18. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej DZIEŃ IV

18. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej DZIEŃ IV

18. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej została odwołana.

Jazz Band Młynarski - Masecki,
 Orkiestra 17 os.


„JAZZ-BAND MŁYNARSKI-MASECKI” to zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat XX-stych ubiegłego wieku. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz-Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane.

W tym roku Jazz Band Młynarski-Masecki wracają do Bielska-Białej ze swoją drugą płytą. Tym razem artyści postanowili pójść o krok dalej i spełnić swoje wielkie marzenie o prawdziwej jazzowej orkiestrze. Do podstawowego składu, który liczył 7 osób, dodali sekcję skrzypiec oraz trąbki i puzony. W ten sposób powstał 17-sto osobowy zespół o dużo szerszej brzmieniowej palecie.

Tytuł „Płyta z zadrą w sercu” to tytuł jednej z piosenek jednego z największych polskich tekściarzy XX wieku - Mariana Hemara. Polski przekład amerykańskiego standardu Cliffa Friend’a, Charliego Tobias’a i Boyd’a Bunch’a robił furorę w jednej z rewii warszawskiego teatru Cyrulik Warszawski w roku 1938. Muzycy zapatrzeni w stare fotografie i zasłuchani w orkiestry polskie i amerykańskie, postanowili stworzyć świat, w którym II Wojna Światowa nie miała miejsca, a jazzbandy taneczne w Polsce nie przestają istnieć i grają czerpiąc ze wszelkich dobrodziejstw nowoczesności.

Zakończenie: Film, 17 min.
Tomasz Stańko, Koncert solo, 1980 r. reżyseria: Krzysztof Bukowski

cena biletu - 80,00 zł
cena biletu ulgowego (Bielska Karta Rodzina +, Weteran +, Bielska Karta Seniora, młodzież szkolna) – 40,00 zł

Źródło: materiały prasowe

Zobacz noclegi w Bielsku-Białej

Miejsce

Bielskie Centrum Kultury
Ośrodki kultury

Bielskie Centrum Kultury

ul. Słowackiego, Bielsko-Biała

Komentarze

Najbliższe wydarzenia w Bielsku-Białej

Miejscowość:
Bielsko-Biała
Miejsce imprezy:
Bielskie Centrum Kultury - Dom Muzyki
Miejscowość:
Żywiec
(ok. 19km od Bielska-Białej)
Miejsce imprezy:
Miejskie Centrum Kultury

Zobacz również