Najciekawsze atrakcje w Pradze

Najciekawsze atrakcje w Pradze

O Pradze krąży niezwykle krzywdzący stereotyp, jakoby miałoby być to miasto na jeden wieczór. Nieprawdą jest, że Praga dla turystów to tylko i wyłącznie nocne zwiedzanie. To czeskie miasto oferuje turystom naprawdę liczne atrakcje dopasowane do przeróżnych gustów. Jesteś ich ciekawy? Koniecznie zapoznaj się z naszą listą najciekawszych atrakcji w Pradze.


Turyści, którzy zdecydują się na wycieczkę do Pragi, będą zachwyceni architekturą miasta, jego klimatem, licznymi muzeami, a przede wszystkim… niskimi cenami! Sprawdź, na które atrakcje Pragi szczególnie zwrócić swoją uwagę, planując urlop w Czechach.

Zamek na Hradczanach


Jesteś miłośnikiem zamkowych budowli? Nie możesz odpuścić sobie wizyty na Hradczanach. Zamek ten zyskał miano najwyższej tego typu budowli na całym świecie.

Co ciekawe, od około 100 lat na zamku rezydują prezydenci Republiki Czeskiej.

Zwróć uwagę na to, że przy zamku znajdują się piękne ogrody zamkowe, do których wstęp jest całkowicie darmowy! To dobra atrakcja dla dzieci, które lubią przebywać na świeżym powietrzu.

Ciekawą dla turystów atrakcją, jest zmieniająca się co godzinę warta pod zamkiem. Warto zarezerwować sobie czas na tą odbywającą się w południe, ponieważ jest najbardziej uroczysta i spektakularna. Z pewnością spodoba się twojemu dziecku!

Wyszehrad


Miejsce to jest rzadziej odwiedzane przez turystów niż Zamek na Hradczaach, ale zdecydowanie jest warte uwagi.

Wejście na wzgórze prowadzi przez Bramę Taborską lub Cihelską – od ciebie zależy, którą trasę wybierzesz. Czeskie legendy głoszą, że to właśnie na wzgórzu Wyszechradzkim narodziła się Praga i znajdował się tutaj zamek królewski, który według legendy został spalony, a następnie zburzony.

Twierdza ze wzgórza, została zbudowana przez Austriaków i do obecnych czasów pozostała w niezmiennej formie.  Ze szczytu rozpościera się piękny widok na dolinę Wełtawy i oddalone części centrum Pragi.

Petřín


Zarezerwuj sobie wolny wieczór i wspólnie z drugą połówką wybierz się w jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Pradze. To właśnie tu, ze  wzgórza Petrin rozciąga się najpiękniejszy widok na całe miasto nocą.

Jest nawet opcja dla leniwych! Na wzgórze kursuje kolejka linowa, która w zaledwie kilka minut dowozi turystów na sam szczyt. W trakcie drogi na górę warto rozglądać się dookoła, ponieważ widok zapiera dech w piersiach!

Na szczycie widnieje wieża widokowa, która łudząco przypomina paryską wieżę Eiffla. Jest również świetna atrakcja dla dzieci, czyli Labirynt Zwierciadeł, który sprawia wiele frajdy dzieciom, ale i dorosłym.

Wzgórze Petrin posiada bardzo intrygujący zabytek, a jest nim Mur Głodowy, mierzący około kilometra. Co ciekawe, powstał tak po prostu, bez żadnego powodu.

Muzeum Narodowe


Gmach muzeum robi tak  niesamowite wrażenie na turystach, że bardzo często pojawia się na pocztówkach z Pragi. Znajduje się na samym środku placu świętego Wacława.

Uwaga - do muzeum można wejść zupełnie za darmo w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca!


Wieża telewizyjna Žižkov


Wieża jest najwyższym punktem miasta. Osiąga wysokość aż 216 metrów.

Turyści kochają przepiękny widok na panoramę Pragi, który rozciąga się z jej szczytu. Miejsce nie jest pozbawione kontrowersji. Obiekt jest na językach z powodu czołgających się dzieci przyczepionych na całej wysokości wieży.

