Narodowy Balet Kijowski w Filharmonii Koszalińskiej w Koszalinie: Dziadek do orzechów

Piotr Czajkowski - DZIADEK DO ORZECHÓW.

Balet feeria w dwóch aktach z prologiem na motywach baśni Ernsta Hoffmanna "Dziadek do orzechów i król myszy".

Libretto: Marius Petip w redakcji Władimira Troshchenko.
Wykorzystano fragmenty choreografii Mariusa Petipy, Lwa Iwanowa, Aleksandra Gorsky, zasłużonego artysty Rosji Wasilija Vainonena i Kawalera Orderu Diagilewa Anatolija Yemelyanova.

Prolog
W wigilię Bożego Narodzenia po zaśnieżonych ulicach małego niemieckiego miasteczka do domu prezydenta Zilberhausa w pośpiechu biegną odświętnie ubrani goście. Wśród przechodniów znajduje się Drosselmeyer - starszy radca sądu, wynalazca i mistrz zabawek, który przygotował wspaniałe bożonarodzeniowe prezenty dla dzieci Zilberhausa - swoich chrześniaków Maszy i Fritza. Jednak dla Drosselmeyera szczęśliwe oczekiwanie na Boże Narodzenie przytłoczone jest lękiem: w sposób tajemniczy zniknęła jeden z lalek - Król Myszy.

Akt I
W domu prezydenta goście z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie święta. Wreszcie pojawia się przed nimi błyszcząca światłami choinka noworoczna. W środku uroczystości pojawia tajemniczy gość w kostiumie czarodzieja. Opowiada on historię dzielnego księcia, który pokonał Króla Myszy. Obecni entuzjastycznie oglądają jego lalki taneczne, niezwykle podobne do prawdziwych ludzi - Arlekina, Arapa i Różową lalkę. Dzieci rozpoznają w nieznajomym Drosselmeyera. Masza z radością przyjmuje podarunek ojca chrzestnego - zabawnego i niezgrabnego dziadka do orzechów. To nie tylko lalka, jest on przeznaczony do rozłupywania orzechów. Zabawa z dziadkiem do orzechów coraz bardziej fascynuje Maszę, przez co wydaje się jej, że to w ogóle nie jest zabawka, ale żywy człowiek, chociaż brzydki, ale z delikatną i piękną duszą. Brat Marii, Fritz, swawolnik i kpiarz, niechcący łamie dziadka do orzechów. Maria czule pociesza swego okaleczonego ulubieńca i delikatnie go kołysze. Ostatni taniec - i goście wychodzą. Noc. Malutka Masza nie może spać. Przezwyciężając strach, dziewczynka przyszła do sali, aby odwiedzić dziadka do orzechów. Nagle w pokoju pojawia Drosselmeyer. To już nie jest tylko dobry ojciec chrzestny, a czarodziej. Po machnięciu przez niego ręką wszystko dookoła przeobraża się: ściany się rozsuwają, choinka zaczyna rosnąć. Wraz z nią ożywają i rosną zabawki. Nagle spod podłogi pojawiają się myszy pod wodzą Króla Myszy. Dziadek do orzechów ustawia w szeregu ołowianych żołnierzyków i śmiało prowadzi ich do walki. Jednak siły są nierówne. Dziadek do orzechów jest pozostawiony samemu sobie wobec króla myszy i całe jego świty. Masza jest w rozpaczy: jej ulubieniec jest w niebezpieczeństwie. Dziewczynka rzuca swój pantofelek na myszy, a one przerażone uciekają we wszystkich kierunkach. Dziadek do orzechów magicznie został przekształcony w pięknego księcia przez Drosselmeyera, dziękuje swej wybawicielce i zabiera ją do magicznego królestwa. Lalki podążają za nimi.

Akt II
Masza i dziadek do orzechów-książę w magicznej łodzi płyną po choinkowym królestwie. Wraz z nimi, czarodziej Drosselmeyer. Ale z tyłu za nimi skradają się myszy z Królem Myszy i nagle napadają na nich. Dziadek do orzechów-książę znów odważnie podejmuje walkę i pokonuje wroga. Wszyscy radośnie świętują zwycięstwo. Masza i dziadek do orzechów-książę są szczęśliwi - oni dotarli do królestwa marzeń. Ale to wszystko to tylko sen... minęła noc noworoczna, a wraz z nią przeminęły się cudowne sny. Masza, poczuła oddech bajecznych marzeń, obudziła się obok własnej choinki, w domu, z lalką - dziadkiem do orzechów na kolanach.

 

Zobacz inne wydarzenia w Koszalinie

Miejsce

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Najbliższe wydarzenia w Koszalinie

Miejscowość:
Koszalin
Miejsce imprezy:
Event Center G38
Miejscowość:
Koszalin
Miejsce imprezy:
Event Center G38

Zobacz również