TOP 5 polskich miast na miejską majówkę

TOP 5 polskich miast na miejską majówkę

Majówka… Popularny okres wypoczynku wśród Polaków. Zazwyczaj związana jest z krótkimi wyjazdami w ciekawe miejsca i przede wszystkim grillowaniem. Najczęściej wybierane regiony to góry, morze i jeziora, ale warto pamiętać, że również dużo miast kryje w sobie wiele tajemnic i pozwala wyjątkowo spędzić czas. Przedstawiamy top 5 miejscowości na majówkę.

Wyjazd poza własne miejsce zamieszkania do innego miasta, wcale nie musi oznaczać nudy. Istnieje wiele ciekawych miejsc – pełnych zabytków, historii i atrakcji turystycznych. Dla osób lubiących aktywny wypoczynek, będzie to świetna propozycja na spędzenie wolnego czasu. Jeśli do tego dopisze pogoda, a wiele na to wskazuje, otrzymujemy wyjątkowy plan udanego wyjazdu weekendowego. To tylko od Was zależy, jak spędzicie swoją majówkę. W naszym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, jakie atrakcje turystyczne zobaczyć i co robić, by wyjazd był wykorzystany w pełni. W naszej czołówce miejscowości na udaną majówkę znalazły się: Wrocław, Lublin, Gdańsk, Toruń i Kraków.

 

Od wielu lat miasta te plasują się najwyżej w klasyfikacjach miejsc wartych odwiedzenia, jednak na pewno jest coś, czego nigdy nie udało się Wam tam zobaczyć. Inna kwestia to przywiązanie do miejscowości – na pewno są pośród Was tacy, którzy zakochali się w wybranym mieście i nie wyobrażają sobie wyjazdu na majówkę do zupełnie innego. To zrozumiałe, bo często magia miejsca sprawia, że chce się tu wracać o każdej porze roku.

 

Poszukujesz ofert noclegowych na weekend majowy? Sprawdź koniecznie: Oferty noclegowe na weekend majowy 2019

 

Wrocław – majówka szlakiem miejskich krasnali

 

Prawdziwa perła wśród polskich miast i regionów. Wrocław to miasto, w którym każdy zakocha się od pierwszego wejrzenia. Magia tego miejsca sprawia, że za każdym razem ma się odczucie, jakby było się tu pierwszy raz. Bogactwo zabytków, przepiękny rynek z Ratuszem, Most Pokutnic, Ostrów Tumski, czy Most Zakochanych to miejsca, które są obowiązkowym punktem zwiedzania podczas pobytu we Wrocławiu. Tu czas płynie wolniej, to trzeba podkreślić, a wyjątkowość miejsca dopełniana jest przez serdeczność ludzi i doskonałą bazę noclegowo-gastronomiczną. Dla miłośników przyrody szczególnie polecamy wybrać się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ogrodu Japońskiego.

 

Jedną z największych atrakcji Wrocławia są bez wątpienia Krasnale, których w całym mieście jest ponad 350 i cały czas przybywa nowych. To dobra propozycja dla wytrwałych i żądnych przygód turystów, ponieważ znalezienie wszystkich nie jest wcale takie proste. Dodajmy, że czas spaceru szlakiem krasnali zajmuje około 2 godziny. Krasnale znajdują się w całym mieście, w jego najważniejszych punktach. Często mijamy je, nie zastanawiając się nad ich życiorysem, a tych ukrytych, bądź zasłoniętych po prostu nie zauważamy. W związku z tym warto jest mieć oczy szeroko otwarte!

 

Jako ciekawostkę, przygotowaliśmy imiona i lokalizację najpopularniejszych Wrocławskich Krasnali:

 

- Papa Krasnal – ulica Świdnicka

- Krasnal Rzeźnik – mieszka na Jatkach

- Krasnal WrocLovek – ulica Odrzańska

- Krasnal Antykwariusz – plac Kościuszki

- Krasnale Syzyfki – ulica Świdnicka

- Krasnal Piwożłopek – Rynek, naprzeciwko Ratusza

- Krasnal Gołębnik – Rynek, przy Ratuszu

- Krasnal Życzliwek – Rynek, przy Fontannie Zdrój

- Krasnal Leszko – plac Gołębi

- Krasnale Nowożeńcy – Urząd Stanu Cywilnego

- Krasnal Wrocławiak – plac Katedralny

 

A resztę Krasnali musicie już odnaleźć sami! :)

 

Lublin – prawdziwa perła wschodu

 

Ostatni czas pokazał, że coraz większą popularnością cieszy się Lublin wraz z całym regionem Lubelszczyzny. Obecny rok z pewnością przyniesie wzrost zainteresowania tym miastem również wśród turystów z zagranicy. Lublin będzie jednym z miast gospodarzy Młodzieżowych Mistrzostw Świata U20. Dzięki licznym wydarzeniom, skutecznie prowadzonej kampanii promocyjnej oraz licznym atrakcjom turystycznym Lublin jest doceniany przez turystów. Doskonale rozwinięta baza noclegowa, sieć gastronomiczna pozwolą miło spędzić czas w tym wyjątkowym mieście.

