Aktualności

Wystawa stanowi retrospektywny przegląd twórczości Jerzego Lewczyńskiego, który z niezwykłą determinacją, graniczącą nierzadko wręcz z obsesją, odwołuje się w swoich fotograficznych działaniach do wrażliwości i pamięci własnej oraz do pamięci odbiorców, pozostając nieustannie pochylonym nad tajemnicą ludzkiego bytu.
Wystawa “ Manipulacje. O Ekonomii kłamstwa” mierzy w sprawdzenie nadużycia wartości kulturowych i zbiorowej własności. Jako śledztwo w głąb etyki artystycznej produkcji i mechanizmów postrzegania, odkrywa wewnętrzną politykę i strukturę przemysłu artystycznego i kulturowego.
"Na wystawę "Peter & Pierre" składa się 160 litografii Alechinsky’ego. Wszystkie zostały wykonane w Atelier Clot, Bramsen & Georges w Paryżu. Przynosząca znakomite efekty współpraca pomiędzy Alechinsky’m a Bramsenem rozpoczęła się w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku
Wystawa przedstawia twórczość graficzną Wojciecha Weissa (1875 – 1950) wybitnego malarza, pedagoga krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obok dobrze znanej grafiki młodopolskiej zobaczymy na wystawie unikatowe (większość grafik, w tym także plakaty, Autor odbijał w jednym lub co najwyżej dwóch egzemplarzach) konstruktywistyczne afisze i monotypie – łącznie blisko 200 prac, pochodzące z kolekcji rodziny artysty. Jak pisze autorka obszernego towarzyszącego wystawie katalogu, Renata Weiss: "Wojciech Weiss z pełnym wyczuciem przejął nowe środki wyrazu, jakie niosła ze sobą grafika artystyczna"
Po raz pierwszy w Polsce – na zaproszenie Ery Jazzu – wystąpi jeden z najważniejszych zespołów  akustycznego jazzu wokalnego -  Friend’ n ’Fellow. Obok kanadyjskiego duetu Tuck & Patti jest to najpopularniejszy i najchętniej prezentowany na najważniejszych estradach i festiwalach Europy tandem muzyczny.

Dee Dee Bridgewater

Gwiazdą kolejnej edycji Gali Christams będzie wybitna wokalistka amerykańska Dee Dee Bridgewater - rekomenduje  ten szczególny koncert  Dionizy Piątkowski, dyrektor Ery Jazzu .To jedna z ikon współczesnej wokalistyki jazzowej, artystka o ugruntowanej pozycji zawodowej, niezwykle popularna i uwielbiana na całym świecie.
Od niedzieli 19 listopada w Kamienicy Celejowskiej dostępna jest wystawa malarstwa Andrzeja Kołodziejka 1935 - 2001. Wystawa została otwarta w piątą rocznicę śmierci artysty.

Camerimage 2006

Już 25 listopada rozpoczyna się 14 edycja Camerimage - największego na świecie festiwalu nagradzającego operatorów i autorów zdjęć filmowych. Festiwal w tym roku proponuje aż trzy konkursy. Wato przyjrzeć się filmom uczestniczącym w Konkursie Polskim oraz Debiutów Europejskich. Wśród polskich filmów znajdą się między innymi "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Koterskiego czy "Jasminum" Kolskiego. Polacy są tez w konkursie Debiutów Europejskich, który obejmie 8 filmów, w tym "Chaos" Żuławskiego i "Z odzysku" Fabickiego.
Na wystawie Shahrama Entekhabi będzie można zobaczyć najnowsze prace mieszkającego w Berlinie irańskiego artysty: instalację z lustrem, serię filmów przedstawiających postacie emigrantów (I, Mladen, Miguel, Mehmet, Islamic Star) oraz stworzony specjalnie dla Bunkra Sztuki lightbox HOME.
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę ponad 90 fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych. Wystawa potrwa do 5 stycznia 2007, a wstęp na nią jest wolny.

HARLEM GOSPEL CHÓR

Alleluja! Anioły z Harlemu znów w Polsce! Najbardziej utalentowani śpiewacy z Nowego Jorku ruszają w kolejne tournée z nowym repertuarem. Do wspólnych występów zaprosiły ich takie sławy jak Stevie Wonder, Diana Ross, R. Kelly, czy Lauryn Hill. Jest to jedyny chór mający własne święto – w uznaniu jego działalności artystycznej, mer Nowego Jorku, Michael R. Bloomberg, ogłosił dzień 15 stycznia dniem Harlem Gospel Choir.
Unikatowe skarby kultury żydowskiej – świeckiej oraz sakralnej – to najnowsza wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach. Kolekcja, m.in. barwne litografie, synagogalne świeczniki, chanukowe lampy, naczynia na potrawy paschalne, ozdobne jarmułki i napierśniki, pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 21 listopada o godz. 16.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 31 stycznia 2007 roku.
10.11.2006 - 3.12.2006 - Galeria Sztuki Współczesnej BUNKIER SZTUKI już po raz dziewiąty zaprasza na wystawę World Press Photo. Wystawa jest prezentacją aktualnej edycji konkursu, którego wyniki, tradycyjnie już, ogłoszono w lutym. Dotychczasowe pokazy obejrzało ponad 225 tysięcy osób.
Od 8 do 30 listopada w Sali Marmurowej "Zamku” oglądać będzie można unikalne grafiki, plakaty i monotypie Wojciecha Weissa.
W willi "Koliba" w Zakopanem od niedawna dostępna jest nowa kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego", zakupiona przez Muzeum Tatrzańskie.
W ramach światowej trasy, do Polski trafi słynne widowisko z udziałem legendarnych gwiazd łyżwiarstwa figurowego. Najwięksi mistrzowie, medaliści olimpijscy i profesjonalni zawodnicy zaprezentują doskonałe technicznie programy, poprzeplatane humorystycznymi gagami oraz zapierającymi dech ewolucjami akrobatycznymi.
Najbardziej wyczekiwane wydarzenie kulturalne roku, prawdziwe święto dla wszystkich wielbicieli tańca... Moscow City Ballet już w grudniu na największych scenach w Polsce! Moscow City Ballet odwiedzi: Białystok, Lublin, Katowice, Kielce, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Gdynia, Gdańsk, Bydgoszcz i Łódź.
Już w listopadzie będziemy mieli niezywykłą okazję odwiedzić najwiekszą światową wystawę lalek Barbie® i klocków LEGO®, która specjalnie dla polskiej publicznoosci zagości w Warszawie.
Wzbudzają furorę wszędzie tam, gdzie się pojawią. Zadziwiają mieszanką doskonałego warsztatu technicznego, humorystycznej interpretacji wielkich dzieł baletowych oraz zdumiewającego faktu, że mężczyźni w sposób doskonały potrafią tańczyć w baletkach. Od czasu swego powstania wystąpili w ponad 500 miastach na całym świecie,  również w Polsce, gdzie podziwiało ich ponad dwanaście tysięcy zachwyconych widzów. Twórczość ich została okrzyknięta przez krytyków ŚWIATOWYM FENOMENEM TAŃCA -  LES BALLETS TROCKADERO DE MONTE CARLO
Wystawa dokumentów, projektów, plakatów i grafik Picassa w BWA Design ma charakter historyczny. Ukazuje jednego z gigantów XXwiecznej sztuki jako artystę zaangażowanego, używającego obrazu jako broni i obrony przed wrogiem, i jako ikonę wyznaczającą nowe standardy relacji sztuki i rzeczywistości politycznej.