Najnowsze rozporządzenie i zasady obowiązujące od 12 lutego 2021

Najnowsze rozporządzenie i zasady obowiązujące od 12 lutego 2021

W czwartek 11 lutego 2021 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane najnowsze Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W prowadzono nowe ulgi, takie jak otwarcie hoteli, ale utrzymano też sporo obostrzeń. Dowiedz się, co dokładnie się zmieni.

Nowe zasady, które właśnie wprowadził rząd, obowiązują do 12 do 28 lutego 2021 r. W ramach reżimu sanitarnego otwarte są już między innymi hotele, stoki, kina, teatry oraz baseny. Trzeba jednak pamiętać, że te łagodniejsze zasady bezpieczeństwa zostały wprowadzone warunkowo tylko na dwa tygodnie.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył to wyraźnie podczas konferencji prasowe, która miała miejsce w ubiegły piątek:

Luzujemy obostrzenia, ale na razie wprowadzamy łagodniejsze rozwiązania warunkowo – na dwa tygodnie. Najważniejsze dla nas są zdrowie i życie Polaków. Dlatego nadal – to bardzo ważne – obowiązują nas wszystkich zasady bezpieczeństwa.

Chcemy uniknąć nowej fali zachorowań. Nadmierne poluzowanie zasad mogłoby doprowadzić do ponownego, dużego wzrostu liczby pacjentów. Dla niektórych Covid-19 jest chorobą śmiertelną. Dlatego otwieramy niektóre placówki, ale w ścisłym reżimie sanitarnym.


Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych


Nowe rozporządzenie zapewnia otwarcie hoteli oraz pozostałych miejsc noclegowych. Opublikowane rozporządzenie potwierdza, że z hoteli mogą korzystać wszyscy turyści, ale właściciele mogą udostępniać tylko 50% pokoi znajdujących się w obiekcie.

Co ważne, rozporządzenie mówi o prowadzeniu „usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych”, w którym ujęte są hotele, pensjonaty i motele. To właśnie tych obiektów dotyczy zmniejszenie obłożenia. Należy więc rozumieć, że obiekty noclegowe z pozostałych kategorii (np. apartamenty, domki, kwatery i pokoje) mogą wynajmować całość dostępnych miejsc.

Hotele i obiekty noclegowe muszą działać w reżimie sanitarnym. Poza tym ograniczone jest korzystanie z hotelowych restauracji – oznacza to, że posiłki mogą być wydawane tylko do pokoju na wyraźne życzenie gości – oraz innych atrakcji zwykle dostępnych w hotelach. Należy zapomnieć na przykład o odwiedzaniu siłowni, centrów fitness czy dyskotek.

Co jeszcze się zmienia?


Otwarcie hoteli to nie jedyna ważna zmiana, którą wprowadza najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów. Obostrzenia są powoli zdejmowane, dzięki czemu Polacy mogą korzystać z korzystać z dodatkowych rozrywek.

 • Dostępne są baseny – ale nie aquaparki.

 • Można korzystać z obiektów na otwartym powietrzu, w tym boisk i stoków narciarskich. Dostępne są również korty tenisowe z zastrzeżeniem, że w tym samym czasie na korcie może przebywać maksymalnie 5 osób.

 • Można korzystać z saun i łaźni, solariów oraz salonów masażu. Luzowanie dotyczy wyłącznie działalności w podklasie PKD 96.04.Z, a warunkiem jest zachowanie przynajmniej 1,5 m odległości pomiędzy klientami.

 • Otwarte zostają kina (poza strefą gastronomiczną), teatry i filharmonie. Powracają zasady znane sprzed listopadowego lockdownu – widzowie i słuchacze zajmują co drugie miejsce na widowni, która może myć zapełniona w 50%. Jeżeli brak jest wyznaczonych miejsc, należy utrzymywać 1,5 m odstęp. Publiczność ma obowiązek zakrywania ust i nosa.

Powrót do normalności następuje powoli, liczymy jednak, ze po 28 lutego 2021 r. rząd ogłosi kolejne etapy luzowania obowiązujących restrykcji.

Aktualnie obowiązujące ograniczenia


Przedstawiamy ograniczenia, które nadal obowiązują. Mimo stopniowego łagodzenia zasad nadal mamy obowiązek ich przestrzegać.

 

 • W miejscach publicznych musimy utrzymywać 1,5 m odległość od innych osób a także zasłaniać usta i nos.

 • Nadal obowiązuje kwarantanna, którą musimy odbyć, gdy wracamy z zagranicy – o ile przekraczamy granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę Unii Europejskiej lub podróżujemy transportem zorganizowanym.

  Z kwarantanny zwolnione są osoby, które przed przekroczeniem granicy wykonały test na koronawirusa i otrzymały negatywny wynik. Oprócz tego lista osób wyłączonych z kwarantanny znajduje się w rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 • Nadal obowiązują ograniczenia w środkach transportu publicznego.

 • W kościołach obowiązuje limit miejsc – 1 osoba na 15 m2 z zachowaniem dystansu 1,5 m. Należy także zakrywać nos i usta.

 • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Podobne ograniczenia dotyczą imprez i spotkań, które organizowane są w domu. Do limitu nie wliczają się jednak jego mieszkańcy.

 • Nadal obowiązuje organizowanie dużych imprez okolicznościowych, takich jak wesela.

 • Nic się nie zmienia dla branży gastronomicznej, która pracuje w ograniczonym zakresie. Posiłki wydawane są na wynos lub z dowozem do klienta.

Źródło: gov.pl

Następny artykuł Potężne mrozy w Tatrach....

Komentarze (2)

XXX

18 dni temu
Można prosić o link tego rozporządzenia?

Nocowanie.Pl

18 dni temu
Pełna treść rozporządzenia dostępna jest w Dzienniku Ustaw 2021 r. poz. 267.
(https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2021/267)

Zobacz również