Ferie zimowe 2019. Jak je spędzić w województwie małopolskim?

Właśnie startują ferie zimowe! Warto spędzić ten czas w ruchu, dlatego najlepszym miejscem na wypoczynek jest województwo małopolskie. Tam po prostu nie można się nudzić.

Co zimą można robić w Małopolsce? Możliwości jest mnóstwo i nawet nie trzeba się bardzo starać, by znaleźć inspirację. Region śmiało można nazwać polskim centrum sportów zimowych! Jak więc spędzić tu zimowy urlop?

 

Kierunek – stok!


W województwie małopolskim znajdziesz wiele ośrodków narciarskich, w których dostępne są trasy dla osób o różnym poziomie umiejętności. Najpopularniejsze stacje znajdują się w Zakopanem oraz sąsiednich miejscowościach, czyli Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej czy Jurgowie. Wiele z tych ośrodków działa wspólnie w ramach karnetu Tatry Super Ski, który pozwala na przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami bez ciągłej konieczności kupowania nowych skipassów.

Tegoroczna zima jest wyjątkowo bogata w śnieg, więc spędzanie czasu na nartach albo snowboardzie już dawno nie było tak przyjemne. Ośrodki narciarskie w Małopolsce działają pełną parą, zachęcając do szaleństw na stoku. W ofercie większości są także szkółki i przedszkola narciarskie, organizujące najmłodszym czas na stoku. Coraz więcej stacji przygotowuje też trasy dla biegówek – znajdziesz je na przykład na Kotelnicy Białczańskiej w Białce Tatrzańskiej.

 

Rozgrzewka w basenach termalnych


Kolejną zimową atrakcją województwa małopolskiego są baseny termalne. Relaks w basenie z ciepłą wodą o zdrowotnych właściwościach to doskonały sposób na zregenerowanie organizmu po szaleństwach na stoku. Daj swoim mięśniom odpocząć i skorzystaj z dobrodziejstw gorących źródeł.

Największe termy w naszym kraju znajdują się przy wiodących stacjach narciarskich. Dużą popularnością cieszą się między innymi Termy Bania i Termy Bukovina, które można uznać za centra rozrywki dla dużych i małych. Znajdziesz tam mnóstwo zjeżdżalni oraz baseny zewnętrzne czynne nawet zimą, działają tam też saunaria. Polecamy także wizytę w Chochołowskich Termach, będących największym kompleksem basenów w regionie. Część wypełniono solanką, na gości czekają też beczki termalne z surową siarkową wodą termalną.

Zimowa stolica Polski także ma wśród swoich atrakcji baseny termalne. Znajdziesz je w Aqua Parku Zakopane, w którym dostępne są baseny z torami pływackimi oraz rekreacyjny, z gejzerami, biczami wodnymi i podwodnymi leżakami. Dużym powodzeniem cieszy się basen zewnętrzny, w którym temperatura wody utrzymywana jest w okolicach 32 stopni Celsjusza – działa nawet wtedy, gdy panuje mróz!

 

Małopolska to nie tylko narty


Górskie rejony województwa małopolskiego to jego największy hit, ale znajdziesz tam także inne interesujące miejsca, które warto odwiedzić zimą. Jakie? Niżej prezentujemy nasze propozycje.

 

Magiczny Kraków

Czy można zapomnieć o stolicy województwa? Kraków to jedno z najchętniej odwiedzanych polskich miast i to niezależnie od pory roku. Turyści najchętniej spotykają się na Rynku Głównym, uważanym za serce miasta. Miejsce tętni życiem, na każdym kroku znajdujesz klimatyczne kawiarnie i restauracje. Centralny punkt placu stanowią Sukiennice, w których kupisz krakowskie pamiątki – tam też znajduje się wejście do trasy podziemnej. Zobaczysz tam, jak wyglądało życie miasta w średniowieczu i przejdziesz się uliczkami, które biegły zamiast rynku.

Zupełnie inny klimat panuje na krakowskim Kazimierzu, który przed wojną zamieszkiwała głównie żydowska ludność. Dzisiaj to miejsce z wyjątkowym charakterem, pełne muzeów i dawnych synagog, oraz restauracji z potrawami, jakie dawniej królowały na stołach mieszkańców tej dzielnicy. To też obowiązkowy punkt każdej wizyty w tym mieście – bo wszystkie drogi prowadzą na Kazimierz.

 

Inwałd Park

Park rozrywki to nie tylko propozycja na lato, a Inwałd Park to kilka parków rozrywki w jednym miejscu. Zimowa sceneria doda im tylko uroku. Możesz odwiedzić Park Minatur, Dinozaurów oraz Mini Zoo, które zamieszkują przyjazne zwierzaki. To miejsce na pewno spodoba się dzieciom!

 

Kopalnie soli w Bochni i Wieliczce

Tutaj nie musisz przejmować się pogodą! W końcu do zwiedzania jest podziemna trasa zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce. Wykute w soli korytarze przypominają podziemne miasto, a raczej labirynt, w którym odnajdujesz solne kaplice, podziemne jeziora oraz oryginalny sprzęt górniczy. Równie ciekawa jest kopalnia w Bochni, eksploatowana już w pierwszej połowie XIII wieku. Zobaczysz tam wyrobiska, rzeźby i kaplice wykute w skale, dużą atrakcję stanowi trasa turystyczna, do pokonania której niezbędne są łodzie.

 

Malowana wieś Zalipie

Województwo małopolskie słynie z bogatego folkloru i kultywowania tradycji. Jeśli i ciebie interesuje ten temat, odwiedź leżącą na Powiślu Dąbrowskim wieś Zalipie. Miejscowość znana jest dzięki zwyczajowi malowania chat. Przepiękne kwiatowe wzory zdobiące zewnętrzne ściany obejść to dzieło gospodyń, dzięki którym cała wieś przypomina kolorowy bukiet. Wiosną i latem wygląda to przepięknie, ale i biały śnieg stanowi wspaniałe tło dla twórczości zalipianek.

Tradycja malowania chat sięga XIX wieku, gdy zdobiono tylko ich wnętrza. Z biegiem czasu malunki przeniosły się na ściany zewnętrzne, płoty, studnie a nawet psie budy.

 

fot. flooy / Pexels.com CC0

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również