TOP 5 najpiękniejszych jezior w polskich górach

TOP 5 najpiękniejszych jezior w polskich górach

Wyjazd w góry, niezależnie od pory roku, gwarantuje wspaniałe przeżycia dla każdego turysty. Bliskość przyrody, wspaniałe szlaki górskie i malownicze widoki. Warto pamiętać, że podczas zdobywania szczytu lub tuż po jego zdobyciu, możemy odpocząć nad którymś z popularnych górskich jezior. Oto ranking 5 najpiękniejszych jezior w polskich górach.

W przypadku planowania wypoczynku nad wodą, najczęściej w Polsce wybierane są miejscowości nad morzem lub regiony, w których znajdują się jeziora. Bardzo często wiele osób staje przed swego rodzaju dylematem - wybrać się nad morze, czy w góry. Dla tych niezdecydowanych, doskonałym rozwiązaniem może okazać się wyjazd w regiony górskie, w których znajdują się jeziora. Nad wieloma z nich można miło spędzać czas - plażując, czy uprawiając sporty wodne i oczywiście kąpiąc się. Są też akweny górskie, nad którymi jakiekolwiek plażowanie, czy kąpiele są zabronione z tego względu, że dane jezioro lub staw znajdują się pod ochroną. Dzieje się tak m.in. w przypadku Morskiego Oka, czy Doliny Pięciu Stawów w Tatrach.


Warto zaznaczyć, że pomimo tego, że stanowią zaledwie małą część wszystkich zbiorników słodkowodnych w Polsce, cieszą się bardzo dużą popularnością - często większą niż popularne miejscowości nad jeziorami w innych regionach Polski. Naturalne lub powstałe w wyniku ludzkiej ingerencji w przyrodę. Często lodowate, o wodzie mieniącej się wszystkimi odcieniami błękitu i granatu – przygotowaliśmy subiektywny ranking 5 najpiękniejszych jezior górskich w Polsce.


Sprawdź również:


Najgłębsze jeziora w Polsce

Najczystsze jeziora w Polsce

Najdłuższe jeziora w Polsce


Które jeziora górskie w Polsce są najpiękniejsze?





Przygotowując poniższe zestawienie, kierowaliśmy się przede wszystkim ilością osób, które odwiedza te miejsca i ilością dokonywanych rezerwacji w danej miejscowości. Warto zaznaczyć, że są to jednocześnie jeziora najpiękniejsze i najpopularniejsze. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!


  • Morskie Oko


Rozpoczynamy od miejsca w Tatrach, które cieszy się największym zainteresowaniem w polskich górach, niezależnie od pory roku. Morskie Oko stanowi cel wyprawy sam w sobie. Bardzo często odpoczywają nad nim turyści, którzy zdobywają Rysy. Tuż nad Morskim Okiem znajduje się schronisko górskie, w którym możemy znaleźć nocleg i posilić się posiłkiem lub napojem. 



Morskie Oko

Morskie Oko

, ul. Palenica Białczańska

Atrakcje przyrodnicze 10


Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach, położonym w Dolinie Rybiego Potoku, u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. To jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m. Woda ma barwę zieloną, a jej przejrzystość oceniana jest na 11. Nad brzegami rośnie wiele rzadkich w Polsce gatunków roślin. Jest to jednocześnie jedno z nielicznych jezior tatrzańskich, w którym występują pstrągi. Należy pamiętać o tym, że nie jest to miejsce stworzone do plażowania i kąpieli - obowiązuje tu bezwzględny zakaz kąpieli i wchodzenia na zamarznięty lód w sezonie zimowym. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych jezior, nie tylko w górach, ale i w całej Polsce.


Sprawdź również: Jak dojechać na parking nad Morskim Okiem?


  • Jezioro Solińskie


A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Region ten zachwyca nie tylko wspaniałą i dziką przyrodą, pięknymi górami, ale również możliwościami wypoczynku nad wodą. Bez wątpienia najpopularniejszym akwenem i jednym z najpopularniejszych jezior górskich w Polsce jest Jezioro Solińskie, określane mianem “bieszczadzkiego morza”. 





Akwen ten imponuje przede wszystkim długością urozmaiconej linii brzegowej dochodzącej do 150 km. W odnodze Sanu rozlewa się do 27 km dł. i 16 km w odnodze rzeki Solinki. Nic dziwnego, że tak czyste i malowniczo położone jezioro górskie przyciąga wielu żeglarzy, wędkarzy i wielbicieli odpoczynku na wodzie. W sezonie letnim, zarówno w Polańczyku, Solinie, czy Zawozie, możemy spotkać prawdziwe tłumy turystów. Tu kąpiel i plażowanie są jak najbardziej dozwolone i turyści to wykorzystują. Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową, z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW. To miejsce cieszy się naprawdę dużą popularnością i warto je odwiedzić podczas wypoczynku w Bieszczadach. Na uwagę zasługuje fakt, że nad jeziorem w popularnych miejscowościach funkcjonuje doskonale rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna.

 

 

 

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Bieszczadach


  • Jezioro Czorsztyńskie


Tym razem przenosimy się w Pieniny, by nieco lepiej poznać kolejne z pięknych i popularnych jezior górskich. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku Jeziora Solińskiego, cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, którzy wypoczywają w Pieninach. To, co wyróżnia to miejsce, to bez wątpienia 2 zamki - w Niedzicy i Czorsztynie, które stanowią wizytówkę tego miejsca. Od jednego do drugiego organizowane są rejsy statkami, co tylko urozmaica pobyt w tym miejscu. Oprócz tego, w Niedzicy znajdziemy wspaniałą plażę i warunki do wypoczynku nad wodą. Widać to szczególnie w sezonie letnim, kiedy możemy tu spotkać prawdziwe tłumy.



fot. Karol Wiak

Jezioro Czorsztyńskie jest zaporowym zbiornikiem wodnym na Dunajcu, w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami a Gorcami. Powstał przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi a Właściwymi. Jezioro ma 9 km długości i średnio 1,3 km szerokości (maksymalnie – 1,75 km). Długość linii brzegowej wynosi 29,7 km. W pełni napełniony zbiornik ma głębokość 49,5 m (średnio – 18,9 m). Najważniejszą funkcją tego zbiornika wodnego jest przede wszystkim ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca, poprzez gromadzenie nadmiaru wody płynącej tą rzeką w czasie wezbrań. Największą popularnością wśród odwiedzających okolice zbiornika cieszy się jego zapora główna. Spośród licznych walorów turystycznych okolic Zbiornika Czorsztyńskiego za najważniejsze uznaje się: przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego, ruiny zamku w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy, górę Wdżar pochodzenia wulkanicznego z ośrodkiem narciarskim i letnią zjeżdżalnią wózkową, zaporę Zbiornika Czorsztyńskiego wraz z elektrownią, osadę turystyczną w Kluszkowcach z ekskluzywną zabudową uzdrowiskowo-willową i wiejską. Na jeziorze znajduje się sztuczna wysepka, będąca miejscem lęgowym dla ptactwa wodnego - Ptasia Wyspa.

 

 

 

 


Sprawdź oferty noclegów w Niedzicy i Czorsztynie


  • Jezioro Żywieckie


Beskidy mają również do zaoferowania wiele możliwości wypoczynku nad wodą. Jednym z nich jest bez wątpienia Jezioro Żywieckie, które podobnie, jak ma to miejsce w przypadku Jeziora Solińskiego i Czorsztyńskiego, stanowi główny punkt wypoczynku nad wodą w regionie Beskidu Żywieckiego. 



fot. Karol Wiak

Jest to zbiornik retencyjny na rzece Sole, koło Żywca, znajdujący się na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Jego powierzchnia wynosi 10 km2, a głębokość osiąga tu nawet 26,8 m. Przy zaporze o wysokości 38 m znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW. Obecnie (2010) zbiornik wykorzystywany jest w celach turystycznych, do produkcji energii elektrycznej, do ochrony przeciwpowodziowej oraz uregulowania dopływów górnej Wisły.



Chata Smereków

Chata Smereków

Ujsoły, ul. Glinka

Domki Ujsoły 9.9
Domek U Basi

Domek U Basi

Pietrzykowice, ul. Tadeusza Kościuszki

Agroturystyka Pietrzykowice 9.8




Tutaj znajdziesz popularne oferty noclegów w Żywcu


  • Wielki Staw w Karkonoszach


Rozpoczęliśmy od Morskiego Oka, więc kończymy na jego karkonoskim odpowiedniku. Wielki Staw jest największym polodowcowym jeziorem cyrkowym w Karkonoszach, znajdującym się u stóp Smogorni. Możemy tu dojść, podążając szlakiem z Karpacza od Kościółka Wang czy czerwonym szlakiem z Równi Pod Śnieżką. 

 

Łatwy dostęp i stosunkowo prosta trasa wiodąca nad przejrzystą taflę wody (pod którą skrywają się m.in.  traszka górska czy pstrąg potokowy) zachęcają do wyprawy o każdej porze roku. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku Morskiego Oka, obowiązuje tu zakaz kąpieli i plażowania. Możemy jednak podziwiać jego niezwykłe piękno, wspaniałe widoki górskie i przyrodę, która je otacza.

 

 

 

 


Wybierz dla siebie nocleg w Karkonoszach


Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie, podczas wypoczynku w górach, będzie Wam dane, by nieco lepiej poznać najpiękniejsze jeziora górskie w Polsce. Wypoczynek nad wodą i wędrówki w górach z powodzeniem można połączyć właśnie w tych miejscach.




Następny artykuł Podziemny wodospad w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!