Tajemnice Zamku Książ. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Tajemnice Zamku Książ. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Zamek Książ to jeden z najpiękniejszych zabytków nie tylko w Wałbrzychu czy na Dolnym Śląsku, ale w całej Polsce! Jego charakterystyczna bryła z daleka przyciąga wzrok, a krążące o nim historie i legendy rozpalają wyobraźnię. Trudno się dziwić, że Zamek Książ cieszy się tak dużą popularnością wśród turystów.

Zamek Książ jest naprawdę wyjątkowym zabytkiem, który przypomina bajkową rezydencję. To zasługa kilku stylów architektonicznych, widocznych w jego bryle. Można zauważyć tu oczywiście surowy gotyk, ale też barok czy neorenesans. Obecnie w kompleksie mieści się hotel i centrum konferencyjne, ale mimo tego turyści mogą zwiedzać to tajemnicze miejsce, starając się odkryć, ile jest prawdy w legendach, którymi Zamek Książ obrósł na przestrzeni wieków.

Zamek Książ urozmaica też krajobraz Wałbrzycha. Otaczają go tarasy ogrodowe oraz rozległy park, więc przez większą część roku można zachwycać się bujną przyrodą.

Zobacz noclegi w Wałbrzychu:
B&D Apartament Chełmiec

B&D Apartament Chełmiec

Wałbrzych, ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Apartamenty 10.0
Apartamenty Dzień Dobry

Apartamenty Dzień Dobry

Wałbrzych, ul. Hetmańska

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Noclegi Andersa

Noclegi Andersa

Wałbrzych, ul. Generała Władysława Andersa

Kwatery i pokoje 9.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Zamek Książ przed wiekami


Źródła podają, że Zamek Książ powstał pod koniec XIII wieku. Oczywiście nie wyglądał tak, jak obecnie - był typową warownią, która wyróżniała się jednak pięknym położeniem na wzgórzu w sercu lasu. Pierwszym “panem na Książu” był Bolko I Surowy, książę świdnicko-jaworski. W kolejnym stuleciu, gdy wygasła ta linia Piastów, zamek przeszedł na własność królów czeskich i węgierskich, w 1605 roku trafił w ręce rodu Hochbergów.

Książęta Hochberg von Pless byli właścicielami Książa przez trzy stulecia i dzięki nim gotycka warownia przekształciła się w jedną z najpiękniejszych arystokratycznych rezydencji. Pierwsza ważna przebudowa miała miejsce na początku XVIII wieku - powstała wtedy wschodnia fasada, przepiękna, zachwycająca również teraz, Sala Maksymiliana wraz z innymi barokowymi salonami.  


fot. Nocowanie.pl

Ciekawostkę stanowi Stary Książ. Jest to obiekt celowo wzniesiony jako romantyczna ruina, którego budowę ukończono w 1797 roku. Za projekt i wykonanie odpowiedzialny był Christian Wilhelm Tischbein – w tym celu wykorzystał ruiny średniowiecznego zamku.

Kolejnych zmian dokonano na początku XX wieku, dodając między innymi dwa nowe skrzydła oraz wieże. W tym czasie Hochbergowie zmagali się z wieloma problemami, które nie pozwoliły im dokończyć budowy. Wkrótce ich majątek skonfiskowano na rzecz Trzeciej Rzeszy.

Perły Księżnej Daisy, czyli legendy o Zamku Książ


O Zamku Książ krąży wiele legend, a najsłynniejsza dotyczy księżnej Daisy. Była to Angielka, która w wieku 18 lat wyszła za mąż za ostatniego pana na Książu, księcia Jana Henryka XV. Słynęła z wielkiej urody, ale też działalności charytatywnej, co nie przeszkadzało jej otaczać się biżuterią i cennymi przedmiotami.

fot. z_sabat, zdjecia.nocowanie.pl

Szczególnie podziwiany był siedmiometrowy sznur pereł, nad którym rzekomo ciążyła klątwa. Przez niego Daisy nie mogła zaznać szczęścia, co potwierdzają jej losy. Księżna zachorowała na stwardnienie rozsiane, później rozwiodła się z mężem, a pod koniec jej życia Książ został skonfiskowany przez Niemców. Daisy zmarła dzień po swoich 70. urodzinach – najpierw pochowano ją w rodzinnym mauzoleum, później prawdopodobnie spoczęła na cmentarzu ewangelickim w Szczawienku. Po grobie księżnej nie ma jednak śladu, ponieważ w nekropolia została zlikwidowana, a w jej miejscu powstała jedna z tras wylotowych z miasta.

Grób Daisy nie istnieje, nie znaleziono również jej słynnych pereł. Może została z nimi pochowana, może ukryła gdzieś swój skarb? Jedno jest pewne – tajemnica mocno działa na wyobraźnię, czego dowodem jest powieść Joanny Bator “Ciemno, prawie noc”. Na jej podstawie Borys Lankosz nakręcił film o tym samym tytule.


Zamek Książ i złoty pociąg


Zamek Książ związany jest także z tajemniczym przedsięwzięciem budowlanym nazistów, czyli projektem “Reise”. Do dzisiaj odkryto tylko niewielki fragment podziemnych korytarzy i olbrzymich pomieszczeń, które wykute są w Górach Sowich. Książ prawdopodobnie miał być kwaterą Adolfa Hitlera, co jednak nie zostało potwierdzone.

Wiadomo natomiast, że w latach 1944-1945 więźniowie obozów koncentracyjnych oraz robotnicy przymusowi wydrążyli pod zamkiem sieć tuneli i korytarzy, które do dzisiaj nie zostały w pełni poznane! Przez to obrosły legendami - według jednej kryją w sobie skarby zrabowane przez hitlerowców, być może pochodzące ze złotego pociągu?

Włodarz Podziemia

Włodarz Podziemia

Jurgowice, ul. Górna

Szlaki turystyczne 9.6
Willa Daisy

Willa Daisy

Wałbrzych, ul. Moniuszki

Zabytki 10.0


Zamek Książ - zwiedzanie


To tylko część historii, jakie dotyczą Zamku Książ. Więcej można dowiedzieć się podczas zwiedzania tego wyjątkowego zabytku. W ofercie są zarówno wycieczki za dnia, jak też nocą!

Warto zdecydować się na bilet całodzienny, wtedy trasa zwiedzania Zamku Książ obejmuje przepiękne komnaty, półkilometrowy odcinek podziemi, Mauzoleum Hochbergów, tarasy zamkowe (czynne tylko w sezonie letnim) oraz palmiarnię. Był to prezent jak Jan Henryk XV ofiarował księżnej Daisy.

fot. Marelbu, zdjecia.nocowanie.pl

Turyści, którzy planują nocne zwiedzanie Zamku Książ, muszą pamiętać, że jest to wydarzenie cykliczne. Odbywa się w weekendy - piątek i sobotę. Jak czytamy w ofercie na stronie internetowej:  

Turyści wyruszają wraz z przewodnikiem w podróż przez mroczne, zamkowe korytarze. Grupa uzbrojona jedynie w światło lamp przemierza zarówno najciekawsze komnaty zamkowe, jak i te nieudostępniane w trakcie dziennego zwiedzania m.in. dawne Hochbergowskie piwnice. Przejście po zamku organizowane jest w tajemniczej atmosferze przepełnionej opowieściami o przerażających i nieznanych historiach związanych z Książem, a na turystów czekają trzymające w napięciu wydarzenia. Mary i zjawy mroku czuwają zawsze i w tle Nocnego Zwiedzania odbywają się różne, mrożące krew w żyłach sceny.


Po takiej zachęcie trudno oprzeć się chęci doświadczenia na swojej skórze tego dreszczyku grozy.

Następny artykuł 4 najlepsze szlaki...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej