10 zasad bezpiecznego turysty. Dekalog podróżowania

10 zasad bezpiecznego turysty. Dekalog podróżowania

Należysz do osób, które w najbliższym czasie planują wyjazdy? Dla wszystkich to nowa sytuacja, wymagająca innych niż do tej pory zachowań. Zastanów się wcześniej, co zrobić, by cieszyć wymarzonym urlopem, a jednocześnie nie narażać na szwank bezpieczeństwa swojego oraz towarzyszących ci osób.

Przez wiele tygodni zastanawialiśmy się nad tym, czy wakacje w ogóle się odbędą. Teraz, odkąd dla wyjazdów wypoczynkowych mamy zielone światło, głowimy się, jak je zaplanować, by były bezpieczne. Podróżowanie w dobie koronawirusa na pewno różni się od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni do tej pory. Trzeba więc zmienić niektóre swoje nawyki i wdrożyć dekalog zachowań turysty podczas wyjazdów poza swoje miejsce zamieszkania.


Wybierz odpowiedni nocleg


Przez „odpowiedni nocleg” rozumiemy miejsca, w których nie będziesz narażony na zbyt częsty kontakt z innymi osobami. Na szczęście na polskim rynku turystycznym działa szereg obiektów, zapewniających komfortowy wypoczynek w dobie koronawirusa. Polecamy wybór takich kategorii, gdzie oferowana jest większa prywatność. Naszym zdaniem warto zwrócić uwagę przede wszystkim na domki oraz apartamenty. Zapewniają one bowiem pełną niezależność i nie wymuszają przebywania z osobami, które nie należą do grona najbliższych. Większe obiekty noclegowe również wprowadzają szereg procedur zapewniających bezpieczeństwo, warto o nie pytać dokonując rezerwacji.

Warto również zwrócić uwagę na wyposażenie obiektów noclegowych. Sporo nowo oddanych domków letniskowych oraz wakacyjnych apartamentów oferuje dobrze dobrany sprzęt, ułatwiający codzienne funkcjonowanie. Znajdziesz tam na przykład pralki oraz zmywarki, przez co łatwiej ci będzie podczas wakacji zadbać o higienę i sterylną czystość.

Szukaj noclegów w ustronnych miejscach


Planując wakacje, staraj się unikać dużych skupisk ludzi. Wiadomo, że trudno to zrobić, szukając noclegów w centrum turystycznych kurortów. Zamiast tego rozejrzyj się za ofertą w zacisznej okolicy, z dala od tłumu. Wyjeżdżając na wakacje podczas epidemii najlepiej myśleć nieszablonowo. Po wielu tygodniach zamknięcia, wszędzie może zrobić się tłoczniej, dlatego w tym roku warto myśleć nieszablonowo.

Być może uda ci się odwiedzić mniej oczywisty region? Polecamy przepiękne Góry Świętokrzyskie oraz Góry Sowie, natomiast wypoczynek nad jeziorem możesz zaplanować na malowniczym Pojezierzu Drawskim. Również nad Morzem Bałtyckim znajdziesz sporo spokojnych miejscowości, gdzie do twojej dyspozycji będzie piękna plaża bez tłumu wczasowiczów.

Zapytaj o procedury bezpieczeństwa w obiekcie noclegowym


Kiedy już zdecydujesz się na kierunek oraz kategorię obiektu noclegowego, czas na konkrety. Wybierz wymarzone miejsce na wakacje. Do tej pory najważniejszymi kryteriami były lokalizacja, cena oraz warunki pobytowe. Teraz dochodzą do tego procedury bezpieczeństwa. Rząd przygotował szereg wytycznych, których powinny przestrzegać obiekty noclegowe, by móc przyjmować gości. Przed dokonaniem rezerwacji koniecznie o nie zapytaj!

Najważniejszą kwestią jest dezynfekcja i dokładne sprzątanie pokoju, które należy przeprowadzać po każdym wymeldowaniu gości. Natomiast „zwykłe” sprzątanie teraz przeprowadzane jest tylko na życzenie. Oprócz tego właściciele powinni dezynfekować przestrzenie wspólne, jak recepcja, oraz udostępniać płyny do dezynfekcji rąk.

Pamiętaj o ograniczeniu działalności gastronomii


Tegoroczne urlopy będą inne niż dotychczas również ze względu na ograniczenie w działaniu obiektów gastronomicznych. Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni, że jeśli podczas zwiedzania zgłodniejemy, możemy wejść do restauracji i zjeść obiad lub kupić jakąś przekąskę. Teraz na gastronomię nałożone są obostrzenia – w tej chwili nie ma możliwości spożywania posiłków w lokalach. Można natomiast zamówić jedzenie na dowóz oraz na wynos.

Warto pamiętać o małym haczyku. Jako że obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, jedzenie w miejscu publicznym jest zabronione, najlepiej zamawiać je do kwatery. Zasada obowiązuje również w przypadku, gdy twój obiekt oferuje wyżywienia. Najbezpieczniejszym wyjściem będzie prośba o dostarczanie posiłków do pokoju.

Ogranicz liczbę towarzyszy podróży


Społeczna kwarantanna sprawiła, że kontakt z przyjaciółmi został sprowadzony do wirtualnych rozmów. Wiele osób planowało więc wspólny wyjazd i spędzanie czasu „w realu”. Jeżeli nie mogliście widzieć się na co dzień, radzimy wstrzymać się jeszcze z takimi podróżami w dużym gronie. Na razie najbezpieczniej jest wyjechać z ludźmi, z którymi mieszkasz we wspólnym gospodarstwie domowym oraz z tymi, których widujesz najczęściej.

Pamiętaj również, że nadal nie powinno się gromadzić w większych grupach. Zasadę tę stosuje się również podczas wypoczynku.

Dopasuj odpowiedni środek transportu


Oprócz kwestii dotyczących kierunku podróży, istotnym problemem jest wybór odpowiedniego środka lokomocji. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście własny samochód, ale przecież nie wszyscy mają taką możliwość. Wtedy pozostaje transport publiczny. Najpewniejsze są pociągi, gdyż część firm organizujących przewozy autobusami dalekobieżnymi zawiesiło kursy. Teraz sytuacja powoli wraca do normy, nadal jednak warto ją monitorować.

Podróż własnym samochodem jest najbezpieczniejsza i najmniej kłopotliwa. Jedziemy bowiem tylko z tymi, których znamy, a także nie mamy obowiązku zakładania maseczek czy rękawiczek jednorazowych. W pociągach oraz autobusach dalekobieżnych i miejskich należy zachować dystans przynajmniej 2 metrów oraz zakrywać usta i nos. Warto również, o ile to możliwe, unikać najczęściej wybieranych linii i przemieszczania się w godzinach szczytu.

Przestrzegaj obowiązujących zasad higieny

 

Nadal obowiązują też zasady higieny, o których od tygodni mówią wszystkie media. Nie zapominaj o stosowaniu ich podczas swojego urlopu.

  • Kiedy tylko jest to możliwe, myj ręce wodą z mydłem lub dezynfekuj je preparatami na bazie alkoholu.
  • Staraj się nie dotykać dłońmi okolic nosa, oczu i ust, ponieważ w ten sposób możesz przenieść na siebie wirusa.
  • Regularnie dezynfekuj swój telefon i korzystaj z niego, gdy jesz.
  • Kiedy kichasz i kaszlesz, zasłaniaj usta łokciem albo chusteczką.
  • Regularnie dezynfekuj powierzchnie w pokoju i łazience, w których przebywasz. Jeśli właściciel obiektu nie zostawił odpowiedniego preparatu, poproś o niego.

Ograniczaj bezpośrednie kontakty z nieznanymi osobami


Jeśli do tej pory wyjazdy wakacyjne kojarzyły ci się z nawiązywaniem nowych znajomości, radzimy zmienić te przyzwyczajenia. Podczas epidemii obowiązują zasady dystansu społecznego, polegające na maksymalnym ograniczeniu kontaktu z obcymi. Nawet jeżeli wypoczywasz respektuj je ze względu na siebie, ale także bezpieczeństwo otaczających cię osób. Przypominamy, jakimi zasadami warto się kierować podczas urlopu:

  • Utrzymuj odległość przynajmniej 2 metrów od innych osób.
  • Unikaj bezpośredniego kontaktu – nie przytulaj, nie całuj i nie podawaj ręki na powitanie.
  • W miarę możliwości korzystaj z kart z płatniczych i innych płatności bezgotówkowych. Na banknotach i bilonie mogą znajdować się bakterie i wirusy.
  • W miejscach publicznych noś maseczkę, która będzie zasłaniać usta i nos.

Respektuj procedury bezpieczeństwa w miejscu wypoczynku


Tylko od nas zależy, czy nasz wakacyjny wyjazd będzie bezpieczny i upłynie w przyjaznej atmosferze. Aby tak się stało, przestrzegaj procedur bezpieczeństwa, jakie ustalili właściciele obiektu noclegowego czy atrakcji turystycznych, które chcesz odwiedzić. Być może niektóre rzeczy nie przypadną ci do gustu, ale pamiętaj, że zostały wprowadzone po to, byśmy mogli w końcu odetchnąć i zmienić otoczenie.

Przypominamy, co może zrobić właściciel obiektu noclegowego w ramach procedur bezpieczeństwa:
  • Może poprosić o zmierzenie temperatury ciała. Należy jednak pilnować, by korzystał z termometru laserowego, dzięki czemu cała procedura przebiega bezdotykowo.
  • Może ograniczyć kolejkę do zameldowania, zmniejszając liczbę osób, jaka w tym samym czasie przebywa w recepcji.
  • Może wprowadzić całkowity zakaz przyprowadzania osób, które nie są zameldowane w obiekcie.
  • Może ograniczyć korzystanie z przestrzeni rekreacyjnej, na przykład basenu, jacuzzi czy sauny.

Przed przyjazdem zorientuj się także, na jakich zasadach działają atrakcje turystyczne, które zamierzałeś odwiedzić. Być może są jeszcze niedostępne lub obowiązują limity wejść i rezerwacje? To wszystko warto wiedzieć wcześniej, by odpowiednio zorganizować wypoczynek.

Dbaj o swoje zdrowie


Na koniec należy wspomnieć jeszcze o kwestiach zdrowotnych. Przede wszystkim nie jedź na wakacje chory, z gorączką lub przeziębieniem. Jeżeli obiekt wymaga zmierzenia temperatury, nie zostaniesz zameldowany. Reaguj także, gdy poczujesz się źle podczas pobytu. Jeśli zaczniesz podejrzewać u siebie zakażenie koronawirusem, poinformuj o tym obsługę obiektu i postępuj zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

GIS radzi również, by w ramach dbania o zdrowie i odporność, stosować zrównoważoną dietę. Należy unikać przetworzonej żywności, jeść przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców oraz nawadniać organizm. Nie rezygnuj z tego także podczas wakacyjnego wypoczynku.

Następny artykuł Czeka nas turystyczny boom...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!