Niezwykłe znalezisko nad Zalewem Wiślanym we Fromborku. Co to takiego?

Niezwykłe znalezisko nad Zalewem Wiślanym we Fromborku. Co to takiego?

Pomimo tego, że mamy do czynienia z typową zimową atmosferą i zmiennością zjawisk pogodowych, to lubimy jeździć na północ - zarówno nad morze, jak i np. klimatycznych miejscowości, znajdujących się nad Zalewem Wiślanym. Każdy, kto w ostatnim czasie miał okazję wypoczywać we Fromborku, podczas spaceru po plaży, mógł dostrzec niezwykłe znalezisko. Co to takiego i jak do tego doszło?

Zima przyzwyczaiła już nas do tego, że mamy podczas niej do czynienia z niezwykłymi zjawiskami pogodowymi i przyrodniczymi. Wspominaliśmy ostatnio, że nad polskim morzem można było zaobserwować zorzę polarną. 


Sprawdź: Zorza polarna w Polsce? Niezwykłe zjawisko na niebie!


Zaledwie kilka dni później, we Fromborku - popularnej miejscowości, znajdującej się nad Zalewem Wiślanym, można było zaobserwować niezwykłe dzieło przyrody. Zimowa aura sprzyjała spacerom po tutejszej plaży, a w ostatnich dniach w sieci pojawiły się relacje, prezentujące naprawdę niezwykłe zjawisko. To właśnie tu, na plaży nad Zalewem Wiślanym pojawiły się morszkulce. Co to takiego i w czym tkwi ich wyjątkowość?


Co to są morszkulce i jak powstają?


Na pierwszy rzut oka wydają się naprawdę niezwykłe. Chyba mało kto spodziewał się tego, że podczas weekendowego wypoczynku podczas ferii zimowych, można natrafić aż na coś tak niezwykłego. 


Morszkulce to nic innego jak lodowe kule - gładkie, regularne, sprawiające wrażenie wyszlifowanych. Ich nazwa została stworzona przez osoby zamieszkujące tereny nad morzem lub Zalewem Wiślanym.



fot. Natalia_Kollegova / pixabay.com, CC0

Pojawianie się morszkulców na terenie Polski jest zjawiskiem niezwykle rzadkim. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce około roku temu nad Zatoką Pucką, a jeszcze wcześniej to aż 8 lat temu w Jastarni.


Przeczytaj również: Dlaczego warto się wybrać nad morze w sezonie jesienno-zimowym?


Kule, leżące jedna obok drugiej, robią naprawdę niesamowite wrażenie. Ich powstanie jest efektem dzieła natury. Tworzą się w sytuacji, gdy ruch przechłodzonej wody rozbija i miesza błoto śniegowe i lód prądowy. Jeśli fale przy wybrzeżu są silniejsze, formują wówczas kule narastające wokół kamieni, które następnie są wypychane na brzeg. Powstawanie kul lodowych jest zjawiskiem, które najczęściej występuje nad jeziorami w Ameryce Północnej oraz w Finlandii.


Co warto zobaczyć we Fromborku?


Wyjątkowość Fromborka to nie tylko Zalew Wiślany i morszkulce, ale również klimat miasta i liczne zabytki. Jest to jeden z bardziej znanych turystycznych ośrodków Warmii, choć liczba jego mieszkańców nie przekracza trzech tysięcy. Miasto powstało w XIII wieku, gdy biskup Henryk Fleming postanowił przenieść kapitułę warmińską z Braniewa, zniszczonego po powstaniu Prusów. Wybudowano okazałą katedrę zajmującą wzgórze, natomiast budynki mieszkalne rozlokowały się nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Do dzisiaj Wzgórze Katedralne stanowi prawdziwy skarb Fromborka, który przyciąga w te okolice kolejnych turystów, chcących poznać życie Mikołaja Kopernika. 



fot. niespodzi-anka / zdjecia.nocowanie.pl

Frombork również świetnie nadaje się do uprawiania żeglarstwa i kajakarstwa, natomiast brzeg zajmują rozległe plaże z kąpieliskami. Frombork połączony jest przeprawą promową z Elblągiem, Tolkmickiem i położoną na Mierzei Wiślanej Krynicą Morską.


Zobacz: Frombork zostanie uzdrowiskiem?


Oprócz wspomnianego wcześniej Wzgórza Katedralnego, we Fromborku warto również zajrzeć na odnowiony rynek, którego przestrzeń nawiązuje do Układu Słonecznego oraz podkreśla związki z Mikołajem Kopernikiem. Znalazło się tam miejsce na podświetlaną fontannę, przy której umieszczono ławki, oraz odlany z brązu pomnik uczonego. Nieco dalej znajduje się Kanał Kopernika, wzdłuż którego biegnie przyjemny bulwar i mieszczą się kafejki oraz restauracje.





Sprawdź oferty noclegów we Fromborku


Czy w następnym roku będziemy mieć do czynienia z podobnym zjawiskiem gdzieś nad morzem? Być może tak, ale na pojawienie się kolejnych kul lodowych z pewnością poczekamy kilka lat.




Następny artykuł Nowa atrakcja pod szczytem...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!