Troja


Troja to warta uwagi dzielnica Pragi. Znajduje się tam ogród zoologiczny oraz barokowy Pałac Trojski. Pałac ten posiada piękne i wyjątkowo okazałe ogrody botaniczne wypełnione po brzegi egzotycznymi roślinami, a także własną winnicę.

W słynnym praskim ogrodzie zoologicznym zobaczyć można wiele ciekawych, egzotycznych zwierząt. To wyjątkowa atrakcja, którą pokocha każde dziecko. Będzie to dla niego miła odmiana od zwiedzania muzeów i spacerów po malowniczych uliczkach.

Most Karola


Uznawany jest za symbol Pragi. Warto wiedzieć, że w ciągu dnia nie ominą cię tłumy turystów z całego świata. Najpiękniej prezentuje się o poranku lub późnym wieczorem, a nawet i późną nocą. Możliwe, że to będzie jedyna szansa na to, by zobaczyć Most Karola w całej okazałości!

A warto! Na moście znajduje się kilkanaście figur świętych w stylu gotyckim, a na obu krańcach stoją również gotyckie wieże, które dawniej stanowiły część miejskich fortyfikacji.

Ratusz


Ratusz z zegarem astronomicznym to ważny punkt wycieczki do Pragi. Wybierz się na samą górę wieży ratusza i podziwiaj najpiękniejszy widok na centrum miasta!

Czerwone dachy kamienic, wąskie uliczki i piękny rynek, tworzą przepiękną kombinację uwielbianą przez fotografów.

Zegar Orloja jest jedną z największych atrakcji Pragi. Co godzinę prezentuje paradę figur, na którą czekają tłumy turystów!

Tańczący dom


Tańczący dom wyróżnia się na tle barokowych i gotyckich budowli, co zdaniem niektórych wprowadzało architektoniczny zamęt i nie mogli pogodzić się z nowym budynkiem.  Na najwyższym piętrze Tańczącego domu znajduje się restauracja nazwana "Ginger & Fred", a na parterze umiejscowiona jest galeria, która skupia się głównie na współczesnej sztuce czeskiej.

Ściana Johna Lennona


Zlokalizowana jest w pobliżu Mosta Karola i przypomina mały Mur Berliński. Ściana codziennie jest wzbogacana nową i zgodną z pierwotnymi ideałami sztuką. Zdecydowanie trzeba ją zobaczyć. A może masz duszę artysty i zechcesz zostawić na niej ślad po sobie?


Cmentarz Żydowski


Jest to najbardziej znany cmentarz w Pradze. Bardzo często wykorzystywany był w kulturze i sztuce. Kręcono tu teledyski (m.in. „Never Tear us Apart” INXS) i filmy ( „Mission Impossible” i „Bad Company” z Anthonym Hopkinsem).

Praska nekropolia była również inspiracją dla słynnej powieści Umberta Eco „Cmentarz w Pradze”. Nie zapomnij wziąć ze sobą kawałek karteczki i długopis – aby złożyć ją wraz z życzeniem na którymś z krzywych nagrobków.

Zizkov i Holesovice


Lubisz czasem poimprezować? To dlaczego nie wybierzesz się na imprezę w Pradze?! W Zizkovie i części Vinohradów znajdują się najlepsze kluby, bary i kawiarnie.

Sprawdź koniecznie jak bawią się Czesi!

Kościół św. Mikołaja


To zdecydowanie najsłynniejsza barokowa świątynia Pragi. Kościół św. Mikołaja  zalicza się do najcenniejszych barokowych budowli na północ od Alp.

Kopuła o średnicy 20 m i wewnętrznej wysokości ponad 49 m wzbudza w odwiedzających świątynię turystach zachwyt
W kościele przez cały rok odbywają się cykle koncertów z wykorzystaniem zabytkowych organów z XVIII w.

Ciekawostką jest, że podczas swojego pobytu w Pradze na kościelnych organach grywał W. A. Mozart.

Na jego wieżę mogą wejść jedynie ci, którzy mają dobrą kondycję, ponieważ wysiłek, z którym przychodzi zmierzyć się turystom jest naprawdę spory! Wielu odwiedzających rezygnuje z wejścia na wieżę.


Następny artykuł Wakacyjny weekend w...

Komentarze

Zobacz również