Historia nazwy Murzasichle

Historia nazwy Murzasichle

Pierwsza rzecz, która zastanawia, to nazwa tej tatrzańskiej miejscowości – zupełnie niepolska. Geneza nazwy owiana jest legendą i ma swoje różne wersje. Jedna z nich mówi nawet, że pochodzić ona może od jakiegoś Tatara Murzy. Jest to zapewne legenda, bo bardziej prawdopodobne są dwie pozostałe wersje.

Pierwsza z nich mówi, ze w okolicy dzisiejszego Muru przy Staszkówce staniała malutka osada (ok. 6 domów), której mieszkańcy chcieli połączyć się w większą grupę z mieszkańcami sąsiedniej Sichly. Prawdopodobnie doszło tam do jednak do jakiegoś nieszczęścia i w wyniku epidemii, umarli tam ( na Murze ) wszyscy ludzie. Ich śmierć stała się przyczynkiem nazwy – mor – pomór – Mur. Do czasów II Wojny Światowej, Mur i Zasichła stanowiły jedną gromadę, mieszkańcy Muru sprawy gminne załatwiali u sołtysa w Murzasichlu. Te dwie wioski łączono w pisowni w ten sposób : Mur-Zasichła. Po 1945 roku, gdy Mur przyłączono administracyjnie do gromady Stasikówka, Schla otrzymała nazwę dzisiejszą - Murzasichle.

Wersja druga skupia się głównie na członach całej nazwy: mur-za-sichle. Mur to wspomniana już wieś, "Sichła" oznacza zaś według jednych źródeł podmokły las, według innych : mgły czy opary zgromadzone w dolinie lub nad bagnami i torfowiskami.
Cała nazwa zapożyczona jest z rumuńskiego dialektu Wałochów, których osadnictwo docierało na nasze te tereny od XV do XVII wieku i pozostawiało na nich mnóstwo niezrozumiałych nazw. Najprościej więc jest przyjąć, że Murzasichle, to po prostu wieś za jakimś bagnem czy lasem.

Następny artykuł ZOO Safari w mieście Dvůr...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!