Jeśli nie festiwal, to co można zobaczyć w Opolu?

Jeśli nie festiwal, to co można zobaczyć w Opolu?

Opole słynie z corocznych edycji takich imprez jak: Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, Konfrontacje Teatralne, czy Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek. Miasto bardzo często kojarzone jest tylko z Festiwalem Polskiej Piosenki, który w tym roku najprawdopodobniej się nie odbędzie. Okazuje się jednak, że w rozśpiewanym Opolu można również znaleźć wiele innych atrakcyjnych miejsc. Przekonajcie się sami!

1. Opolska Wenecja

 

Jest to nic innego jak odcinek rzeki Odry, zwany Kanałem Młynówka. Najlepiej podziwiać go w nocy, ponieważ oświetlony szereg przybrzeżnych kamieniczek przegląda się wtedy w tafli wody. Tak powstały obraz można niewątpliwie porównać do Wenecji, stąd nazwa tego uroczego miejsca. Światła w kolorach tęczy znakomicie współgrają z  pięknymi detalami architektonicznymi starego spichlerza, mostów, małej synagogi, czy innych bydynków wchodzących w skład tego fragmentu rzeki.

 

2. Ogród Zoologiczny

 

Jest to prawdziwa, zlokalizowana na wyspie Bolko oaza spokoju. Mieszkające tutaj gatunki żyją w specjalnie zaprojektowanych zagrodach. Nie znajdziemy tutaj jednak krat ani wysokich ogrodzeń. Zamiast tego, naszym oczom ukażą się liczne wyspy i strumienie, stanowiące naturalną barierę oddzielającą zwierzęta od zwiedzających.

 

Odwiedź Ogród Zoologiczny i sprawdź, co słychać w Stolicy Polskiej Piosenki. Przejdź do imprez w Opolu.

 

3. Gotycka katedra

 

Katedra jest piękną, najbardziej charakterystyczną budowlą miasta, która dzięki prawie 80-metrowym ceglanym wieżom króluje nad Śródmieściem. To kościół z wielowiekową tradycją, który słynie z barokowych ołtarzy, czy kamiennej chrzcielnicy z herbem Opola z XV wieku. Turyści nie przejdą obojętnie obok obrazu Matki Boskiej Opolskiej, który został ukoronowany przez papieża Jana Pawła II.

 

4. Symbol Stolicy Polskiej Piosenki

 

Zabytek ten sąsiaduje z amfiteatrem, z Muzeum Piosenki Polskiej, a także ze stawem zamkowym. Wieża Piastowska jest niewątpliwie prawdziwym symbolem Opola, a także najstarszym obiektem obronnym miasta. Atrakcja ta znana jest każdemu Polakowi ze względu na odbywający się w jej pobliżu festiwal. Warto wspomnieć, że niegdyś obok wieży stał Zamek Piastowski, który niestety nie zachował się do naszych czasów.

 

5. Aleją Gwiazd...

Alei Gwiazd Polskiej Piosenki nie mogłoby zabraknąć w Opolu! Pomimo, że festiwal organizowany jest od 1963 roku, powstała ona dopiero w 2004 roku. Aleja posiada zbiór kilkudziesięciu odlanych z brązu płyt z nazwiskami i autografami znanych osobowości ze świata muzyki. Możemy ją odnaleźć w samym centrum miasta, tuż obok Ratusza. Spacerując po tym opolskim trakcie, natrafimy na ślady takich artystów jak Irena Santor, Czesław Niemen, Edyta Górniak, Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, czy zespół Lady Pank.

 

6. Ptasie budki

Budki swoim wyglądem nawiązują do Wieży Piastowskiej. Ptaszki kojarzą się natomiast z rozśpiewanym Opolem, w którym odbywa się wiele wydarzeń muzycznych. Te odlane z brązu nawigatory, umieszczone na wysokości około 2 metrów, mają prowadzić do miejsc, które związane są z krajowym festiwalem. Budki zostały zaopatrzone w specjalny QR kod, dzięki któremu turysta skanujący go za pomocą aplikacji, ma dostęp do informacji dotyczących miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

 

Planujesz dłuższy urlop w tym mieście? Zobacz, jakie oferty przygotowali właściciele poszczególnych obiektów. Sprawdź noclegi w Opolu.

 

7. Urokliwy skansen

 

Pełno tutaj zabytków z różnych regionów Opolszczyzny, a najstarsze pochodzą z XVII wieku. Zwiedzającym na pewno spodobają się stare chałupy, wiatraki, a także odbudowany kościół, karczma, szkoła wiejska, młyn wodny i kuźnia. We wnętrzach budynków można znaleźć narzędzia rolnicze oraz zabytkowe domowe sprzęty. Do Muzeum Wsi Opolskiej warto udać się chociażby ze względu na organizowane imprezy plenerowe. Przed świętami odbywa się tutaj Jarmark Wielkanocny oraz konkurs pt. „Kroszonki Opolskie”, co po śląsku znaczy – pisanki.

 

8. Rejs statkiem „Opolanin”

Macie ochotę na kurs statkiem po Odrze? Podczas rejsu można ujrzeć wiele ciekawych zabytków Opola, które z wodnej perspektywy prezentują się o wiele lepiej. Dobrze widać wtedy Opolską Wenecję, Ratusz, Katedrę Opolską, Wieżę Piastowską, czy Kościół Franciszków. Statek Opolanin może zabrać maksymalnie 75 osób. Dolny pokład jest ogrzewany, a w trakcie wycieczki istnieje możliwość wypicia kawy lub herbaty. Statek wypływa w pogodne soboty, niedziele i święta, według ustalonego harmonogramu. Pasażerowie są bezpłatnie dowożeni na rejs słynnym czerwonym londyńskim autobusem.

 

 

Fot. psfotografia, Pixabay.com, CC0 Public Domain

 

Następny artykuł II Letnie Spotkania...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!