poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00

Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Noclegi w okolicy Zgorzelca:

Potwierdzenie do 24 godzin

Hotel AMBER

  • Śniadania w cenie
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
Nowość w Nocowaniu!
od 10000 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana
Potwierdzenie do 24 godzin

Hotel Rychło Bogatynia

  • Śniadania w cenie
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
Nowość w Nocowaniu!
od 230 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana
Natychmiastowa rezerwacja

Hotel Zámeček Raspenava

  • Śniadania w cenie
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
7.5 Dobry 4 opinie
od 331 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Zgorzelec

Miasto leżące na terenie województwa dolnośląskiego, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej. Przed 1945 rokiem stanowiło część niemieckiego Görlitz, obecnie funkcjonuje jako samodzielne miasto przygraniczne. W Zgorzelcu znajduje się wiele zabytków, które zostały wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Turyści przyjeżdżają tutaj ze względu na możliwość zwiedzenia dwóch miast, jednego po stronie polskiej, a drugiego po stronie niemieckiej, oddzielonych od siebie rzeką Nysą, a podróż samochodem z centrum jednego miasta do drugiego zajmuje zaledwie 9 minut.

Zgorzelec – co warto zobaczyć?

Zgorzelec z pewnością może pochwalić się wspaniałym zespołem parków miejskich. Pierwszy z nich, leżący na południe od centrum miasta, został założony u schyłku XIX wieku. Park ma charakter krajobrazowy, a na jego środku znajduje się staw z małą wysepką oraz amfiteatr z 1966 roku. Jego symbolem architektonicznym jest Miejski Dom Kultury o cechach klasycystycznych. Kolejny park ciągnie się wzdłuż brzegu Nysy Łużyckiej. Powstał na początku XX wieku poprzez adaptację istniejących terenów zielonych, bez niepotrzebnej ingerencji w ich charakter. Wśród drzew powstało wiele schodków i altanek widokowych, co sprawia, że park ma swój niepowtarzalny, lekko romantyczny klimat. Ostatnim, który należy do całego zespołu parków, jest niewielki skwer im. Księdza J. Popiełuszki. Jego pierwotny układ, pochodzący z roku 1900, oparty był na dwóch przecinających się osiach widokowych. Obecnie nieco się różni, z powodu dodania kilku ścieżek, zbiegających się na trzech placykach.


W Zgorzelcu znajduje się ponad 50 zabytkowych kamienic i domów, pochodzących z okresu od XVI do XX wieku. Większość z nich w pełni oddaje styl secesyjny. Najstarszą częścią miasta jest Przedmieście Nyskie. Zachował się tam rząd malowniczo położonych nad rzeką Nysą kamienic, a pośród nich m.in. Muzeum Łużyckie.

Co robić w Zgorzelcu w wolnym czasie?

Mając odrobinę wolnego czasu, podczas pobytu w Zgorzelcu, warto wybrać się do Muzeum Łużyckiego. Działalność muzeum opiera się na szerzeniu wiedzy oraz zainteresowania regionem, a także chęci pobudzenia świadomości lokalnej, społeczeństwa zgorzeleckiego. Na ekspozycję stałą od 2010 roku, składają się obiekty prezentujące wnętrze chaty łużyckiej z okresu XVIII i XIX wieku. Odtworzono ścianę domu o konstrukcji przysłupowej, natomiast wnętrze wyposażono w przedmioty użytku codziennego. Poza ekspozycją stałą, w muzeum organizowane są także liczne wystawy czasowe.


Będąc w Zgorzelcu latem, podczas upalnych dni, możemy skorzystać z miejskiego basenu odkrytego. Cały kompleks składa się z trzech basenów, a każdy z nich jest odpowiednio dostosowany do umiejętności pływających. Dodatkową atrakcję basenów stanowi zjeżdżalnia. Kompleks jest tłumnie odwiedzany w okresie wakacji letnich, ze względu na panujące tutaj świetne warunki rekreacyjno-sportowe. Co więcej, na terenie kompleksu znajdują się korty tenisowe, wypożyczalnia sprzęt plażowego oraz bogate zaplecze gastronomiczne. W okresie letnim basen czynny jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

Co zjeść w Zgorzelcu?

Kuchnia regionalna w Zgorzelcu opiera się na popularnych daniach, serwowanych na terenie Dolnego Śląska. W kartach miejscowych restauracji znajdziemy, chociażby takie przysmaki jak słynna rolada, podawana oczywiście w towarzystwie modrej kapusty i klusków śląskich. Turyści zakochali się także w tutejszej soljance. Ta fantastyczna zupa, pochodząca ze wschodu Europy, gotowana jest zazwyczaj na mięsnym, grzybowym lub rybnym rosole z dodatkiem aromatycznych przypraw ziołowych. Zupa ma słono-kwaśny smak i koniecznie trzeba ją jeść z dodatkiem śmietany oraz sporej ilości pieprzu, pietruszki i kopru.

Noclegi w Zgorzelcu

Mimo że Zgorzelec nie posiada mocno rozbudowanej bazy noclegowej, to jednak turyści chętnie wybierają to miejsce, na spędzenie urlopu. Wśród obiektów noclegowych, największą popularnością cieszą się te z kategorii: kwatery i pokoje oraz agroturystyka. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena i dogodna lokalizacja, ale również opinie pozostałych gości. Wybierając obiekty z kategorii agroturystyka, zyskujemy nie tylko ciszę i spokój, a także możliwość odetchnięcia od zgiełku miasta, ale także w większości wypadków, możemy wykupić posiłki na miejscu, co gwarantuje smaczne i regionalne jedzenie.

Ceny noclegów w Zgorzelcu

Ceny noclegów w Zgorzelcu są zróżnicowane i w dużej mierze zależą od ich standardu i lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiektach oferujących wynajem pokoi, wówczas za nocleg możemy zapłacić nawet od 40 zł. Mimo że większość właścicieli indywidualnie ustala cennik, nie różni się on w zależności od sezonu czy weekendu. Dodatkowo planując urlop, warto zwrócić uwagę, ze wiele obiektów noclegowych do swojej oferty często wprowadza cenniki okazjonalne i promocyjne.


Średni koszt noclegu w Zgorzelcu wynosi 76 zł.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Zgorzelcu

Turyści, poszukując miejsca noclegowego w Zgorzelcu, najczęściej pytają o dostęp do prywatnej łazienki oraz możliwość korzystania z kuchni, w celu samodzielnego przygotowania posiłków. Chcą mieć telewizor i sprawny internet. Często pojawiają się także pytania o sąsiedztwo parkingu oraz możliwość wykupienia na miejscu wyżywienia – to udogodnienie jest najczęściej poszukiwane przez rodziny podróżujące z dziećmi. Ważna jest również lokalizacja, im bliżej centrum miasta, tym lepiej.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Zgorzelcu

Co warto zobaczyć w Zgorzelcu?
Podczas zwiedzania Zgorzelca warto zobaczyć secesyjne kamienice na Przedmieściu Nyskim oraz obejrzeć eksponaty zgromadzone w Muzeum Łużyckim. Warte uwagi są również zgorzeleckie zespoły parkowe – jeden ciągnie się wzdłuż brzegu Nysy Łużyckiej, natomiast drugi znajduje się w południowej części miasta.
Jakie są atrakcje w Zgorzelcu i okolicy?
Letnią atrakcją Zgorzelca jest kompleks basenów na świeżym powietrzu, które są oblegane zwłaszcza w upalne dni. Do atrakcji miasta należy też Miejski Dom Kultury. Jest to piękny neobarokowy budynek o przykuwającym uwagę wnętrzu. Natomiast ciekawymi punktami na mapie okolicy są zamki, np. zamek w Świeciu oraz Zamek Podskale.
W jakiej dzielnicy Zgorzelca szukać noclegów?
Szukając noclegów w Zgorzelcu warto zdecydować się na obiekty leżące na przykład na terenie Przedmieścia Nyskiego. Jest to najstarsza część miasta, stanowiąca jego centrum. Wybierając tę lokalizację turyści mają łatwy dostęp do zabytków i innych atrakcji Zgorzelca.
Co najlepiej zjeść w Zgorzelcu?
W Zgorzelcu warto spróbować dań, które są popularne na terenie Dolnego Śląska. To na przykład rolada z kluskami oraz soljanka, czyli zupa pochodząca ze wschodniej części Europy.
Ile kosztuje obiad w Zgorzelcu?
Cena obiadu dla jednej osoby w Zgorzelcu to koszt od 20-30 zł.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!