Beskid Sądecki - odkryj niezwykły region górski w Polsce

Beskid Sądecki - odkryj niezwykły region górski w Polsce

Są regiony górskie w Polsce, które odwiedzamy chętnie i niezależnie od pory roku. Należy tu zaliczyć przede wszystkim te najpopularniejsze, czyli Tatry i Karkonosze. Znajdziemy tu jednak również takie miejsca, które są wyjątkowe pod każdym względem. Do takiej kategorii z powodzeniem należy zaliczyć Beskid Sądecki, który sam w sobie stanowi region nieodkryty. Chętnie przyjeżdżamy tu wiosną i jesienią, czyli w tych porach roku, kiedy dominują niezwykłe kolory. W czym tkwi wyjątkowość Beskidu Sądeckiego?

Zanim przystąpimy do odkrywania wszystkiego, co najpiękniejsze w Beskidzie Sądeckim, warto podkreślić, że jest to miejsce, które z powodzeniem można polecić rodzinom z dziećmi i tym osobom, które chcą podziwiać piękne krajobrazy, przy minimalnie możliwym wysiłku. Region Beskidu Sądeckiego na pewno jest wyjątkowy, tajemniczy i oferujący wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Tu nikt nie powinien się nudzić - przecież to Beskidy.

 

Beskid Sądecki - najważniejsze informacje


Beskid Sądecki jest pasmem górskim, znajdującym się w województwie małopolskim, w Karpatach Zachodnich, należącym do Beskidów Zachodnich. Powierzchnia tego regionu górskiego wynosi około 670 km2 - pasmo rozciąga się pomiędzy Dunajcem na zachodzie a dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką na wschodzie. Beskid Sądecki to pasmo górskie, znajdujące się na granicy polsko - słowackiej.

 

Warto również wspomnieć o niezwykłej historii Beskidu Sądeckiego - do zakończenia I wojny światowej, nosił on nazwę Beskidu Nadpopradzkiego. To właśnie dolina Popradu podzieliła go na dwie części - z jednej strony jest to Pasmo Jaworzyny oraz Góry Leluchowskie, a z drugiej Pasmo Radziejowej i znajdujące się na terenie Słowacji Góry Lubowelskie.

 

 

fot. summa / pixabay.com, CC0

 

Do Beskidu Sądeckiego zalicza się trzy pasma. We wschodniej i północno wschodniej stronie Popradu znajduje się: Pasmo Jaworzyny i Góry Leluchowskie. Natomiast po południowo-zachodniej i zachodniej leżące w granicach Polski Pasmo Radziejowej. Najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego to Radziejowa o wysokości 1266 m n.p.m. w Paśmie Radziejowej. Statystycznie znajdziemy tu szczyty przekraczające 700 - 900 m n.p.m.

 

Mając na uwadze geologię regionu Beskidu Sądeckiego, należy podkreślić, że zbudowane są one z fliszu płaszczowiny magurskiej.

Planując urlop w Beskidzie Sądeckim, warto jest zarezerwować nocleg w Muszynie. Pozostałe popularne miejscowości regionu to: Krynica Zdrój, Szczawnica, Piwniczna Zdrój oraz Nowy Sącz.

 

Skąd wzięła się nazwa Beskid Sądecki?

 

Analizując najważniejsze informacje, związane z regionem Beskidu Sądeckiego, warto jest zwrócić również uwagę na nazewnictwo tego pasma górskiego.

 

Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, do czasów zakończenia I wojny światowej, ten region górski określano mianem Beskidu Nadpopradzkiego. Nazwę "Beskid Sądecki" zaczęto stosować dopiero po wytyczeniu granic między Polską a Czechosłowacją.

 

Sama nazwa budzi trochę kontrowersji - większość osób uważa, że bardziej neutralnym i prawidłowym określeniem powinno być to używane poprzednio. Jednakże określenie "sądecki" przyjęło się już na stałe i używa go każdy, kto planuje swój wymarzony nocleg w Beskidach.

 

Na każdą wyprawę górską warto jest zabrać wszelkie niezbędne rzeczy. Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Fauna i flora w Beskidzie Sądeckim

 

Jak na pasmo górskie przystało, region Beskidu Sądeckiego może pochwalić się wspaniałą przyrodą i światem zwierząt, które zamieszkują tutejsze tereny.

 

Warto podkreślić, że większość terenów tego pasma górskiego, znajduje się w Popradzkim Parku Krajobrazowym i obszarze Natura 2000 "Ostoja Popradzka". Wytyczono tu również liczne rezerwaty przyrody, których celem jest ochrona wyjątkowej przyrody, którą może podziwiać każdy podczas swojego urlopu w Beskidzie Sądeckim.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Mając na uwadze rośliny, które porastają tutejsze tereny, warto wspomnieć, że Beskid Sądecki jest porośnięty przede wszystkim przez lasy świerkowe, łęgi i grądy. Charakteryzuje się dość dużą lesistością, pomimo wielowiekowego osadnictwa. W okolicach popularnych miejscowości, można z kolei znaleźć polany i łąki.

 

W Beskidzie Sądeckim mamy do czynienia z dość dużą różnorodnością roślin. Do rzadkich i chronionych roślin w Beskidzie Sądeckim, należy zaliczyć m.in.:

  • dwulistnik muszy

  • głodek żółty

  • goździk pyszny

  • irga czarna

  • kokorycz żółtawa

  • koniczyna pannońska

  • kręczynka jesienna

  • oman plamisty

  • ostrożeń dwubarwny

  • ostrożeń głowacz

  • pierwiosnek omączony

  • podejźrzon rutolistny

  • prosienicznik plamisty

  • przetacznik pokrzywolistny

  • przewiercień długolistny

  • turzyca zgrzebłowata

  • wiechlina styryjska

  • wyblin jednolistny

  • zaraza macierzankowa.

Również w przypadku zwierząt, możemy tu mówić o dużej różnorodności. Dominują tu przede wszystkim leśne i polne ssaki, takie jak: jeleń, dzik, lis, kuna, borsuk i przedstawiciele plichowatych, ryś, wilk, niedźwiedź, żbik, wydra i bóbr.

 

Na terenie Beskidu Sądeckiego występuje około 20 lęgowych gatunków ptaków - takich jak np. sóweczka, puchacz, włochatka, dzięcioł: zielonosiwy, białogrzbiety i trójpalczasty, czy bocian czarny.

Interesujący jest również tu świat gadów i płazów - w Beskidzie Sądeckim mieszkają niemal wszystkie popularne gatunki tych zwierząt, które możemy spotkać w Polsce.

 

Odkrywanie piękna otaczającej przyrody jest możliwe m.in. w popularnych miejscowościach regionu. Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Krynicy Zdroju: 

 

 

Willa Wiktoria

Willa Wiktoria

Krynica-Zdrój, Krynica Górska, ul. Piorunka

Kwatery i pokoje Krynica-Zdrój, Krynica Górska 9.9
Górski Styl

Górski Styl

Krynica Zdrój, ul. Kazimierza Pułaskiego

Kwatery i pokoje Krynica Zdrój 10
Górska Przystań SPA

Górska Przystań SPA

Krynica-Zdrój, ul. Słotwińska

Kwatery i pokoje Krynica-Zdrój 9.9

 

 

Beskid Sądecki - na krótszy, czy na dłuższy wypoczynek?

 

Nie da się ukryć, że Polacy kochają wypoczywać w górach. Wybieramy się tam o każdej porze roku, chętnie zdobywając szczyty, czy korzystając z licznych atrakcji turystycznych. W przypadku Beskidu Sądeckiego, można mówić o jego uniwersalności, dzięki czemu każdy powinien znaleźć tu dla siebie coś naprawdę wyjątkowego.

Beskid Sądecki z powodzeniem można polecić zarówno na krótki, weekendowy urlop, jak i nieco dłuższy wyjazd podczas wakacji, czy ferii zimowych.

 

Region wyróżnia się pod względem turystycznym - to zarówno piękne krajobrazy, liczne uzdrowiska, bogate dziedzictwo kulturowe regionu (np. Szlak Architektury Drewnianej), folklor. To również świetna infrastruktura noclegowa oraz liczne atrakcje, z których można korzystać zarówno zimą, jak i latem.

