Wrzosowe Wzgórze

10.0 Rewelacyjny!
Polecam
Rafał
od 110
/usługę

noclegicheciny.pl

9.4 Rewelacyjny!
Gorąco polecamy. Spędziliśmy świetny intensywny długi weekend listopadowy. W całym domu cieplutko, bardzo czysto. Kuchnia z pełnym...
Justyna 2022-11-14
od 80
/usługę

Domowe klimaty

Sokołów Górny
Ten obiekt nie był jeszcze oceniany.
Byłeś tutaj?
od 65
/usługę

Agroturystyka Przystanek

Ten obiekt nie był jeszcze oceniany.
Byłeś tutaj?
od 30
/usługę

Agro Gościniec

Ten obiekt nie był jeszcze oceniany.
Byłeś tutaj?

Podlipie

Pod Rumakiem

Hotel Da Vinci

Dom Zaiezdny

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Chęciny

Chęciny to niewielkie miasteczko położone w województwie świętokrzyskim niedaleko Kielc. Pierwsze wzmianki na temat miejscowości pochodzą już z 1275 rok, natomiast prawa miejskie Chęciny otrzymały na początku XIV wieku – to z tego okresu pochodzi także najbardziej charakterystyczna atrakcja okolicy, czyli ruiny zamku gotyckiego wznoszące się ponad miastem. Miasteczko oferuje przyjezdnym także urozmaicony krajobraz świetny do pieszych wędrówek, przepiękną Jaskinie Raj, świeże powietrze oraz wiele innych interesujących miejsc.

Co robić w Chęcinach w czasie wolnym?

Atrakcyjną krajobrazowo okolicę z całą pewnością warto zwiedzać podczas długich spacerów – szczególnie gdy zachęcają do tego liczne ciekawe trasy turystyczne. Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mogli między innymi wejść na szlak czerwony im. Sylwestra Kowalczewskiego – zaprowadzi on nas między innymi przez Góry Karczówkę, Zelejową oraz Czerwoną, a także do Jaskini Raj. Po drodze przejdziemy obok kamieniołomu Szczerba, gdzie pozyskiwano słynny marmur chęciński, a także miejsca wydobycia kamieni, które posłużyły do budowy pierwszej kolumny Zygmunta III Wazy w Warszawie.


Natomiast wędrując żółtym szlakiem im. Juliusza Brauma, będziemy mogli przejść przez aż trzy rezerwaty: Góry Miedzianki, Milechowy, a także Góry Rzepki. Malownicza trasa zapewni nam piękne widoki, obcowanie z przyrodą oraz możliwość korzystania z panującej wokół ciszy i spokoju. Poza tym miłośnicy przyrody oraz pieszych wędrówek mogą wyruszyć także na Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny składający się z licznych ścieżek dydaktycznych. Trasa łączy w sobie obiekty związane z przyrodą nieożywioną lub archeologią. Szlak łączy Bałtów z Chęcinami i przebiega między innymi przez Ostrowiec Świętokrzyski, Nową Słupię, Zagnańsk i Kielce. To jednak na odcinku w okolicach Chęcin znajduje się najwięcej interesujących obiektów.


Na brak możliwości nie będą mogli także narzekać zwolennicy wycieczek rowerowych. W okolicy Chęcin czekają na nich takie trasy jak „Skały i kamienie”, „Chłopy i pany”, a także „Wokół fortyfikacji”, które zabiorą wczasowiczów do najciekawszych miejsc w okolicy.


Ciekawym urozmaiceniem w czasie urlopu w Chęcinach z całą pewnością będzie wizyta w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, będącym drugim co do wielkości centrum nauki w Polsce – zaraz za warszawskim Kopernikiem. Na zwiedzających czekają w środku wystawy multimedialne dotyczące budowy i funkcjonowania organizmu człowieka oraz ekologii, warsztaty i pokazy naukowe dla dzieci i młodzieży. Na zewnątrz znajduje się natomiast przestronny ogród z dodatkową ekspozycją z wieloma eksponatami naukowymi. Pobyt w Centrum stanowi świetne urozmaicenie urlopu szczególnie dla rodzin podróżujących z dziećmi – najmłodsi będą mieli okazję dobrze się bawić, a przy okazji nauczyć się wielu ciekawych rzeczy.

Chęciny – co warto zobaczyć?

Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Chęcinach jest zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku. Ulokowany na Wzgórzu Zamkowym góruje nad miasteczkiem i jest najbardziej charakterystycznym obiektem w okolicy. Dokładna data wzniesienia budowli nie jest znana – najdawniejsze źródła wskazują, że zamek musiał istnieć już w 1307, kiedy król Władysław Łokietek uczynił z warowni terytorialny ośrodek władzy gospodarczej, politycznej i militarnej. W zamku tym w latach 1310-1333 odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa małopolskiego. Odegrał on również ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami. Podczas zwiedzania zamku będziemy mogli między innymi zejść do lochu, zajrzeć do skarbca oraz laboratorium. Na obu basztach znajdują się punkty widokowe z piękną panoramą okolicy. Natomiast na wszystkich, którzy chcieliby poczuć się jak prawdziwy rycerz, czeka możliwość przymierzenia elementów zbroi. Powinniśmy jednak pamiętać, by na terenie warowni właściwie się zachowywać, ponieważ na jej terenie znajdują się dyby, klatka hańby, fotel czarownicy oraz krzesło inkwizytora.


Kolejnym wyjątkowym miejscem, które koniecznie trzeba uwzględnić podczas planowania urlopu, jest Jaskinia Raj. Przebiega przez nią trasa o długości 180 metrów. Swój początek ma ona w pawilonie głównym, gdzie czeka na nas także wystawa na temat procesów, które ukształtowały jaskinie. Znajdziemy tu także między innymi narzędzia pracy człowieka neandertalskiego pochodzące sprzed około 50 tysięcy lat, a także szczątki starożytnych zwierząt – wśród nich mamuta, nosorożca włochatego czy niedźwiedzia jaskiniowego. We wnętrzu jaskini zobaczymy imponujące kolumny naciekowe, stalaktyty, liczne skamieniałości koralowców, a także Jeziorak, misy martwicowe i pola ryżowe pokrywające dno jaskini. Miejsce to zachwyca turystów niezwykłymi formami naciekowymi, klimatem oraz tajemniczością.


Podczas wizyty w Jaskini Raj warto odwiedzić znajdujące się tuż obok Centrum Neandertalczyka. W specjalnie przygotowanym namiocie znajdują się cztery sale tematyczne z multimedialnymi prezentacjami. Podczas zwiedzania dowiemy się więcej na temat ewolucji od momentu Wielkiego Wybuchu, aż do pojawienia się człowieka neandertalskiego, a także poznamy życie człowieka pierwotnego. Najciekawszym elementem wystawy będzie bez wątpienia naturalnych rozmiarów replika potężnego mamuta – o ponad 3 metrach wysokości i ponad 6 m długości. W Centrum będziemy mieli także okazje zapoznać się z najnowszymi lokalnymi oraz światowymi odkryciami na temat życia Neandertalczyka.


Znacznie bliższą nam historię oraz zwyczaje będziemy mogli zobaczyć w Parku Etnograficznym znajdującym się w Tokarni – zaledwie 8 km od centrum Chęcin. Spacerując po ponad 70 hektarowym skansenie, będziemy mogli zobaczyć wiejskie zabudowania z różnych zakątków ziemi Kieleckiej. Pośród znajdujących się tu wiejskich zagród natrafimy na aptekę, młyn, szkołę z wyposażeniem, a także zabytkowy Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia wzniesiony w 1763 roku. Goście odwiedzający skansen będą mogli zobaczyć zabytkowe obiekty oraz eksponaty przedstawiające życie z różnych obszarów Kielecczyzny, natomiast wchodząc do wnętrz budowli poczują się, jakby przenieśli się w czasie.

Chęciny na weekend czy dłuższy pobyt?

Chęciny świetnie nadają się na weekendowy wyjazd – szczególnie w sezonie letnim. To świetna okazja, aby oderwać się od zgiełku miasta i spędzić rozrywkowo czas z rodziną. Główną zaletą wizyty w miasteczku są różnorodne atrakcje czekające na wczasowiczów. Pomiędzy zwiedzaniem ruin średniowiecznej warowni – w której będziemy mogli poczuć się jak rycerz, szykujący się do walki z Krzyżakami – a spacerem po skansenie w Tokarni – gdzie poczujemy się jak mieszkańcy urokliwej wioski – możemy udać się do niewątpliwie najpiękniejszej jaskini w Polsce. Dzięki temu wypad do Chęcin będzie świetnym pomysłem na rodzinny weekendowy wypad.

Noclegi w Chęcinach

Na wczasowiczów szukających noclegów w Chęcinach czekają przede wszystkim obiekty w kategorii agroturystyka. Tam też uda nam się znaleźć najkorzystniejsze oferty. Cena za usługę w tej kategorii może wynieść 60 złotych. Poszukując miejsca w Chęcinach, należy pamiętać, że ceny uzależnione są od lokalizacji oraz poziomu oferowanych usług. Podczas wyboru noclegu warto wziąć pod uwagę opinie innych gości na temat poszczególnych ofert.


Niektórzy właściciele obiektów oferują swoim gościom także dodatkowe udogodnienia. Turyści mogą liczyć przede wszystkim na dostęp do ogrodów z miejscami na grilla i placami zabaw dla dzieci. W niektórych przypadkach na turystów czeka możliwość jazdy konnej oraz spróbowania swoich sił podczas prac w polu. Wczasowicze mogą liczyć także na możliwość spróbowania swojskich produktów.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Chęcinach

Urlopowicze poszukujący obiektów noclegowych w Chęcinach oczekują przede wszystkim na dostęp do prywatnej łazienki oraz miejsca parkingowego. Zależy im także na możliwości korzystania z internetu, telewizora oraz dobrze wyposażonej kuchni lub wyżywienia na miejscu.

Ceny noclegów w Chęcinach

Średnia cena za nocleg w Chęcinach wynosi zaledwie 146 złotych. Cena za usługę zależna jest przede wszystkim od lokalizacji oraz standardu oferowanego przez właścicieli obiektów. Najkorzystniejsze oferty uda nam się znaleźć w kategorii agroturystyka. Cena za usługę może wynieść tam jedynie 60 złotych. Poszukując noclegu, warto pamiętać, że cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie trwania weekendu.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Chęcinach

Gdzie zapłacić bonem turystycznym w Chęcinach?
Bon turystyczny w Chęcinach możesz zrealizować w jednym z obiektów noclegowych, których listę znajdziesz po wejściu na listing.
Ile kosztuje nocleg w Chęcinach?
Cena za nocleg w Chęcinach zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka Chęciny, wtedy koszt noclegu może wynieść od 30 zł. Średnia cena noclegu w Chęcinach wynosi 71 zł.
Czy ceny noclegów w Chęcinach w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 7% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Chęcinach?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Chęciny”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Chęcinach zaczynają się od kwoty 30.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Chęcinach?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: agroturystyka, apartamenty. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Chęcinach mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Chęciny opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Chęcinach to: Wrzosowe Wzgórze, noclegicheciny.pl.
Które noclegi w Chęcinach są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Chęcinach poleca Wrzosowe Wzgórze, noclegicheciny.pl.
Które noclegi w Chęcinach są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Wrzosowe Wzgórze, noclegicheciny.pl.

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej