7 największych atrakcji na Pojezierzu Wielkopolskim

7 największych atrakcji na Pojezierzu Wielkopolskim

Planując wypoczynek nad jeziorem, nie musimy ograniczać się tylko do terenów mazurskich. Do wyboru mamy wiele pojezierzy z całym mnóstwem atrakcji. Do najciekawszych na pewno należy Pojezierze Wielkopolskie!

Pojezierze Wielkopolskie to ciekawie ukształtowany markoregion, który możemy podzielić na kilka mniejszych części: Pojezierze Chodzieskie, Pojezierze Gnieźnieńskie, Pojezierze Kujawskie oraz Pojezierze Poznańskie. Na turystów czeka tam bogata przyroda oraz pełne zabytków miasta, pamiętające początki polskiej państwowości.

Jak spędzić czas na Pojezierzu Wielkopolskim, by nacieszyć się większością jego atrakcji? Przedstawiamy kilka najciekawszych miejsc i szlaków, których nie można pominąć!

Powidz i Jezioro Powidzkie


Powidz na co dzień jest spokojną miejscowością o charakterystycznej małomiasteczkowej zabudowie. Kiedy jednak nadchodzą wiosenne długie weekendy, a później wakacje, zmienia się w tętniący życiem kurort. Jest to zasługa jego lokalizacji nad Jeziorem Powidzkim, jednym z najbardziej znanych akwenów Pojezierza Wielkopolskiego. W Powidzu jest kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, w tym uroczy zielony rynek, piękny kościół św. Mikołaja z cennym wyposażeniem i Górę Zamkową. To pozostałość średniowiecznego grodziska, co potwierdziły badania archeologiczne. Eksponaty można obejrzeć na wystawie w miejscowym domu kultury.

Większość turystów przyjeżdża do Powidza głównie po to, by skorzystać z wypoczynku nad jeziorem. Należy ono do najczystszych na pojezierzu, panują tam więc świetne warunki dla nurków oraz żeglarzy. Na wczasowiczów czekają szkółki windsurfingowe, czartery jachtów oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego i dwie plaże. Z tego powodu Jezioro Powidzkie jest dość zatłoczone. Aby odpocząć od tłumu, można wybrać się do Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Leśne tereny zapewniają więcej spokoju, a zainteresowani miejscową przyrodą mogą skorzystać ze ścieżki dydaktycznej. Wejście znajduje się w Powidzu-Dolinie, cała trasa biegnie w obrębie gospodarstwa szkółkarskiego, przedstawia etapy życia lasu oraz zapoznaje zwiedzających ze spotykanymi tam podstawowymi gatunkami roślin i zwierząt.

Wczasy w Powidzu

Wczasy w Powidzu

Powidz, ul. Plac Piaskowy

Domki Powidz 10
Hotel Moran Spa

Hotel Moran Spa

Powidz, ul. Ostrowo

Hotele Powidz 8.8
Pensjonat u Sławka

Pensjonat u Sławka

Powidz, ul. Kolejowa

Pensjonaty Powidz 9.9

Sierakowski Park Krajobrazowy


Sierakowski Park Krajobrazowy obejmuje najpiękniejsze rejony Pojezierza Wielkopolskiego. Znany jest również jako Kraina Tysiąca Jezior, co jest jasne dla tych turystów, którzy mieli okazję zobaczyć to miejsce. Chroniony teren rozciąga się pomiędzy miejscowościami Międzychód, Kwilcz oraz Chrzypsko Wielkie. Obejmuje krajobraz ukształtowany podczas ostatniego zlodowacenia – morenowe wzgórza, rynnowe jeziora, rzeczne doliny, a nawet fragment Puszczy Noteckiej.

Jako że Sierakowski Park Krajobrazowy nazywany jest Krainą Tysiąca Jezior, najbardziej charakterystyczne dla niego są liczne zbiorniki wodne. Najsłynniejszym jest Jezioro Jaroszewskie położone niedaleko Sierakowa, a poza nim również Chrzypskie, Śremskie i Bucharewskie. Elementem miejscowego krajobrazu są również wydmy oraz wzgórza morenowe, będące świetnymi punktami widokowymi na całą okolicę. Najwięcej jest ich w południowym krańcu parku.

Park krajobrazowy dobrze się zwiedza dzięki wytyczonym tam trasom turystycznym. Korzystają z nich spacerowicze i rowerzyści, nie brakuje też szlaków konnych i wodnych, a nawet certyfikowanych szlaków nordic walking! Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

fot. jggrz / Pixabay.com CC0

Szlak Konwaliowy


Pojezierze Wielkopolskie to znakomite miejsce dla amatorów sportów wodnych. Można tam nie tylko żeglować – czyste jeziora i rzeki stanowią kuszącą perspektywę dla kajakarzy. Na fanów tej formy wypoczynku na wodzie czeka Szlak Konwaliowy, ciągnący się w obrębie Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Od razu zaznaczamy, że nie jest to propozycja dla wyczynowców, ale świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które pływają rekreacyjnie na krótszych dystansach.

Szlak Konwaliowy liczy 37 kilometrów i biegnie przez 19 jezior – umowny początek znajduje się nad Jeziorem Wieleńskim, choć sporo osób startuje z Jeziora Dominickiego lub Brzeźnie. Tak naprawdę spływ można rozpocząć w dowolnym miejscu. Pokonanie całego szlaku zajmuje około 4 dni, ale jest on dobrze oznakowany i zagospodarowany. Co ważne, nie ma tam większych utrudnień, więc można skupić na podziwianiu widoków.

Trasa biegnie przez jeziora otoczone lasami, łąkami i polami, nie brakuje zatoczek, kanałów oraz wysp. Najbardziej znana jest Wyspa Konwaliowa, na której rosną unikalne konwalie majowe, mające czerwone kwiaty. Z tego powodu wstęp jest zabroniony, ale rośliny są świetnie widoczne z wody.

fot. _Alicja_ / Pixabay.com CC0

Poznań, stolica regionu


Wypoczynek na Pojezierzu Wielkopolskim to świetny pretekst do wizyty w Poznaniu. Miasto jest prawdziwą perełką regionu i znakomicie łączy przeszłość z nowoczesnością. Zwiedzanie na pewno warto zacząć na rynku, gdzie znajduje się jeden z symboli Poznania – ratusz z koziołkami. Są one umieszczone w środkowej wieżyczce nad zegarem. Codziennie w południe, kiedy rozbrzmiewa hejnał, figurki pojawiają się na platformie i trykają rogami. Siedzibę poznańskiego magistratu trzeba obejrzeć również ze względu na wyjątkowo piękną formę. Renesansowy budynek ma front zdobiony arkadową loggią, na której wymalowano między innymi poczet królów z dynastii Jagiellonów.

Rynek w Poznaniu otaczają barokowe kamieniczni i kolorowe domki budnicze z podcieniami. W jednym z nich mieści się interaktywne Rogalowe Muzeum Poznania. Stolica Wielkopolski słynie bowiem ze słodkich rogali świętomarcińskich – tylko miejscowe piekarnie mają prawo je wypiekać!

Co jeszcze warto zobaczyć w Poznaniu? Koniecznie trzeba zwiedzić jego najstarszą część, czyli Ostrów Tumski. W tamtejszej katedrze znajdują się relikty grobów, być może tam zostali pochowani Mieszko I i Bolesław Chrobry. Więcej informacji prezentuje Brama Poznania (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego). Latem chwilę oddechu znajdziemy nad Jeziorem Maltańskim, mieszczącym się bardzo blisko centrum. Jest to duży teren rekreacyjny z termami, całorocznym stokiem narciarskim i torem saneczkowym, skąd kolejką wąskotorową o nazwie Maltanka można dojechać do poznańskiego Nowego ZOO.

Moon Hostel Poznań

Moon Hostel Poznań

Poznań, ul. Dominikańska

Hostele Poznań 7.5
Hostel Petit

Hostel Petit

Poznań, ul. Górna Wilda

Hostele Poznań 6.6

Pełne uroku Gniezno


W sąsiedztwie wielkopolskich jezior leży również pierwsza stolica Polski, Gniezno. To właśnie w tym mieście, lub na Ostrowie Lednickim, miał miejsce chrzest Mieszka I. Stamtąd św. Wojciech wyruszył, by nawracać plemiona pruskie i do Gniezna przyjechał jeden z najpotężniejszych władców średniowiecza, cesarz Otton III. Najważniejsze dzieje i zabytki miasta ukazuje szlak spacerowy Trakt Królewski, po którym prowadzą rzeźby królików, nawiązujących do najważniejszych momentów i postaci z dziejów Gniezna. Oprócz nich na trasie znajdują się posągi pięciu pierwszych królów Polski, postaci z piastowskich legend, edukacyjne makiety oraz kilka tablic informacyjnych i interaktywne infokioski.

Dawne dzieje ujęte zostały w lekkiej i łatwej do przyjęcia formie. Co najważniejsze, turyści trafią do wszystkich istotnych punktów miasta, czyli do katedry ze słynnymi drzwiami gnieźnieńskimi, na których przedstawiono sceny z życia św. Wojciecha, secesyjnych kamienic w centrum i rzadziej odwiedzanych kościołów św. Jana Chrzciciela i św. Wawrzyńca.

W Gnieźnie znajduje się też kilka ciekawych muzeów. W Muzeum Archikatedralnym na Wzgórzu Lecha można obejrzeć cenne przedmioty służące do sprawowania kultu religijnego: monstrancje, pierścienie biskupie, kielichy – w tym kielich mszalny z agatu, należący do św. Wojciecha. Równie ciekawe jest interaktywne Muzeum Początków Państwa Polskiego, mieszczące się nad brzegiem jeziora Jelonek, Dom Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu oraz Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, mieszczące się na terenie zabytkowych budynków koszar 12. Regimentu Dragonów.

fot. UM w Gnieźnie

Legendarne Gopło


Gopło to jedno z najsłynniejszych polskich jezior – chociaż jest dziewiątym co do wielkości akwenem w kraju, turystom kojarzy się głównie z baśniami i legendami. Nad Gopłem toczy się akcja „Starej baśni” Kraszewskiego, w swoich utworach umieszczali je też romantycy. Spacerując nad brzegiem jeziora mamy wrażenie, że za chwilę z jego toni wynurzy się rusałka i niemal oczekujemy takiego spotkania.

Obecnie jezioro Gopło ma około 25 kilometrów długości, jednak w średniowieczu było trzy razy większe, stąd popularna wtedy był nazwa Mare Polonorum (Polskie Morze). Ale mimo tego, że powierzchnia Gopła jest mniejsza, nadal ma bardzo urozmaiconą linię brzegową z wieloma wyspami, półwyspami i zatokami. W utworzonym dla ochrony miejscowej przyrody Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia zobaczymy otaczające akwen trzcinowiska, bagna oraz lasy, będące miejscem lęgowym różnych gatunków ptaków. Najcenniejszym przyrodniczo miejscem na Gople jest półwysep Potrzymiech, przez który biegną liczne ścieżki dydaktyczne parku.

Najciekawszym miastem nad Gopłem jest oczywiście Kruszwica, gdzie we wczesnym średniowieczu znajdował się gród Goplan. Na turystów czeka tam Mysia Wieża, legendarna siedziba księcia Popiela, który za swoje okrucieństwa został zjedzony przez myszy, oraz romańska kolegiata św. Apostołów Piotra i Pawła.

Pałac Kobylniki

Pałac Kobylniki

Kruszwica, ul. Kobylniki

Hotele Kruszwica
Hotel Magdalenka

Hotel Magdalenka

Kruszwica, ul. Ziemowita

Hotele Kruszwica 8.7

Wielka Pętla Wielkopolski


Jeżeli chcemy zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca Pojezierza Wielkopolskiego, mamy do dyspozycji Wielką Pętlę Wielkopolski. Jest to najdłuższy w kraju szlak wodny – liczy 700 kilometrów i biegnie przez cały region, zahaczając też o ościenne. Trasę można przebyć na kilka sposobów – kajakiem, łodzią czy barką – taka wyprawa jest świetnym pomysłem dla wszystkich turystów, którym marzy się urlop w ruchu, blisko natury. Przepłynięcie całej pętli zajmie nawet trzy tygodnie!

Jak biegnie Wielka Pętla Wielkopolski? Na szlaku znalazły się rzeki Warta i Noteć, sieć kanałów łączących jeziora we wschodniej części regionu, w tym Gopło, Ślesińskie oraz Mikorzyńskie, a poza tym miasta na czele z Poznaniem. Jej atutem jest także świetnie przygotowana infrastruktura, obejmująca kilkadziesiąt przystani oraz marin. Wodniacy mogą tam odpocząć, zrobić zakupy czy zatankować łódź.

fot. monika1607 / Pixabay.com CC0

Następny artykuł Najpopularniejsze centra...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!