Gęsia Szyja przez Rusinową Polanę. Najpiękniejsze widokowo miejsce w Tatrach?

Gęsia Szyja przez Rusinową Polanę. Najpiękniejsze widokowo miejsce w Tatrach?

Przemierzanie szlaków w Tatrach to prawdziwa przyjemność, na którą decydujemy się praktycznie o każdej porze roku. Z największym natężeniem, mamy do czynienia przede wszystkim w sezonie letnim i jesienią, kiedy to popularne szlaki górskie i szczyty w Tatrach przywdziewają rozmaite barwy. Jeśli szukasz naprawdę pięknego miejsca i stosunkowo niezbyt skomplikowanego szlaku, to świetną opcją może okazać się Rusinowa Polana i Gęsia Szyja.

Szlaki w Tatrach można podzielić na te łatwe, średnie i niezwykle wymagające, przeznaczone dla określonej grupy osób. Gdy weźmiemy pod uwagę wejście na Gęsią Szyję, to warto zaznaczyć, że mamy do czynienia ze średnim poziomem trudności. Oznacza to, że praktycznie każdy jest w stanie przejść tę trasę, by znaleźć się na upragnionym szczycie, którym w tym przypadku jest Gęsia Szyja. Może nie jest to Kasprowy Wierch, czy Giewont, na który decyduje się niemal każdy, ale cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem tych osób, które wybierają domki Tatry i szukają pomysłów na to, które szlaki turystyczne Zakopane warto przemierzyć. Możecie być pewni tego, że wejście na Gęsią Szyję, przez Rusinową Polanę, należy najprawdopodobniej do najpiękniejszych widokowo szlaków turystycznych w Tatrach.


Poznaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?


Gęsia Szyja - najważniejsze informacje


Tatry i szlaki się tu znajdujące to wspaniałe przeżycia dla każdego, kto kocha góry. Planując zdobycie Gęsiej Szyi, warto jest uzyskać wiedzę na temat tego, który szlak na Gęsią Szyję wybrać, czy Gęsia Szyja ma parking, ile będzie trwać wejście na Gęsią Szyję i po prostu wszystko to, co będziemy chcieli wiedzieć, gdy zastanawiamy się nad tym, czy ten szczyt w Tatrach to na pewno dobry wybór.

 

 

fot. Michal45 / AdobeStock, CC0


Gęsia Szyja to szczyt, który znajduje się w Tatrach Wysokich. Jej wysokość to 1489 m n.p.m. Grupę Gęsiej Szyi od masywu Koszystej oddziela Rówień Waksmundzka. Należy również podkreślić, że wierzchołkowa część grzbietu Gęsiej Szyi zbudowana jest z dolomitowych skałek wypiętrzonych na ok. 15 metrów. Są to tak zwane Waksmundzkie Skałki, które sprawiają, że mamy wrażenie, że znajdujemy się w zupełnie innym świecie. Już z Rusinowej Polany, a także z drogi na szczyt i samego wierzchołka, można podziwiać szeroką panoramę Tatr od Tatr Bielskich przez Tatry Wysokie do Tatr Zachodnich. Z polany widoczne są Tatry Bielskie i Wysokie do Mięguszowieckich Szczytów. Jednak, zanim uda nam się zdobyć upragniony szczyt, warto jest odpowiednio zaplanować naszą wyprawę.


Gęsia Szyja parking


Planując pokonanie odcinka Rusinowa Polana - Gęsia Szyja, najlepszą opcją do pozostawienia naszego samochodu, powinny być okolice Rusinowej Polany. Jeśli wybraliście apartamenty w centrum Zakopanego, to musicie wyruszyć trasą w kierunku Morskiego Oka. Parking Rusinowa Polana to w tym przypadku Wierch Poroniec, z którego będziemy mogli wyruszyć w kierunku polany. Od parkingu Wierch Poroniec rozpoczyna się nasza wędrówka.


Musisz się jednak nastawić na wydatek 30 zł za dzień parkowania - tyle właśnie trzeba zapłacić, jeśli wybierzesz parking Wierch Poroniec.


Lubisz piękne widoki i nieoczywiste miejsca? Przeczytaj: Najpiękniejszy punkt widokowy na Tatry? Odkryj Przełęcz nad Łapszanką


Ile kosztuje wstęp na szlak na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję?


Jak dobrze wiemy, zarówno Rusinowa Polana, jak i Gęsia Szyja znajdują się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Oznacza to, że po zaparkowaniu, czeka na nas kolejny wydatek w postaci zakupu biletu na szlak. Zgodnie z obowiązującym cennikiem, trzeba będzie zapłacić 8 zł na jednorazowy bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy. Opłata obowiązuje na odcinku Rusinowa Polana - Gęsia Szyja i Gęsia Szyja - Rusinowa Polana.


Który szlak na Gęsią Szyję wybrać?


W tym miejscu trzeba podkreślić, że analizując “szlaki turystyczne Gęsia Szyja” w przewodnikach górskich i w internecie, można zauważyć, że do wyboru są następujące szlaki turystyczne:


  • szlak czerwono-zielony - czerwony od Toporowej Cyrhli - czerwony do Równi Waksmundzkiej i zielony w dalszej części trasy; długośc trasy to około 8 km, ilość przewyższeń to 569 metrów, a czas przejścia to 2 godziny i 30 minut;

  • czarno-czerwony szlak z Brzezin - początkowo czarny szlak do Psiej Trawki i dalsza wędrówka na Gęsią Szyję; długość tej trasy wynosi 6,5 km, przewyższenia wynoszą 507 metrów, a czas potrzebny do przejścia to nieco ponad 2 godziny

  • szlak zielony z Wierchu Poroniec na Gęsią Szyję - 4,5 km długości, 427 metrów przewyższeń i około 2 godzin wędrówki

  • szlak z Palenicy Białczańskiej na Gęsią Szyję - 3,4 km długości, 539 metrów przewyższenia i 1 godzina 40 minut wędrówki;

  • szlak Zazadania - Gęsia Szyja - 4 km długości, 545 metrów przewyższenia i nieco ponad 2 godziny.


Co łączy 3 ostatnie szlaki? Oprócz tego, że należą do tych najłatwiejszych, to łączy je Rusinowa Polana, przez którą wędrówka będzie prawdziwą przyjemnością - zarówno dla ciala, oczu i duszy.


Zobacz również: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce


Ruszamy w góry - szlaki na Gęsią Szyję przez Rusinową Polanę


Rusinowa Polana to miejsce, które przez wielu turystów jest uznawane za najpiękniejszy punkt widokowy w Tatrach. Decydują się na nią przede wszystkim te osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z górami. A to dlatego, że szlaki są dość proste, nie wymagają specjalistycznego sprzętu czy odzieży, a co najważniejsze - umiejętności i kondycji. Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, na Rusinową Polanę prowadzą dwa szlaki. Turyści preferujący widoki w trakcie pieszej wycieczki, powinni zdecydować się na szlak zielony biegnący z Wierch Porońca. Spacer tą szeroką, nieco kamienistą drogą, trwa około 1h 10 min, a łączna suma podejść wynosi około 130m. Na Rusinowej Polanie dobrze jest odpocząć przed dalszą częścią wędrówki.

 

Szczególnie, że dalej ścieżka zaczyna mocno się wspinać, a wędrówka staje się nieco bardziej wymagająca. Można za to podziwiać piękne tatrzańskie widoki. W tym momencie pojawiają się również schody. Ile jest schodów na Gęsią Szyję? Podobno ktoś policzył i wyszło że 1180!

 

 

fot. Nocowanie.pl


Dla bardziej ambitnych turystów polecamy szlak z Zazadniej przez Wiktorówki. Pomimo, że nie oferuje pięknych widoków, bo prowadzi przez las, to ma inny atut w postaci kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Została wybudowana w 1936 roku i urzeka zakopiańskim stylem. Przy kaplicy znajduje się również cmentarz upamiętniający ofiary gór. Od kaplicy do Rusinowej Polany pozostaje jedynie 15 minut wspinaczki po stromych schodach. A tam… czeka już zapierający dech w piersiach widok i ogrom miejsca do wypoczynku. Świetnie widać stamtąd Rysy, Gerlach i Wysoką. Od tego miejsca, na Gęsią Szyję, pozostaje nam jeszcze 50 minut wędrówki. Wiedz jednak, że widok, który tam zastaniesz, zrekompensuje nawet największe zmęczenie.

 

Planujesz rodzinny wypoczynek w tym regionie górskim? Sprawdź domki w Tatrach:

 

 

Kirowy Domek

Kirowy Domek

Kościelisko, ul. Kiry

Domki Kościelisko
Galicówka na Górce

Galicówka na Górce

Biały Dunajec, ul. Stefana Batorego

Domki Biały Dunajec 9.7
Tatrzański Ogród

Tatrzański Ogród

Zakopane, ul. Walkosze

Domki Zakopane

 

 

Co widać ze szczytu Gęsiej Szyi?

 

Jeśli po długiej i wyczerpującej wędrówce, udało się Wam w końcu dotrzeć na szczyt Gęsiej Szyi, to oprócz satysfakcji, związanej ze zdobyciem tego szczytu, możecie podziwiać wspaniałe górskie widoki. Widać tu m.in. Tatry Słowackie i takie szczyty, jak Hawrań, Murań, czy Szalony Wierch. Dobrze widoczne są również Tatry Wysokie, a dokładniej - Jagnięcy Szczyt, Lodowy Szczyt, Mała Wysoka, Ganek, Ciężki Szczyt, czy Rysy.

 

W dole, bardzo dobrze widoczna jest Dolina Białki i Dolina Białej Wody. Dominująca nieco po prawej stronie grupa to Wołoszyn oraz Wielka Koszysta. Uważni obserwatorzy zobaczą również Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy, czy Giewont.

 

Poznaj atrakcje przyrodnicze w Tatrach:

 

 

 

 

Który szlak wybrać na powrót z Gęsiej Szyi?

 

Aby nie wracać po swoich śladach, dobrze jest nieco urozmaicić swoją wędrówkę i wybrać nieco inną opcję wędrówki, która będzie równie przyjemna. Jest to szlak przez Rówień Waksmudzką oraz Polanę pod Wołoszynem. Czas przejścia w tym przypadku wynosi 1h 45 min. Co prawda, będzie dłużej, ale pięknie widokowo i mniej tłoczno niż w przypadku zielonego szlaku.

 

Po 15 minutach dochodzimy do skrzyżowania zielonego szlaku z czerwonym. To tutaj jest właśnie Rówień Waksmundzka, która niegdyś była wykorzystywana przez pasterzy. Gdy zakończono wypas owiec, to jej powierzchnia zmniejszyła się niemal o połowę. W tym miejscu należy skręcić w lewo i wybrać czerwony szlak (w prawo czerwony szlak gna na Psią Trawkę, natomiast zielony do Hali Gąsienicowej i pod schronisko Murowaniec.

 

Wędrówka jest bardzo przyjemna i w połowie drogi na Polanę pod Wołoszynem, przechodzi się przez most i Waksmudzki Potok, pędzący Waksmudzką Doliną. Po około 50 minutach dochodzi się do skrzyżowania szlaku czerwonego i czarnego i należy skręcić znów w lewo.

 

Od tego momentu pozostaje jeszcze około 40-minutowy spacer na Rusinową Polanę. Gdy przejdziecie przez Waksmundzki Potok, to znak, że Rusinowa Polana jest coraz więcej. Od niej, już normalnie wędrujecie szlakiem, który doprowadzi Was do punktu Wierch Poroniec.

 

Noclegi w Tatrach

 

Jak na Tatry przystało, jest to region, który może pochwalić się naprawdę świetnie rozwiniętą bazą noclegową. Tak się składa, że w pobliżu szlaku na Gęsią Szyję, można znaleźć wiele wspaniałych obiektów noclegowych, dostępnych na każdą kieszeń. Analizując preferencje turystów, trzeba podkreślić, że chętnie wybierane są przede wszystkim apartamenty Zakopane, domki Małe Ciche, jak i kwatery i pokoje Kościelisko.

 

Turyści przyjeżdżają tu na dłużej lub na krócej i nie ma tu znaczenia pora roku. Co do kosztu pobytu, to jest on w dużej mierze uzależniony od sezonu. Gdy weźmiemy pod uwagę noclegi w Tatrach, to ceny rozpoczynają się od 70-80 zł od osoby za dobę.


Zaplanuj swój wyjazd w góry i wybierz nocleg w Tatrach:Tatry Panorama

Tatry Panorama

Zakopane, ul. Oberconiówka

Apartamenty Zakopane 9.4
Apartamenty na Wierchu

Apartamenty na Wierchu

Gliczarów Górny, ul. Wierchy

Domki Gliczarów Górny
Folkowy Dworek

Folkowy Dworek

Murzasichle, ul. Sądelska

Kwatery i pokoje Murzasichle 9.6Czy może być coś przyjemniejszego niż wizyta w jednym z najpiękniejszych miejsc w Tatrach? Z pewnością nie! Podczas wypoczynku w tym regionie górskim, koniecznie odwiedź to właśnie miejsce!Następny artykuł Wypoczynek w Białce...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej