Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Olsztyn

Olsztyn to stolica Warmii, piękne miasto, w którym turyści zakochują się od pierwszego wejrzenia. Dlaczego się tak dzieje? W Olsztynie historia łączy się z nowoczesnością, a dzięki jeziorom i lasom każdy znajdzie tam trochę spokoju i wytchnienia. Największe wrażenie wywiera na turystach Stare Miasto z gotycką konkatedrą św. Jakuba oraz Zamek Kapituły Warmińskiej, gdzie obecnie znajduje się siedziba muzeum. Z tym miejscem związany był Mikołaj Kopernik, który dowodził obroną twierdzy podczas ataku krzyżackich wojsk. Wiemy również, że w Olsztynie pracował nad swoimi odkryciami, dowodzi tego tablica astronomiczna umieszczona przez niego w krużganku.

Olsztyn – na weekend czy na dłuższy pobyt?

Szukając ciekawego miejsca na weekend, warto pomyśleć właśnie o Olsztynie. Miasto oferuje bowiem tyle rozrywek, by każdy mógł interesująco spędzić czas, zgodnie ze swoimi preferencjami. Staromiejskie uliczki kryją klimatyczne kawiarnie i knajpki, a spragnieni kontaktu z naturą mogą wybrać się nad jezioro. W granicach Olsztyna jest ich aż jedenaście, ale najwięcej atrakcji zorganizowano nad największym akwenem, którym jest Ukiel.


W Olsztynie jest także wiele zabytków, które świadczą o jego długiej historii. Najciekawszy to oczywiście zamek oraz gotycka katedra, ale podczas spaceru po mieście można obejrzeć również piękny ratusz czy samotną Wysoką Bramę, dawniej stanowiącą integralną część olsztyńskich murów obronnych. Inne lubiane przez turystów miejsce to most na rzece Łynie, gdzie zakochani przyczepiają kłódki, mające zagwarantować im wieczną miłość. Takich uroczych zakątków w Olsztynie jest wiele, a ich odkrywanie będzie świetną weekendową rozrywką.

Co warto zobaczyć w Olsztynie?

Turyści, którzy odwiedzają Olsztyn, zakochali się w tamtejszej starówce. Została ona odbudowana z wojennych zniszczeń, dzięki czemu odwiedzając stolicę Warmii można w pełni cieszyć się jej urokiem. Jedno z wejść prowadzi przez Wysoką Bramę, to jedna z ostatnich pozostałości po olsztyńskich średniowiecznych obwarowaniach. Niedaleko znajduje się plac Targu Rybnego, przy którym stoi muzeum Dom „Gazety Olsztyńskiej”, w latach międzywojennych mieściła się redakcja oraz drukarnia dziennika.


Centralny punkt olsztyńskiej starówki stanowi stary ratusz oraz gotycka konkatedra św. Jakuba, której bryła dominuje nad tą częścią miasta. Duże znaczenie ma również Zamek Kapituły Warmińskiej, który jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur z bogatą kolekcją dzieł sztuki oraz pamiątek historycznych. Część ekspozycji związana jest z Mikołajem Kopernikiem – upamiętnia go również ławeczka stojąca przed gmachem. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by zrobić zdjęcie z astronomem.


Podczas wizyty w Olsztynie warto wybrać się też do planetarium, które znajduje się w centrum miasta. Dzięki zastosowaniu multimediów i innych nowoczesnych technologii gwiazdy i planety są tam na wyciągnięcie ręki. Innym ciekawym miejscem w Olsztynie jest także Muzeum Nowoczesności, wizyta w tym miejscu przenosi do czasów skoku cywilizacyjnego, gdy miasto zaczęło przypominać prężny ośrodek. Ekspozycje ukazują w jaki sposób wykorzystywano wynalazki, podróżowano, wznoszono domy, a także jak wyglądało codzienne życie olsztynian.

Olsztyn – jak spędzać wolny czas?

Wolny czas w Olsztynie można wykorzystać zarówno na zwiedzanie, jak też innego rodzaju rozrywki. Hitem jest tam na pewno jezioro Ukiel z bogatą infrastrukturą wypoczynkową – obejmuje ona pięć świetnie przygotowanych kąpielisk, place zabaw (także wodne!), zaplecze sanitarne, a do także pomosty spacerowe i widokowe. W pobliżu jeziora wytyczono także ścieżki piesze i rowerowe, które warto wypróbować podczas pobytu w Olsztynie.


Bardziej kameralna plaża dostępna jest nad Jeziorem Kortowskim, w otoczeniu miasteczka akademickiego. Jest to część Olsztyna opanowana przez młodych, a do najważniejszych wydarzeń należy zaliczyć odbywającą się każdego roku Kortowiadę – olsztyńskie juwenalia.


Godny polecenia jest także kompleks Aquasfera z basenami ze sztuczną rzeką, podwodnymi masażami i biczami wodnymi. Ofertę uzupełniają rozgrzewające sauny wraz z orzeźwiającą studnią lodową. Szukając natomiast kontaktu z naturą warto wybrać się do Lasu Miejskiego, zajmującego prawie 15 procent powierzchni miasta! Można tam spacerować, jeździć na rowerze i sycić oczy otoczeniem zieleni.

Co zjeść w Olsztynie?

Regionalna kuchnia Warmii łączy tradycje kulinarne wielu grup etnicznych. W Olsztynie spotkały się smaki polskie, niemieckie i wschodnie, na stołach królują więc dania mięsne, mączne oraz ryby, które obficie występują w okolicznych jeziorach. Mając okazję na pewno warto spróbować warmińskich dzyndzałków, będących rodzajem klusek, pierogów oraz kartaczy. W mieście działa także rzemieślniczy browar, wykorzystujący tradycyjne receptury – lokalne piwo jest więc prawdziwą gratką dla smakoszy.


Koszt jednodaniowego obiadu dla jednej osoby w restauracji w Olsztynie to koszt od około 30 zł. Oczywiście wszystko zależy od charakteru lokalu oraz od rodzaju zamawianej potrawy.

Noclegi w Olsztynie

Olsztyn to miasto, do którego turyści przyjeżdżają na weekendowy wypoczynek lub kilkudniowy city break. Najczęściej są to pary lub kilkuosobowe grupy znajomych – z tego powodu w tamtejszej bazie noclegowej dominują kwatery i pokoje oraz apartamenty. Pokoje gościnne preferowane są przez osoby podróżujące w parze, które skupiają się na zwiedzaniu, dlatego wystarczy im wygodne łóżko oraz łazienka.


Turyści chcący zatrzymać się blisko centrum a także ci, którym zależy na przestrzeni i prywatności, najczęściej korzystają z noclegów w apartamencie. Obiekty tego typu to nieduże, samodzielne mieszkanka z niezbędnym wyposażeniem, zazwyczaj oferujące również miejsce parkingowe. Stanowią świetną bazę wypadową dla osób chcących korzystać z większości miejskich atrakcji.


Noclegi w Olsztynie można znaleźć również w obiektach z kategorii agroturystyka, ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowe, domki, internaty i schroniska oraz hostele.

Ceny noclegów w Olsztynie

Cena za nocleg w Olsztynie zależy od kategorii obiektu oraz jego lokalizacji. Średni koszt wynosi 114 zł, natomiast najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii internaty, schroniska, wtedy koszt noclegu może wynieść od 25 zł. Warto również sprawdzić, czy w dni powszednie i weekendy obowiązują te same ceny, bywa że właściciele wprowadzają cenniki weekendowe, co podnosi koszt zakwaterowania nawet o 43%.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Olsztynie

Osoby, które szukają noclegu w Olsztynie, zwracają uwagę na miejsca, gdzie oferowane są pokoje z łazienkami. To podstawowe udogodnienie i właściwie nikt nie wyobraża sobie wypoczynku bez dostępu do niej. W dużym mieście, takim jak Olsztyn, liczy się także gwarantowane miejsce parkingowe, co na pewno oszczędza czasu i nerwów związanych z parkowaniem auta.


Poza tym na wyposażeniu obiektów noclegowych powinny znajdować się telewizory, konieczny jest także dostęp do internetu oraz kuchni. Turystom planującym wyjazd do Olsztyna zależy także na możliwości wykupienie wyżywienia.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Olsztynie

Ile kosztuje nocleg w Olsztynie?
Cena za nocleg w Olsztynie zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje Olsztyn, wtedy koszt noclegu może wynieść od 39 zł. Średnia cena noclegu w Olsztynie wynosi 320 zł.
Czy ceny noclegów w Olsztynie w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 19% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Olsztynie?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Olsztyn”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Olsztynie zaczynają się od kwoty 39.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Olsztynie?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: kwatery i pokoje, domki. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Olsztynie mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Olsztyn opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Olsztynie to: Meta Makruty, Chill Warmia, Kamienny Krąg.
Które noclegi w Olsztynie są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Olsztynie poleca Kamienny Krąg, Warnija Noclegi, Chill Warmia.
Które noclegi w Olsztynie są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Meta Makruty, Pensjonacik Kameralny, Kamienny Krąg.
Jakie są największe atrakcje turystyczne w Olsztynie?
Do największych atrakcji turystycznych Olsztyna trzeba zaliczyć planetarium oraz plażę miejską nad jeziorem Ukiel. Jest to nowoczesne centrum rekreacji, które warto odwiedzić latem.
Co warto zobaczyć w Olsztynie?
W Olsztynie warto zobaczyć Muzeum Warmii i Mazur, mające swoją siedzibę na zamku, w którym rezydował między innymi Mikołaj Kopernik, oraz Stare Miasto z gotycką katedrą św. Jakuba.
W jakiej dzielnicy Olsztyna szukać noclegów?
Noclegów w Olsztynie najlepiej szukać na Starym Mieście, które zachwyca wyjątkowym klimatem, lub na Kortowie, gdzie mieści się centrum rekreacyjno-wypoczynkowe.
Jak znaleźć noclegi nad jeziorem w Olsztynie?
Aby znaleźć noclegi nad jeziorem w Olsztynie, można kliknąć ikonę Na mapie. Otworzy się wtedy mapa miasta z zaznaczonymi lokalizacjami, co ułatwi wybór najkorzystniej położonego obiektu.
Co zjeść w Olsztynie?
Podczas wyjazdu do Olsztyna warto spróbować warmińskich potraw, takich jak dzyndzałki, oraz świeżych ryb. W kuchni warmińskiej najczęściej wykorzystywany jest szczupak, węgorz, sieja oraz okoń.
Ile kosztuje obiad w Olsztynie?
Obiad w Olsztynie to koszt od 20 zł dla jednej osoby.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!