 

Co warto zobaczyć w Lublinie?

 

- Muzeum Wsi Lubelskiej – wyjątkowa propozycja dla każdego, otwarte w 1979 roku. Skansen został podzielony na 7 sektorów – Wyżyny Lubelskiej, Roztocze, Powiśla, Podlasia, Nadbuża oraz sektor dworski i miasteczkowy. Można tu cały dzień spacerować ścieżkami od chałupy do chałupy, podziwiając wnętrza i obejścia, jak i zwierzęta gospodarskie.

 

- Ogród Botaniczny UMCS – propozycja szczególnie polecana właśnie na majówkę, kiedy wszystko zaczyna rozkwitać – wyjątkowo piękne miejsce, pełne licznych alejek spacerowych gwarantuje niezapomniane wrażenia.

 

- Stare Miasto i Zamek Lubelski – spacer po Starym Mieście i wizyta na zamku to obowiązkowy punkt zwiedzania Lublina. Warto zwrócić uwagę na lubelskie stare kamienice, które robią niesamowite wrażenie. Rynek o każdej porze roku żyje własnym życiem – pełno tu licznych punktów gastronomicznych, zabytków (Wieża Trynitarska, Brama Krakowska, Plac po Farze, Brama Grodzka) i miejsc, w których można miło spędzić czas. Nieopodal Starego Miasta znajduje się Zamek Lubelski z donżonem (czyli okrągłą basztą, będącą jedną z najstarszych budowli w mieście), z piękną kaplicą Trójcy Świętej i siedzibą Muzeum Lubelskiego z licznymi ekspozycjami i galeriami wybitnych twórców.

 

- Plac Litewski – miejsce odpoczynku, relaksu i planowania kolejnych punktów zwiedzania; znajduje się tu fontanna, w której wieczorami odbywają się pokazy multimedialne o różnorodnej tematyce związanej zazwyczaj z historią i bieżącymi wydarzeniami Lublina.

 

Czego nie warto robić w Lublinie? Z pewnością kontrolować czasu, bo tak naprawdę nic nie powinno Cię ograniczać podczas wizyty w tym pięknym mieście. Daj się ponieść emocjom i swobodzie wypoczynku.

 

Gdańsk – morze i bogata historia

 

Istnieje wiele sposobów, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Jednym z nich jest na pewno wyjazd do Gdańska, w którym można jednocześnie wypoczywać nad morzem oraz zwiedzać niezwykle piękne miasto, pełne zabytków i bogatej historii. Trend wyboru Gdańska ma swoje uzasadnienie, bo znajdzie tu coś dla siebie zarówno miłośnik zwiedzania, jak i imprezowicz, a liczba atrakcji turystycznych może przyprawić o zawrót głowy.

 

Miejsca w Gdańsku można podzielić na oczywiste, jak i nieoczywiste, czyli takie o których wielu nie wiedziało, że w ogóle istnieją.

 

Co warto zobaczyć?

 

- Główne Miasto – z ulicą Długą, czyli najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta, docelowy punkt większości wycieczek. Pełno tu licznych restauracji i kawiarenek oraz sklepów z pamiątkami.

 

- Fontanna Neptuna – symbol Gdańska. Znajdujący się na Długim Targu. W swojej pełnej krasie stoi tu od 1954 roku i uważany jest za zabytek związany z odbudową jednego z najpiękniejszych placów w Europie.

 

- Dwór Artusa – znajduje się tuż obok fontanny; swoją nazwą nawiązuje do króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu. Warto zajrzeć do środka – jest tam mnóstwo obrazów, z sufitu zwisają modele okrętów, a w kącie stoi największy renesansowy piec kaflowy.

 

- Ratusz Głównego miasta – charakterystyczna budowla Gdańska, ze spiczastą wieżą, zegarem i złożonym z 14 dzwonów carillonem, czyli XVII-wiecznym instrumentem muzycznym.

 

- Motława – czyli jedno z najpiękniejszych miejsc na spacer w Gdańsku – doskonale czuć tu nostalgię rozstań i radość powrotów, do tego stylowe kawiarenki, Rybackie i Długie Pobrzeża, Wyspa Ołowianka i Filharmonia Bałtycka – chyba nie trzeba więcej słów, by to opisać – tu trzeba po prostu być. Doskonale są stąd widoczne najważniejsze zabytki miasta.

 

Toruń – czyli majówka pod znakiem piernika

 

Co powiecie na wyjazd do piernikowej stolicy Polski i miasta związanego z Mikołajem Kopernikiem? To bardzo dobra propozycja, nie tylko na majówkę. Toruń można zaliczyć do czołówki najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. Dzieje się to nie bez powodu, ponieważ panuje tu wspaniały klimat, pełno jest zabytków i bogatej historii i przede wszystkim nie ma czasu na nudę.

 

Dlaczego więc proponujemy Wam Toruń?

 

- Żywe Muzeum Piernika – jeśli piernik to tylko tam – w pierwszej interaktywnej placówce muzealnej, założonej w 2006 roku, w której mają miejsce pokazy połączone z warsztatami historycznego wypieku piernika.

 

- Dom Mikołaja Kopernika – miejsce związane z życiem wybitnego astronoma, znajdujące się w zabytkowej, gotyckiej kamienicy, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników.

 

- Krzywa Wieża – nie tylko Piza, ale również i Toruń ma swoją krzywą wieżę, pochodzącą z czasów średniowiecza. Odchylenie od pionu wynosi 5°13'15".

 

- Zamek Krzyżacki w Toruniu – najwcześniejszy zamek krzyżacki na ziemi chełmińskiej, prezentujący wcześniejszą formę rozwoju zamków krzyżackich.

 

- Stare Miasto – najstarsza część Zespołu Staromiejskiego w Toruniu, znajduje się tu większość najcenniejszych zabytków Torunia.

 

- Warto zobaczyć również fontannę multimedialną Cosmopolis, Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, czy też Bulwar Filadelfijski.

 

Jak widać, w Toruniu jest wiele ciekawych miejsc, wartych zobaczenia. Warto więc odpowiednio zaplanować czas, by nie przeoczyć tego co najbardziej znane i lubiane.

 

A na deser… Kraków – miejsce, do którego zawsze chce się wracać

 

Kto choć raz był w Krakowie, z pewnością potwierdzi słowa, że jest to miejsce wyjątkowe, pełne zabytków, wspaniałej atmosfery i możliwości spędzania czasu aktywnie. Jako miasto bezpośrednio związane z historią Polski, Kraków plasuje się w czołówce odwiedzanych miejsc, nie tylko przez Polaków, ale przede wszystkim turystów z zagranicy. Wypad Brytyjczyków na piwo do Krakowa już nikogo nie dziwi. Zabytki, takie jak Wawel, Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki to obowiązkowe punkty do zwiedzania. Warto jednak zwrócić uwagę na malownicze uliczki, sposób życia mieszkańców i turystów, co z pewnością pozwoli nabrać odpowiedniej dawki energii na każdy dzień. Majówka w Krakowie nie musi być wcale taka nudna. Tu zawsze jest co robić, a wyjątkowość miejsca widoczna jest na każdym kroku.

 

Jeśli pogoda dopisze, to warto jest się wybrać na krakowskie bulwary wiślane, stanowiące ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców i turystów. Można tu rozłożyć koc i urządzić sobie piknik. Wzdłuż rzeki znajdują się ścieżki rowerowe i spacerowe. Najbardziej popularnym jest Bulwar Czerwieński.

 

Z miejsc nieoczywistych, warto jest wspomnieć o Podziemiach Rynku, które zostały udostępnione do zwiedzania od września 2010 roku. Wystawa jest multimedialnym widowiskiem i jednoczesną podróżą w czasie. Zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków legendarnego miasta.

 

Gdy już zobaczyliśmy najważniejsze zabytki, warto jest się wybrać spacerem na Planty, czyli długi park powstały w miejscu dawnych murów obronnych. Piękne, stare drzewa, zielone alejki, dużo ławek – czego chcieć więcej?

 

Polska jest niezwykła. Ciężko wybrać tylko te 5 miejscowości idealnych na majówkę, bo tak naprawdę każde miasto ma w sobie coś magicznego i zachwycającego. Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, wybór miejsca na wyjazd stanie się prostszy, a sam urlop podczas majówki jak najbardziej udany.

 

fot. Roman Polyanyk (Pixabay.com, CC0)

Następny artykuł Nowa wystawa w Muzeum...

Komentarze (2)

Tadek

Rzeczywiście nad marze szybciej też bym się wybrał. Ale w maju jeszcze nie ma co liczyć na plażowanie także liczą się bardziej atrakcje. Zajrzyjcie sobie koniecznie do Labiryntu Luster w Trzęsaczu, my w zeszłym roku super tam spędziliśmy czas.
moim top miejscem do którego się wybieram w tym roku na majówkę to Ustka :D razem z rodzinką mamy zarezerwowany już nocleg w hotelu Grand Lubicz w którym chcemy maksymalnie odpocząć i się zrelaksować więc na pewno skorzystamy z oferty aquaparku czy wellness&spa, chociaż ja chciałam również żeby pogoda była na tyle ładna i ciepła, żeby można było pospacerować nad morzem

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!