Szlaki w Tatrach. Poznaj te najpiękniejsze i najpopularniejsze!

Szlaki w Tatrach. Poznaj te najpiękniejsze i najpopularniejsze!

Wędrówka po Tatrach Polskich należy do jednej z najchętniej wybieranych aktywności, jeśli chodzi o wypoczynek w górach. To oczywiste, że najchętniej przyjeżdżamy tu w sezonie letnim, jednak nie brakuje śmiałków, którzy decydują się zdobyć popularne górskie szczyty Tatr również zimą. Poznajmy te najpopularniejsze, najłatwiejsze, najtrudniejsze, nieodkryte i najpiękniejsze szlaki w Tatrach. Zapewniamy, że decydując się na wędrówkę tymi trasami, będziesz mógł i mogła podziwiać wszystko, co najpiękniejsze w tym paśmie górskim.

Tatry bezapelacyjnie należy zaliczyć do najchętniej wybieranych regionów górskich w Polsce. Zarówno Zakopane, jak i inne tatrzańskie miejscowości, przeżywają prawdziwe oblężenie o każdej porze roku. Dużą popularnością cieszą się tu przede wszystkim te największe i najpopularniejsze szczyty, a także doliny, polany, czy trasy, które doprowadzą nas do najbardziej znanych atrakcji w Tatrach.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Pewne jest, że coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, znajdą tu dla siebie, zarówno miłośnicy wysokogórskich wędrówek i wspinaczek, jak i tacy turyści, którzy dopiero co rozpoczynają przygodę z górami. Podczas wędrówek można zaobserwować tu dużą liczbę rodzin z małymi dziećmi, co pokazuje nam, że każdy powinien dać sobie radę z pokonaniem szlaków w Tatrach. Z myślą o osobach, które w najbliższym czasie planują swój nocleg w Tatrach, przygotowaliśmy listę szlaków, których przejście jest niemalże obowiązkowe w Tatrach. Skupimy się na polskiej stronie, pomimo tego, że po słowackiej stronie Tatr również znajdziemy wiele wspaniałego. U naszych sąsiadów w szczególności polecamy wejście na Sławkowski Szczyt i Jagnięcy Szczyt. Tatry Słowackie to ta spokojniejsza część Tatr.

 

Bo przecież jeździmy tu przede wszystkim w celu, by zdobywać górskie szczyty, prawda?

 

Najpopularniejsze szczyty w Tatrach Polskich

 

Zanim wyruszymy na tatrzańskie szlaki, celem zdobywania wyjątkowych szczytów, warto zapoznać się z listą gór, których zdobycie jest niemalże obowiązkowe. Pamiętaj, że niektóre z nich wymagają odpowiedniego doświadczenia, dlatego zalecamy tu wyprawę zaawansowanym turystom. W Tatrach jednak dominują takie szczyty, z którymi z powodzeniem da sobie radę absolutnie każdy. Są to szczyty Tatr Zachodnich, szczyty Tatr Wysokich, jak i szczyty Tatr Bielskich.


Najpopularniejsze i najpiękniejsze szczyty górskie w Tatrach to przede wszystkim:

  1. Rysy - szczyt o wysokości 2499 m n.p.m. - najwyższy szczyt w Tatrach i Tatrach Wysokich; wyprawa polecana dla bardziej zaawansowanych turystów;

  2. Kasprowy Wierch - 1987 m n.p.m. - jeden z najchętniej zdobywanych szczytów w Tatrach; dużym ułatwieniem jest tu kolejka górska, która kursuje z Kuźnic i pozwala na bezproblemowe dotarcie w stosunkowo ekspresowym tempie;

  3. Nosal - 1206 m n.p.m. - przyjemny i łatwy do zdobycia szczyt; polecany dla rodzin z dziećmi i na rozpoczęcie wędrówki po Tatrach, na tzw. "rozgrzewkę"; szczyt znajduje się pomiędzy Doliną Bystrej a Doliną Olczyską;

  4. Giewont - szczyt-symbol w Tatrach; jego wysokość to 1895 m n.p.m.; charakterystycznym elementem jest metalowy krzyż na samym wierzchołku; Giewont jest określany również mianem "Śpiącego Rycerza";

  5. Sarnia Skała - 1377 m n.p.m. - szczyt, znajdujący się w pobliżu Giewontu, tuż przed nim; z powodzeniem można go polecić dla każdego;

  6. Hawrań - 2152 m n.p.m. - najwyższy szczyt w Tatrach Bielskich;

  7. Świnica - szczyt o wysokości 2301 m n.p.m. - stanowi pewnego rodzaju zwornik w grani głównej Tatr;

  8. Kościelec - popularny szczyt o wysokości 2155 m n.p.m. - polecany dla bardziej zaawansowanych miłośników gór; jest określany mianem "polskiego Matterhornu";

  9. Czerwone Wierchy - 2122 m n.p.m. - pomimo tego, że jest to dość wysoki szczyt, to trasa tu prowadząca określana jest jako ta najprostsza w Tatrach;

  10. Orla Perć - dla równowagi, warto wspomnieć również o najtrudniejszym szlaku w polskich Tatrach; to bez wątpienia Orla Perć, czyli trasa prowadząca przez Kozią Przełęcz, Kozi Wierch i dalej Granaty; jej długość to 4,3 km.

Zdobycie każdego szczytu wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź: Co zabrać w góry latem? Lista potrzebnych rzeczy

 

Nieodkryte szlaki w polskich Tatrach - gdzie warto się wybrać?

 

Zanim wybierzemy się na wcześniej wspomniane szczyty i do najpiękniejszych tatrzańskich dolin, warto jest poznać takie propozycje tras, które każdemu turyście zapewnią ciszę i spokój. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak!

 

Pomimo tego, że Tatry należą do najbardziej obleganych miejsc w sezonie i poza nim, to znajdzie się tu kilka takich wyjątkowych miejsc, w których każdy będzie mógł odpocząć od turystycznego zgiełku, jednocześnie korzystając ze wszystkiego, co najpiękniejsze w Tatrach. Szlaki może nie są zbyt skomplikowane, ale na pewno zapewnią całe mnóstwo wspaniałych, górskich przygód.

 

Smreczyński Staw - prawdopodobnie najcichsze miejsce w Tatrach

 

Jeśli chcesz obcować z piękną, tatrzańską przyrodą i jednocześnie podziwiać malownicze, tatrzańskie widoki, to dobrą opcją na sam początek odkrywania tej nieznanej strony Tatr, może być Smreczyński Staw, znajdujący się na wysokości 1226 m n.p.m.


 

fot. Nocowanie.pl


Do najcichszego miejsca w Tatrach prowadzi czarny szlak turystyczny od schroniska Ornak, znajdującego się na Małej Polance w górnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich.


Sam akwen to jezioro polodowcowe i wspaniały rezerwat przyrody. Tu nawet w sezonie letnim nie ma tłumów. Połączenie krajobrazów górskich i pięknego stawu to prawdziwa uczta dla naszych oczu.

 

Szlak zielony z Toporowej Cyrhli na Wielki Kopieniec

 

Nasza kolejna propozycja na pewno zagwarantuje swobodną wędrówkę po Tatrach - w miejscach niezwykłych i w których dominuje cisza i spokój. Wielki Kopieniec o wysokości 1328 m n.p.m. na pewno należy zaliczyć do niedocenianych, ale w pełni wyjątkowych szczytów Tatr.




fot. Marian Jaworski / zdjecia.nocowanie.pl


Celem jego zdobycia, należy wyruszyć zielonym szlakiem z Toporowej Cyrhli. Pierwszym charakterystycznym elementem jest tu Skupniowy Upłaz z turystami podążającymi na Halę Gąsienicową.

 

Z prawej strony każdy będzie mógł podziwiać Giewont, Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch oraz otoczenie Hali Gąsienicowej. Na północy Podhale, a następnie Pieniny, Gorce, a także Beskid Wyspowy. Warto również zwrócić uwagę, że w dole znajduje się świerkowa zieleń Doliny Olczyskiej z szumiącym wywierzyskiem Olczyskiego Potoku. Sam szczyt jest niezwykle urokliwy, dlatego warto się tu wybrać, niezależnie od pory roku.

 

Szlak z Psiej Trawki na Polanę pod Wołoszynem

 

Kolejnym przykładem nieodkrytego szlaku w Tatrach, na pewno będzie trasa, która rozpoczyna się nieco poza granicami Zakopanego. W tym celu należy udać się do Brzezin, skąd wyruszamy szeroką jezdnią, prowadzącą przez świerczyny na Halę Gąsienicową.


Po około 2 kilometrach docieramy do miejsca, które jest określane mianem Psiej Trawki. Stąd udajemy się w dalszą wędrówkę czerwonym szlakiem w kierunku Polany Waksmundzkiej. Naszym oczom ukażą się tu pozostałości po terenach pasterskich - obecnie na zarośniętym terenie możemy podziwiać kilka szałasów pasterskich.

 

Nasza wędrówka, w dalszej kolejności prowadzi nas na Waksmundzką Rówień, skąd można wyruszyć na Gęsią Szyję. Podążając dalej czerwonym szlakiem, dochodzimy do Polany pod Wołoszynem. To pochyła polana, znajdująca się u stóp grani Wołoszyna. Panuje tu spokój, a i widoki są też niczego sobie. Warto podkreślić, że znajdowało się tu niegdyś centrum Hali Wołoszyńskiej, gdzie wypas prowadzili pasterze z Białki i Rzepisk. Z tego miejsca możemy dojść do asfaltowej drogi, prowadzącej nad Morskie Oko lub na Rusinową Polanę.

 

Szlak od Drogi pod Reglami do Doliny Za Bramką

 

Z wyższych partii Tatr, schodzimy do dolin, które są chętnie wybieranym miejscem na spacery, przede wszystkim wśród rodzin z dziećmi. Do najchętniej odwiedzanych dolin w Tatrach, należy zaliczyć przede wszystkim Dolinę Kościeliską, Dolinę Chochołowską, Dolinę Małej Łąki, Dolinę Pięciu Stawów Polskich.

 

 

fot. Maciej Kolber

 

Są jednak takie miejsca, w których każdy odnajdzie spokój. Doskonałym przykładem będzie tu Dolina Za Bramką o długości 1 km. Jej przejście powinno zająć około 20 minut. Może nie jest to zbyt długa trasa, ale na pewno bogata we wspaniały widok na szczyty górskie. Dolina rozciąga się prostopadle do Drogi pod Reglami.

 

Naszym oczom ukażą się tu spiczaste Jasiowe Turnie, dwa mostki, a nawet mały, malowniczy wodospad. Wylot tej doliny, znajduje się na odcinku Drogi pod Reglami między Doliną Strążyską a Doliną Małej Łąki na wysokości Starych Krzeptówek.

