym Śląsku. Zjawisko wyjątkowe, dlatego znalazło się na naszej liście. Dlaczego ją wybudowano? Tego dokładnie nie wie nikt. Być może jest to pozostałość dawnego zamku, a być może to dawna brama miejska. Pewnie jesteście ciekawi dlaczego wieża została wybudowana krzywo? Istnieje legenda, która głosi, że to po prostu fantazja poniosła budowniczych. Kiedy po wielkim pożarze w 1858 roku górna część wieży została zniszczona, dobudowano ją i zwieńczono jaskółczymi ogonami. Dziś odchylenie wieży wynosi 2,14 m. Powód jest mało istotny, wieża prezentuje się wspaniale i jest chętnie umieszczana na pamiątkowych zdjęciach turystów. Dziś Krzywa Wieża to atrakcyjny punkt widokowy, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasteczko.

 

Warto pozostać tu na dłużej, dlatego już teraz sprawdźcie najlepsze noclegi w Ząbkowicach Śląskich.

 

Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie

Dolny Śląsk to miejsce rekordów, bowiem kolejny atrakcja – Wodospad Kamieńczyka – jest najwyższym wodospadem w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajdziecie na wysokości 843 m n.p.m. Malownicza kaskada o wysokości 27 metrów wpada wprost do Wąwozu Kamieńczyka, którego ściany mają 25 metrów wysokości. Wąwóz znajduje się na czerwonym szlaku ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę, dzięki temu po obejrzeniu wodospadu możecie udac się na rekreacyjną wycieczkę. Nie ma chyba równie magicznego miejsca w Polsce. Nic dziwi więc decyzja reżysera filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, który postanowił nakręcić tu część scen.

Szklarska Poręba znana jest nie tylko z Wodospadu Kamieńczyka, sprawdźcie gdzie warto zatrzymać się tu na dłużej: Noclegi Szklarska Poręba.

Zamek Chojnik w Sobieszowie i Pupa Kunegundy


Zapraszamy Was do odwiedzenia najwyżej położonego zamku w Polsce. Uwierzcie, że sama podróż na szczyt góry będzie niezapomniana. Nigdzie indziej nie doznacie takich wrażeń jak tutaj! Dzięki położeniu zamku na szczycie góry Chojnik, całość prezentuje się wprost zjawiskowo. Budowla powstała prawdopodobnie w XIV wieku, a w drugiej połowie XVI wieku trafił w nią piorun, powodując duże zniszczenia. Jak to bywa z zamkami, z tym także związana jest legenda. Dawno temu mieszkająca w zamku księżniczka Kunegunda postanowiła wystawić na próbę wszystkich kandydatów starających się o jej rękę. Wyzwanie polegało na objechaniu zamkowych krużganków z zawiązanymi oczami. Wielu śmiałków poniosło śmierć. Gdy w końcu trafił się wybranek, który sprostał zadaniu, nie wiedzieć czemu – odjechał bez słowa. Nieszczęśliwa księżniczka rzuciła się z wieży. Na pamiątkę tego wydarzenia skała, na której znajduje się charakterystyczne wklęśniecie, została nazwana Pupą Kunegundy.

 

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Na naszej liście nie mogło zabraknąć Wrocławia. Jego najstarszą częścią jest Ostrów Tumski. Otoczony Odrą, wypełniony zabytkowymi budowlami prezentuje się niczym kraina z bajki. Dużo magii z pewnością znajdziecie w tym miejscu. Sam Ostrów – mimo że stanowi nie lada atrakcję - mieści w sobie duży inspirujących zabytków. Możecie potraktować Ostrów jako cel Waszej wycieczki lub jeden z przystanków po drodze. Tak czy inaczej, miejsce to urzeknie Was na zawsze.

Co warto zobaczyć w Ostrowie Tumskim?

•Katedrę św. Jana Chrzciciela, z którego tarasu widokowego możecie bez końca podziwiać panoramę miasta,
•Kościół Świętego Krzyża,
•Muzeum Archidiecezjalne z bezcenną Księgą henrykowską.

Wrocław to miasto mnóstwa atrakcji, które koniecznie musicie poznać: Atrakcje Wrocław.

Następny artykuł Nagroda Specjalna Nocowanie.pl

Komentarze (2)

Panie Pawle, zgadzamy się w 100% :) Dziękujemy za cenną uwagę i podpowiedź. Pozdrawiamy :)

Pawel Paweł

Redakcjo Wałbrzych to nie tylko ciekawe imprezy. Wałbrzych to też ciekawe zabytki architektura mieszczańska, sakralna i przemysłowa oraz cała technika, polecam Starą Kopalnię - Centrum Nauki i Sztuki. Wałbrzych położony w górach i lasach idealny klimat. Wiele historii pałaców, zamków do tego podziemne tunele z czasów wojennych.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!