 

To właśnie w Beskidzie Sądeckim:

  • znajdziemy świetnie przygotowane trasy narciarskie, znajdujące się w wielu ośrodkach narciarskich (np. Jaworzyna Krynicka, Dwie Doliny - w Wierchomli Małej, czy też stoki narciarskie w Szczawnicy);

  • znajduja się piękne szlaki turystyczne, przebiegające przede wszystkim grzbietami Pasma Radziejowej i Jaworzyny;

  • możemy skorzystać z wielu szlaków rowerowych;

  • znajduje się wiele punktów widokowych, z których możemy podziwiać niezwykłą panoramę górską;

  • możemy zdobywać skałki i podziwiać malownicze wodospady na potokach;

  • znajduje się wiele interesujących zabytków, takich jak np. ruiny zamku w Rytrze i Muszynie, kościół w Jazowsku, obiekty Szlaku Architektury Drewnianej, kościół w Tyliczu;

  • możemy schronić się i posilić posiłkiem i napojami w pięciu schroniskach PTTK i w obiektach prywatnych.

 

Region Beskidu Sądeckiego posiada świetnie rozwiniętą bazę noclegową dla rodzin z dziećmi. Sprawdź nasze propozycje: 

 

 

Apartamenty Trzy Kolory - Życie jest piękne

Apartamenty Trzy Kolory - Życie jest piękne

Krynica-Zdrój, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Apartamenty Krynica-Zdrój 9.6
Zabytkowa Willa Pensjonat Kościuszko***

Zabytkowa Willa Pensjonat Kościuszko***

Krynica Zdrój, ul. Tadeusza Kościuszki

Pensjonaty Krynica Zdrój 9.8
Chata u Bożeny

Chata u Bożeny

Muszyna, ul. Szczawnik

Kwatery i pokoje Muszyna 9.7

 

 

Ruszamy w góry - najpiękniejsze szlaki turystyczne Beskidu Sądeckiego

 

Skoro wypoczynek w górach, to niemal oczywiste jest, że przyjeżdżamy tu przede wszystkim, by powędrować po najpiękniejszych zakątkach górskich. Pomimo tego, że szczyty Beskidu Sądeckiego są stosunkowo niskie, to możemy być pewni, że będziemy tu podziwiać naprawdę wspaniałe górskie widoki.

 

Jeśli zdecydowałeś się na nocleg w Szczawnicy, Muszynie lub Krynicy-Zdroju, to wiedz, że możesz korzystać z naprawdę wielu wspaniałych tras spacerowych. Z myślą o osobach, które poszukują inspiracji na wyprawy górskie, przygotowaliśmy kilka podpowiedzi szlaków.

 

Planując urlop w Beskidzie Sądeckim, warto jest zobaczyć pobliskie Pieniny. Sprawdź: Pieniny - gdzie się wybrać i co zobaczyć?

 

Szlak żółty na Dzwonkówkę i czerwony na Przehybę

 

Jeśli zdecydowałeś się spędzić urlop w Szczawnicy, to oprócz pięknych, pienińskich szlaków, możesz wybrać się również na wędrówkę żółtym szlakiem po Beskidzie Sądeckim. Dwa pasma górskie w tej miejscowości, to bez wątpienia jej wielki atut.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Wędrówka szlakiem żółtym ze Szczawnicy, powinna przypaść każdemu do gustu. Szlak bywa wymagający, ale czego się nie robi dla pięknych widoków górskich. Mowa tu oczywiście o trasie prowadzącej na Bryjarkę, Bereśnik, Dzwonkówkę i dalej na Przehybę, z której powrócimy do Szczawnicy kończąc wędrówkę nad jedną z atrakcji Szczawnicy - Wodospad Zaskalnik. Niezwykłym atutem tego szlaku jest to, że nie jest on zbytnio oblegany, dlatego każdy, kto poszukuje spokoju, koniecznie powinien się tu wybrać na spacer. 

 

 

fot. Karol Wiak

 

Zdobycie kilku szczytów górskich w kilka godzin powinno być przyjemnością, a skosztowanie kawy, ciasta i obiadów w Schronisku pod Bereśnikiem to niezwykła przyjemność - warto przekonać się o tym osobiście. Schronisko pod Bereśnikiem uznawane jest za jedno z najlepszych schronisk górskich w Polsce i sporo w tym racji.

 

Szlak czerwony na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

 

Urlop w Beskidzie Sądeckim nie mógłby się obejść bez zdobycia najwyższego szczytu tego pasma górskiego, czyli Radziejowej, której wysokość wynosi 1266,5 m n.p.m. Jest to zalesiony szczyt i ciekawe miejsce, należące do Korony Gór Polski, z którego możemy podziwiać m.in.: Tatry, Pieniny, Babią Górę, Gorce, Podhale, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz słowackie Góry Czerchowskie i Góry Lewockie.

 

Pomimo tego, że dominują tu przede wszystkim obszary leśne, to na samym szczycie znajduje się wieża widokowa, gwarantująca najpiękniejsze widoki.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Planując wejście na Radziejową, możemy skorzystać z dwóch szlaków:

  • Szlak czerwony: z Przełęczy Obidza - Gromadzka Przełęcz - Polana Litowcowa + Przełęcz Obidza - Przełęcz Żłobki - Radziejowa

  • Szlak czerwony: z Rytra na Radziejową

 

Na który szlak warto się zdecydować? Warto tu rozważyć zarówno jedną, jak i drugą opcję. Jeśli planujesz zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, to na samo wejście musisz przeznaczyć około 5 godzin, a podczas wędrówki mamy do czynienia z 1100 metrami przewyższenia. Dobrą alternatywą na powrót ze szczytu, będzie zejście do Schroniska na Przehybie i stamtąd do Rytra, dzięki czemu na całą wycieczkę będziemy musieli przeznaczyć około 9 godzin.

 

Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, po wejściu czerwonym szlakiem, osiągniemy zalesiony szczyt Radziejowej. Aby obserwacja tego, co najpiękniejsze, była możliwa, to znajduje się tu wieża widokowa w koronach drzew, o wysokości 22,16 m, umożliwiająca obserwację najpiękniejszych widoków górskich. Wejście na samą wieżę widokową jest bezproblemowe.

 

Dystans, jaki musimy pokonać, by zdobyć Radziejową wynosi 5,4 km.

 

Prawdopodobnie najpiękniejszy szlak górski w Beskidzie Sądeckim

 

Przykład pierwszego szlaku na Dzwonkówkę i Przehybę, jasno pokazuje nam, że podczas wypoczynku w Szczawnicy i okolicach, możemy połączyć wizytę w dwóch pasmach górskich. Nie inaczej jest w przypadku wędrówki czerwonym szlakiem z Jaworek, który poprowadzi nas przez tereny, uznawane za najpiękniejsze w Beskidzie Sądeckim.

 

Jeśli jesteś w Jaworkach, nie oznacza to, że musisz wędrować przez Wąwóz Homole. Są tu również inne, alternatywne trasy, tak jak szlak czerwony z Jaworek, prowadzący przez Dolinę Białej Wody, na Przełęcz Obidza i następnie zielonym szlakiem na Eliaszówkę i do Piwnicznej, w której przy okazji możemy również zobaczyć Przełęcz Gromadzka.

 

 

fot. Piotr Szpakowski / AdobeStock, CC0

 

Dystans, jaki musimy tu pokonać robi wrażenie, bo jest to około 20 km, a sama wędrówka zajmie nam nieco ponad 6 godzin, jednak jeśli kochasz góry, to ta trasa jest stworzona właśnie dla Ciebie. Ten wariant umożliwia rozpoczęcie przygody z Górami Lubowelskimi. Suma podejść wynosi tu 714 metrów, a suma zejść to z kolei 899 m.

 

Prawdziwą wisienką na torcie będzie tu wieża widokowa, która znajduje się na Eliaszówce. Co prawda korony drzew zasłaniają tu widok na Tatry, jednak mimo to widoki z tej wieży widokowej są wyjątkowe. Będąc na Eliaszówce, warto jest się udać również do pobliskiej Chaty Magóry, która serwuje prawdopodobnie najlepsze pierogi w najbliższej okolicy.

 

Szlak na Jaworzynę Krynicką

 

Kolejna propozycja szlaku, na pewno przypadnie do gustu każdemu turyście, który zdecydował się na noclegi w Krynicy Zdroju. Krynica Zdrój to miasto wyjątkowe na każdą porę roku - posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową, narciarską oraz liczne atrakcje. Jest to również miejscowość uzdrowiskowa, której walory klimatyczne wspomagają leczenie wielu schorzeń i chorób.

 

Jaworzyna Krynicka jest szczytem, znajdującym się na terenie Krynicy Zdrój. Jej wysokość to 1114 m n.p.m., co czyni ją najwyższym szczytem w Paśmie Jaworzyny.

 

 

fot. Artur Kowalczyk / AdobeStock, CC0

 

Najbardziej atrakcyjną trasą, która prowadzi na ten szczyt, jest szlak, który rozpoczyna się w Szczawniku, tuż za Muszyną. Rozpoczynamy tu wędrówkę szlakiem żółtym i kierujemy się na Wyżnie Młaki, na których znajduje się kapliczka oraz piękna panorama.

 

Kolejny etap wędrówki to szlak niebieski, którym mijamy schronisko górskie - Bacówka PTTK nad Wierchomlą, szczyt Runek. Powoli zmierzamy w kierunku Jaworzyny Krynickiej, po drodze wchodząc na szlak czerwony.

 

Końcowe podejście prowadzi szlakiem zielonym obok schroniska na Jaworzynie Krynickiej, gdzie docieramy do Przełęczy Krzyżowej.

Po zdobyciu szczytu, by nie wracać po własnych śladach, warto jest zdecydować się na opcję zejścia szlakiem żółtym, w kierunku Krynicy-Zdrój.

 

Szlak do najbardziej magicznego miejsca w Beskidzie Sądeckim

 

Na sam koniec, pozostawiliśmy miejsce niezwykłe, które śmiało można uznać za to najbardziej magiczne w Beskidzie Sądeckim. Polecamy je dla rodzin z dziećmi i każdego, kto kocha góry.

 

Celem wyprawy tą właśnie trasą jest Chatka pod Niemcową i Kordowiec, które powinny być dla nas "prawdziwą ucztą dla oczu".

 

Naszą wyprawę górską rozpoczynamy w Piwnicznej Zdroju, z której szlakiem żółtym wychodzimy ponad nią i docieramy do niezwykle klimatycznej Chatki pod Niemcową, z której roztacza się najprawdopodobniej najpiękniejszy widok w Beskidzie Sądeckim.

 

Jest tu polana, na której możemy odpocząć, posilić się posiłkiem i podziwiać wszystko, co najpiękniejsze w górach. Z tego miejsca powracamy czerwonym szlakiem, przechodząc przez Kordowiec i powracając do Rytra.

 

Lubisz wędrówki górskie? Zarezerwuj wymarzony nocleg w Beskidzie Sądeckim blisko szlaków turystycznych: 

 

 

Szare Domki

Szare Domki

Szczawnica, ul. Główna

Domki Szczawnica 9.9
Osada Wielkie Nieba

Osada Wielkie Nieba

Krynica-Zdrój, Krynica Górska, ul. Halna

Domki Krynica-Zdrój, Krynica Górska 10

 

 

Co warto zobaczyć w Beskidzie Sądeckim?

 

W tym miejscu warto podkreślić, że Beskid Sądecki to nie tylko piękne szlaki, malownicze widoki, ale również wiele możliwości spędzenia wolnego czasu.

 

Jeśli jesteś nastawiony na odkrywanie wyjątkowych miejsc regionu Beskidu Sądeckiego, to warto podkreślić, że znajdziemy tu również wiele wspaniałych atrakcji i zabytków, które zachwycają niezależnie od pory roku.

 

Do obowiązkowych zabytków i atrakcji, które powinien zobaczyć każdy turysta w Beskidzie Sądeckim, na pewno należy zaliczyć:

 

  • ścieżka w koronach drzew w Krynicy Zdroju - jest to najwyższa wieża widokowa w Polsce;

  • kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką - wyjątkowa propozycja dla rodzin z małymi dziećmi; podczas wjazdu możemy podziwiać panoramę Tatr Słowackich, Małe Pieniny, Radziejową, Gorce i Gorczański Park Narodowy, Beskid Niski, a przy dobrej widoczności nawet Tarnicę w Bieszczadach;

  • mofeta w Jastrzębiku (Muszynie) - największa mofeta w Polsce - mianem mofety określa się rodzaj ekshalacji wulkanicznych;

  • spływ Popradem w Muszynie - Pieniny mają swój spływ Przełomem Dunajca, a Beskid Sądecki ma spływ Popradem w Muszynie - to urozmaicony spływ, z bardzo szybkim nurtem - piękne widoki i wspaniała zabawa gwarantowane;

  • doskonale rozwinięte trasy rowerowe, również dla miłośników kolarstwa MTB;

  • region posiada doskonale rozwiniętą bazę narciarską - w szczególności Krynica Zdrój, Wierchomla i Muszyna;

  • warto jest również odkryć niezwykłe i tajemnicze miejsca, o których wie niewielu turystów - i tak można tu zaliczyć: Mały Rogacz, Wielki Rogacz, Pusta Wielka, Hala Pisana, czy Wielka Bukowa.

 

Tutaj znajdziesz najpopularniejsze atrakcje w Beskidzie Sądeckim: 

 

 

Mofety Tylicz

Mofety Tylicz

Tylicz, ul. Wolności

Zabytki Tylicz 9.2
Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju

Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju

Krynica-Zdrój, ul. Pułaskiego

Muzea Krynica-Zdrój 9.4
Park Dolny

Park Dolny

Szczawnica, ul. Główna

Parki miejskie Szczawnica 9.4

 

 

Co zjeść w Beskidzie Sądeckim?

 

Jak na miejscowość w górach przystało, Beskid Sądecki może pochwalić się wyjątkowymi przysmakami, które wyróżniają je na tle innych pasm górskich. Kuchnia beskidzka potrafi zaskoczyć nawet tych najwybredniejszych smakoszy.

 

Do najbardziej charakterystycznych dań Beskidu Sądeckiego, należy zaliczyć m.in.:

  • cwibak - ciasto z fasoli z dodatkiem bakalii;

  • pasztet z fasoli;

  • pierogi z bryndzą i ziemniakami;

  • produkty mięsne – golonki, boczki kiełbasy;

  • sądecki miód spadziowy.

Te i inne dania znajdziemy w popularnych restauracjach w tutejszych miejscowościach oraz w obiektach noclegowych, które oferują wyżywienie.

 

Noclegi w Beskidzie Sądeckim

 

Beskid Sądecki posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Do najchętniej wybieranych kategorii w tym regionie, należy zaliczyć przede wszystkim kwatery i pokoje w Beskidach. Wśród rodzin z dziećmi, najchętniej wybierane są jednak domki.

 

Jeśli chodzi o ceny noclegów, to w dużej mierze są one uzależnione od standardu obiektu oraz samej lokalizacji. Turyści, którzy planują wypoczynek w Beskidzie Sądeckim, najczęściej decydują się na nocleg w Muszynie, Krynicy Zdrój, czy Szczawnicy. Cena za pobyt w większości z tych miejscowości, kształtuje się na poziomie 220 zł. Najkorzystniej jednak jest się zatrzymać w kwaterach i pokojach, w których cena za pobyt rozpoczyna się od 30 zł od osoby za dobę.

 

Pamiętajmy, że do ceny za nocleg, należy również doliczyć opłatę klimatyczną, która w przypadku Krynicy Zdrój wynosi nawet 4,40 zł od osoby za każdą dobę.

 

Wszystkie obiekty regionu Beskidu Sądeckiego, posiadają wszelkiego typu udogodnienia, ułatwiające wypoczynek w tym wyjątkowym regionie górskim.

 

 

Następny artykuł Gorczański Park Narodowy -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!