 

Dolina Małej Łąki - idealna propozycja dla rodzin z dziećmi

 

Nasza następna propozycja powinna przypaść do gustu każdemu, kto poszukuje spokoju i wytchnienia w Tatrach. Podobnie, jak w przypadku Smreczyńskiego Stawu, Dolina Małej Łąki uznawana jest za jedno z najcichszych miejsc po polskiej stronie Tatr.


 

fot. Marian Jaworski / zdjecia.nocowanie.pl


Dolina ta znajduje się w Tatrach Zachodnich, w sąsiedztwie bardziej obleganej Doliny Kościeliskiej. Jej długość to 5,4 km. Dolina podchodzi pod główną grań Czerwonych Wierchów na odcinku od Kopy Kondrackiej po Małołączniaka.

 

Dolina ku Dziurze - szlak do niezwykle pięknej tatrzańskiej jaskini

Nie od dziś wiadomo, że Tatry słyną nie tylko z popularnych i wyjątkowych szczytów, ale również z pięknych jaskiń. Niektóre z nich są udostępnione do zwiedzania. Całkowicie za darmo możemy tu zobaczyć m.in. Jaskinię Dziura, do której możemy dojść poprzez wędrówkę Doliną ku Dziurze.


 

fot. Maciej Kolber


Dolina ku Dziurze znajduje się w bardzo bliskiej odległości od wcześniej wspomnianej Doliny Za Bramką. Do przejścia w tym przypadku mamy jedynie 1,5 km, co powinno nam zająć około 30 minut.


Wejście do Doliny ku Dziurze znajduje się na odcinku Drogi pod Reglami, pomiędzy dolinami Białego a Strążyską, na wysokości Spadowca. Wędrówka odbywa się niebieskim szlakiem (leśna ścieżka) wzdłuż Potoku ku Dziurze, nieznacznie pod górę.

 

Dolina Lejowa - nieco dłuższa propozycja wędrówki dla każdego

 

Urok tatrzańskich szczytów możemy z powodzeniem podziwiać, nie wchodząc na nie, tylko spacerując dolinami. Kolejnym, wartym uwagi szlakiem, który jest określany mianem nieodkrytego, jest Dolina Lejowa, znajdująca się pomiędzy Doliną Kościeliską a Doliną Chochołowską, w pobliżu Polany Białego Potoku. Najprostszym sposobem, by tu dojść, jest rozpoczęcie wyprawy z Kir.

 

 

fot. Maciej Kolber

 

Do pokonania, w przypadku Doliny Lejowej, mamy odcinek o długości 4 km, prowadzący przez las i mostki na górskich potokach. Jest płasko, więc absolutnie nikt nie powinien tu odczuwać zmęczenia. Zwieńczeniem naszej wędrówki jest w tym przypadku Niżna Kominiarska Polana, skąd wspaniale prezentuje się masyw Kominiarskiego Wierchu. Można stąd kontynuować wędrówkę i wyruszyć dalej na trasę Ścieżki Pod Reglami.

 

Planujesz urlop w górach? Przeczytaj koniecznie: Wakacje w górach w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?

 

Wędrówka po tatrzańskich dolinach - które z nich warto zobaczyć?

 

Zanim wyruszymy w wyższe partie gór, warto jest zobaczyć to co znajduje się nieco niżej, ale jest równie wspaniałe. Mowa tu oczywiście o tatrzańskich dolinach, które o każdej porze roku ściągają prawdziwe tłumy, w szczególności rodziny z dziećmi.


Przechadzając się dolinami, możemy podziwiać naprawdę malownicze widoki tatrzańskich szczytów, jak i piękne polany, które wczesną wiosną wypełniają się prawdziwym dywanem krokusów. Poznajmy szlaki, które poprowadzą nas przez najpiękniejsze i najpopularniejsze tatrzańskie doliny.

 

Szlaki w Dolinie Kościeliskiej

 

Rozpoczynamy od jednej z najpopularniejszych tatrzańskich dolin. Dolina Kościeliska to bez wątpienia miejsce, które przyciąga każdego - są tu rodziny z dziećmi, czy osoby, które chcą co nieco odpocząć po wysokogórskich wędrówkach.

 

 

fot. jarekgrafik / pixabay.com, CC0

 

Przez Dolinę Kościeliską prowadzi zielony szlak o długości 9 km, znajdujący się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szacuje się, że jego pokonanie powinno nam zająć około 90 minut. Wejście do Doliny Kościeliskiej jest płatne - 8 zł za jednodniowy bilet normalny i 4 zł za jednodniowy bilet ulgowy. Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości doliną w Tatrach - większa jest jedynie Dolina Chochołowska. Do Doliny Kościeliskiej bez żadnego problemu dojedziemy samochodem lub busami, które kursują z centrum Zakopanego.

 

Warto podkreślić, że z Doliny Kościeliskiej możemy wyruszyć w inne wyjątkowe miejsca w Tatrach, takie jak:


  • Czerwone Wierchy - szlak czerwony przez Upłaziańską Kopkę (3 godziny i 15 minut)

  • Ścieżka nad Reglami - czarny szlak (3 godziny i 15 minut)

  • szlak czarny do Jaskini Mroźnej (30 minut)

  • szlak niebieskie na Halę Stoły (1 godzina i 20 minut)

  • szlak żółty do Smoczej Jamy przez Wąwóz Kraków (1 godzina i 15 minut)

  • szlak czerwony do Jaskini Mylnej (15 minut)

  • Smreczyński Staw z Hali Ornak - szlak czarny (30 minut)

  • szlakiem żółtym i zielonym z Hali Ornak przez Iwanicką Przełęcz na Polanę Chochołowską.

Tutaj znajdziesz noclegi w Kościelisku:

 

 

Kosówka DPT

Kosówka DPT

Kościelisko, ul. Karpielówka Boczna

Domki Kościelisko 10
Pensjonat Honielnik

Pensjonat Honielnik

Kościelisko, ul. Polana Pająkówka

Kwatery i pokoje Kościelisko 9.3

 

 

Szlaki w Dolinie Chochołowskiej

 

Dolina Chochołowska to największa i najpopularniejsza dolina w Tatrach. Prawdziwe oblężenie przeżywa przede wszystkim wczesną wiosną, kiedy to na Polanie Chochołowskiej rozkwitają piękne krokusy, które cieszą oczy turystów z całej Polski.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Dolina znajduje się w Witowie, a jej długość to 4 km. Podobnie, jak wcześniej wspomniana Dolina Kościeliska, objęta jest również ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. W związku z tym, również tu obowiązuje opłata za wstęp w wysokości 8 zł za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy.


Wyjątkowość Doliny Chochołowskiej tkwi przede wszystkim w tym, że można tu spróbować prawdziwych oscypków w bacówce, jak też podziwiać piękne okoliczności przyrody. Dnem doliny płynie Chochołowski Potok, a przejście do Polany Chochołowskiej powinno nam zająć nieco ponad 2 godziny. Przez Dolinę Chochołowską idziemy zielonym szlakiem z Siwej Polany.

 

Podobnie, jak w przypadku Doliny Kościeliskiej, z Doliny Chochołowskiej możemy wyruszyć do innych wyjątkowych miejsc w Tatrach:


  • zielonym i żółtym szlakiem na Siwą Przełęcz przez Iwanicką Przełęcz (1 godzina i 40 minut)

  • szlakiem czerwonym i zielonym na Trzydniowiański Wierch i Kończysty Wierch z Polany Trzydniówki (2 godziny i 30 minut)

  • szlakiem zielonym z Polany Chochołowskiej na Przełęcz Zawracie (2 godziny i 10 minut)

  • szlakiem żółtym i niebieskim na Przełęcz Bobrowiecką z Polany Chochołowskiej (50 minut)

  • szlakiem żółtym i niebieskim na Grzesia, Rakoń i Wołowiec z Polany Chochołowskiej (2 godziny i 45 minut)

  • szlakiem czerwonym Granią - Starorobociański Wierch - Wołowiec (2 godziny i 45 minut)

  • szlakiem zielonym i żółtym z Polany Chochołowskiej na Halę Ornak (2 godziny i 35 minut)

  • na Starorobociański Wierch z Siwej Polany przez Siwą Przełęcz (Tatry Zachodnie) - szlakiem zielonym, czarnym i czerwonym.

Szlak przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich do Morskiego Oka

 

Przed nami kolejne miejsce, które są chętnie odwiedzane przez turystów o każdej porze roku. Dominują tu przede wszystkim wspaniałe akweny górskie, a sama wędrówka bywa momentami naprawdę trudna.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Dolina Pięciu Stawów Polskich to miejsce wyjątkowe, znajdujące się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Charakterystycznym punktem jest tu schronisko PTTK, które przez wielu turystów uznawana jest za to najlepsze w górach. Znajduje się ono na wysokości 1670 m n.p.m., co czyni je najwyżej położonym schroniskiem w Polsce. Wyprawa do Doliny Pięciu Stawów Polskich na pewno jest obowiązkowym punktem dla każdego, kto kocha górskie wędrówki.

 

Dolina Pięciu Stawów jest odgałęzieniem Doliny Białki, czyli największej tatrzańskiej doliny. Pięć Stawów tworzą: Przedni Staw Polski, Mały Staw Polski, Wielki Staw Polski, Czarny Staw Polski oraz Zadni Staw Polski. Dolina jest otoczona przez takie szczyty jak Świnica, Kozi Wierch i Zamarła Turnia.

 

Dobrą opcją na wizytę w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest szlak biegnący z Palenicy Białczańskiej. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza udajemy się zgodnie z oznaczeniami koloru zielonego, w kierunku Doliny Pięciu Stawów. Trasa wiedzie przez las, ale momentami bywa męcząca. Tuż przed samą doliną, naszym oczom ukaże się najpiękniejszy wodospad w Tatrach - Wodospad Siklawa, znajdujący się na potoku Roztoka. To jasny sygnał, że Dolina Pięciu Stawów jest coraz bliżej. Przechodzimy obok wcześniej wspomnianych stawów i docieramy do schroniska PTTK.

Od tego momentu, ruszamy dalej szlakiem niebieskim w kierunku Morskiego Oka, przez Świstówkę. Trasa ma długość 4 km i powinniśmy ją przejść w około 90 minut. Podczas wędrówki zdobywamy m.in. Świstową Kopę, z której roztaczają się piękne widoki na Dolinę Pięciu Stawów, Opalony Wierch i Tatry Wysokie. Następnie idziemy przez Świstowe Sioło i dochodzimy do Rówieni nad Kępą, skąd naprawdę pięknie widać Morskie Oko.

 

Schodzimy kosodrzewiną i zaroślami przez Żleb Żandarmerii i dochodzimy do popularnej asfaltówki, prowadzącej nad Morskie Oko. Od tego momentu pozostaje nam jeszcze 10 minut do dojścia do najpiękniejszego jeziora górskiego w Polsce.

 

Z Doliny Pięciu Stawów możemy wyruszyć również do Koziego Wierchu szlakiem czarnym.

 

Szlak z Kuźnic do Doliny Gąsienicowej

 

Nie mogło tu zabraknąć prawdopodobnie jednego z najpiękniejszych zakątków w polskich Tatrach. Szlak prowadzący z Kuźnic do Hali Gąsienicowej ma długość 12,2 km (wliczając drogę powrotną), a jego pokonanie powinno zająć nieco ponad 5 godzin. Każdy, kto się waha, czy warto przejść tą trasą, nie powinien tego robić, bo to punkt obowiązkowy, by podziwiać wszystko, co najpiękniejsze w Tatrach.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Wyruszamy z parkingu w Kuźnicach, zgodnie z oznaczeniami koloru niebieskiego i wędrujemy przez Boczań. Po drodze będzie można podziwiać m.in. Giewont i inne tatrzańskie giganty. W następnym etapie szlak powoli zaczyn schodzić do doliny, ścieżka mija słynną Betlejemkę i dociera do rozwidlenia. Docieramy do skrzyżowania szlaków i w tym miejscu warto jest wybrać zejście do Schroniska Murowaniec. Dolina Czarna Gąsienicowa znajduje się po wschodniej stronie. Znajduje się Schronisko Murowaniec oraz Czarny Staw Gąsienicowy oraz nieco wyżej Zmarzły Staw. Natomiast po zachodniej stronie grani znajduje się Dolina Zielona Gąsienicowa wraz z pakietem aż 19 stawów.

 

Idąc Doliną Gąsienicową, możemy wyruszyć na następujące szczyty:


  • na Kasprowy Wierch

  • na Liliowe oraz Beskid

  • na Świnicę

  • na Kościelec

  • do Przełęczy Krzyżne.

Możecie wybrać któryś z nich lub powrócić nieco inną trasą - najlepiej szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki. W Dolinie Gąsienicowej na pewno nikt nie będzie się nudził. Polecamy wyprawę na Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.), która jest znakomitym punktem widokowym, jednym z najlepszych w Tatrach.

 

Dolina Strążyska - wiele możliwości dla każdego miłośnika gór

 

Do kolejnej, chętnie odwiedzanej doliny górskiej w Tatrach, należy zaliczyć Dolinę Strążyską, która podobnie, jak wcześniej wspomniane trasy, jest również oblegana przez turystów.

 

Jest to spowodowane w dużej mierze tym, że właśnie ona prowadzi na tak popularne szczyty, jak Giewont, Sarnia Skała, jak i do Wodospadu Siklawica, który jest jedną z chętnie odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Tatrach. W Dolinie Strążyskiej znajdziemy naprawdę wiele pięknego.

 

 

fot. Luiza Ch. / zdjecia.nocowanie.pl

 

Dolina Strążyska ma długość 3 km i jest położona pomiędzy Doliną ku Dziurze a Doliną za Bramką.

Prowadzą stąd następujące szlaki:


  • czerwony szlak przez całą Dolinę Strążyską na Giewont (nieco ponad 3 godziny)

  • szlak żółty do Wodospadu Siklawica (15 minut)

  • szlak czarny do Ścieżki nad Reglami.

Wspomniane przez nas wyżej doliny, należą do kategorii tych najpopularniejszych w polskich Tatrach. Należy jednak pamiętać, że będąc tu, warto również wybrać się na spacer do następujących miejsc:


  • Dolina Kondratowa

  • warto zobaczyć Dolinę Roztoki

  • Dolina Rybiego Potoku

  • Dolina Białki

  • Dolina Waksmundzka

  • Dolina Małej Łąki

  • Dolina Bystrej

  • Dolina Białego.

Doliny są jednymi z chętnie odwiedzanych miejsc. Poznaj pozostałe atrakcje w Tatrach:

 

 

 

 

Ruszamy w góry - najpiękniejsze i najpopularniejsze tatrzańskie szlaki i szczyty

 

Jeśli udało Wam się zaliczyć "rozgrzewkę" w postaci wędrówki po najpiękniejszych dolinach w Tatrach Zachodnich, to może czas najwyższy, by wybrać się nieco wyżej - na popularne tatrzańskie szczyty? Bo przecież po to jeździmy w góry, prawda?

 

Nie da się ukryć, że sieć szlaków turystycznych w Tatrach jest bardzo dobrze rozwinięta, dzięki czemu każdy będzie mógł znaleźć dla siebie tę odpowiednią i najłatwiejszą trasę, która zaprowadzi nas na sam szczyt. Gwarantujemy, że każda wędrówka będzie obfitować w piękne widoki, przez co każdy turysta powinien być zadowolony!

 

Poszukujesz noclegów z widokiem na szczyty w Tatrach? Mamy coś dla Ciebie:

 

 

 

 

Szlak na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję

 

Aby nie porywać się z motyką na słońce, po wędrówce dolinami, warto jest odpowiednio stopniować szczyty - tak, by nie przecenić swoich możliwości. W takiej sytuacji dobrze będzie wybrać coś łatwego i przyjemnego, co pozwoli zobaczyć najpiękniejsze widoki w Tatrach.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Dobrą opcją na sam początek będzie na pewno Rusinowa Polana i Gęsia Szyja, do których możemy dotrzeć z parkingu na Wierch Porońcu. Dojście do Rusinowej Polany powinno nam zająć 1 godzinę i 15 minut. Niezwykłe są tu widoki, które rozciągają się dookoła - będąc na Rusinowej Polanie zobaczymy m.in. Lodowy Szczyt, Baranie Rogi, Gerlach, czy Rysy. W sezonie letnim, w tutejszej bacówce, można zakupić oscypki.

 

Warto jest przedłużyć swoją wędrówkę i wyruszyć dalej - w kierunku Gęsiej Szyi. Szlak nie jest wymagający. Należy jednak zachować ostrożność na Waksmundzkich Skałkach, które bywają śliskie. Cała trasa liczy około 9,5 km, a jej pokonanie powinno nam zająć w sumie 3 godziny i 30 minut.


Szlak na Sarnią Skałę


Sarnia Skała to szczyt o wysokości 1377 m n.p.m, który wznosi się nad Doliną Strążyską i Doliną Białego. To właśnie z Doliny Strążyskiej prowadzi najprostsza droga na ten wyjątkowy szczyt.

 

Należy podążać oznaczeniami koloru czerwonego. W przypadku tego szczytu, warto wspomnieć, że przechodzimy przez jedne z piękniejszych dolinek tatrzańskich: Dolinę Białego Potoku i Dolinę Strążyską z wodospadem Siklawica.

 

Zdobywając Sarnią Skałę, możemy podziwiać niezwykłe ściany Giewontu, a także panoramę Zakopanego i Tatr Zachodnich. Wyjątkowo wyglądają tu również zachody słońca.

 

Na Nosal - z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz

 

Pozostajemy przy stosunkowo prostych trasach i mamy przyjemność zaprezentować szczyt o wysokości 1206 m n.p.m, znajdujący się pomiędzy Doliną Bystrej a Doliną Olczyską.


Nosal jest jednym z chętniej wybieranych szczytów po polskiej stronie Tatr. Roztaczają się stąd naprawdę malownicze widoki, a trasa sama w sobie jest łatwa i przyjemna.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Najlepiej jest wybrać opcję z Kuźnic - przez Nosalową Przełęcz. Czas potrzebny na przejście trasy o długości 1,8 km, wynosi około 50 minut. Podążamy tu szlakiem niebiesko-zielonym. Trasa jest łatwa i przyjemna, a trudniejsza staje się dopiero od Nosalowej Przełęczy.

 

Ze szczytu bardzo dobrze widać większość szczytów od Koszystej poprzez Krzyżne, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, Goryczkowe Czuby aż po Małołączniak i Giewont.

 

Czerwone Wierchy - prawdopodobnie najprostszy szlak w Tatrach

 

Szlak prowadzący na Czerwone Wierchy określany jest mianem najprostszego w Tatrach. Najprościej jest się tu dostać od Doliny Małej Łąki, od której należy kierować się na Przełęcz Kondracką i następnie na Kopę Kondracką, skąd roztacza się piękna panorama Tatr Zachodnich i Tatr Wysokich.


Następnie czerwoną trasą udajemy się na Małołączniak, gdzie czeka na nas kolejny piękny widok, w tym na Giewont.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Przed samymi Czerwonymi Wierchami pojawia się skrzyżowanie szlaków, na którym trzeba ponownie wybrać szlak czerwony. Od tego momentu, trasa prowadzi na najwyższą górę Czerwonych Wierchów, czyli Krzesanicę. W związku z tym, że znajdują się tu urwiska, to lepiej zachować ostrożność i nie zbaczać z wyznaczonej trasy.

 

Ostatnim punktem na czerwonym szlaku jest Ciemniak. Ze szczytu prowadzą dwie drogi – jedna do Hali Ornak oraz kontynuacja czerwonego szlaku do Doliny Kościeliskiej i miejscowości Kiry.

 

Zarezerwuj nocleg dla rodzin z dziećmi w Tatrach:

 

 

 

 

Szlak na Giewont - obowiązkowy punkt na górskie wędrówki w Tatrach

 

Czym byłaby wędrówka po Tatrach, gdyby nie zdobycie jednego z najpopularniejszych szczytów, czyli Giewontu, który bywa przez wielu określany jako "śpiący rycerz". Masyw Giewontu położony jest między Doliną Bystrej, Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki i Doliną Strążyską i składa się z Wielkiego Giewontu (1894 m n.p.m.), Małego Giewontu (1739 m n.p.m.) oraz Długiego Giewontu (1868 m n.p.m.).

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Na szczyt prowadzi kilka szlaków, jednak finalna część jest wspólna. Dojdziemy tu:


  • szlakiem niebieskim z Kuźnic: Kuźnice - Kalatówki - Dolina Kondratowa - Kondracka Przełęcz

  • szlakiem czerwonym z Zakopanego: Dolina Strążyska - Polana Strążyska - Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka - Giewont

  • szlakiem żółtym: Gronik - Dolina Małej Łąki - Kondracka Przełęcz - Giewont

  • z Kasprowego Wierchu

Trasa na Giewont przez Kondratową Dolinę ma 5,6 km długości, a jej pokonanie powinno zająć około 3 godzin. Suma podejść wynosi 900 m. Finalny odcinek szlaku ma liczne ułatwienia w postaci łańcuchów, które pomagają turystom zdobyć szczyt.

 

Szlak na Kasprowy Wierch - kilka wyjątkowych możliwości

 

W przypadku Kasprowego Wierchu możemy mówić, że jest to szczyt, na który można dostać się na kilka różnych sposobów. Każdy, kto lubi wędrować, ma do wyboru kilka szlaków, natomiast osoby niepełnosprawne, małe dzieci, czy po prostu turyści, którzy nie mają sił na wejście na szczyt, mogą skorzystać z oferty PKL, która udostępnia kolejkę linową, kursującą na Kasprowy Wierch ze stacji Kuźnice.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Najpopularniejszy i najłatwiejszy szlak, który doprowadzi nas na Kasprowy Wierch to szlak zielony z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. Do przejścia w tym przypadku mamy 7,5 km, co powinno nam zająć 2 godziny i 30 minut.


Początkowo wędrujemy trasą prostopadłą do ruchu kolejki linowej. Do samego Kasprowego Wierchu podążamy zielonym szlakiem, przez Dolinę Bystrej. Trasa prowadzi nieznacznie pod górkę. Po pewnym czasie wejdziemy do Doliny Kasprowej, a następnie naszym oczom ukaże się Polana Kasprowa i Myślenickie Turnie.

 

Od Myślenickich Turni do Kasprowego Wierchu pozostaje nam jeszcze 90 minut wędrówki. Podejście jest męczące, ale powinniśmy dać sobie z nim radę. Warto, bo z Kasprowego rozciągają się przepiękne widoki.

 

Szlak na Kościelec - czyli dlaczego warto zdobyć "polski Matterhorn"?

 

Będąc w Tatrach, możemy wybrać się na nieco łatwiejsze, jak i trudniejsze wyprawy. Zdobycie Kościelca, czyli szczytu o wysokości 2155 m n.p.m. na pewno można zaliczyć do kategorii tych trudniejszych wypraw. Nie bez powodu, Kościelec jest określany mianem "polskiego Matterhornu".

 

Na Kościelec warto jest wyruszyć z Hali Gąsienicowej, o której wcześniej wspomnieliśmy, przez Czarną Dolinę Gąsienicową. Do przejścia mamy tu dystans o długości 4 km, a jego pokonanie powinno nam zająć około 2 godzin. Trasa to niebieski szlak, który później zmienia się w znakowany szlak koloru czarnego.

 

Trasa jest bardzo atrakcyjna, pomimo pewnych elementów wspinaczkowych.

 

Naszą wędrówkę rozpoczynamy na Hali Gąsienicowej i idziemy niebieskim szlakiem. Po około 30 minutach dochodzimy do Czarnego Stawu Gąsienicowego, z którego bardzo dobrze widać cel naszej wyprawy oraz Orlą Perć.

 

Następnie kierujemy się na przełęcz Karb i wybieramy czarny szlak. Męczące podejście się kończy, gdy dojdziemy do Małego Kościelca. Wędrujemy tu łagodną granią po kamiennych stopniach. Przed nami widać wspaniały i monumentalny szczyt Kościelca. Następnie schodzimy już do samej przełęczy, co zajmuje nam najwyżej 5 minut.

 

Wkrótce szlak zaczyna wznosić się do góry, a kamienne schody zamieniają się w wąską ścieżkę. Pojawiają się utrudnienia w postaci wąskich progów skalnych, czy pochyłych skalnych płyt. Stopniowo szlak przechodzi w wygodny trawers po kamieniach. Od tego momentu wędrówka staje się bardzo wymagająca Ale coś za coś, zobaczymy stąd prawie całe Tatry.

 

Szlak żółty znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch

 

Było trudniej, więc przyszła pora na coś łatwiejszego. Ze zdobyciem Szpiglasowej Przełęczy i Szpiglasowego Wierchu powinien dać sobie radę każdy. Zdecydowanie, szlak żółty od Morskiego Oka jest łatwiejszy niż z Doliny Pięciu Stawów.

 

Do przejścia mamy tu 4,2 km, co powinno nam zająć 2 godziny i 30 minut. Szlak jest bardzo popularny, głównie ze względu na piękne panoramy, które towarzyszą nam podczas trasy.

Początkowo wędrujemy brzegiem Morskiego Oka, tzw. Ceprostradą. Podziwiamy piękną panoramę Tatr Wysokich, które okalają Morskie Oko.

 

Wychodzimy z lasu i idziemy dalej - naszym oczom ukazują się Mięguszowieckie Szczyty i Cubryna. Przechodzimy przez Płaśń pod Mnichem i po około 15 minutach osiągamy Dolinę za Mnichem, z której pozostała nam jeszcze godzina do Szpiglasowego Wierchu. Ten fragment prowadzi m.in. przez Miedziane Kotły, a szlak miejscami prowadzi bardzo blisko przepaści, dlatego warto zachować szczególną ostrożność.

 

Dochodzimy do Szpiglasowej Przełęczy, z której możemy podziwiać panoramę Orlej Perci. Na szczyt pozostaje nam jeszcze około 15 minut drogi. Ze Szpiglasowej Przełęczy rozciąga się piękna panorama Tatr Wysokich.

 

Zobacz również: Czego nie robić w górach? Zasady dla turystów

Przejście przez Orlą Perć - najtrudniejszy szlak w polskich Tatach


Orlą Perć należy zaliczyć do jednego z najtrudniejszych szlaków w Tatrach. Trasa jest polecana dla zaawansowanych turystów. Za ten najtrudniejszy fragment tej trasy należy uznać odcinek od przełęczy Zawrat do Koziego Wierchu. Jego długość to 1,5 km, a pokonanie odcinka zajmuje nieco ponad 2 godziny.


 

fot. Bartek12 / pixabay.com, CC0


Przejście trasą wymaga nie lada doświadczenia i odporności na bliskość przepaści. Widoki są niezwykłe i zachwycą absolutnie każdego. W celu poprawy bezpieczeństwa turystów szlak od pewnego czasu jest jednokierunkowy.

 

Dla ułatwienia, zamocowane zostały tu łańcuchy oraz metalowe drabinki. Wędrówka rozpoczyna się od wejścia na Mały Kozi Wierch, następnie przez Żydowski Żleb, Zamarłą Turnię, Kozią Przełęcz. Z przełęczy schodzimy żlebem kilkanaście metrów w kierunku Dolinki Pustej. Jest to bardzo wymagający i trudny fragment szlaku.

 

Po pokonaniu tego trudnego fragmentu zdobywamy Kozie Czuby. Teraz przed nami bardzo trudne i wymagające sporej ostrożności zejście przepaścistą rynną do Wyżniej Koziej Przełęczy.

 

Przejście Orlą Percią kończy się wejściem ubezpieczonym i długim kominkiem na szczyt, który doprowadzi nas do najwyższego punktu Orlej Perci, czyli Koziego Wierchu.

 

Szlak na Rysy - najwyższy szczy w polskich Tatrach!

 

Na sam koniec, obowiązkowo, pozostawiliśmy najwyższe szczyty w Tatrach, które są i niepowtarzalne. Mowa tu o Rysach, na które wejdziemy znad Morskiego Oka. Zanim przyjdzie nam się wspinać, przyjdzie nam pokonać asfaltówkę z parkingu (Palenica Białczańska lub z Łysej Polany). Do przejścia mamy około 14 km. To dobra rozgrzewka przed wejściem na szczyt.


 

fot. Nocowanie.pl


Od schroniska PTTK nad Morskim Okiem prowadzi szlak czerwony o długości 5 km. Jego pokonanie powinno nam zająć około 4 godzin. Na pewno nie jest to najłatwiejsza wyprawa, ale na pewno dużo prostsza niż w przypadku Orlej Perci.

 

Szlak czerwony znad Morskiego Oka prowadzi przez mostek na Rybim Potoku, Wielki Piarg, Szeroki Piarg, Czarnostawiańską Siklawę, czy Czarny Staw Gąsienicowy.

 

Podczas wspinaczki możemy podziwiać naprawdę niezwykłą panoramę Morskiego Oka.

 

Szlak bardzo często zakręca, a końcowe fragmenty prowadzą nas przez Długi Piarg, Bulę pod Rysami. Ten etap to dużo głazów i łańcuchów oraz przepaść, przepiękne widoki i naprawdę wyczerpująca wędrówka. Podsumowując, naprawdę warto! Ze szczytu roztacza się wyśmienity widok na całe Tatry Wysokie, zwłaszcza na Gerlach, Wysoką, Lodowy Szczyt, Mięguszowieckie Szczyty, grań Orlej Perci a także Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i Dolinę Rybiego Potoku.

 

Poszukujesz noclegu w centrum Zakopanego? Sprawdź nasze propozycje:

 

 

Willa Ornak

Willa Ornak

Zakopane, ul. Seweryna Goszczyńskiego

Apartamenty Zakopane 9.5

 

 

Noclegi w Tatrach

 

Jeśli planujesz nocleg w Tatrach, to możesz być pewna i pewny, że znajdziesz dla siebie coś naprawdę wyjątkowego. Każda z miejscowości może pochwalić się naprawdę doskonale rozwiniętą bazą noclegową.


Pary najczęściej decydują się na apartamenty w Zakopanem. Rodziny z dziećmi, często poszukują miejsc z dala od turystycznego zgiełku, dlatego też tak chętnie wybierane są domki w Tatrach.

 

Osoby, które poszukują spokoju, bardzo często decydują się na nocleg w Kościelisku, Szaflarach, Witowie oraz Bukowinie i Białce Tatrzańskiej.


Warto podkreślić, że każdy obiekt posiada wszelkie niezbędne udogodnienia. W prawie każdym obiekcie w Tatrach można znaleźć: bezpłatny parking, Wi-Fi, miejsce do grillowania, plac zabaw dla dzieci i w pełni wyposażoną kuchnię.


Średnia cena noclegu w Tatrach to koszt około 202 zł, ale najkorzystniejszą opcją jest wybór oferty z kategorii kwatery i pokoje. Wtedy za nocleg można zapłacić nawet 50 zł.


Trzeba jednak pamiętać, że ceny są ustalane indywidualnie przez właściciela obiektu, zależą też od oferowanych udogodnień, standardu oraz lokalizacji. Do tego mogą obowiązywać ceny weekendowe.

 

W przypadku Tatr, obowiązuje również opłata klimatyczna w wysokości 2 zł od osoby za każdą dobę pobytu, która jest doliczana do kosztów noclegu.

 

 

Następny artykuł Stawy Milickie. Idealna...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!