Bagno Całowanie. Ciekawa atrakcja w mazowieckim, którą musisz zobaczyć!

Bagno Całowanie. Ciekawa atrakcja w mazowieckim, którą musisz zobaczyć!


Szukasz miejsca na rodzinny spacer blisko Warszawy? Koniecznie odwiedź Bagno Całowanie. Co to za tajemnicze miejsce? Dlaczego warto tam pojechać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Przeczytaj i planuj wyprawę. Nie pożałujesz. Atrakcję poleca nawet Martyna Wojciechowska!

Bagno Całowanie jest jednym z największych kompleksów torfowisk niskich na Mazowszu o powierzchni 1200 ha. Torfowisko położone jest na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, na południowy wschód od Warszawy, w dolinie Wisły.

Obszar torfowiska rozciąga się na długości 15 km, osiągając szerokość ok. 3 km. Ciągnie się od miejscowości Osieck na południu, do leśniczówki Torfy na północy, mieszczącej się na terenie Karczewa. Miejsce to jest szczególnie cenne przyrodniczo, jako ostoja dla zagrożonych gatunków ptaków, a także siedlisko niezwykle ciekawej roślinności. Charakterystyczny element stanowi łańcuch kilkunastu wydm, osiągających wysokość dochodzącą do kilku metrów, z których największa, to Pękatka. Natomiast 40 proc. Bagna Całowania stanowią lasy.

Co ciekawe, na terenie torfowiska znajduje się ważne stanowisko archeologiczne. Na jednej z wydm bagna odkryto liczne ślady pobytu łowców reniferów z epoki lodowej. Są to najstarsze ślady osadnictwa na Mazowszu, pochodzące sprzed 13 tysięcy lat.


Skąd nazwa – Bagno Całowanie?


Nazwa tej niezwykle ciekawej atrakcji turystycznej nieco intryguje. I na pewno każdy z nas mógłby stworzyć swoją własną historię tego miejsca. Nie ma tu miejsca na romantyczne historie. Po prostu - mokradła znajdują się przy wsi Całowanie.

Ścieżka przyrodnicza, która przebiega przez Bagno Całowanie, nazywa się równie ciekawie – „13 Błota stóp” i ma 4,6 km. Część szlaku o długości 620 metrów wiedzie przez drewniany pomost. Na ścieżce znajduje się wieża widokowa o wysokości 8 metrów - daje możliwość obserwacji ornitologicznych, wypatrzeć też można łosia czy bobra. Ścieżka tworzy pętlę, która rozpoczyna się i kończy we wsi Podbiel.


Bagno Całowanie. Poleca – Martyna Wojciechowska


Do odwiedzenia unikalnego miejsca pod Warszawą, jakim bez wątpienia jest Bagno Całowanie, zachęca znana dziennikarka i podróżniczka – Martyna Wojciechowska.

- Zaledwie 30 km od Warszawy, niedaleko miejscowości Osieck, czeka miejsce o wdzięcznej nazwie Bagno Całowanie. Znajduje się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, ma 15 km długości i 3 km szerokości. Dla odwiedzających to miejsce stworzono też specjalne ścieżki i kładki spacerowe – pisze na swoim profilu w mediach społecznościowych Martyna Wojciechowska.

To już kolejna rekomendacja, jaką podróżniczka podzieliła się w ramach cyklu, który oznacza hasztagiem #zwiedzamlokalnie.

Apartament Otwock

Apartament Otwock

Otwock, ul. Karczewska

Apartamenty 10.0
3F Centrum Rozrywki i Wypoczynku

3F Centrum Rozrywki i Wypoczynku

Góra Kalwaria, ul. Klonowa

Hotele


Bagno Całowanie – informacje praktyczne


Bagno Całowanie nie jest nową atrakcją turystyczną. Istnieje od dawna. Jednak całkiem niedawno pojawiła się w tym miejscu nowa infrastruktura w postaci pięknego pomostu, tablic informacyjnych i wieży widokowej.

Jeszcze kilka lat temu, zwiedzanie było prawie niemożliwe, właśnie przez zniszczone pomosty i kładki. Dziś Bagno Całowanie przyciąga coraz więcej osób, dlatego planują wyjazd weźmy pod uwagę to, że w weekendy bywa tu dość tłoczno.

Bez wątpienia ważną informacją jest fakt, że wstęp na Bagno Całowanie jest bezpłatny.


Jak dojechać do Bagna Całowanie?


Bagno Całowanie znajduje się na południe od Warszawy - 17 kilometrów od Góry Kalwarii oraz 20 kilometrów od Otwocka. Możemy dojechać samochodem do kładki i wieży widokowej, ale tylko od strony strony miejscowości Całowanie. Od strony miejscowości Podbiel musimy zaparkować przy drodze, czyli kilkaset metrów od wieży widokowej.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Nowe ceny w Tatrzańskim...

Komentarze

Zobacz również