Bogács - atrakcje i ciekawe miejsca

Bogács - atrakcje i ciekawe miejsca

O tym, jak popularne są Węgry, chyba nie trzeba nikomu mówić. Wino, Balaton, wspaniałe miasta i zabytki, czy popularne na całą Europę – Hajduszoboszlo. Dla tych i innych powodów każdego roku, duża grupa turystów wybiera właśnie ten kierunek. Bardzo często jest to Bogacs, czyli popularna miejscowość tego państwa, o której więcej w poniższym artykule.

Wybierając Węgry, jako kierunek naszego wypoczynku, zazwyczaj kierujemy się różnymi kryteriami. Podstawę stanowi Budapeszt, wypoczynek nad Balatonem, czy też Hajduszoboszlo. Ale nie tylko – Węgry oferują wiele ciekawych miejsc, które można zwiedzić o każdej porze roku. Mało tego, tu również znajdziemy wiele zabytków i wspaniałych miejsc. Jednym z nich jest Bogacs, czyli miejscowość, znajdująca się w pobliżu Miskolca i Egeru, w północno-wschodniej części Węgier.

Bogács – podstawowe informacje


Jest to miejsce, do którego warto jest się wybrać na jednodniową wycieczkę. Malownicze położenie na skraju Gór Bukowych, wspaniałe winnice, źródła termalne – to tylko niektóre atrakcje. Znajdziemy tu również wiele interesujących miejsc, które urozmaicą nasz pobyt w tym mieście. Jest to stosunkowo nieduża miejscowość Węgier w pobliżu Egeru i jedno z najspokojniejszych kąpielisk w tym państwie. Szczególnie polecane dla osób, które pragną uciec przed zgiełkiem miasta, wypoczywając w ciszy i spokoju. Z Warszawy do Bogacs dzieli nas odległość 730,6 km, którą powinniśmy pokonać w około 10 godzin.

Bogács – co warto zobaczyć?


Może miejscowość ta nie jest tak bardzo atrakcyjna turystycznie, jak pozostałe, bardziej znane miasta Węgier, jednak z pewnością tu każdy znajdzie coś dla siebie. Bez wątpienia, koniecznie należy zobaczyć:

1. Bogacsi lookout – czyli punkt widokowy z niezwykłą panoramą miejscowości. Miejsce, od którego warto rozpocząć zwiedzanie tego wspaniałego miasteczka. Punkt zlokalizowany na wzgórzu, w sposób zauważalny góruje nad wsią. Znajduje się nieopodal Domku Regionalnego. Jest to taras zbudowany z kamienia, mający kształt sześciokątnej altany. Wstęp do tego punktu widokowego jest bezpłatny, dlatego też warto zobaczyć tę niepowtarzalną atrakcję.

2. Rezerwat przyrody Szomolya – to ścieżka przyrodnicza, ukazująca niezwykłe walory przyrody, poddane ochronie od 1960 roku. Można bez problemu dotrzeć tu spacerem z Bogacs, skoro miejscowość ta znajduje się w Górach Bukowych. Głównymi atrakcjami Szomolyi są skałki, na których swoją obecność zaznaczyli Celtowie oraz dużo starsze mieszkania w skałach. Można zwiedzać te domy i zobaczyć, jak się niegdyś żyło.

3. Źródła termalne i baseny – z pewnością każdy słyszał, że na Węgrzech można znaleźć wiele miejsc wodnej zabawy. Większość z nich to baseny termalne. Jednym z popularnych, ale na szczęście nie tak bardzo obleganym miejscem jest właśnie kąpielisko w Bogacs. Co warto podkreślić, pokłady wód termalnych zostały tu odkryte przypadkiem, w latach 50. XX wieku. Oferta obejmuje sześć basenów z wodą termalną o temperaturze około 36 stopni Celsjusza. Baseny znajdują się na zewnątrz kompleksu, jeden natomiast w jego wnętrzu. Warto podkreślić, że funkcjonują one przez cały rok, dzięki czemu możemy cieszyć się wspaniałą zabawą przez cały rok.

4. Klimatyczne piwniczki winne – skoro jesteśmy na Węgrzech, to koniecznie musimy skosztować lokalnego wina. Warto podkreślić, że piwniczek jest kilkanaście – kilka jest czynnych przez cały dzień, natomiast większość otwiera się dopiero około godziny 18.00. W każdej piwniczce znajdziemy inne wino. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego wina, będziemy mogli go skosztować i ocenić jego smak. Jeśli chcemy spróbować naprawdę wspaniałego wina, to powinniśmy udać się do tych mniejszych, znajdujących się zwykle na uboczu. Zgodnie z węgierskim zwyczajem, wina tu nalewane są do plastikowej butelki. Bogacs słynie z produkcji wina ze szczepów, takich jak: kekfrankos, riesling, miedina oraz muskotaly. Corocznie odbywają się tu liczne festiwale dedykowane winom.

5. Kościół pw. Św. Marcina – to zabytkowy kościół katolicki w Bogacs. Dokładna data jego wybudowania nie jest znana. Według szacunków było to około XIII wieku. Po zniszczeniu na skutek gwałtownej burzy, został on odbudowany. Obecnie zabytkowe są dzwony, pochodzące z 1928 roku, ławki z Niemiec z 1955 roku. Tuż obok kościoła znajduje się pomnik ku pamięci żołnierzy poległych w II wojnie światowej.

Gdzie warto zjeść w Bogacs?


Kuchnia węgierska to niezwykłe dania, w których króluje papryka, langosze i przede wszystkim wino. W Bogacs jest kilka takich miejsc, w których możemy dobrze zjeść. Są to przede wszystkim okolice piwniczek z winami oraz tereny basenów termalnych. Gwarantujemy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a tutejsi kucharze z pewnością wyczarują wspaniałe dania.

Źródło informacji:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bog%C3%A1cs
https://www.wegry.biz.pl/bogacs.xml

fot. adamkontor (pixabay.com, CC0)

Następny artykuł Park of Poland - wkrótce...

Komentarze

Zobacz również