Bożonarodzeniowe Jarmarki na Słowacji. To trzeba zobaczyć!

Szukacie pomysłów na grudniowy weekendowy wyjazd? Polecamy Słowację i piękne miasteczka, w których odbywają się przedświąteczne jarmarki. Podpowiadamy, jakie miasta koniecznie trzeba w tym czasie odwiedzić.

Bratysława

W stolicy Słowacji wiedzą, jak obchodzić Boże Narodzenie! Już od połowy listopada centralne place bratysławskiej starówki są pięknie przystrojone, a wzdłuż malowniczych uliczek rozstawiono stoiska. Są na nich prezentowane rękodzieła oraz oczywiście lokalne przysmaki. Chyba nie będzie osoby, która przejdzie obojętnie obok takich dań jak loksze, pagacze, langosze czy miodowe pierniki. Na rozgrzewkę będzie można się napić grzanego wina, miodu lub grogu… Trudno odpuścić sobie taki festiwal smaku. Jarmarkowi towarzyszy festiwal Słowackie Święta Bożego Narodzenia. Na Rynku Głównym stolicy odbywają się koncerty artystów z całego kraju. Dodatkową atrakcją są otwarte lodowiska, z których można bezpłatnie korzystać. Jarmark Bożonarodzeniowy w Bratysławie trwa do 23 grudnia.

Koszyce

Tradycyjną przedświąteczną słowacką imprezą jest Bajkowy Jarmark Bożonarodzeniowy w Koszycach. W 2016 roku kiermasz rozpocznie się 5 grudnia i potrwa aż do 6 stycznia 2017. Turystów przywita pięknie udekorowane miasto oraz szpaler straganów, na których kupią regionalne potrawy i ręcznie robione świąteczne dekoracje. Całość ubogaci żywa szopka i lodowe rzeźby. Przez cały miesiąc na scenie ustawionej przy Immaculacie organizowane będą koncerty kolędników oraz przedstawienia teatralne.

Poprad

Tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w dniach 9-11 grudnia 2016. Impreza różni się od przedsięwzięć znanych z Koszyc i Bratysławy. Podczas grudniowego weekendu plac św. Idziego wypełni się straganami z rękodziełem i świątecznymi potrawami. W Popradzie stawiają jednak na tradycję – będzie można zobaczyć przebranych kolędników, czy zobaczyć tradycyjne świniobicie…

Kieżmark

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Kieżmarku przypada na dni pomiędzy 13 a 16 grudnia. Warto odwiedzić to podtatrzańskie miasteczko, by poczuć świąteczny klimat – a także kupić oryginalne prezenty na kiermaszu. Nie zapominajmy o przysmakach, takich jak regionalny kapuśniak oraz grzane wino i miód pitny. Jednak nie tylko smaki i zapachy tworzą wyjątkową atmosferę. Podczas trwania jarmarku w mieście odbywać się będą koncerty folkowe a także konkursy kulinarne.

Pieszczany

Przez cały grudzień – aż do 1 stycznia 2017 roku – w Pieszczanach będą trwać świąteczne targi. To okazja do tego, by turyści mogli lepiej poznać miasteczko, a w szczególności jego starą część. Stoiska z rękodziełem, świątecznymi przysmakami jak co roku ustawiono na placu Námestie slobody. Jarmarkowi towarzyszyć będą koncerty zespołów folkowych i popularnych słowackich wykonawców. Punktem kulminacyjnym będzie sylwestrowa zabawa, która zostania zorganizowana na placu.

Trnawa

Zachęcamy do odwiedzenia malowniczej Trnawy, miasta które leży niedaleko słowackiej stolicy. Od końca listopada aż do końca grudnia trwa tu Bożonarodzeniowy Jarmark. Stoiska ustawione na placu św. Trójcy, tuż obok pięknie przybranej choinki, oferują tradycyjne świąteczne potrawy oraz bożonarodzeniowe prezenty i dekoracje. Na scenie występują kolędnicy, znani wykonawcy oraz dzieci z miejscowych szkół i przedszkoli.

Komentarze

Zobacz również