5 powodów, by odwiedzić Chorwację w zimie

5 powodów, by odwiedzić Chorwację w zimie

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych letnich kierunków… W lipcu i sierpniu tamtejsze plaże przeżywają prawdziwe oblężenie, podobnie jak najpiękniejsze miasta i najciekawsze atrakcje turystyczne. Zachęcamy więc do tego, by odwiedzać Chorwację zimą, gdy kraj zwalnia i odkrywa przed nami swoje drugie oblicze.

Spokojnie wypoczniesz na chorwackim wybrzeżu


Każdy, kto miał okazję spędzić lato na wspaniałym chorwackim wybrzeżu wie, że błękitne wody Adriatyku kuszą tysiące plażowiczów… Spokojny wypoczynek na plaży możliwy jest jednak zimą – bez obaw, w Chorwacji jest na tyle ciepło, że nic nie powinno zakłócić spacerów brzegiem morza i korzystania ze słonecznej aury. Średnie temperatury powietrza w topowych nadmorskich kurortach o tej porze roku sięgają 10-15 stopni Celsjusza, podobną temperaturę ma morska woda. Chociaż wyklucza to raczej kąpiele, to na plażę warto się wybrać dla samych widoków.

Sprawdź oferty noclegów w najciekawszych turystycznie regionach Chorwacji, wejdź i zobacz:
Noclegi w Istrii
Noclegi w Kvarnerze
Noclegi w Środkowej Dalmacji

 

W Chorwacji też możesz jeździć na nartach


Możliwość jazdy na nartach będzie świetnym uzupełnieniem zimowego urlopu. Zaznaczamy jednak, że wielbiciele białych szaleństw nie znajdą tu mocno skomplikowanych tras – to raczej propozycja dla rodzin i osób z mniejszymi umiejętnościami. Najsłynniejszym ośrodkiem narciarskim w kraju Sljeme, położnym na północnych stokach góry Medvednicy. Slejme znajduje się blisko stolicy kraju Zagrzebia.

W ośrodku przygotowano trasy zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów. Ich łączna długość to cztery kilometry – ciągną się od samego szczytu, część znajduje się na stokach o łagodnym nachyleniu. Ale osoby, które chciałyby poczuć więcej adrenaliny, również znajdą tam coś dla siebie. Co więcej, stok został przystosowany także do nocnej jazdy.

 

Największe atrakcje zwiedzisz bez pośpiechu


Tłumy w Dubrowniku, kolejki w Splicie… zimą na pewno będą o wiele mniejsze. Dzięki temu mamy możliwość spokojnego zobaczenia wielu popularnych miejsc. Przypominamy, że tym, co warto obejrzeć w Splicie jest Pałac Dioklecjana – obecnie w obrębie zamkowych murów toczy się życie Starego Miasta – oraz pięknie zachowany pałacowy dziedziniec. Polecamy też spacer promenadą, która przez mieszkańców Splitu nazywana jest Rivą, oraz średniowiecznym Narodnym trgiem. Miejsce rozwinęło się w średniowieczu i pełniło funkcję centrum gospodarczego. Obecnie do jego najciekawszych punktów należą gotycki ratusz, z mieszczącym się na parterze Muzeum Etnograficznym, oraz pałac Cambij i Karepić.

Dubrownik to chyba najpiękniejsze chorwackie miasto – nic więc dziwnego, że każdy chce je zobaczyć. Najcenniejsze zabytki skupione są na niewielkim terenie Starego Miasta, które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Dubrowniku? Przede wszystkim pałac Sponza – i to nie tylko ze względu na architekturę. Budynek jest siedzibą archiwum państwowego, gdzie zgromadzono niezwykle cenne dokumenty, niektóre manuskrypty mają tysiąc lat. W pałacu zorganizowana jest wystawa, która przedstawia dzieje Dubrownika. Kolejnym ważnym zabytkiem jest Wielka Fontanna Onufrego, Kolumna Rolanda oraz przypominający wenecki Pałac Dożów, Pałac Rektorów.

Zimą polecamy też zwiedzanie Parku Narodowego Jeziora Plitwickie. Jego główną atrakcją są malownicze jeziora połączone ze sobą wodospadami. Można się po nich poruszań panoramiczną kolejką, elektrycznymi stateczkami lub szlakami turystycznymi. Miejsce zachwyca latem, ale zimą, gdy temperatury spadną na tyle, by zmrozić wodę w wodospadach, widoki po prostu zapierają dech w piersiach!

 

Rozgrzejesz się w gorących źródłach


Skarbami Chorwacji są nie tylko plaże – nie wszyscy wiedzą, że krajowe hotele oferują zabiegi wellness, które bazują na gorących źródłach. Jednym z takich miejsc jest urokliwa Opatija, uzdrowisko pamiętające jeszcze czasy panowania austro-węgierskiego. Z dobrodziejstw źródeł termalnych skorzystamy też w miejscowości Zagorje, gdzie znajdują się Termy Tuhelj. Tamtejsza woda pomaga między innymi w leczeniu schorzeń reumatycznych oraz dolegliwości skóry.

Termy Tuhelj to kompleks składający się zarówno z komfortowego hotelu, jak i nowoczesnego parku wodnego. Na gości czekają tu różnego rodzaju baseny, świat saun oraz zabiegi Spa. Woda z gorących źródeł wypełnia wszystkie baseny, więc można bez przeszkód korzystać z jej dobrodziejstw.

Inne miasta, w których dostępne są wody termalne to na przykład: Krapinske Toplice, Istarskie Toplice oraz Daruvarske Toplice.

 

Zobaczysz ciekawe zimowe imprezy


Zimą Chorwacja wcale nie zasypia. Turyści zdziwią się ilością imprez tematycznych, jakie zimą organizują poszczególne miasta. Ciekawą propozycją będzie Zimowy Festiwal w Dubrowniku, który trwa od połowy listopada aż do początku marca. W odświętnie przystrojonym mieście odbywają się świąteczne przedstawienia, można też pojeździć na łyżwach, a z rozstawionych kramów dolatują smakowite zapachy…

Jeśli już mowa o smakowitych zapachach, to zwykle w połowie grudnia w Zagrzebiu odbywa się Zimowy Festiwal Naleśników. Uczestnicy nie tylko obserwują przyrządzanie smakołyków, ale mają okazję posmakować dania pochodzące z różnych stron świata. W tym roku festiwal zostanie zorganizowany w Hotelu Dubrovnik.

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również