Najpiękniejsze wyspy Chorwacji

Ciepły niemal o każdej porze roku Adriatyk, jasne plaże i zachwycające widoki – tak w dużym skrócie można opisać Chorwację. Tym, co zachęca turystów do wizyt w tym kraju, są również malownicze wyspy, z których każda jest inna. Odwiedzając je, ma się wrażenie odkrywania tajemniczych krain, leżących pod błękitnym chorwackim niebem.

Chorwackie wybrzeże liczy 1777 kilometrów długości, wzdłuż niego rozlokowało się ponad tysiąc wysp. Niektóre są zamieszkałe, inne przypominają kamienne pustynie, ale łączy je jedno - niesamowite widoki, każdego roku przyciągające rzesze turystów. Przedstawiamy wybrane wyspy, które z pewnością warto zwiedzić spędzając wakacje w Chorwacji.

 

Archipelag wysp Brijuni


Archipelag Brijuni, leżący u wybrzeży Istrii, tworzy czternaście niewielkich wysp. Panuje tu łagodny klimat, który sprzyja bujnemu rozrostowi egzotycznych roślin. Również wody otaczające archipelag zasiedlone są przez ciekawe gatunki zwierząt. To wszystko sprawiło, że tutejszą przyrodę objęto ochroną Parku Narodowego Brijuni. Jego tereny można zwiedzać korzystając z programów wycieczek – największą popularnością cieszy się zwiedzanie wyspy Veliki Brijun. Podczas wycieczki turyści oglądają pozostałości rzymskich budynków oraz safari.

 

Wyspa Biševo


Wyspa położna jest u wybrzeży środkowej Dalmacji, zamieszkuje ją niewielka grupka osób - niektórzy żyją na wyspie Biševo przez cały rok, dla innych jest letniskiem. Otoczenie jest bardzo malownicze, wyspę porastają winorośla i gaje oliwne, a wśród nich ulokowane są domy. Wyspę Biševo odwiedzają również amatorzy nurkowania, których nęcą podwodne jaskinie znajdujące się wzdłuż całego skalistego brzegu. Najpopularniejsza jest Modra Szpilja, którą swą niezwykłą sławę zawdzięcza niezapomnianej grze światła słonecznego. Promienie, zanim dotrą do jaskini, są załamywane przez taflę wody, dając wspaniały lazurowy kolor. By w pełni docenić ten widok, należy przed południem zejść do jaskini – wtedy ten niezwykły spektakl jest najlepiej widoczny.

 

Wyspa Cres


By poznać Chorwację, koniecznie trzeba odwiedzić wyspę Cres, miejsce, w którym zakochają się zarówno wielbiciele aktywnego wypoczynku, jak i leniwego plażowania. Z kontynentalnej części kraju można tu dopłynąć promem w zaledwie dwadzieścia minut – przeprawa znajduje się w Brestovej. Na wyspie znajduje się kilka malowniczych miejscowości, w tym miasteczko o tej samej nazwie. Chociaż miasteczko Cres jest niewielkie, to zachwyca świetnie zachowanymi zabytkami jeszcze z czasów weneckich. Dużą przyjemność daje zagłębienie się w wąskie uliczki portowej częsci miasta. Spacer nimi wydaje się podróżą w przeszłość.

Nie tylko wielbiciele historii będą cenić pobyt na Cresie. Turystów zachwyca niezwykła przyroda z endemicznymi gatunkami roślin oraz głębokim słodkowodnym jeziorem. Cierpliwi być może wypatrzą niezwykle rzadki gatunek ptaka, czyli sępa białogłowego, który na wyspie ma swoje siedlisko. Na aktywnych także czekają atrakcje – nurkowanie w Adriatyku oraz żeglowanie po jego błękitnych przejrzystych wodach.

 

Wyspa Hvar


Wyspa Hvar to najdłuższa wyspa na Adriatyku, leżąca u wybrzeży Dalmacji, mająca łagodny klimat, w którym rosną gaje oliwne, winnice i lawenda. Hvar cieszy się dużą popularnością wśród turystów, ponieważ przyciąga osoby, ceniące sobie różnorodne formy spędzania wolnego czasu. W gwarnym mieście Hvar kwitnie nocne życie, jest nowocześnie i to właśnie tu spotyka się międzynarodowe towarzystwo. Jednak na wyspie można oglądać też pozostałości kultury antycznej i weneckiej oraz wypoczywać na cichych plażach w pobliżu Zavali.

 

Wyspa Korčula


Korčula to ulubione miejsce turystów, którzy znajdują tu zabytki, ciekawe miejsca oraz niezwykłe legendy. Najsłynniejsza, chętnie podtrzymaną przez mieszkańców, dotyczy miejsca urodzenia podróżnika Marco Polo. Co roku na Korčuli organizowany jest Festiwal Marco Polo oraz inscenizacja bitwy i momentu jego pojmania. Najsłynniejszym miastem wyspy jest Korčula, której najstarsza część znajduje się na niewielkim półwyspie. Najsłynniejszymi budowlami są katedra, pałac biskupi, w którym obecnie znajduje się skarbiec, muzeum miejskie oraz pozostałości murów, niegdyś opasujących całe miasto. Jednak wyspa Korčula to nie tylko zabytki – stąd pochodzi słynny taniec z mieczami, symbolizujący zwycięstwo chrześcijan nad muzułmanami, oraz wyśmienite wino z miejscowych winogron.

Komentarze

Zobacz również