Biebrzański Park Narodowy - Safari na Podlasiu

Biebrzański Park Narodowy - Safari na Podlasiu

Dlaczego wycieczka po Biebrzańskim Parku Narodowym przypomina safari? Jest to miejsce, w którym żyją liczne gatunki ptaków i ssaków, a otacza je unikatowa przyroda. To wszystko sprawia, że turyści czują się tak, jakby przemierzali tajemniczą, nieznaną krainę – i tak jest naprawdę!

Okolice rzeki Biebrzy można opisać jako krainę bagien, uroczysk i rozległych torfowisk. Jej prawowitymi mieszkańcami są ptaki i zwierzęta, które w innych częściach kraju już niemal nie występują. Człowiek jest tam tylko gościem – czuje to chyba każdy turysta, przemierzający Dolinę Biebrzy…

Nic zatem dziwnego, że teren wzdłuż rzeki został uznany za tak cenny, że objęto go ochroną parku narodowego. Biebrzański Park Narodowy należy do największych w Polsce, rozciąga się od źródeł Biebrzy, aż do ujścia tej rzeki do Narwi. Jest ostoją wielu ptaków, które upodobały sobie życie na podmokłych obszarach. Jeżeli będziemy mieć szczęście, zobaczymy bataliona (został nawet symbolem całego parku), dubleta, wodniczkę, sowę błotną czy inne gatunki – zaobserwowano ich tam około 270! Do tego dochodzą jeszcze większe zwierzęta. W Biebrzańskim Parku Narodowym żyje duża populacja łosi, przywrócono również bobry, od których rzeka wzięła swoją nazwę.

Krajobraz Doliny Biebrzy cechuje naturalność, rzeka zachowała swój dziki charakter, trudno było ją ujarzmić. Wiosną tworzą się tam więc szerokie rozlewiska, które spowodowane są roztopami, a jej bieg jest niezwykle urozmaicony. Na całej długości Biebrza malowniczo meandruje, zachwycając turystów urokliwymi widokami, jakie wyłaniają się zza każdego nowego zakrętu.

Tak wiele atrakcji i niezwykłych krajobrazów powoduje, że zwiedzanie Biebrzańskiego Parku Narodowego przypomina podlaskie safari!

fot. Pixabay / Pexels.com CC0

Biebrzański Park Narodowy – szlaki turystyczne


Jak można zwiedzać Biebrzański Park Narodowy? Do wyboru jest sporo możliwości, gdyż na turystów czekają ścieżki nie tylko lądowe, ale i wodne. Jedno jest pewne, warto spróbować wszystkich tych propozycji, gdyż każdy ze szlaków prowadzi do innego, magicznego i tajemniczego miejsca.

Dolina Biebrzy pieszo lub rowerem


Łączna długość szlaków turystycznych na terenie parku narodowego liczy ponad 600 kilometrów. Jest więc z czego wybierać! Warto odpowiednio planować wędrówkę, gdyż podczas wiosennych rozlewisk trudno przebyć je pieszo. Jeżeli jednak podejmiemy wyzwanie, będzie mogli obserwować ptaki, które w tym czasie zlatują się już z zimowisk. Które ze szlaków na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego warto polecić?

  • Szlak pieszy Gugny – Barwik (czerwony). Trasa nie jest długa, liczy bowiem niecałe 10 kilometrów, ale jej pokonanie może okazać się trudne. Oznaczenia szlaku znajdują się na tyczkach, brakuje tam również charakterystycznych punktów odniesienia, więc łatwo się zgubić. Z tego powodu zalecane jest, by korzystać z usług licencjonowanego przewodnika BPN. Dlaczego warto zdecydować się na wybór tej drogi? Na pewno dla przepięknych widoków na uroczyska i rzekę, które można oglądać z wież widokowych!

  • Szlak pieszo-rowerowy Wizna – Goniądz (żółty). Dla odmiany ten szlak określany jest jako łatwy, a jako że liczy prawie 65 kilometrów, świetnie nadaje się dla rowerzystów. Wiosną można tam podziwiać ogromne ilości ptactwa wodnego, a do innych atrakcji należą malownicze, drewniane wiejskie zabudowania oraz niezdobyta Twierdza Osowiec.

  • Szlak pieszy Goniądz – Ruda (czerwony). To również dość trudna trasa, a do tego liczy niemal 30 kilometrów, więc przeznaczona jest dla wytrzymałych wędrowców. Warto podjąć to wyzwanie, gdyż podczas wycieczki można zrobić wiele pięknych zdjęć! Jeden z ciekawszych punktów szlaku stanowi wzniesienie Dębiec. Znajduje się tam wieża widokowa, kładki oraz platformy, z których zobaczymy ślady dawnej osady. Końcowy odcinek biegnie przez wieś Modzelówka, miejsce lubiane przez bociany. Ptaki założyły tam wiele swoich gniazd.

  • Szlak pieszo-rowerowy Trzcianne – Gugny – Trzacinne (żółty). Jest to łatwa, licząca 20 kilometrów trasa, którą można pokonać zarówno pieszo, jak i na rowerze. Wytyczono ją pośród nadbiebrzańskich łąk i pól, daje również możliwość podziwiania ciekawych fragmentów torfowiska wysokiego.

  • Szlak pieszy z leśniczówki Grzędy do Góry Perewida (niebieski). Łatwa do pokonania ścieżka, licząca 7,5 kilometra, prowadząca przez bagienny bór oraz stare lasy mieszane. Podczas wędrówki mamy zapewnione piękne widoki i bliskość wspaniałej przyrody.

  • Szlak pieszo-rowerowy Nowy Świat (żółty). Trasa liczy 10 kilometrów i biegnie z Kopytkowa do Polkowa, można ją także pokonać rowerem, choć nie będzie to łatwe. Wycieczka rozpoczyna się przy uroczysku „Nowy Świat” i przez kilkaset metrów biegnie przez wydmy. Później zaczyna się 3-kilometrowy odcinek, który wymaga skupienia – ze względu na wysoki stan wód. Tu rower sobie nie poradzi, dlatego szlak rowerowy rozpoczyna się we wsi Kopytkowo, skąd biegnie do Jasionowa i śluzy na kanale Augustowskim w Dębowie. Od tego miejsca trasa aż do Polkowa prowadzi wzdłuż malowniczego kanału.

fot.  David Bartus / Pexels.com CC0

Turystyka wodna w Biebrzańskim Parku Narodowym


Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego panują świetne warunki dla turystki wodnej. Biebrza jest niezwykle lubianym szlakiem kajakowym, który cieszy się dużą popularnością wśród organizatorów spływów. Wartym polecenia odcinkiem rzeki jest szlak pomiędzy Rogożynkiem a Rusią – głównie ze względu na jego dostępność. Brak tam większych utrudnień, najbardziej we znaki dają się skupiska podwodnej roślinności, które są szczególnie bujne w drugiej połowie lata, oraz komary.

Za wyborem tej formy aktywności przemawia możliwość podziwiania wspaniale meandrującej w tym miejscu Biebrzy, rozległa przestrzeń i czysta woda, w której można pływać. Warto dobrze się rozglądać, gdyż podczas spływu na pewno zobaczymy żyjące w pobliżu rzeki ptaki. Uwaga! Pomiędzy 1 stycznia a 30 czerwca na korzystanie z odcinak Osowiec – Brzostowo należy mieć pozwolenie dyrektora parku. W tym czasie, ze względu na lęgi ptaków, ogranicza się liczbę spływów.

Osoby, które nie czują się dobrze w kajaku, mogą skorzystać z oferty spływu Biebrzą na tratwach! Nie trzeba nawet szukać miejsca na nocleg, gdyż na biebrzańskiej tratwie jest sporo przestrzeni do spania. Cała jej powierzchnia ma około 20 metrów kwadratowych, więc podróż odbywa się w dość komfortowych warunkach. Dzięki temu lepiej skupimy się na oglądaniu krajobrazów, które z poziomu rzeki prezentują się bajkowo!

fot. Adriaan Greyling / Pexels.com CC0

Następny artykuł Najpiękniejsze kolorowe...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!