Mazurska przygoda? Przyjedź do Kruklanek

Mazurska przygoda? Przyjedź do Kruklanek

Kruklanki położone są we wschodniej części Krainy Wielkich Jezior, na pograniczu Mazur Garbatych. Miejscowość to świetna odskocznia od gwarnych mazurskich kurortów i już od pierwszego wejrzenia urzeka spokojem jezior i malowniczymi zakątkami.

Kruklanki ulokowane są nad brzegiem jeziora Gołdopiwo, nad rzeką Sapiną. W okolicy ciągną się ścieżki spacerowe i rowerowe, a w samej wiosce warto obejrzeć kościoły trzech różnych wyznań. Nad Gołdopiwem znajduje się dobrze przygotowana plaża z kąpieliskiem, boiskami do gry w piłkę, placem zabaw oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Z myślą o wędkarzach wyznaczono kilka miejsc, w których mogą zarzucać przynętę. Brzmi sielankowo? To nie wszystko, co oferują Kruklanki.

Szukasz ofert pobytowych w miejscowości? Wejdź i zobacz: Noclegi w Kruklankach

 

Atrakcje dla wodniaków


Jezioro Gołdopiwo
Jezioro leży poza głównymi szlakami, więc to świetne miejsce dla tych, którzy chcą po prostu zrelaksować się na wodzie. Akwen objęty jest strefą ciszy, więc na pewno nie natkniecie się na żadną motorówkę. Możecie za to wędkować – ale pamiętajcie, że aby wybrać się na ryby, trzeba wcześniej wykupić zezwolenie (np. na poczcie albo w sklepie wędkarskim). Jezioro Gołdopiwo leży na kajakowym szlaku rzeki Sapiny, a spływ to jeden z ciekawszych sposobów na poznanie uroków okolicy.

Kajakowy szlak Sapiny
Niektórzy mówią, że kto nie widział Krutyni, nie widział Mazur. Ale nie tylko Krutynia kusi kajakarzy swoim urokiem – spływ Sapiną także może być ciekawą przygodą, szczególnie dla mniej doświadczonych turystów. Wodny szlak jest dość łatwy, a otoczenie urozmaicone. Kajaki płyną wraz z nurtem rzeki, mijając lasy, rozlewiska i łąki, by później dostać się na jezioro Gołdopiwo, a przez jeziora Pozezdrze i Stręgiel dalej aż na Święcajty. Szlak ma swój początek w miejscowości Kruklin i kończy się we wsi Ogonki.

 

Co się kryje w okolicy?


Puszcza Borecka
Czas zejść na ląd i zagłębić się w zakamarki Puszczy Boreckiej. Jest to pozostałość dawnej kniei, która porastała południowo-wschodnią część Pojezierza Mazurskiego. Teren puszczy jest urozmaicony, pełen pagórków i bagnistych dolinek, przecinany strumykami i jeziorkami. Na jej terenie utworzono cztery rezerwaty przyrody, z których największy to Borki. To siedlisko wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym dzikiego rysia i żubra. Te ostatnie można podejrzeć również w zagrodzie pokazowej w Wolisku.

Zawalony most
Co ciekawego może się kryć w zwykłej ruinie? Na początku XX wieku była to jedna z największych inwestycji w okolicy. Dzięki niej Kruklanki zyskały połączenie kolejowe z Oleckiem. Most wykonano z żelbetu i przerzucono nad Sapiną. Dlaczego ta konstrukcja nie przetrwała, skoro podobne wiadukty w Stańczykach mają się całkiem dobrze? Jest to związane z zawirowaniami historii. Most wysadziła miejscowa ludność we wrześniu 1945 roku, aby zapobiec rozgrabianiu terenów przez wojska radzieckie. Dzisiaj jego pozostałość stanowi ciekawe miejsce dla turystów. Ci, którzy zadali sobie trud aby do niego dotrzeć, mogą rozpalić ognisko – w pobliżu znajduje się specjalnie wyznaczone do tego miejsce.

Następny artykuł Na szlaku Jezioraka

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!