Ferie zimowe 2019. Jak je spędzić w województwie warmińsko-mazurskim?

Ferie zimowe w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczynają się 21 stycznia. Tegoroczna zima dopisała, więc atrakcji dla amatorów białych szaleństw na pewno nie zabraknie. Podpowiadamy, co można robić nad mazurskimi jeziorami, gdy są one skute lodem.

Warmię i Mazury warto odwiedzić zimą – jest to bowiem raj dla amatorów sportów ekstremalnych! Znajdą się tam też ciekawe miejsca dla narciarzy. Zobaczcie sami!

 

Białe szaleństwo na Warmii i Mazurach


Jeżeli do tej pory celem waszych narciarskich eskapad były górskie regiony, czas zweryfikować te przekonania. Na Warmii i Mazurach jest kilka ośrodków narciarskich, które nadają się zwłaszcza dla rodzin z dziećmi oraz początkujących. Warto wybrać się tam również w weekend – wyjazd na narty w góry wymaga zarezerwowania sobie o wiele więcej czasu.

Gdzie więc warto pojechać na narty?

 

  • Ruś koło Olsztyna, gdzie czeka wyciąg narciarski oraz trzy trasy zjazdowe.

 

 

  • Stacja Narciarska Okrągłe koło Giżycka z wyciągami orczykowymi oraz dobrze przygotowanymi trasami, z których można korzystać również po zmroku. Na miejscu czynna jest między innymi wypożyczalnia sprzętu i szkółka narciarska.

 

  • Piękna Góra w Gołdapi z dwoma wyciągami orczykowymi oraz koleją krzesełkową. W ośrodku działa też snowpark oraz szkółka narciarska, gdzie zajęcia prowadzą profesjonalni instruktorzy.

 

  • Ośrodek narciarski Kurza Góra w Kurzętniku niedaleko Iławy, określany jako największy ośrodek w północnej Polsce. Najdłuższa trasa zjazdowa liczy prawie kilometr (900 metrów), poza tym do dyspozycji są też krótsze trasy, szkółka narciarska, serwis, wypożyczalnia, zimowy park rozrywki dla dzieci i świetnie przygotowane zalpecze.


Warmińsko-mazurskie to również świetne miejsce dla osób, które chciałyby spróbować przygody z nartami biegowymi. Okolice jezior oraz lasy są wprost stworzone na eskapady z biegówkami! Najwięcej szlaków znajduje się na terenie dwóch gmin – Pisz i Ruciane-Nida. Szczególnie chętnie wybierane są doskonale przygotowane trasy w miejscowości Wiartel oraz Jabłoń. Ścieżki łączą się ze sobą, tworząc wielokilometrową sieć. Podobnie jest w okolicach Gołdapi, gdzie od wielu lat zimą organizowany jest niezwykle popularny w środowisku Bieg Jaćwingów.

 

Ekstremalny wypoczynek


Dla niektórych narty to za mało, szukają więc większych emocji, zastrzyku adrenaliny. Zimą na Warmii i Mazurach panują doskonałe warunki dla sportów ekstremalnych, można więc spróbować wielu ciekawych dyscyplin. Jakich?

 

Bojery

Bojer to nieduża jednostka z żaglem, która napędzana jest oczywiście siłą wiatru. Amatorzy tego sportu muszą jednak poczekać do momentu, gdy mazurskie jeziora skuje odpowiednio mocna warstwa lodu, bojer ślizga się bowiem po jego powierzchni. Najlepsze warunki dla żeglarstwa lodowego panują zazwyczaj na jeziorze Śniardwy oraz Łuknajno – duża przestrzeń i wiejący tam silny wiatr pozwala rozpędzić bojer nawet do 100 kilometrów na godzinę.


Zimowy spływ kajakowy

Umówmy się, wchodzenie do kajaka zimą może skończyć się nieprzyjemną kąpielą w zimnej rzece. Jednak spływ kajakowy o tej porze roku może być świetną przygodą, wystarczy ciepłe, nieprzemakalne ubranie oraz termos z gorącą herbatą. Dobrym miejscem na zimowy spływ są rzeki Mazur Południowych, przede wszystkim Pisa oraz Nidka. Wyprawę warto rozpocząć w większym mieście, jak na przykład Pisz – nie będzie problemu ze zorganizowaniem sprzętu czy powrotem.


Snowkiting

Snowkiting to zimowa forma kitesurfingu. Polega na ślizganiu się po zamarzniętym jeziorze na desce snowboardowej lub łyżwach czy też nartach, a jako napęd wykorzystywany jest latawiec.

 

fot. Victoria Borodinova / Pexels.com CC0

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również