Nie daj się oszukać i okraść na wakacjach

Nie daj się oszukać i okraść na wakacjach

Lato ten czas, na który większość z nas oczekuje z utęsknieniem. Gdy już nadejdzie nasz upragniony wyjazd, możemy w pełni i swobodnie korzystać z uroków wakacji. Warto jednak na każdym kroku zachować ostrożność i uwagę, by nie dać się okraść i oszukać. Jakie pułapki czyhają na nas podczas naszego wypoczynku i co kontrolować, by nie dać się okraść i oszukać? O tym poniższy artykuł.

Jak nie dać się oszukać na wakacjach? To pytanie bardzo często pojawia się, gdy nasz upragniony urlop zbliża się coraz większymi krokami. W każdej miejscowości wypoczynkowej możemy znaleźć pułapki i haczyki, na które możemy się nabrać. Warto w związku z tym zachować odpowiednią ostrożność i czujność, by nie ucierpiał na tym nasz portfel i przede wszystkim by nasze wakacje były przyjemnością, a nie zmartwieniem.


Bardzo często zdarza się, że w miejscowości, w której wypoczywamy, ulegamy lekkiemu, wakacyjnemu nastrojowi, przez co zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. A pułapki czekają na nas praktycznie na każdym kroku. Przed wakacyjnym wyjazdem, warto jest zasięgnąć wiedzy na temat tego, co nas może spotkać podczas naszego wypoczynku. Niby wiemy co robić, ale jeśli przyjdzie co do czego, to padamy ofiarą osób, które w skuteczny sposób wykorzystują naszą naiwność.


Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wakacji? Przeczytaj koniecznie: Na co uważać podczas wakacji? Wypoczywaj bez nieprzyjemnych przygód


Najczęściej występujące przypadki wakacyjnych oszustw


Przygotowaliśmy listę z najczęściej występującymi pułapkami, które mogą nas spotkać podczas naszego urlopu. Niektóre z nich są oczywiste, a niektóre  z nich mogą okazać się oszustwem dopiero po pewnym czasie, wtedy gdy sobie to uzmysłowimy. Co to takiego? Sprawdźmy!


Gra w trzy kubki


Znajdziemy to w prawie każdej miejscowości. Ta gra ma tyle wersji, ile tylko miejscowości turystycznych jest na całym świecie. Zazwyczaj odbywa się to w ustronnym miejscu, tak by nie zostało to dostrzeżone przez patrolującą miejscowość - policję. Sama gra polega na tym, że człowiek na rozłożonym przed sobą stoliku zachęca do wzięcia udziału w loterii. Zachęceni sukcesem osoby, która przed nami brała udział w grze, jesteśmy w stanie podjąć się tego wyzwania. Należy podkreślić jednak, że była to osoba podstawiona i współpracująca z oszustem. Naszym zadaniem jest wskazanie pod którym kubkiem ukrywa się cukierek, żeton, czy inny drobiazg. Oczywiście jest to gra na pieniądze, której nie da się wygrać. Oszust tak manipuluje przedmiotami, że nigdy nie jesteśmy w stanie wskazać kubka, w którym faktycznie ukrywa się kulka. 


Zakup biletów u konika


Ten sposób oszustwa znajdziemy w prawie każdej popularnej miejscowości wypoczynkowej. Konik jest wszędzie tam, gdzie jest możliwość skorzystania z popularnej w miejscowości atrakcji, na którą oczekują prawdziwe tłumy turystów. W większości przypadków bilety przez niego oferowane nie są prawdziwe lub zakupione są hurtowo w dużo niższej cenie niż we właściwym punkcie, a nieuczciwy handlarz próbuje wykorzystać to i odsprzedać je naiwnym turystom z olbrzymią marżą. Jeżeli chcemy zakupić taki bilet, to możemy się słono rozczarować, gdy zobaczymy, jaka jest jego prawdziwa cena a autoryzowanym punkcie sprzedaży lub po prostu, gdy okaże się fałszywy.


Obiad w restauracji


To ostatnio gorący temat, szczególnie jeśli chodzi o wyjazd nad morze. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że kulinarne zwiedzanie bardzo często przypomina chodzenie po polu minowym. Jak nie dać się oszukać? Pamiętaj przede wszystkim, że:


  • informacja o świeżej rybie prosto z morza, nie zawsze oznacza że faktycznie ona taka jest - w tej sytuacji warto zapoznać się z informacjami, dotyczącymi zakazu połowu określonych ryb w konkretnych miesiącach; jeśli ktoś oferuje nam świeżego dorsza w miesiącu, gdy obowiązuje zakaz jego połowu, to z pewnością będzie to ryba mrożona;

  • sprawdź, czy do ceny za obiad nie został doliczony napiwek bez Twojej zgody;

  • na daniach typu fast-food mogą być stosowane wyroby seropodobne zamiast świeżego i prawdziwego sera;

  • oszukiwanie na wadze - 200 g mięsa w daniu oferowanym w karcie menu w rzeczywistości nie oznacza, że tyle faktycznie zjemy - w kuchni zazwyczaj te porcje odmierzane są “na oko”;

  • czasami oferowane są drinki bezalkoholowe, zamiast tych z alkoholem - procentowa ilość jest zdecydowanie mniejsza;

  • ceny dań w karcie mogą się różnić od tych znajdujących się na otrzymanym przez nas rachunku - warto to kontrolować;


Taksówki


To sposób wykorzystywany praktycznie w każdym państwie, nie tylko w Polsce. Jeśli w danej miejscowości jesteśmy pierwszy raz, to niekoniecznie musimy znać stawki, którymi posługują się taksówkarze. Jest to wykorzystywane przez tzw. samozwańczych przewoźników, którzy informują o zepsutym liczniku i zapewniają, że klient pojedzie po stawce rynkowej. Gdy dojedziemy do celu naszej przejażdżki, to możemy nieco się zdziwić, przepłacając nawet kilkakrotnie.


Pilnuj swoich osobistych rzeczy


Tłumy turystów to doskonała okazja dla kieszonkowców. Chyba każdy z nas nosi przy sobie telefon, dość sporą gotówkę, czy aparat fotograficzny. Wystarczy nasza chwila nieuwagi, by stracić to wszystko w ułamku sekundy. Gorzej, jeśli wraz z gotówką znikną nam nasze dokumenty - tu sprawa jest już bardziej skomplikowana. Warto w związku z tym pilnować naszych osobistych rzeczy i przechowywać je tak, by było ono trudno dostępne dla złodzieja.


Pamiętaj o swoim własnym mieszkaniu


Podczas wakacyjnych wyjazdów, warto jest również dobrze zabezpieczyć nasze mieszkanie. Złodzieje w prosty sposób mogą się dowiedzieć, że wyjechaliśmy - np. z naszych mediów społecznościowych lub poprzez czujną obserwację naszego miejsca zamieszkania. 


Jak się zabezpieczyć przed włamaniem do mieszkania?


  • poproś kogoś z rodziny lub sąsiadów, by codziennie do Ciebie zaglądał i np. włączał światło

  • pamiętaj o ubezpieczeniu mieszkania od kradzieży i pożarów

  • drogocenne przedmioty zawieź do swojej rodziny

  • staraj się zamieszczać niewiele informacji w mediach społecznościowych


Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas rozwiązania, pozwolą miło i bezpiecznie spędzić ten wakacyjny czas. Uważajmy i cieszmy się urlopem!


Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również