Koniec lockdownu gospodarki? Rzecznik MŚP proponuje datę

Koniec lockdownu gospodarki? Rzecznik MŚP proponuje datę

Przedsiębiorcy coraz głośniej domagają się ogłoszenia końca lockdownu. Chcą pracować i zarabiać. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zaapelował do szefa rządu o wyznaczenie ostatecznego terminu zakończenia operacji odmrażania gospodarki. Zaproponował też konkretną datę.

Obecne obostrzenia obowiązują w Polsce do 18 kwietnia włącznie. Co dalej? Odpowiedź na to pytanie poznamy prawdopodobnie w środę (14 kwietnia) podczas konferencji prasowej przedstawicieli rządu.

Od majówki dzielą nas w zasadzie dwa tygodnie. Wszyscy wiemy jak ważny jest to czas dla przedsiębiorców, szczególnie tych z branży turystycznej. Jednak czy będziemy mogli wtedy podróżować? Czy obiekty noclegowe i lokale gastronomiczne zostaną otwarte? Polski rząd nie odpowiada, a przedsiębiorcy się coraz bardziej niecierpliwią.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego. Zaapelował w nim o wyznaczenie ostatecznego terminu zakończenia operacji odmrażania gospodarki na 30 kwietnia 2021 r.


Najwyższy czas ogłosić koniec lockdownu gospodarki – pisze Rzecznik MŚP


Ustalenie i podanie do publicznej wiadomości ostatecznej daty zniesienia ograniczeń w gospodarce jest istotne również dlatego, że bez finansowego wsparcia (pomimo apeli Rzecznika MŚP) pozostają przedsiębiorcy, których obroty z powodu lockdownu drastycznie spadły (nawet o 70 proc.), ale ich działalności nie znalazły się w koszyku numerów PKD, uprawniających do rekompensat. Wobec braku konkretnej informacji, jak długo będą musieli dokładać do swych firm, przedsiębiorcy ci mogą być zmuszeni do dawania wypowiedzeń pracownikom, co już wkrótce może skutkować skokowym wzrostem bezrobocia

- pisze w liście do premiera Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

Trudna sytuacja dotyczy przede wszystkim branży turystycznej. Obiekty noclegowe, lokale gastronomiczne, aquaparki czy różnorodne atrakcje pozostają zamknięte od tak dawna. Jak długo jeszcze to potrwa?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców  podkreśla w liście do premiera, że rząd podjął bezprecedensowy wysiłek finansowy, przeznaczając ogromne środki na rekompensaty dla zamkniętych firm.

Kosztowało to budżet - a tym samym każdego Polaka - ponad 200 mld zł, co na czteroosobową rodzinę daje 20 tysięcy złotych długu

wylicza Adam Abramowicz. I dodaje, że każdy dodatkowy tydzień blokady gospodarki to kolejne miliardy złotych.

Źródło: businessinsider.com.pl


Następny artykuł Pogoda na maj 2021 w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej