4 najlepsze szlaki turystyczne w Ustrzykach Dolnych. Gdzie się wybrać?

4 najlepsze szlaki turystyczne w Ustrzykach Dolnych. Gdzie się wybrać?

O wyjeździe w Bieszczady, chyba każdy z nas marzy, niezależnie od pory roku. Zachwycają swoim pięknem, dziką przyrodą i przede wszystkim wspaniałymi widokami. Poznaj popularne trasy turystyczne, znajdujące się w Ustrzykach Dolnych, będącymi niejako bramą Bieszczad, której przekroczenie pozwoli odkryć piękno tego regionu. Które szlaki w tej miejscowości są najlepsze na turystyczne wędrówki?

Na wstępie warto podkreślić, że Ustrzyki Dolne są jedną z popularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Górach Sanocko-Turczańskich i Bieszczadach. Cieszą się dużym zainteresowaniem, niezależnie od pory roku. Panują tu doskonałe warunki, zarówno do aktywnego spędzania czasu, odpoczynku, jak i uprawiania sportów, w tym zimowych - znajdziemy tu 2 wyciągi narciarskie. Mówiąc krótko, na brak rozrywki w tym miejscu chyba nikt nie powinien narzekać. 


To, co bez wątpienia wyróżnia Ustrzyki Dolne to fakt, że znajdziemy tu liczne trasy spacerowe i rowerowe. Oprócz tego w centrum miasta rozciąga się spory rynek z XIX wiecznymi kamieniczkami, a na turystów czeka wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.


Ustrzyki Dolne stanowią niezwykle atrakcyjne miejsce na spędzenie urlopu nie tylko zimą, ale także latem. Jeśli chcemy uniknąć tłumów, to najlepiej jest się wybrać do Ustrzyk tuż przed sezonem lub zaraz po tym, jak się zakończy. Czerwiec i wrzesień należą do miesięcy, w których ruch nieco się zmniejsza i kolejki do miejscowych atrakcji ulegają skróceniu.


Latem w Ustrzykach Dolnych warto wybrać się na spacer pobliskimi trasami, które wchodzą w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego i stanowią idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą być bliżej natury. My postanowiliśmy przedstawić 4 najlepsze z nich.


Dlaczego warto przyjechać do Ustrzyk Dolnych?


Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Miejscowość ta przede wszystkim zachwyca swoją wspaniałością, klimatem, infrastrukturą i możliwościami spędzania wolnego czasu. Pełno tu również licznych atrakcji, związanych z tematyką gór, ale nie tylko. Pewne jest to, że każda grupa wiekowa powinna znaleźć tu coś dla siebie.


Ustrzyki Dolne stanowią również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego regionu Bieszczad - blisko stąd nad Solinę i do innych popularnych bieszczadzkich miejscowości. Miejsce to zachwyca również wspaniałymi atrakcjami i zabytkami. Będąc w Ustrzykach, wszyscy miłośnicy przyrody powinni odwiedzić wspomniane Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Muzeum działa w ramach ośrodka naukowo-dydaktycznego i pierwotnie miało funkcjonować jako skupiające się głównie na faunie bieszczadzkiej. Jego budowę rozpoczęto już w roku 1974. Na ekspozycję stałą składają się eksponaty związane z terenem Bieszczadów oraz te, które obejmują ich faunę i florę, geologię, architekturę i zagadnienia ochrony środowiska.


Kolejnym, niezwykle ciekawym miejscem, do którego warto zajrzeć, jest Muzeum Młynarstwa i Wsi. Powstało w 2010 roku, a w swojej ofercie posiada zarówno niezwykle ciekawą historię młynarstwa, jak i możliwość obserwowania procesu mielenia zboża. Muzeum mieści się w budynku dawnego Młyna, który powstał w roku 1925 i przetrwał wojnę oraz chwilową przynależność do Związku Radzieckiego. W budynku zobaczyć możemy m.in.: maszyny z XIX wieku, komplet linii do czyszczenia i mielenia zboża oraz jeden z najstarszych w Europie gniotnik walcowy. Do głównych atrakcji, popularnych wśród turystów, odwiedzających Ustrzyki Dolne należy również zespół basenów „Delfin”.


Sprawdź również: Gdzie w Ustrzykach Dolnych zrealizujemy bon turystyczny?


Które szlaki turystyczne w Ustrzykach Dolnych są najlepsze i najpiękniejsze?


Warto podkreślić, że Ustrzyki Dolne posiadają wiele wspaniałych szlaków turystycznych, które umożliwią nam podziwianie wszystkiego, co najpiękniejsze w Bieszczadach. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wybierając któryś z poniższych szlaków, możemy delektować się całym pięknem gór. Miejscami te trasy na pewno będą wymagające, ale czego nie robi się dla przyjemności, satysfakcji i możliwości podziwiania malowniczych widoków.


  • Szlak na Kamienną Lawortę i na Mały i Wielki Król


Ta propozycja szlaku powinna być wyjątkowa dla każdego. Do przejścia mamy łącznie dystans o długości 11 km, co powinno nam zająć około 3 godzin. Trasa ta jest swego rodzaju pętelką, pozwalającą podziwiać piękno gór. Szlak prowadzi przez Kamienną Lawortę oraz Mały i Wielki Król. Wyruszamy z ulicy Nadgórnej w Ustrzykach. Proponowana trasa pokrywa się ze szlakiem miejskim koloru czerwonego. Po 3 km osiągamy szczyt Kamiennej Laworty, na którym stoi metalowy krzyż z krzepiącym cytatem świętego Augustyna. Z tego miejsca kierujemy się typowo bieszczadzkim szlakiem w kierunku szczytu Mały i Wielki Król. Wrażenia z wędrówki powinny być niesamowite, gdyż szlak obfituje w naprawdę piękne widoki. To dobra propozycja na rozpoczęcie urlopu w Ustrzykach Dolnych.


  • Szlak żółty na Gromadzyń


Kolejna propozycja szlaku będzie bez wątpienia odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi i osób, które chcą odpocząć od wysokogórskich wędrówek. Gromadzyń to punkt, na którym znajduje się drugi z wyciągów narciarskich w miejscowości. Długość trasy w dwie strony wynosi 4 km, a jej pokonanie powinno nam zająć około 90 minut. Trasa, co warto podkreślić, jest łatwa i przyjemna, dlatego jest szczególnie polecana dla dzieci. Wyruszamy od stadionu i wąską ścieżką zmierzamy w stronę lasu. Na granicy łąki i lasu znajduje się odbicie od kirkutu, dawnego żydowskiego cmentarza. Tu przez 15 min musimy się zmierzyć ze stromym podejściem przez las. Pocieszające jest jednak to, że później ta trasa staje się o wiele przyjemniejsza. Podczas wędrówki możemy m.in. podziwiać wspaniałe widoki na osadę Równia. Po dotarciu na szczyt Gromadzynia, możemy podziwiać jeszcze piękniejsze widoki.


  • Szlak niebieski na Orlik


Kolejny szlak jest kolejną idealną propozycją dla osób, które lubią wędrówki po górach. Podkreślić należy, że nie jest on zbytnio wymagający, ale wrażenia i satysfakcja na pewno będą nieocenione. Szlak rozpoczyna się przy dworcu PKS i PKP i prowadzi w kierunku Brzegów Dolnych i następnie stromym stokiem Kinia na Orlik o wysokości 618 m n.p.m. Możemy kontynuować naszą wędrówkę i udać się w kierunku Jasienia i dojść do szlaku żółtego. Pokonanie trasy, również i w tym przypadku powinno nam zająć 90 min.


  • Korona Ustrzyckich Gór


Na sam koniec zostawiliśmy propozycję szlaku dla zaawansowanych turystów. Ta opcja łączy w sobie wszystkie wcześniej wymienione. Szlak ten prowadzi na Kamienną Lawortę, stamtąd na Małego Króla, następnie na Holicę i szczyt Gromadzynia, oraz kieruje się na Orlik. Z Orlika następuje zejście do miasta. Trasa szlaku pokrywa się z trasami szlaków spacerowych wokół Ustrzyk Dolnych (szlak czerwony, niebieski, żółty i zielony) oraz szlaku turystycznego PTTK (tzw. szlak niebieski graniczny). Szacowany czas przejścia – kilkanaście godzin.  Każdy ze szczytów można zdobywać też innymi trasami, które zostały wyżej wspomniane. Warto wybrać się na spacer, by zdobyć Koronę Ustrzyckich Gór. Aby to uczynić, każdy wędrowiec musi na danym wzgórzu przy tablicy informacyjnej z legendą zrobić sobie wyraźne zdjęcie (może być selfie), a następnie dostarczyć je bezpośrednio, pocztą tradycyjną lub pocztą elektroniczną do siedziby Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych.


Noclegi w Ustrzykach Dolnych


Najbardziej popularnymi kategoriami obiektów noclegowych w Ustrzykach Dolnychkwatery i pokoje oraz domki. Są to obiekty, które znajdują się zarówno w ścisłym centrum, jak i w ustronnych miejscach. Ustrzyki Dolne są rozciągniętą miejscowością, dlatego mamy gwarancję, że będziemy mieli z czego wybierać. Średni koszt noclegu wynosi 154 zł. Jeśli chcemy skorzystać z w miarę korzystnej oferty, to warto wziąć pod uwagę agroturystyki, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 30 zł od osoby za dobę. Wszystko jest w pełni uzależnione od lokalizacji obiektu i od standardu, jakiego oczekujemy. Pewne jest to, że poszukując noclegu w ścisłym centrum, musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem. Pamiętać należy również, że do kosztów noclegu należy doliczyć opłatę klimatyczną, wynoszącą 2 zł od osoby za dobę.


Jeśli chodzi o udogodnienia, to turyści pytają najczęściej o dostępność łazienki w pokoju. Każdy chce poczuć odrobinę prywatności, a takie udogodnienie daje dużą wygodę. Spora część osób pyta również o parking oraz internet i telewizję. Możemy być spokojni, bo znajduje się to w standardzie prawie każdego obiektu w miejscowości. Nieco mniej osób pyta o dostępność kuchni i wyżywienia.Domki że Hej Bieszczady

Domki że Hej Bieszczady

Ustrzyki Dolne, ul. Strwiążyk

Domki 10.0
Noclegi u Palucha

Noclegi u Palucha

Ustrzyki Dolne, ul. Wyzwolenia

Kwatery i pokoje 9.9
Gościniec pod Małym Królem

Gościniec pod Małym Królem

Ustrzyki Dolne, ul. Strwiążyk

Kwatery i pokoje 9.9
Tutaj znajdziesz oferty noclegowe w Ustrzykach Dolnych


Mamy nadzieję, że wizyta w popularnym miejscu, jakim są Ustrzyki Dolne, będzie obfitować w wiele wspaniałych górskich wędrówek. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze szlaki w miejscowości, niech więc Wasze wędrówki będą pełne malowniczych widoków i pozwolą odkryć całe piękno Gór Sanocko-Turczańskich i Bieszczad.Następny artykuł Tu zawirował świat! TOP 3...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej