Nie tylko szlaki górskie. Poznaj wyjątkowe trasy w Polsce!

Nie tylko szlaki górskie. Poznaj wyjątkowe trasy w Polsce!

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie związane ze słowem “szlaki”? Z pewnością, większość z Was odpowie, że są to malownicze trasy, którymi wędrujemy na górskie szczyty. Okazuje się, że w Polsce, słowo “szlaki” ma szerokie zastosowanie. Oprócz tras spacerowych w górach, możemy je znaleźć w innych regionach. Odnoszą się do regionalnych potraw, zabytków, czy architektury danego miejsca. Poznajmy te wyjątkowe i najbardziej popularne szlaki w Polsce.

Chyba nie ma lepszego momentu, by przemierzać różnorodne szlaki w Polsce, niż wakacje, które obfitują w wiele wspaniałych przeżyć, jeśli chodzi o noclegi w górach, nad morzem, czy nad jeziorami. Staramy się urozmaicić nasz czas w możliwie najlepszy sposób. Odkrywamy wspaniałe zabytki i atrakcje - do większości z nich, zaprowadzą nas specjalne szlaki. Są one specjalnie oznakowane, podczas wędrówki znajdziemy wiele ciekawych i przydatnych informacji i przede wszystkim - prowadzą nas po tych najciekawszych zakątków danego miejsca. Pozwolą odkryć smaki regionu, nieco lepiej poznać architekturę i zabytki, czy poznać region z perspektywy dwóch kółek. Poznajmy te najlepsze szlaki w Polsce.


Dokąd zaprowadzą nas polskie szlaki?


Okazuje się, że nie tylko góry, są w stanie zaoferować wiele, jeśli chodzi o szlaki. Z myślą o osobach, które lubią odkrywać piękno polski, postanowiliśmy zebrać i zaprezentować najpopularniejsze polskie szlaki kulinarne, szlaki architektury drewnianej, szlaki zamków polskich, szlaki rowerowe oraz szlaki kajakowe w Polsce. Zaplanuj swój urlop tak, by móc poznać je wszystkie!


  • Szlaki kulinarne w Polsce - które z nich warto odwiedzić?


Każde miejsce w Polsce może pochwalić się czymś wyjątkowym, jeśli chodzi o regionalne potrawy. Skoro morze to ryby prosto z morza, Tatry to oscypki, baranina, Podlasie to sękacze i wyroby wysokoprocentowe, Lublin ma swoje cebularze, a Poznań - rogale św. Marcina. 



fot. pasja1000 / pixabay.com, CC0

Tego typu przykłady można wymieniać w nieskończoność. Każdy turysta, który pragnie odkrywać dany region smakiem, może to robić, np. podczas wakacji. Z myślą o takich osobach, w Polsce możemy znaleźć wyjątkowe szlaki kulinarne. 


Polskie regiony mogą pochwalić się wyjątkowymi tradycjami kulinarnymi i charakterystycznymi kuchniami, w których można dostrzec wpływ specyficznych warunków geograficznych, zwyczajów, lokalnej historii, wpływu sąsiednich kultur. Lokalne przysmaki to przede wszystkim wyjątkowe receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie, obrzędy pamiętające odległe epoki, tradycyjne sposoby produkcji żywności i przedmioty do jej wytwarzania – wszystko to w dużej mierze przyczynia się do tego, że szlaki kulinarne w Polsce są tak popularne.


Przeczytaj koniecznie: Wakacje kulinarne po Polsce - dania regionalne, gdzie i co zjeść?


Do najpopularniejszych i wartych odwiedzania szlaków kulinarnych w Polsce, należy zaliczyć m.in.:


  • szlak smaków Podhala

  • Szlak Oscypkowy

  • Śląskie Smaki

  • Szlak Karpia Bielska Kraina

  • Szlak Folkloru i Smaków Mazowsza

  • Małopolska Trasa Smakoszy

  • Kujawsko-Pomorski Szlak Gęsinowy

  • Szlak Smaków Krainy Lessowych Wąwozów

  • Przystanki Kulinarne Suwalszczyzny i Mazur

  • Sandomierski Szlak Winiarski

  • Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki

  • Szlak Podkarpackiego Jadła i Wina

  • Białostocki Szklak Kulinarny.


Wybierz najlepszy nocleg na Mazowszu, Podlasiu i Śląsku:





  • Szlak architektury drewnianej w Polsce


Jeśli już skosztowaliśmy wspaniałych potraw z różnych stron Polski, to warto w końcu wybrać się na zwiedzanie niezwykłych i charakterystycznych zabytków. W tym celu warto nieco lepiej poznać Szlak Architektury Drewnianej, który powstał przy współpracy Śląska, Małopolski i Podkarpacia, a także województwa świętokrzyskiego. 





Jego głównym celem jest ocalenie przed zapomnieniem zabytków architektury dawnej wsi, głównie architektury – ale również kultury, sztuki ludowej. Wiele z zabytków, do których można zaliczyć kościoły, cerkwie, przydrożne kapliczki, domy, chałupy i dworki, drewniane zabudowania gospodarskie, karczmy i leśniczówki, pałacyki i skanseny, to obiekty, które zostały wpisane do międzynarodowego spisu zabytków UNESCO. Projekt szlaku jest wspierany przez wojewódzkich konserwatorów zabytków i lokalne samorządy.


Poznaj:


Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce

Śląski Szlak Architektury Drewnianej


Do punktów obowiązkowych, na pewno można tu zaliczyć Cerkiew św. Dymitra w Czarnej, Dawna cerkiew św. Dymitra w Boguszy, Cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu, czy Kaplica na Jaszczurówce.


Oto popularne noclegi w Bieszczadach i w Tatrach:





  • Szlaki zamków polskich


Oprócz drewnianej architektury, turyści bardzo chętnie odwiedzają rozmaite zamki, znajdujące się w różnych częściach naszego kraju. Są to ruiny, budowle średniowieczne lub gotyckie. Ich lepsze poznanie, jest możliwe dzięki, specjalnie utworzonym szlakom.


Przeczytaj koniecznie: Zamki w Polsce, które warto zobaczyć



Zamek Biskupów Warmińskich

Zamek Biskupów Warmińskich

Lidzbark Warmiński, ul. Pl. Zamkowy

Zamki Lidzbark Warmiński
Zamek Książ

Zamek Książ

Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich

Zamki Wałbrzych 9.4
Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach

Chęciny, ul. Małogoska

Zamki Chęciny 8


Do szlaków zamków polskich, należy zaliczyć m.in.:


  • Szlak Zamków Piastowskich - na Dolnym Śląsku; jego długość to 152 km - rozpoczyna się w Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim i kończy u podnóża góry Grodziec, gdzie usytuowany jest pochodzący z XV w. zamek Grodziec oraz gotycki kościół.

  • Szlak Zamków Gotyckich - to samochodowa trasa turystyczna o długości 642 km, na której znajduje się 12 zamków gotyckich Warmii, Mazur oraz Pomorza; znajdziemy tu m.in. zamek krzyżacki w Bytowie, zamek krzyżacki w Malborku, zamek krzyżacki w Ostródzie, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, czy zamek krzyżacki w Człuchowie.

  • Europejski Szlak Zamków i Pałaców Dolnego Śląska - którego celem jest stworzenie i promowanie nie zawsze znanych, ale wspaniałych i wartych odwiedzenia historycznych perełek oraz zabytków architektury Dolnego Śląska; znajdziemy tu m.in. Zamek Bolków, Zamek Chojnik, Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, Zamek Książ, Pałac Łomnica, Zamek Książęcy w Oleśnicy, czy Pałac Staniszów.

  • Szlak Orlich Gniazd - czyli szlak turystyczny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej; długość tej trasy to 163,9 km, a znajdziemy tu m.in. Zamek Korzkiew, ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze, ruiny zamku Ogrodzieniec, ruiny zamku królewskiego w Olsztynie koło Częstochowy, zamek królewski w Będzinie, czy też Zamek Królewski na Wawelu.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg na Dolnym Śląsku i w Górach Świętokrzyskich:



Dom Pod Jaworami

Dom Pod Jaworami

Sosnówka, ul. Św.Anny

Domki Sosnówka 9.2
Górski Ogród

Górski Ogród

Łagów, ul. Wola Łagowska

Agroturystyka Łagów 9.4



  • Szlaki rowerowe w Polsce


W tej kwestii, możemy mówić o pełnej różnorodności. Z każdym kolejnym rokiem, przybywa tras rowerowych, które pozwalają odkryć piękno Polski z perspektywy dwóch kółek. Prowadzą przez dzikie tereny, jak i popularne miejscowości. Nawierzchnia jest szutrowa, asfaltowa, piaszczysta i momentami wymagająca. Każdy szlak rowerowy w Polsce gwarantuje niezapomniane emocje, przede wszystkim dla miłośników rowerów, ale i dla rodzin, które pragną aktywnie spędzić swój wolny czas.



fot. Antranias / pixabay.com, CC0

Zobacz koniecznie: Pomysły na polskie wakacje. Rowerem


Do najpopularniejszych szlaków rowerowych w Polsce, należy zaliczyć m.in.:


  • trasa królewskiego etapu wyścigu Tour de Pologne - 30-kilometrowa nawierzchnia w pełni asfaltowa, prowadząca po górskich terenach w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej;

  • Trasa Velo Dunajec – Małopolska - szlak od Zakopanego do Krościenka nad Dunajcem, o długości 237 km;

  • Wiślana Trasa Rowerowa – Małopolska - od Oświęcimia do Szczucina, o długości 150 km;

  • szlak Blue Velo - prowadzący od Gryfina do Trzcińska-Zdroju i liczący 45 km;

  • Kaszubska Marszruta - to system szlaków rowerowych na terenie powiatu chojnickiego; całość liczy około 200 km i prowadzi przez bezpieczne tereny, z dala od ruchliwych ulic i zgiełku.

  • Green Velo - szlak, prowadzący przez 5 województw: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Trasa główna i lokalne odcinki mają długość 2071 km – jest to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce;

  • Velo Baltica - trasa o długości 245 km, będąca częścią europejskiego szlaku Eurovelo 10, przebiegającego dookoła basenu Morza Bałtyckiego.


Zaplanuj swoje wakacje nad morzem:




Domki Morena

Domki Morena

Karwia, ul. Mokra

Domki Karwia 9.8
Xanadu Resort

Xanadu Resort

Ustronie Morskie, ul. Lotnicza

Pensjonaty Ustronie Morskie 9.9


  • Szlaki kajakowe w Polsce


Dość chętnie wybieraną aktywnością podczas wakacji, na pewno będą kajaki, które organizowane są na popularnych polskich rzekach. 


Poznaj: 7 najpiękniejszych tras na spływy kajakowe



fot. vonpics / pixabay.com, CC0

Do tych najpopularniejszych należy zaliczyć przede wszystkim spływ Przełomem Dunajca w Pieninach, Czarna Hańcza na Suwalszczyźnie, Krutynia na Mazurach, Brda na Pomorzu, Tanew na Roztoczu, Pilica na Ziemi Łódzkiej, czy Piaśnica na Kaszubach. Warto skorzystać z tej możliwości - nasz wolny czas spędzimy naprawdę wyjątkowo i w zupełnej ciszy i spokoju.


Tutaj znajdziesz noclegi na Podlasiu i Lubelszczyźnie:





Należy pamiętać, że to tylko niektóre wyjątkowe szlaki, inne niż górskie, które można znaleźć w naszym kraju. Zaplanuj swój urlop tak, by odkryć piękno Polski, pod każdym możliwym względem.



Zdjęcie główne: fot. Zeljkodan / canva.com

Następny artykuł Dzień Ratownika WOPR....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!