Makarska - atrakcje i ciekawe miejsca

Makarska - atrakcje i ciekawe miejsca

Niewielka Makarska stanowi jeden z najpopularniejszych chorwackich wakacyjnych kurortów. Lazurowe morze i jasne plaże przyciągają turystów z całej Europy. Miasteczko budzi się do życia już w czerwcu i nie zasypia do jesieni – w ciągu dnia można się opalać i spacerować po Makarskiej, by po zachodzie słońca pójść na drinka do baru lub na całonocną dyskotekę.

Makarska – ciekawe miejsca


Makarska to jedno z głównych miast Riwiery Makarskiej i chociaż turyści wybierają je ze względu na fantastyczne plaże i przejrzyste morze, to nie brakuje też ciekawych miejsc, które naprawdę warto jest odwiedzić. Przedstawiamy kilka z nich.

Już teraz zobacz, jakie noclegi zarezerwować na urlop. Wejdź i zobacz: Noclegi w Makarskiej

 

Muzeum Muszli
Podczas urlopu dobrze jest poznać miejsca, z których dumni są „tubylcy”. W Makarskiej to między innymi Muzeum Muszli (Malakologiczne), mieszczące się w zabytkowym klasztorze franciszkanów. Na ekspozycję składają się muszle z całego świata, a poza tym także flora gór Biokovo i rejonu Adriatyku. Poza tą ciekawą kolekcją klasztorne mury kryją także kolekcję obrazów i bibliotekę.

Plac Kačić
To centralny punkt miasteczka, który wieczorem zapełnia się turystami. Znajdziecie tu jeden z zabytków Makarskiej – barokowy kościół katedralny św. Marka. Chociaż jest niewielki, to jego budowa trwała ponad siedemdziesiąt lat! Fundusze pochodziły do Wenecjan, którzy w tym czasie panowali nad miastem. Wewnątrz katedry zobaczycie ołtarz z relikwiami patrona miasta św. Klemensa, zabytkowe ołtarze poświęcone Matce Boskiej oraz ołtarz św. Krzyża, w którym twórcy umieścili postacie o naturalnych rozmiarach. Na placu stoi też pomnik jego patrona – Andrija Kačića Miošića, jednego z największych renesansowych chorwackich poetów, który urodził się niedaleko Makarskiej, w miejscowości Brist. Poza tym na placu Kačicia znajduje się targ, gdzie można kupić owoce, warzywa oraz regionalne nalewki i miody.

Planetarium
W Makarskiej można odwiedzić też obserwatorium astronomiczne. Naprawdę trudno przegapić to miejsce, znajduje się bowiem na wzgórzu w samym centrum miasta – tylko sto metrów od plaży. To świetna okazja, aby z bliska zobaczyć gwiazdy… Przy planetarium działa astropark, gdzie dzieci na zabawie spędzają długie godziny.

Park Przyrody Biokovo
Makarska leży u podnóża masywu Biokovo, którego białe skały odbijają się w lazurowych wodach Adriatyku. Turyści chętnie odwiedzają utworzony tam park przyrody – prowadzi tam sporo tras turystycznych, ale można również skorzystać z samochodu. Najpiękniejsze widoki na Riwierę Makarską rozciągają się z Góry św. Jerzego. Decydując się na zdobywanie masywu pieszo, trzeba pamiętać, że udajecie się na prawdziwą górską wędrówkę, dlatego zabierzcie ze sobą prowiant oraz odpowiednie obuwie trekkingowe. Mniej wymagający jest spacer ścieżką krajobrazową wytyczoną wzdłuż masywu – w stronę miejscowości Velikie Brdo. Trasa biegnie pośród skał oraz oliwnych sadów.

Sanktuarium Vepric
Vepric to sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, można się tu dostać wybierając trasę Split. Miejsce jest warte zobaczenia nie tylko ze względów religijnych. To przede wszystkim niezwykle malowniczy punkt – sanktuarium położone jest na zboczach gór, w naturalnych jaskiniach. Kompleks tworzą też kamienna kapliczka, zakrystia, dzwonnica oraz konfesjonały. Sanktuarium zostało założone w 1908 r. przez biskupa Juraja Carica.

 

Makarska – atrakcje


Nadmorski bulwar i plaże
Jednym z najpopularniejszych miejsc spacerowych w Makarskiej jest nadmorski bulwar, który ciągnie się wzdłuż wybrzeża. Promenada wysadzana jest palmami, a jednym z ciekawszych elementów jest pomnik turysty. Poza tym dumą Makarskiej są plaże – w mieście można korzystać zarówno z piaszczystej, jak i żwirowej, a ich całkowita długość to dwa kilometry. Ale plażowanie nie musi ograniczać się tylko do jednego miasta. Przed wami cała riwiera wraz z innymi kurortami, takimi jak Baška Voda i Brela.

Makarska dla aktywnych
Mocnym punktem turystycznej oferty Makarskiej są atrakcje dla osób, które wypoczywają w sposób aktywny. Możliwości jest wiele – można na przykład zacząć od rowerów, bo na Riwierze Makarskiej wytyczono kilka ciekawych szlaków. W mieście działa też wypożyczalnia rowerów miejskich, którymi objedziecie miasto. (Konieczna jest jednak rejestracja w systemie Nextbike.) Wykorzystajcie położenie miasta i spróbujcie nurkowania – podczas zejścia pod wodę zobaczycie wraki starożytnych statków i interesujący zwierzęcy świat. W Makarskiej możecie również pływać skuterami, wędkować i żeglować, a to jeszcze nie koniec atrakcji.

Imprezy w Makarskiej
Latem Makarska długo nie zasypia – na turystów czekają dyskoteki, restauracje i bary. Poza tym miasto proponuje imprezy cykliczne, takie jak letni karnawał, który rozpoczyna się na początku sierpnia. W tym czasie w Makarskiej odbywają się koncerty i przedstawienia. Każdy turysta powinien też wybrać się na tzw. rybny wieczór. To okazja, aby spróbować owoców morza i świeżych ryb oraz pobawić się razem z mieszkańcami miasta.

 

Pogoda w Makarskiej


Wybierając się latem do Makarskiej można być pewnym pogody. Ta pora roku jest bowiem długa, ciepła i słoneczna, a do tego naprawdę rzadko pada deszcz. Temperatury pomiędzy czerwcem a wrześniem sięgają 30 stopni Celsjusza. Bardzo ciepła jest także morska woda. Zimy w Makarskiej z reguły są łagodne – prawie nie odnotowuje się tam ujemnych wartości.

 

Jak dojechać do Makarskiej?


Dojazd do Chorwacji nie stanowi większego problemu. Można wybrać samochód – wtedy do pokonania jest ponad 600 kilometrów dróg m.in. Austrii i Słowenii. Alternatywą jest dłuższa podróż autokarem bądź busem. Najszybszą możliwością jest samolot. W Splicie znajduje się lotnisko, które ma połączenie na przykład z Warszawą. Aby dotrzeć stąd do Makarskiej wystarczy pokonać 80 kilometrów – do dyspozycji są chociażby autobusy, które jeżdżą naprawdę często.

Zobacz, w jaki sposób dojechać do Chorwacji, wejdź: Jak dojechać do Chorwacji

Następny artykuł Najlepsze noclegi w...

Komentarze (1)

;-)

W rzeczywistości Makarska jest ładniejsza, niż ta, którą przedstawiacie w waszej galerii ...

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej