Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.
Natychmiastowa rezerwacja

Hotel Dal Kielce

  • Bezpłatne anulowanie
9.1 Rewelacyjny 3 opinie
od 259 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Kielce

Kielce położone są w Górach Świętokrzyskich. Na terenie miasta znajduje się szereg rezerwatów przyrody ożywionej i nieożywionej, m.in. Kadzielnia, Karczówka, Ślichowice, Wietrznia czy Biesak-Białogon. W Kielcach leży także spora część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego.


W Kielcach jest wiele miejsc wartych zobaczenia. Jednym z nich jest Pałac Biskupów Krakowskich, wzniesiony w latach 1637–1641, gdzie obecnie mieści się Muzeum Świętokrzyskie i Muzeum Narodowe, na tyłach którego znajduje się Ogród Włoski. A oprócz tego Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, Kościół św. Wojciecha, Pałacyk Zielińskiego, gdzie obecnie znajduje się Dom Środowisk Twórczych, kościół i klasztor na wzgórzu Karczówka, modrzewiowy Dworek Laszczyków - siedziba Muzeum Wsi Kieleckiej a także Rynek, którego lokalizacja została wyznaczona jeszcze w średniowieczu.


Będąc w Kielcach warto również wybrać się na wycieczkę jednym z licznych szlaków turystycznych, które swój początek mają właśnie w tym mieście: czerwonym szlakiem turystycznym prowadzącym do Chęcin, czarnego szlaku rowerowego prowadzącego do Cedzyny czy też czerwonego szlaku rowerowego prowadzącego do Podzamcza Piekoszowskiego.


Na terenie miasta znajdują się też różnorodne trasy spacerowe, szlaki miejskie i ścieżki rowerowe o różnej długości i stopniu trudności. Przez Kielce przechodzi również niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa a na terenie dawnego kamieniołomu na Kadzielni znajduje się podziemna trasa turystyczna mająca ok. 160 metrów. Ważną instytucją turystyczną w mieście jest Geopark Kielce.


W granicach miasta znajduje się część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, Kielecki Obszar Chronionego Krajobrazu, a także pięć rezerwatów przyrody: Rezerwat przyrody Kadzielnia, Rezerwat przyrody Biesak-Białogon, Rezerwat przyrody Karczówka, Rezerwat przyrody Ślichowice im. Jana Czarnockiego oraz Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego.

Kielce – co warto zobaczyć?

Jednym z miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów jest Rezerwat Kadzielnia, który należy do ścisłych rezerwatów przyrody nieożywionej. Obszar zajmuje powierzchnię 0,6 ha a zlokalizowany jest w centralnej części miasta. Na szczególną uwagę zasługuje tu tzw. Skałka Geologów znajdująca się pośrodku nie funkcjonującego już kamieniołomu. Pasmo Kadzielni sięgające wysokości 295 m n.p.m. należy do Pasma Kadzielniańskiego. Nazwa wzgórza pochodzi od tego, iż kiedyś na jego terenie zbierano zioła na kadzidło dla potrzeb katedry. Potem istniały tu zakłady zajmujące się wydobywaniem skały wapiennej do produkcji m.in. nawozów.


Kadzielnia jest obszarem chronionym ze względu na walory krajobrazowe i naukowe tego terenu. Piękny krajobraz został wykorzystany do stworzenia tam parku rekreacyjnego z wielkim amfiteatrem, gdzie odbywają się liczne koncerty. W okolicy usytuowane jest też Jezioro Szmaragdowe.


Innym równie ważnym miejscem na mapie Kielc jest Muzeum Wsi Kieleckiej założone w 1976 roku. W jego skład wchodzą: Park Etnograficzny w Tokarni w gminie Chęciny, Dworek Laszczyków w Kielcach, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz obiekty in situ w Bodzentynie i Szwarszowicach.


Będąc w Kielcach nie sposób nie wstąpić na miejscowy rynek, który jest jednym z najstarszych miejskich placów – jego istnienie datuje się na XII wiek. Rynek w Kielcach przez wieki pełnił funkcję centrum handlu, a lokalne targi odbywały się tu aż do 1935 roku. Zabudowę rynku stanowią pochodzące z XIX i XX wieku kamieniczki. W zachodniej części placu stoi natomiast ratusz, który jest siedzibą władz miasta.


Warto wiedzieć, że przez rynek prowadzi czerwony szlak turystyczny – idąc jego śladem, turyści docierają do zabytków i innych ciekawych zakątków w Kielcach.


W Rynku, tuż obok Ratusza znajduje się kolejne warte odwiedzenia miejsce -Pręgierz. To tam wykonywane były publiczne kary w postaci chłosty, zgodnie z obowiązującym wtedy prawem. Pręgierz został zniszczony w 1800 roku w wyniku pożaru. Dzisiaj znajduje się tu jedynie replika dawnego pręgierza, która stoi w tym miejscu od 2011 roku.


Ciekawą atrakcją dla całej rodziny może być także wizyta w kieleckim Muzeum Zabawek i Zabawy. Jest to doskonała propozycja dla każdego, kto chce się wybrać w podróż w czasie i zobaczyć jak było kiedyś, jak i dla tych, którzy chcą powspominać minione czasy. Muzeum zlokalizowane zostało w jednym z głównych punktów w centrum miasta - przy placu Wolności. Znajdują się tu ogromne zbiory zabawek historycznych, jak i współczesnych. Wszystko zaprezentowane w wyjątkowy i interesujący sposób.

Wypad do Kielc to świetny pomysł o każdej porze roku

Wyjazd do Kielc możemy zaplanować o każdej porze roku. Zdaniem turystów, urok Kielc roztacza się w całej krasie w miesiącach wiosennych i letnich, gdy zielona okolica zachęca do zwiedzania i wycieczek. Warto pojechać tam podczas majówki oraz w okresie wakacyjnym - w lipcu albo sierpniu.


Mimo iż Kielce nie są typowo turystyczną miejscowością, jest tam naprawdę wiele atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Dlatego też turyści coraz chętniej i licznie pojawiają się w mieście. Sporym atutem Kielc jest położenie – Góry Świętokrzyskie, co sprawia, że miasto bywa często bazą wypadową do innych, położonych nieopodal miejscowości.

Lokalne smaki – co zjeść w Kielcach?

Kuchnia świętokrzyska to połączenie tradycyjnej kuchni chłopskiej i szlacheckiej z domieszką tradycji żydowskich. Najważniejsze składniki potraw to kapusta, ziemniaki, kasza oraz mleko. Będąc w tym regionie Polski poszukajmy w menu takich pozycji jak: zalewajka (barszcz, którym zalewa się ugotowane i pokrojone ziemniaki), parzybroda (gotowane ziemniaki, z gotowaną kiszoną kapustą polane skwarkami ze słoniny) czy pasternocka (kasza ze śliwkami).


Cena obiadu w Kielcach dla jednej osoby to koszt średnio 30 zł. Chcąc zjeść obiad składający się z zupy i drugiego dania z dodatkami trzeba wydać około 40 zł lub więcej. Wiele zależy od rodzaju zamówienia oraz lokalu, na który się zdecydujemy.

Noclegi w Kielcach

Kielce posiadają dość rozbudowaną bazę noclegową. Przeważają hotele oraz kwatery i pokoje. Jednak w mieście funkcjonują także agroturystyki, apartamenty, pensjonaty, domki, hostele, campingi, motele, wille, zajazdy, noclegi pracownicze oraz ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe.


Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: agroturystyka i domki. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.


Szukając noclegów w Kielcach najlepiej skupić się na Centrum. Jest to bowiem najlepsza lokalizacja do zwiedzania miasta.

Ceny noclegów w Kielcach

Cena za nocleg w Kielcach zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet 25 zł. Jednak średnia cena noclegu w Kielcach wynosi 164 zł.


Warto pamiętać o tym, że ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Z tego powodu ceny noclegów w weekend mogą być droższe o 59% od cen w dzień powszedni.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Kielcach

Turyści poszukujący noclegów w Kielcach zwracają szczególną uwagę na następujące udogodnienia: prywatna łazienka, zagwarantowane miejsce parkingowe a także telewizor w pokoju i możliwość korzystania z kuchni.


Niektórzy dokonując rezerwacji pytają także o dostęp do internetu lub możliwość skorzystania z suszarki. Zdarzają się również zapytania dotyczące lokalizacji oraz o akceptację kart płatniczych.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Kielcach

Ile kosztuje nocleg w Kielcach?
Cena za nocleg w Kielcach zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje Kielce, wtedy koszt noclegu może wynieść od 35 zł. Średnia cena noclegu w Kielcach wynosi 217 zł.
Czy ceny noclegów w Kielcach w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 29% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Kielcach?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Kielce”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Kielcach zaczynają się od kwoty 35.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Kielcach?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: domki, agroturystyka. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Kielcach mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Kielce opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Kielcach to: Polna Zagroda, Wrzosowe Wzgórze, Noclegi Etap.
Które noclegi w Kielcach są polecane dla rodzin?
Które noclegi w Kielcach są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Noclegi Agat, Sucholand, Polna Zagroda.
Co warto zobaczyć w Kielcach?
W Kielcach jest wiele miejsc wartych zobaczenia. Wśród nich trzeba wymienić między innymi Rezerwat Przyrody Kadzielnia, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz kielecki rynek.
Jakie są atrakcje w Kielcach?
Do atrakcji Kielc można zaliczyć na przykład miejscowy amfiteatr Kadzielnia, w którym organizowane są koncerty i występy kabaretów, oraz miejscowe muzea.
W jakich dzielnicach szukać noclegów w Kielcach?
Szukając noclegów w Kielcach najlepiej skupić się na Centrum. Jest to bowiem najlepsza lokalizacja do zwiedzania miasta.
Jak znaleźć nocleg blisko Kadzielni w Kielcach?
Aby znaleźć nocleg blisko Kadzielni można otworzyć zakładkę Noclegi w pobliżu, widoczną przy opisie tej atrakcji, lub kliknąć ikonkę Na mapie, która znajduje się na listą noclegów w mieście. Otworzy się mapa Kielc wraz z zaznaczonymi lokalizacjami, co ułatwi znalezienie położonego najkorzystniej obiektu noclegowego.
Kiedy jechać do Kielc?
Urok Kielc roztacza się w całej pełni w miesiącach wiosennych i letnich, gdy zielona okolica zachęca do zwiedzania i wycieczek. Warto pojechać tam podczas majówki oraz w lipcu albo sierpniu.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!