Okno Pawlikowskiego - miejsce, w którym się zakochasz

Okno Pawlikowskiego - miejsce, w którym się zakochasz

Wybierając Tatry na miejsce swojego wypoczynku, można skorzystać z wielu wyjątkowych możliwości. Jedną z największych atrakcji są bez wątpienia jaskinie w Tatrach. W jednej z nich znajduje się prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w tym regionie górskim. To Okno Pawlikowskiego, które polecamy nie tylko na wiosenno-letnią wyprawę. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?

Każdy moment jest dobry, by eksplorować Tatry. Gdyby chcieć jednoznacznie stwierdzić, kiedy panuje tu najmniejszy ruch, to niezwykle trudno wskazać konkretny moment, bo pobyt w Tatrach cieszy się dużą popularnością w każdym miesiącu i o każdej porze roku. Nikogo, w związku z tym nie powinno dziwić to, że apartamenty Tatry to jedna z najchętniej wybieranych kategorii, a jaskinie w Tatrach to jedne z dość popularnych atrakcji turystycznych. Jest tu jednak takie miejsce, które cieszy się szczególnym zainteresowaniem. To Okno Pawlikowskiego, będące częścią Jaskini Mylnej. Panorama, jaką można stąd podziwiać jest naprawdę wyjątkowa.


Zobacz również: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń


Okno Pawlikowskiego - najważniejsze informacje


Atrakcje turystyczne w Tatrach to przede wszystkim atrakcje przyrodnicze, które odwiedzają turyści z różnych stron Polski. Wydawać by się mogło, że w przypadku jaskini można spodziewać się ciemności i zimna. Warto podkreślić, że dominują tu również piękne widoki. To stalaktyty i stalagmity, ale i piękne widoki na góry. Jak to możliwe? Jeśli uda Ci się dotrzeć do Okna Pawlikowskiego, to dowiesz się dlaczego.



fot. PtakFOTO / AdobeStock, CC0

Okno Pawlikowskiego to poziomy otwór skalny, który znajduje się w północno-zachodniej części Jaskini Mylnej w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Kościeliskiej. Jest to jedna z popularnych atrakcji turystycznych Tatr, zwłaszcza wśród miłośników wspinaczki.


Okno Pawlikowskiego otrzymało swoją nazwę na cześć pierwszego badacza systemu jaskiń - Jana Pawlikowskiego, który odkrył Jaskinię Mylną w 1885 roku. W jaskini można znaleźć inne interesujące formacje skalne oraz liczne korytarze i jaskinie, które stanowią atrakcję dla turystów i wspinaczy.


Jaskinia Mylna i Okno Pawlikowskiego - w czym tkwi ich wyjątkowość?


Jaskinia Mylna w Dolinie Kościeliskiej jest określana również jako “jaskinia dziura”. Może nie jest ona aż tak popularna jak Jaskinia Mroźna, ale i tak przyciąga dość sporą liczbę turystów. Jaskinia Mylna znajduje się w pobliżu innych jaskiń, takich jak Obłazkowa i Raptawicka, co czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym dla turystów. W jaskini prowadzi czerwony szlak, ale nie ma tam oświetlenia, więc konieczne są dobre latarki. Na miejscu warto przygotować się na wilgoć, błoto i mokro. Wewnątrz Jaskini Mylnej znajduje się labirynt korytarzy, który tłumaczy pochodzenie jej nazwy.


Poznaj również: Jaskinie w Tatrach. Poznaj miejsca dostępne dla turystów


Mówi się, że słynny zbój Janosik krył się kiedyś w Jaskini Mylnej, co wzbudzało dodatkową tajemnicę i ciekawość wśród ludzi. Jaskinia została po raz pierwszy zbadana i opisana w 1885 roku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego, który nadał jaskini nazwę oraz nazwy niektórym korytarzom, takim jak Biała Ulica, Wielka Izba i Chóry. Kilka dziesięcioleci później bracia Zwolińscy dokładniej przebadali jaskinię, odkrywając kolejne plątaniny ścieżek. W latach 1948/49 Towarzystwo Tatrzańskie podjęło prace, które miały na celu udostępnienie jaskini turystom, w tym przekopanie jej północnego wejścia.


Przemierzając Jaskinię Mylną można dotrzeć piękne, naturalne otwory skalne, czyli Okna Pawlikowskiego. Dają dużo naturalnego światła i można stąd podziwiać piękne Tatry. Dobrze widoczna jest tu również Dolina Kościeliska, Tatry Zachodnie, czy Dolina Bystra.


Jak dojść do Jaskini Mylnej i Okien Pawlikowskiego?


Przemierzając popularne szlaki w Tatrach można wybrać wiele ciekawych wędrówek. Szlak do Jaskini Mylnej i Okna Pawlikowskiego na pewno zalicza się do tej kategorii. Ta jaskinia Zakopane to odpowiednie miejsce dla każdego, kto lubi tego typu przygody.


Aby dotrzeć do Jaskini Mylnej i Okien Pawlikowskiego, należy udać się do Doliny Kościeliskiej, gdzie znajdują się odpowiednie oznaczenia szlaków. Do jaskini prowadzi czerwony szlak, ale zanim uda się Wam do niego dotrzeć, musicie pokonać pewne trudności i zakamarki.


Musicie się skierować na Polanę Pisaną i następnie odbicie na Wąwóz Kraków i do Jaskini Smoczej. Szlak jest tu oznaczony kolorem żółtym. Po przejściu tego odcinka, trzeba jeszcze minąć końcówkę szlaku będącego wyjściem z Doliny Kościeliskiej. Ostatecznie, szlak do Jaskini Mylnej zaczyna się 100 metrów dalej, po prawej stronie i oznaczony jest czerwonymi znacznikami.





Podczas wspinaczki warto zwrócić uwagę na czarne szlakówki, które prowadzą do Jaskini Raptawickiej. To około 15 minut do góry, a początek szlaku z Doliny Kościeliskiej nie jest zbyt trudny, choć wymaga pokonania stromej skały. Na szczęście, dla bezpieczeństwa, na tym odcinku zainstalowano sekwencję łańcuchów, które ułatwiają wspinaczkę. Po 10 minutach od startu, czarny szlak odbija w prawo, a czerwone szlakówki prowadzą dalej prosto, mijając Jaskinię Obłazkową, aż do Okien Pawlikowskiego.


Sprawdź: Oblężenie w Tatrach. W których miejscach nie spotkasz dzikich tłumów?


Zwiedzanie Jaskini Mylnej i Okien Pawlikowskiego - istotne informacje


Jaskinia Mylna to jaskinia, która posiada dwa wejścia – południowe oraz północne. Całkowita długość korytarzy w jaskini wynosi 1630 metrów, a ich deniwelacja to 46 metrów. Nazwa jaskini pochodzi od fakt, że osoby zwiedzające ją mogą mieć mylne wrażenie, że trasa jest dłuższa niż w rzeczywistości. Trasa udostępniona dla turystów jest znacznie krótsza i ma około 300 metrów. Należy pamiętać, że szlak ten jest jednokierunkowy, a wyjście znajduje się w zupełnie innym miejscu, skąd turystom pozostaje zejść do dna Doliny Kościeliskiej, na wysokości Skały Pisanej. Z tego powodu nie warto zostawiać swoich plecaków przed wejściem do jaskini, licząc na powrót po nie później.



fot. AdobeStock, CC0

Czas wędrówki to około 30 minut. Przez jaskinię prowadzi szlak czerwony. Będąc w Obłazowej Jamie trzeba zejść na parter i przejść przez wąski przesmyk do tunelu prowadzącego do Głównego Korytarza. W trakcie trasy zwiedzania, na której pojawiają się liczne odbicia i krzyżówki, warto uważnie śledzić szlakówki. Dzięki nim, nie ma obawy, że można zgubić się na drodze.


Wędrując szlakiem przez Jaskinię Mylną, zwróćcie uwagę na ślady po Kościeliskim Potoku, które można zauważyć na otoczakach. Wędrując dalej, docenicie Wielką Izbę, jedną z największych sal jaskiniowych, o wymiarach 5 na 16 metrów i wysokości 10 metrów. W tej sali znajduje się też nieudostępniony turystycznie Korytarz Połączeniowy, który łączy Jaskinię Mylną z Jaskinią Raptawicką. Po opuszczeniu Wielkiej Izby, szybko dotrzecie do kolejnego rozwidlenia, gdzie główny szlak prowadzi prosto, ale też pojawia się boczne odbicie prowadzące do niskiej, prawie 60-metrowej Ulicy Pawlikowskiego, prowadzącej do sali Chóry. Ten odcinek jest oznaczony poprzez czerwone trójkąty na białym tle, a powrót odbywa się tą samą drogą. Bądźcie czujni i podążajcie za szlakówkami, aby nie zgubić się na tej fascynującej trasie.


Przeczytaj: Wiosna w górach: Gdzie warto pojechać?


Główny szlak prowadzący przez Jaskinię Mylną skręca w prawo i prowadzi do Białej Ulicy. Na początku tej ścieżki zauważycie czerwone kółka na białym tle, które oznaczają odbicie w lewo do Skośnej Komory. To tutaj czeka na Was atrakcja - 20-metrowy odcinek z ubezpieczeniem łańcuchami, prowadzący nad 3-metrową szczeliną. Należy uważać, szczególnie zimą, gdyż trawers może być bardzo śliski. Po przejściu Skośnej Komory, niedaleko jest już Komora Końcowa, gdzie znajduje się otwór północny jaskini. Z Komory Końcowej, szlak prowadzi w dół, a po 10 minutach dotrzecie z powrotem na dno Doliny Kościeliskiej.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Tatrach:





Trzeba przyznać, że przejście przez Jaskinię Mylną i dotarcie do Okna Pawlikowskiego wymaga nieco zwinności. Jednak czego się nie robi dla odkrywania piękna atrakcji, które znajdują się w Tatrach.



Zdjęcie główne: fot. Gubernat / AdobeStock, CC0

Następny artykuł Śmigus-dyngus w Polsce....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!