Hala Gąsienicowa w Tatrach. Poznaj wyjątkowe miejsce w polskich górach!

Hala Gąsienicowa w Tatrach. Poznaj wyjątkowe miejsce w polskich górach!

Nie ulega żadnej wątpliwości, że Zakopane od lat króluje w czołówce zestawienia, jeśli weźmiemy pod uwagę urlop w górach. W sezonie jesienno-zimowym nie ma na niego mocnych, a podczas wakacji, nieznacznie ustępuje tylko miejscowościom znad morza. I nie ma co się dziwić takiej sytuacji, bo jest to lokalizacja, która oferuje wspaniałe atrakcje. Jedną z nich jest bez wątpienia Hala Gąsienicowa, z której można podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram w Tatrach.

Każdy turysta, który wybiera domki Tatry, od swojego wypoczynku oczekuje możliwie jak najlepszych wrażeń, związanych z wypoczynkiem w górach. A skoro Zakopane, to bez wątpienia najpiękniejsze szlaki w Tatrach, którymi chętnie wędrujemy o każdej porze roku. A wszystko w jednym głównym celu, by zdobywać wspaniałe szczyty i podziwiać te najpiękniejsze panoramy. W przypadku tej drugiej kwestii, mamy dla Was pozycję obowiązkową, która zjawiskowo wygląda, tak naprawdę o każdej porze roku. To oczywiście Hala Gąsienicowa, która jest określana również jako Dolina Gąsienicowa. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca w Tatrach.


Poznaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?


Hala Gąsienicowa - najważniejsze informacje


Hala Gąsienicowa, która jest określana również jako Dolina Gąsienicowa to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Hala Gąsienicowa to aktualnie w potocznym rozumieniu nazwa północnej części Doliny Gąsienicowej, która obejmują Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienski oraz otoczenie schroniska PTTK „Murowaniec”. Zwana była niegdyś jako Dolina Gąsienicowych Stawów i stanowi górne piętro Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Ciekawostkę stanowi fakt, że w niektórych źródłach Dolina Gąsienicowa figurowała jako Dolina Siedmiu Stawów. W rzeczywistości jest ich tu dużo więcej. Była ona niegdyś wypasana - była to hala pasterska.


Znajduje się na granicy Tatr Wysokich i Zachodnich, dzięki czemu zapewnia wspaniałe widoki. Dodatkowym urokiem są różnej wielkości stawy, w tym popularny Czarny Staw Gąsienicowy, które urozmaicają i tak już wspaniały krajobraz górski, jak na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego przystało. Wszystko to spowodowało, że właśnie tu zadomowiły się rzadkie gatunki roślin – w tym rzadka turzyca Lachenala. W opinii turystów, Hala Gąsienicowa najpiękniej wygląda wiosną, gdy kwitną krokusy. Każdy, kto choć raz widział na żywo różową łąkę, nigdy nie zapomni tego widoku.



fot. Nocowanie.pl

Granica doliny została wyznaczona przez granie, które odchodzą od Skrajnego Granatu ku Żółtej Turni i Świnicy oraz od Świnicy do Kasprowego Wierchu. Jest to również pętla, z której odchodzą szlaki turystyczne Zakopane na przełęcz Zawrat, Krzyżne i Liliowe. Z Doliny Gąsienicowej wiedzie też bezpośredni czarny szlak na Kościelec.


Do Doliny Gąsienicowej najprościej dojść od strony Kuźnic (Kuźnice parking) przez Dolinę Suchej Wody Gąsienicowej. Koniecznie trzeba odwiedzić też kultowe schronisko Murowaniec, które zostało ulokowane na Hali Gąsienicowej.


Hala Gąsienicowa parking - gdzie zostawić swój samochód?


Oczywiście, aby osiągnąć cel, którym w tym przypadku jest Hala Gąsienicowa, musimy przejść odpowiedni dystans. Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, nasza wędrówka rozpoczyna się w Kuźnicach. Dla wygody osób, które przyjeżdżają w góry samochodem, dostępny jest tu parking Kuźnice, na którym można bezpiecznie pozostawić swój samochód. Oczywiście, za opłatą, która w sezonie wynosi zazwyczaj 30 zł za cały dzień parkowania samochodu osobowego.


Zobacz również: TOP 5 najlepszych atrakcji w Tatrach


Który szlak na Halę Gąsienicową wybrać?


Hala Gąsienicowa jest tym miejscem, w którym tak naprawdę krzyżują się szlaki w Tatrach. Wszyscy dobrze wiemy, że szlaki w Zakopanem wyróżniają się pełną różnorodnością i stopniem trudności. Te trasy, które krzyżują się w Dolinie Gąsienicowej, zaprowadzą nas w te najpiękniejsze miejsca i na najwyższe szczyty.

