Noclegi służbowe w Polsce. Jak połączyć pracę z wypoczynkiem?

Noclegi służbowe w Polsce. Jak połączyć pracę z wypoczynkiem?

Zgodnie z obowiązującym od dnia 6 listopada 2020 roku rozporządzeniem Rady Ministrów, działalność obiektów noclegowych została ograniczona i mogą z nich korzystać tylko i wyłącznie osoby, których nocleg ma jakikolwiek związek z wykonywaną pracą, w tym wyjazdy służbowe lub praca zdalna, sportowcy, czy medycy. Ostatnie dni pokazały, że sporo osób decyduje się na nocleg w ramach wyjazdu służbowego. W tym artykule podpowiemy Wam, jak można połączyć pracę z wypoczynkiem.

Pandemia koronawirusa nie ustaje. By zahamować wzrastającą liczbę przypadków, polski rząd wprowadził w życie rozporządzenie, które od dnia 7 listopada, prawdopodobnie do 18 stycznia, ogranicza działanie obiektów noclegowych.


Zgodnie z § 1 pkt 1) lit. a) rozporządzenia prowadzenie usług hotelarskich jest zamknięte dla turystów. Dopuszczalne jest tylko i wyłącznie dla gości:


- osób, korzystających z tych usług w ramach podróży służbowej, czyli wykonujących zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, lub w podróży wykonywanej w związku z czynnościami służbowymi lub zawodowymi, lub związanymi z wykonywaniem działalności gospodarczej,


- osób, które są zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego,


- będących osobami wykonującymi zawód medyczny, tj. dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, felczerów, psychologów, fizjoterapeutów,  


- będących pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.


Więcej informacji o rozporządzeniu znajdziesz tutaj: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r.-stanowisko Nocowanie.pl


By możliwy stał się nocleg w obiekcie, konieczne jest przedstawienie przez osoby z ww. grup dokumentu wystawionego przez pracodawcę albo pisemne oświadczenie gościa lub oświadczenie lub zaświadczenie wystawione przez związek sportowy / wykonujący działalność leczniczą.


Wzór przykładowego oświadczenia możesz pobrać TUTAJ


Czy każdy turysta może sobie pozwolić na nocleg służbowy?


Warto przede wszystkim podkreślić fakt, że sporo osób poszukuje przede wszystkim możliwości pracy zdalnej w miejscu pełnym ciszy i spokoju. Bardzo często bywa tak, że warunki w domu nie do końca sprzyjają temu, byśmy w ciszy i spokoju realizowali swoje zadania. Nocleg służbowy może okazać się w związku z tym niezwykle trafionym pomysłem, szczególnie jeśli będziemy mieć możliwość pracy w naszej ulubionej miejscowości wypoczynkowej. 


Niezwykle ważne w tym wszystkim wydaje się zrozumienie tego, czym tak naprawdę jest nocleg w ramach podróży służbowej. Do grona osób, które mogą skorzystać z tej opcji zaliczają się nie tylko osoby oddelegowane w podróż przez pracodawcę, ale również wszystkie osoby pracujące zdalnie, jak również osoby prowadzące działalność gospodarczą, dla których pobyt w obiekcie ma jakikolwiek związek z prowadzoną działalnością.


Sprawdź również: Podróż służbowa a praca zdalna


Obecnie spora część osób przeszła na tryb pracy zdalnej, przez co również oni mogą skorzystać z takiej opcji wyjazdu, kwalifikowanego jako podróż służbowa. Nie każdy może sobie pozwolić na komfort pracy zdalnej (np. słaby zasięg internetu, obecność dzieci na nauce zdalnej). Wyjazd służbowy może w związku z tym zagwarantować odpowiednie warunki do pracy zdalnej. Analizując rozporządzenie, należy podkreślić, że najbardziej istotny w tym wszystkim jest fakt, by podróż była jedynie „w związku” z działalnością zawodową lub gospodarczą, nie musi ona stanowić stricte czynności służbowej lub zawodowej.


Sprawdź również: Hoteloffice - praca zdalna poza domem


Jak połączyć pracę z wypoczynkiem podczas noclegu służbowego?


Nie da się ukryć, że praca w miejscowości górskiej lub popularnym kurorcie nadmorskim przynosi wiele korzyści, jeśli chodzi również o wypoczynek sam w sobie. To oczywiste, że po zakończeniu obowiązków służbowych i spędzeniu 8 godzin w pokoju hotelowym lub podczas podróży służbowej, możemy w pełni korzystać z atrakcji, jakie oferuje nam miejscowość, w której wypoczywamy.


W związku z tym, że dni są coraz krótsze, a restauracje i muzea pozostają zamknięte, możemy skorzystać z innych form tak zwanych “wypełniaczy czasu”. Jak dobrze zagospodarować swój czas po zakończeniu pracy podczas noclegu służbowego? Sprawdźmy!


  • Spacer po najbliższej okolicy


Odrobina ruchu nigdy nikomu nie zaszkodzi, szczególnie gdy spędzimy 8 godzin za biurkiem przy komputerze. Poznawanie najbliższej okolicy to doskonała propozycja na urozmaicenie naszego wypoczynku podczas podróży służbowej. Możemy w związku z tym wybrać się na spacer lub wybrać się samochodem do popularnych i bliskich miejsc w regionie, w którym przebywamy. Nadchodzą w święta, w związku z tym możliwe stanie się podziwianie iluminacji świątecznych, które wkrótce przyozdobią ulice miast i miejscowości wypoczynkowych. 


  • Korzystanie z atrakcji pensjonatu lub hotelu


Jeśli w obiekcie, w którym przebywasz, znajduje się restauracja, siłownia lub basen, to z powodzeniem możesz z nich korzystać. Pamiętaj jednak o tym, że dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.).


Podobnie wygląda sytuacja w przypadku basenów i siłowni. Tego typu obiekty mogą działać w hotelach wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową.


Zakaz obejmuje też działalność usługową związaną z poprawą kondycji fizycznej, mającą na celu poprawę samopoczucia, tj. łaźnie tureckie, sauny i łaźnie parowe, solaria, salony odchudzające, salony masażu itp.


  • Wybierz się na szlak górski lub na plażę


Jeśli podczas noclegu służbowego możesz sobie pozwolić na dzień wolny lub kilka godzin urlopu, to jasne jest, że dobrym pomysłem będzie wyruszenie na popularne szlaki górskie lub pobliską nadmorską plażę, jeśli przebywasz nad morzem. Tego typu aktywności pozwolą złapać odrobinę świeżego powietrza, dzięki czemu będziesz dysponować większą ilością sił do pracy.


Planując wyjście w góry, musisz liczyć się z tym, że w wyższych partiach możesz mieć do czynienia z trudnymi warunkami pogodowymi i być może konieczne będzie zastosowanie specjalnego sprzętu, umożliwiającego wejście na szczyt. Jeśli nie jesteś pewien swoich możliwości, to lepiej zmień swoje plany.


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w górach i nad morzem


  • Chwila z książką lub dobrym filmem


Jeśli nie chce Ci się ruszać z obiektu noclegowego, a doskwiera Ci nuda, to doskonałym pomysłem w tym przypadku będzie nadrobienie zaległości książkowych i filmowych. Niektóre obiekty noclegowe oferują naprawdę bogaty księgozbiór w swojej ofercie lub taki pakiet filmów, który spełni oczekiwania każdego turysty - wszystko z myślą o gościach, przebywających w obiekcie. Jeśli marzysz o relaksie, to dobrym pomysłem w tym przypadku będzie również posłuchanie swojej ulubionej muzyki.


  • Odrobina białego szaleństwa na stokach narciarskich


Zbliża się zima, a wraz z nią swój początek będzie miał tegoroczny sezon narciarski. Funkcjonowanie wyciągów narciarskich w ostatnich dniach stanęło pod znakiem zapytania, jednak już oficjalnie możemy potwierdzić, że w tym roku każdy będzie mógł skorzystać z tej formy aktywności, oczywiście pod pewnymi ograniczeniami.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Ośrodki narciarskie jednak otwarte!


Jeśli poszukujesz możliwości, z których możesz skorzystać po zakończeniu swojej pracy, to stok narciarski sprawdzi się tu doskonale. Nie musisz w tym przypadku wypoczywać w górach. Jeśli warunki pogodowe sprzyjają, to już wkrótce będziesz mógł się cieszyć możliwością szusowania na nartach lub snowboardzie. Warto podkreślić, że wyciągi narciarskie posiadają sztuczne oświetlenie i są czynne nawet do godziny 22.00, przez co spokojnie zdążysz, nawet po 8-godzinnym dniu pracy.


Sprawdź: Idealne miejsca dla narciarzy w Polsce. Gdzie oddać się zimowemu szaleństwu?


Jak znaleźć oferty noclegu służbowego?


Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z oferty wyjazdów w ramach noclegu służbowego, to portal Nocowanie.pl dysponuje pełną bazą obiektów, które świadczą tego typu usługi. Z myślą o osobach, które poszukują noclegu służbowego, nasz portal przygotował specjalne udogodnienie, które ułatwi wyszukiwanie tego typu noclegów. 


Checkbox “podróż służbowa”, bo o nim mowa, znajduje się w formularzu zapytania, z którego turyści korzystają przy wyszukiwaniu noclegu. Przy wysyłaniu zapytania o nocleg, turysta po najechaniu na ikonkę informacji przy “Podróży służbowej” otrzyma jasną informację, że jest to: “wyjazd w celach służbowych, na potrzeby pracy zdalnej lub w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą”.



Warto podkreślić, że checkbox w dniach zakazu wynajmu krótkoterminowego, czyli do momentu odwołania obostrzeń, jest domyślnie zaznaczony. Po tym czasie będzie odznaczony z możliwością samodzielnego zaznaczenia.


Każdy, kto wyśle zapytanie o nocleg w dniach po pełnym wznowieniu działalności obiektów noclegowych wzwyż, będzie mógł dowolnie zaznaczać lub odznaczać tę informację w formularzu.


Informacja o podróży służbowej jest także przekazywania w zapytaniach wysyłanych do obiektów podobnych. Zaznaczona przez turystę informacja o podróży służbowej jest przekazywana do panelu obiektu i będzie w nim widoczna w wątku wiadomości.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Podróż służbowa. Nowe udogodnienie w formularzu zapytania


Mamy nadzieję, że połączenie noclegu służbowego z wypoczynkiem w Waszych przypadkach będzie możliwe i pozwoli w pełni odkrywać atrakcje regionu, w którym macie przyjemność wypoczywać.


Następny artykuł Święta i dni wolne od pracy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!