Poznaj miejsca, w których legalnie możesz grillować podczas Majówki!

Poznaj miejsca, w których legalnie możesz grillować podczas Majówki!

Majówka to czas, kiedy w wielu polskich miejscowościach na dobre rozpoczyna się sezon grillowy. Ten sposób spędzania wolnego czasu uznawany jest za swego rodzaju “narodowe hobby”. Grillujemy przede wszystkich na swoich prywatnych działkach. Czy wiesz, gdzie jeszcze legalnie możesz grillować swoje ulubione przysmaki?

Nieodłącznym elementem niemal każdej Majówki zawsze jest grill. Spotykamy się przy nim w gronie rodziny lub znajomych. Tego typu spędzanie wolnego czasu daje wiele możliwości na pogłębienie naszych wzajemnych relacji.

 


fot. Karol Wiak

Grillowanie jest wyjątkowym sposobem na relaks po wyczerpującym tygodniu pracy. Wiele osób, które planują swój wypoczynek podczas weekendu majowego, wszelkiego typu rozważania rozpoczyna właśnie od kwestii, gdzie będzie można rozpalić grilla, jeśli nie mamy do dyspozycji swojej własnej działki. W poprzednich latach podczas Majówki, było to możliwe w ogródkach, znajdujących się przy pensjonatach, willach, czy kwaterach i pokojach. A co w przypadku, gdy podczas wypoczynku na łonie natury lub podczas wycieczki jednodniowej najdzie nas ochota na kiełbasę lub karkówkę z grilla? Pamiętaj, że grilla możesz rozpalić tylko w specjalnie wyznaczonych ku temu miejscach


Gdzie można rozpalić grilla?


Wybór lokalizacji na ucztę w plenerze jest niezwykle ważny. Nieodpowiednia lokalizacja może wiązać się z karą grzywny. Warto w związku z tym odpowiednio przygotować się do wielkiego, majówkowego grillowania.


Jeśli mamy w planach zorganizować tego typu spotkanie w gronie rodziny lub znajomych, to najbezpieczniej będzie to zrobić w naszym przydomowym ogrodzie lub działce. Teoretycznie na naszej własnej posesji nikt nie może nam niczego zabronić. Wszystko oczywiście powinno odbywać się w granicach zdrowego rozsądku - tak, by nie narażać na wszelkiego typu nieprzyjemności naszych sąsiadów lub wszelkiego typu zabudowań.fot. AdobeStock, CC0

Jeśli w pobliżu znajduje się inny dom, to najlepiej będzie poinformować sąsiadów o planowanej “imprezie”. W przeciwnym razie, łatwo możemy narazić się na zakłócanie ciszy nocnej i mandat w wysokości do 500 zł.


Co w przypadku, gdy nie posiadamy własnego ogrodu lub działki? Z pomocą mogą nam tu przyjść specjalnie wyznaczone strefy do grillowania, znajdujące się w przestrzeni publicznej w wielu polskich miastach. I tak, legalne grillowanie jest możliwe np. w parkach, skwerach i obiektach rekreacyjnych, znajdujących się w Łodzi. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Warszawy - grilla możemy rozpalić m.in. w parku Skaryszewskim, parku Górczewska, parku Praskim, parku Fosa i Stok Cytadeli i na Polu Mokotowskim.


Turyści i mieszkańcy, którzy planują grillować we Wrocławiu, mogą to robić m.in. w Lesie Rędzińskim, Lesie Osobowickim, Lesie Sołtysowickim, na Wzgórzu Andersa, czy w okolicach kąpieliska przy ulicy Królewieckiej.


Kilka fajnych miejsc oferuje również Lublin. Tu możemy miło spędzić czas m.in. nad Zalewem Zemborzyckim, przy ulicy Pozytywistów 14a, obok górki saneczkowej na ulicy Bohaterów Monte Cassino, czy w wąwozie graniczącym z Czubami. Musimy jednak pamiętać o tym, aby zaznajomić się z ustalonymi regulaminami i zachować porządek.

 

 


 


Czy można grillować w parku lub nad rzeką?


Należy również pamiętać o tym, że przepisy krajowe nie zabraniają nam grillowania w plenerze. Musimy jednak ustalić, kto administruje daną przestrzenią, czy właściciel tego miejsca pozwala na biesiadowanie i czy nie stwarzamy ryzyka wystąpienia pożaru. Najlepiej w takich przypadkach najlepiej będzie odwiedzić stronę zarządcy danego terenu lub po prostu skontaktować się z nim telefonicznie. 


Niezwykle ważny jest art. 82, par. 3 Kodeksu Wykroczeń:


Nie roznieca się ognia bezpośrednio w lesie, na terenach śródleśnych oraz na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk. Niedostosowanie się do tych norm skutkuje otrzymaniem kary w postaci aresztu, nagany lub grzywny. Warto mieć na uwadze, że zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości, rozpalając grilla  nad rzeką czy w parku, nie można spożywać alkoholu. Grozi to mandatem w kwocie 100 zł.


Poznaj: 

5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce

TOP 5 miejscowości w Polsce do wypoczynku nad rzeką


Czy można grillować na plaży i w górach?


Jeśli mamy w planach grillowanie na plaży nad morzem, to należy podkreślić, że nie ma jasnych przepisów, które kategorycznie zabraniałyby grillować na plaży. Wręcz przeciwnie, w zasadzie jak najbardziej jest to dozwolone. Nie oznacza to jednak, że grillowanie na plaży nigdy nie skutkuje mandatem. Obowiązuje tu zasada, jak w przypadku parków - nie można stwarzać zagrożenia, uprzykrzać życia plażowiczom i spożywać alkoholu. Najlepiej w takim przypadku wybrać mało zatłoczone plaże, na których przebywa mało osób.


Sprawdź: Plaża w Rogowie. Spokojnie i bez tłumów.


W przypadku gór sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Dlaczego? Większość popularnych szczytów górskich znajduje się na terenie parków narodowych, gdzie grillowanie jest surowo zabronione. Tego typu spędzanie wolnego czasu jest możliwe tylko i wyłącznie w specjalnie wyznaczonych ku temu miejscach.

 


Sprawdź oferty noclegów nad morzem i w górach


A co z grillowaniem na balkonie?


To kwestia niezwykle sporna, nad którą zastanawia się chyba każdy z nas. Co prawda nasz balkon należy do posesji i jest naszą własnością prywatną, ale nie oznacza to, że nam wszystko wolno. Takie praktyki są niemile widziane przez sąsiadów, którym przeszkadza hałas lub unoszący się w powietrzu dym. Może to skutkować wezwaniem policji. Ich przyjazd będzie jak najbardziej zasadny i możemy otrzymać mandat w wysokości do 500 zł.


Pamiętajmy, że nie ma przeciwwskazań do biesiadowania w plenerze. Najlepiej robić to z głową i w specjalnie wyznaczonych miejscach. Zaleca się również zadbać o porządek i nie zaśmiecać przestrzeni publicznej. Wtedy nasze grillowanie będzie jak najbardziej udane!


Zdjęcie główne: fot. AdobeStock, CC0

Następny artykuł Majówka na Węgrzech....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!