 

W przypadku chęci dojścia do Hali Gąsienicowej, do wyboru mamy trzy możliwości wędrówki. Dwie z nich biorą swój początek w Kuźnicach, a trzecia opcja prowadzi z Brzezin. Swoją wędrówkę można zaplanować w ten sposób, by zrobić pętelkę.


Jeśli chcesz dojść do Hali Gąsienicowej, to swoją wędrówkę, najlepiej będzie rozpocząć w Kuźnicach. Do wyboru jest niebieski szlak przez Boczań lub żółty szlak Doliną Jaworzynki. Częściej wybierana jest ta żółta opcja. 



fot. Nocowanie.pl

Gdyby chcieć porównać obie trasy, to mimo wszystko bardziej przyjazna wydaje się ta koloru niebieskiego - przede wszystkim, ze względu na przyjemniejsze podejście. Można ją zaliczyć do kategorii łatwe szlaki w Tatrach, które stosunkowo szybko doprowadzą nas w wybrane miejsce. 


Trasa żółta z kolei wiedzie głównie przez dolinę, by nagle zaskoczyć nas dość wymagającym podejściem. Dlatego też, tym najlepszym wyjściem będzie wędrówka niebieskim szlaki i powrót żółtym. Taka wędrówka to nieco ponad 12 km do przejścia. Wycieczka powinna nam zająć nieco ponad 5 godzin, a do pokonania mamy 783 m podejść. Jeśli zastanawiasz się nad tym, który szlak wybrać, to przedstawimy ci krótką charakterystykę każdego z dostępnych szlaków. To, na który się zdecydujesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

 

Lubisz wędrówki? Sprawdź: 5 najlepszych długodystansowych szlaków pieszych w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Niebieski szlak prowadzący na Halę Gąsienicową przez Boczań

 

Rozpoczynamy od opcji trasy, która jest najchętniej wybierana przez turystów. Analizując dostępne szlaki, które rozpoczynają się w Kuźnicach, warto podkreślić, że szlak przez Boczań jest dużo bardziej przyjazny.

 

Dystans, jaki musimy pokonać w tym przypadku, wynosi około 5 km, a sama wędrówka powinna nam zająć nieco ponad 2 godziny. Najlepszą opcją będzie tu zrobienie pętelki - czyli wyruszamy szlakiem niebieskim i wracamy żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki.

 

Początkowy fragment trasy jest dość przyjazny, jednak z każdą kolejną minutą robi się coraz bardziej stromo i nieco wymagająco. Ale bez obaw, ilość przewyższeń w przypadku tej trasy wynosi 566 metrów. Sam Boczań jest niewielkim wzniesieniem w Tatrach Zachodnich i poznamy go po gdy naszym oczom ukaże się ostry zakręt po lewej stronie. Dodatkowo na wirażu, z pomiędzy świerków, przebijać się będę pierwsze widoki z Giewontem na czele. Po około 30 minutach opuścimy las i będziemy wędrować dnem doliny w kierunku punktu, jakim jest Skupniów Upłaz. Po drodze mijamy jeszcze punkt o nazwie Przełęcz między Kopami.

 

Przed nami najpiękniejszy fragment wędrówki tym właśnie szlakiem. Ukornowaniem jest przepiękny widok na tatrzańskie szczyty i pewnego rodzaju "bramę", którą wejdziemy na Halę Gąsienicową. Bardzo dobrze jest tu widoczny Kościelec, Orla, czy Świnica. Szlak powoli schodzi do doliny, ścieżka mija słynną Betlejemkę i dociera do rozwidlenia. Szlak niebieski łączy się tutaj i przecina ze szlakiem żółtym. Do wyboru jest kilka opcji, ale najlepiej jest wybrać zejście do schroniska Murowaniec.

 

Planujesz wyjazd w Tatry? Sprawdź domki w Bukowinie Tatrzańskiej:

 

 

Babcia Góralka House

Babcia Góralka House

Bukowina Tatrzańska, ul. Długa

Domki Bukowina Tatrzańska 10
Buńdowe Wzgórze

Buńdowe Wzgórze

Bukowina Tatrzańska, ul. Wierch Buńdowy

Domki Bukowina Tatrzańska 10

 

 

 

Szlak żółty z Hali Gąsienicowej do Kuźnic

 

Jeśli wystarczająco nacieszyliście się widokiem pięknej Hali Gąsienicowej i odwiedziliście schronisko PTTK Murowaniec, to czas najwyższy wyruszyć w drogę powrotną do Kuźnic. Zgodnie z tym, co zostało przez nas wspomniane, zalecamy powrót żółtym szlakiem. Czas przejścia w jego przypadku jest zbliżony do wejścia niebieskim szlakiem, a długość tej trasy to około 6 km.

 

Wracając od schroniska, wybieramy żółte znaczniki, które prowadzą w lewo. Gdy zejdziemy na dno doliny, to od tego momentu szlak przez około 45 minut prowadzi bardzo przyjemną ścieżką. Jest to Dolina Jaworzynki. Pod sam koniec wędrówki, będzie można dostrzec stad liczne szałasy pasterskie - to znak, że wędrówka praktycznie dobiegła końca.

 

Szlak z Brzezin - alternatywna opcja wędrówki do Hali Gąsienicowej

 

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane we wcześniejszym fragmencie tekstu, jest jeszcze jedna opcja wędrówki, która pozwoli dotrzeć do tego magicznego miejsca w Tatrach. To szlak z Brzezin, który prowadzi po drodze dojazdowej do schroniska. Pomimo tego, że jego przejście zajmuje nieco ponad 2 godziny, to nie jest on polecaną opcją. Dlaczego? Mianowicie, szlak w większej części wyłożony jest kamieniami na kształt kocich łbów. Dlatego też, taki spacer nie będzie absolutnie niczym przyjemnym.


Zobacz również: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce


Hala Gąsienicowa i dalsze możliwości wędrówki


Turyści, którzy decydują się na apartamenty Zakopane, najczęściej są spragnieni dodatkowych wrażeń, dlatego też Hala Gąsienicowa może być dla nich niewystarczająca. W takim przypadku możemy ruszyć dalej i wybrać jeden z dostępnych szlaków - szlaki krzyżują się w tym właśnie miejscu. Hala Gąsienicowa to świetna baza wypadowa na wycieczki w pozostałe szczyty w Tatrach. Tatry i Tatrzański Park Narodowy dają wieje możliwości.


Z Hali Gąsienicowej możemy wyruszyć na:


  • Liliowe oraz Beskid - bardziej rozbudowana opcja wędrówki - trzeba na nią przeznaczyć dodatkowe 2 godziny;

  • Kasprowy Wierch - jedna z najłatwiejszych opcji - tu trzeba przeznaczyć dodatkowe 100 minut; widoki zapierają dech w piersiach, a w drodze powrotnej możemy wybrać zielony szlak do Kuźnic (2 godziny 15 minut) lub przedłużyć wędrówkę i ruszyć na Giewont;

  • Kościelec - wymagająca wspinaczka, trwająca 2 godziny;

  • Świnica - dodatkowe 3 godziny wędrówki - opcja dedykowana turystom zaprawionym w tatrzańskich bojach;

  • Gęsia Szyja - najłatwiejsza opcja, oferująca wspaniałe widoki - wystarczy około 2 godzin i 30 minut wędrówki;

  • Czerwone Wierchy

  • Orla Perć - zdecydowanie najtrudniejsza i najbardziej wymagająca opcja wędrówki.

Powyższe szczyty to popularne atrakcje przyrodnicze. Tutaj znajdziesz najważniejsze atrakcje turystyczne w Tatrach:

 

 

 

 


Schronisko Murowaniec - obowiązkowy punkt wizyty podczas wyprawy do Hali Gąsienicowej


Pomimo tego, że Hala Gąsienicowa jest jedyna w swoim rodzaju, to znajdziemy tu kilka perełek, w których obecność jest po prostu obowiązkowa. Jeśli weźmiemy pod uwagę atrakcje turystyczne w Tatrach, to znajdziemy tu takie kultowe miejsca, jak schroniska górskie.



fot. Nocowanie.pl

W przypadku Hali Gąsienicowej, takim obowiązkowym miejscem będzie na pewno Schronisko Murowaniec. Schronisko PTTK "Murowaniec" usytuowane jest na wysokości 1500 m n.p.m. Można się stąd wybrać m.in. na Orlą Perć, Kozi Wierch, Kozią Przełęcz czy Kasprowy Wierch. Turyści mogą powędrować stąd także m.in. do Doliny Pięciu Stawów i w Tatry Zachodnie. 


Budynek jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i posiada obecnie 110 miejsc noclegowych w pokojach od 2- do 6-osobowych oraz w pokojach 10-osobowych. Na terenie schroniska znajduje się dyżurka TOPR. Obiekt wpisany do rejestru zabytków pod nr A-1396/M z 12.12.2019. Obiekt powstał w latach 1921-1925 i o każdej porze roku cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

 

Przeczytaj koniecznie: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie sie wybrać? 

 

Jak dojść od Hali Gąsienicowej do schroniska Murowaniec?

 

Docierając do naszego wymarzonego celu, zgodnie z naszymi wcześniejszymi zaleceniami, dobrze będzie ruszyć kawałek dalej w kierunku schroniska PTTK Murowaniec. Jest to kultowe miejsce w Tatrach, które warto odwiedzić przy okazji swojego pobytu na Hali Gąsienicowej.

 

Mijając „Betlejemkę” i docierając do rozejścia szlaków, trzeba się kierować w dół - w ten właśnie sposób uda się dojść schroniska PTTK „Murowaniec”. Natomiast skręcając w prawo można dojść nad Czarny Staw Gąsienicowy albo Kasprowy Wierch.


Czarny Staw Gąsienicowy - prawdziwa wisienka na torcie


Na sam koniec, postanowiliśmy zaprezentować prawdziwą wisienkę na torcie, którą można podziwiać podczas wyprawy na Halę Gąsienicową. A jest nią Czarny Staw Gąsienicowy, czyli jezioro polodowcowe z grupy Gąsienicowych Stawów w Tatrach Wysokich.



fot. Ola i Eryk / AdobeStock, CC0

Poznaj: TOP 5 najpiękniejszych jezior w polskich górach


To aż 18 ha powierzchni i aż 51 m głębokości. To, co zachwyca w przypadku tego miejsca, to odbijające się w wodzie szczyty Orlej Perci, czy też pstrągi, które dobrze widać gołym okiem. Nad jego zachodnim brzegiem wznoszą się ściany Kościelca. Czarny Staw jest największym jeziorem Doliny Gąsienicowej i jednym z dwóch położonych w części wschodniej, nazywanej czasem Doliną Czarną Gąsienicową (drugim jest Zmarzły Staw Gąsienicowy). Jest to jezioro oligotroficzne. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Hali Gąsienicowej.

 

Szlak z Hali Gąsienicowej nad Czarny Staw Gąsienicowy

 

Skoro Czarny Staw Gąsienicowy to prawdziwa wisienka na torcie, to dobrze będzie w tym przypadku wskazać dokładną drogę, która doprowadzi nas do tego fantastycznego miejsca. Jest to stosunkowo krótki fragment, bo do przejścia mamy zaledwie 1,6 km. Wędrówka powinna nam zająć około 40 minut. Warto wspomnieć o ilości przewyższeń, które w tym przypadku to zaledwie 147 metrów. Po krótkim odpoczynku dobrze będzie ruszyć dalej.

 

Nad Czarny Staw Gąsienicowy najlepiej będzie wyruszyć ze schroniska Murowaniec. Spacer nie jest zbytnio wymagający, a szlak wiedzie dość szerokim chodnikiem pomiędzy rzednącą kosodrzewiną. Podczas spaceru, dobrze będzie zwrócić uwagę na pewien szczegół, w momencie, gdy szlak będzie trawersował zbocza Małego Kościelca. Mianowicie, naszym oczom ukaże się pomnik ku pamięci Mieczysława Karłowicza, który zginął w tym właśnie miejscu podczas wycieczki narciarsko-fotograficznej.

 

Na głazie zwany Kamieniem lub Wantą Karłowicza została umieszczona swastyka, która była popularnym na Podhalu krzyżykiem niespodzianym – znakiem szczęścia. Charakterystyczny jest tu napis: Non omnis moriar (nie wszystek umrę). Od tego momentu do stawu pozostanie nam jeszcze około 20 minut wędrówki. Dochodząc do Czarnego Stawu Gąsienicowego możemy podziwiać naprawdę piękne widoki górskie.

 

Noclegi w Tatrach

 

Nie ulega żadnej wątpliwości, że jeśli chcesz odwiedzić Halę Gąsienicową, to dobrze będzie nieco wcześniej zaplanować swój wymarzony nocleg. Najlepiej będzie to zrobić w jednej z najpopularniejszych miejscowości w Tatrach. Hala Gąsienicowa znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji w Tatrach, dlatego bez problemu można wybrać domki Zakopane, kwatery i pokoje Małe Ciche, czy też apartamenty Białka Tatrzańska.

 

Każda z tych miejscowości to wiele możliwości i świetnie rozwinięta baza noclegowa. Każdy turysta powinien znaleźć tu dla siebie coś odpowiedniego i dostępnego za przystępną cenę. Do najkorzystniejszej kategorii noclegów należy zaliczyć kwatery i pokoje Tatry. Średnia cena noclegów w tym regionie rozpoczyna się od 80 zł od osoby za dobę. 


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Zakopanem:





Hala Gąsienicowa to obowiązkowy punkt w Tatrach. Odwiedź ją już dziś!



Następny artykuł Małopolska dla zakochanych...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!