Co turyści mogą robić w Praniu?

Co turyści mogą robić w Praniu?

Jest takie miejsce niedaleko Rucianego-Nidy, które każdy powinien odwiedzić. To osada Pranie nad Jeziorem Nidzkim – ważne miejsce na turystyczno-kulturalnej mapie okolicy.

Odwiedziny u Gałczyńskiego


Wyprawa do Leśniczówki Pranie, w którym mieści się muzeum poświęcone poecie Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiem, to prawie obowiązek każdego turysty wypoczywającego w okolicy. Miejsce jest prawdziwą oazą spokoju…

Leśniczówka swoją nazwie zawdzięcza łące, która często pokrywała się mgłą, co w gwarze mazurskiej określane jest właśnie jako „pranie”. Być może właśnie to spodobało się znanemy poecie, gdy po raz pierwszy przybył do leśniczówki w lipcu 1950 roku, a później często przyjeżdżał ze stolicy. Nic dziwnego, że w miejscu, które tak polubił, powstało poświęcone Gałczyńskiemu muzeum, gdzie latem regularnie odbywają się spotkania poetyckie i koncerty. Biorą w nich udział znani i cenieni aktorzy oraz muzycy.

Muzeum otwarte jest przez cały rok – chociaż poza sezonem turystycznym tylko w wybrane dni. Ceny biletów to 6 zł (normalne) oraz 4 zł (ulgowe).

Dowiedz się więcej o muzeum, wejdź i zobacz: Muzeum im. K.I. Gałczyńskiego

Spacer śladami poety


Po obejrzeniu muzeum warto wybrać się na spacer ścieżką dydaktyczną „Śladami Gałczyńskiego”. Przechadzka na pewno dostarczy odpowiedzi na pytanie, co takiego wyjątkowego przyciągnęło tu rodzinę Gałczyńskich…

Trasa rozpoczyna się na parkingu niedaleko leśniczówki, prowadzi wzdłuż budynku, a później brzegiem Jeziora Nidzkiego – z powrotem na parking. Całkowita długość szlaku to 1400 metrów, a przejście go zajmuje około 40 minut.

Następny artykuł Szklarska Poręba - te...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!