Zamek Chojnik w Jeleniej Górze
Autor zdjęcia: Beata
9,6 /10

Ocena na podstawie 110 opinii

Domek w Karkonoszach. Cichy Zakątek
Dodaj opinię

Przydatne informacje

Telefon:

(76) 75 56 394

Opinie (110)

9.6 Rewelacyjny
Dodaj opinię
 • 10
  maciej
  2022-07-29 9:46:34

  Świetne dojście jak górski szlak

 • Nie wypada nie zdobyć zamku, choć czasem ciężkie to boje :)

 • rewelacyjna widowi, ciekawe miejsce, trzeba pamiętać ze płatność za wejście do parku nie oznacza zakupu biletu na wejście do zamku.

 • Zamek i droga ok. . Uwagi jednak dwie: pierwsza brak wc na górze zamkowej /ludzie sikają po krzakach lub wokół zamku/, druga to podwójne opłaty-za wejście do parku a potem za wejście do zamku.Chyba ktoś się nad tym nie zastanowił albo nie dogadał -niestety.

 • 10
  Noclegi i apartament w Karkonoszach

  super obiekt do zwiedzania ,dla osób lubiących chodzenie.

Ocena9.6

Dodaj opinię

Opis obiektu

Zamek Chojnik leży w granicach Jeleniej Góry, w położonej na południu dzielnicy Sobieszów. Ruiny widoczne są już z daleka, ponieważ warownia została wzniesiona na szczycie wzniesienia o tej samej co zamek nazwie. Każdy, kto postanowi zwiedzić ten zabytek, będzie mógł się cieszyć wspaniałą panoramą okolicy i Karkonoszy.

Zamek Chojnik – historia miejsca

Góra Chojnik była zamieszkana na długo przed wzniesieniem zamku. Badacze wskazują, że swój gród mogli tam mieć Bobrzanie, ale pierwsze udowodnione zabudowania pojawiły się w XIII wieku. Książę Bolesław Rogatka miał tam swój dwór myśliwski, który później rozbudował Bolko I. Zamek Chojnik został wzniesiony około 1355 roku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II jako jeden z elementów umocnień dla granic swojego państwa.

Za taką lokalizacją przemawiało ukształtowanie terenu – skalisty szczyt idealnie nadawał się do obserwacji rozległego terenu, a strome zbocza utrudniały dostęp. Zamek Chojnik składał się z zamku dolnego, średniego i górnego, a jego dolna część była dodatkowo połączona z fortyfikacjami. Znajdowała się tam również baszta i wieża.

Po śmierci Bolka II wdowa po nim księżna Agnieszka oddała zamek Gotsche Schoffowi. Był to protoplasta potężnego śląskiego rodu Schaffgotschów, którzy władali warownią aż do końca jej istnienia. Miało ono miejsce 31 sierpnia 1675 roku – to data pożaru, jaki wybuchł po uderzeniu pioruna. Zniszczonego zamku nigdy nie odbudowano, co oznacza, że popadł w całkowite zapomnienie. Odwiedzają go turyści, a od 1822 roku do dzisiaj funkcjonuje schronisko, w którym można przenocować.

Oprócz tego przy zamku Chojnik działa bractwo rycerskie, które organizuje turniej „O złoty bełt Chojnika”. Impreza odbywa się we wrześniu – w drugą sobotę i niedzielę miesiąca – a jej uczestnicy prezentują swoje umiejętności strzelania z kuszy. W ramach wydarzenia organizowana jest widowiskowa bitwa o zamek Chojnik oraz wielobój rycerski.

Zamek Chojnik – legenda o Kunegundzie

Każdy zamek ma swego ducha oraz własną legendę. W Chojniku nadal żywa jest pamięć o Kunegundzie, córce tamtejszego kasztelana. Dziewczyna postanowiła, że wyjdzie za mąż tylko za tego rycerza, który w pełnym bojowym rynsztunku objedzie konno mury zamkowe. Wielu śmiałków podejmowało to wyzwanie, jednak każdy spadał w przepaść. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy na zamek Chojnik przybył młodzieniec, który tak spodobał się Kunegundzie, że chciała go powstrzymać przed wjechaniem na mury. On jednak poddał się próbie i wyszedł z niej obronną ręką. Ale jego celem wcale nie było małżeństwo z dziewczyną – chciał pomścić swoich poprzedników i dać jej nauczkę, odrzucił jej uczucie i odjechał. Zraniona i zhańbiona Kunegunda rzuciła się z murów zamkowych w przepaść…

Legenda stała się szczególnie popularna w dobie romantyzmu – zainspirowała Adama Mickiewicza i Fryderyka Schillera. Nasz wieszcz stworzył balladę, natomiast Schiller poemat o losach Kunegundy.

Zamek Chojnik – jak dojechać?

Do zamku Chojnik bez problemu da się dojechać własnym samochodem – auto można zostawić na parkingu przy ulicy Zamkowej, czas wejścia na szczyt wzniesienia wynosi około pół godziny. Do wyboru są dwie trasy – spacerowa czerwona oraz szlak czarny, który uważany jest za trudniejszy.

W pobliżu

Zamkowa 1, Jelenia Góra

Zachełmie

Zachełmie, Karpacz
Odległość: 1.53 km

Miejski Dom Kultury Muflon

Cieplicka 172, Jelenia Góra
Odległość: 1.67 km

Pałac Pakoszów

Zamkowa 3, Piechowice
Odległość: 2.81 km

Stawy Podgórzyńskie

Podgórzyn
Odległość: 3.41 km

Karkonoski Park Narodowy

Chałubińskiego 23, Jelenia Góra
Odległość: 3.51 km

Wodospad Podgórnej

Przesieka -, Przesieka
Odległość: 3.73 km

Hotel Eko Sasanka*** Restauracja

Słowackiego 4, Szklarska Poręba
Odległość: 3.40 km

Zachełmie

Zachełmie, Karpacz
Odległość: 1.53 km

Miejski Dom Kultury Muflon

Cieplicka 172, Jelenia Góra
Odległość: 1.67 km

Pałac Pakoszów

Zamkowa 3, Piechowice
Odległość: 2.81 km

Stawy Podgórzyńskie

Podgórzyn
Odległość: 3.41 km

Karkonoski Park Narodowy

Chałubińskiego 23, Jelenia Góra
Odległość: 3.51 km

Wodospad Podgórnej

Przesieka -, Przesieka
Odległość: 3.73 km

Noclegi w okolicy

Willa Róża Karkonoszy

Willa Róża Karkonoszy

Zamkowa 5, Jelenia Góra
Willa Justyna

Willa Justyna

Bronisława Czecha 7-9, Jelenia Góra
DOM KRAWCA

DOM KRAWCA

Młyńska 17, Jelenia Góra

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej