Nowe obostrzenia i zasady bezpieczeństwa od 28 grudnia

Nowe obostrzenia i zasady bezpieczeństwa od 28 grudnia

Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski przedstawił nowe zasady, które wchodzą w życie 28 grudnia 2020 i będą obowiązywać do 17 stycznia 2021. Ponownie zaostrzane są ograniczenia w działaniu obiektów noclegowych i stoków narciarskich, zamknięte będą także galerie handlowe.

Po świętach Bożego Narodzenia zostaną wprowadzone nowe restrykcje. Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w czwartek 17 grudnia, minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie „narodowej kwarantanny”. Co to dokładnie oznacza? Przedstawiamy najważniejsze obostrzenia, które zaczną obowiązywać 28 grudnia 2020 i potrwają do połowy stycznia 2021.

Hotele i stoki narciarskie zostaną zamknięte


Stało się to, czego obawiali się przedsiębiorcy z branży turystycznej. Rząd ponownie zamyka stoki narciarskie oraz obiekty noclegowe. Oznacza to, że można zapomnieć o wyjeździe sylwestrowym czy feriach poza domem. Co więcej, zakaz przyjmowania gości dotyczy również osób w podróży służbowej!

Z noclegów mogą korzystać wyłącznie:
  • medycy,
  • pracownicy służb mundurowych,
  • pacjenci szpitali specjalistycznych,
  • wyjątkiem są także ośrodki COS i hotele pracownicze.

Zwrot zaliczki / zadatku w czasie kwarantanny narodowej

W związku z nowymi obostrzeniami, które poznaliśmy na konferencji ministra zdrowia, wiele osób stanęło przed problemem dotyczącym wyjazdów sylwestrowych i podczas ferii zimowych. Jako że nie dojdą do skutku, turyści zastanawiają się, co z wpłaconymi zaliczkami oraz zadatkami?

  • Gdy usługa nie zostanie wykonana z winy turysty, zadatek przepada na rzecz właściciela, ale zaliczka zostaje zwrócona turyście.

  • Gdy usługa nie może zostać wykonana z winy właściciela obiektu noclegowego, wtedy turyście przysługuje zwrot dwukrotności zadatku, natomiast zaliczka ma zostać zwrócona w takiej samej kwocie.

  • Gdy, tak jak teraz, usługa nie może zostać wykonana z przyczyn niezależnych, wtedy zarówno zaliczka, jak i zadatek są zwracane w takiej samej kwocie, w jakiej zostały zapłacone.

Nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021:

  • Zamknięte będą galerie handlowe, poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami i sklepami z książkami, prasą itp. Otwarte pozostają jednak wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

  • Infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko w ramach sportu zawodowego.

  • Osoby, które przyjeżdżają do Polski transportem zorganizowanym będą musiały poddać się 10- dniowej kwarantannie.

Przedłużone zostają obostrzenia, które obowiązują w tej chwili, czyli zakaz przemieszczania osób poniżej 16 roku życia w godzinach 8:00-16:00 bez opieki, ograniczenia w transporcie zbiorowym, działaniu restauracji czy klubów fitness itp.

Ograniczenia dotyczące sylwestra


Podczas konferencji prasowej przedstawione zostały również zasady dotyczące tegorocznego sylwestra. Najważniejsza kwestia to zakaz przemieszczania się pomiędzy godziną 19:00 w sylwestra a 6:00 w Nowy Rok. Oznacza to, że będziemy musieli pozostać w domach – poza wyjątkami, jak czynności służbowe i inne ujęte w rozporządzeniu.

Następny artykuł Zwrot zaliczki / zadatku za...

Komentarze (78)

Ex Kuracjusz

18 dni temu
Kombinatorzy-ludzie umierają a was też może to spotkać. Opamiętajcie się! Rząd pokrywa straty na tyle ile stać budżet.

55.20

15 dni temu
Pokrywa nie wszystkim, zwierzątka co mocniejsze więcej odgryzą, małe muszą jakoś przeżyć
26 dni temu
Czy serwisant, nie związany z branżą medyczna lub nie działający w zw. z Covid, czyli taki zwykły pracownik, który musi jechać na przegląd lub serwis maszyny, czy taki ktoś może spać w hotelu?

Nocowanie.Pl

21 dni temu
Należy sprawdzić to w artykule 5. ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 667 oraz z 2020 r. poz. 568, 1086, 1339, 2255 i 2320)
Wszystkie kwestie zostały objaśnione w naszym artykule: https://www.nocowanie.pl/kto-moze-korzystac-z-noclegow-podczas-obostrzen.html

Tomek

28 dni temu
Wynika z tego, że gdy dodam do działalności PKD 55.90 to mogę legalnie wynajmować pokoje?

***** ***

29 dni temu
***** ***.

Artur

29 dni temu
Czy w ramach nowych obostrzeń od 28.12 dozwolony jest wynajem noclegu dla osób które muszą odbyć kwarantannę, np. wracające z zagranicy, a jeśli tak to jaki dokument potwierdzający muszą okazać?
29 dni temu
Czy ktoś się orientuje jakie konsekwencje mogą grozić zarówno osobie, która mimo obostrzeń wynajmie gdzieś dla siebie pokój/apartament/domek, a jakie właścicielowi takiego obiektu?
31 dni temu
Czy wynajem długoterminowy domku jest dozwolony?

Pat

miesiąc temu
a jak z gośćmi zagranicznymi? ich też dotyczą te obostrzenia/ musza mieć przy sobie dokument potwierdzajacy?

Dawid

miesiąc temu
Czekali 4 dni o czwartku do poniedziałku żeby wydać rozporządzenia. Chyba tylko po to żeby część osób z nerwów przez weekend się powiesiła.

Ssss

miesiąc temu
Rozumiem ze jak wynika z treści rozporządzenia https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/2316
"usługi hotelarski" dotyczą wszystkich obiektów a nie tylko hoteli i w związku z tym najem mieszkań/apartamentów z pkd 55.20Z także jest zabroniony?

Agnieszka

miesiąc temu
Najem jest dozwolony w ściśle określonych warunkach czyli tylko dla osób, które, z racji wykonywanego zawodu, muszą być w danym miejscu. W rozporządzeniu są dokładnie wyszczególnione zawody. Jest zakaz wynajmu turystycznego.

OOL

miesiąc temu
Witam czy ktoś wie jak wyglada kwestia domków na wynajem ?
Mam Obiekt ogrodzony na którym znajduja sie 4 domki odgrodzone od siebie i czy moge je wynajac na sylwestra ?

Agnieszka

miesiąc temu
W rozporządzeniu jest wyszczególnione kogo można przyjąć w domku. Taki nocleg jest zawsze związany z wykonywaniem zawodu a nie z turystyką i rekreacją. Warto zajrzeć do rozporządzenia.

Tomek

28 dni temu
Zmień PKD na 55.90 i po sprawie.

L. L

miesiąc temu
Czy osoba, sprawująca opiekę nad nieuleczalnie chorym, przebywającym w szpitalu specjalistycznych, a sama jest zakwaterowana w hotelu, będzie mogła tam przybywać, po wejściu życie zakazów.

Pat

miesiąc temu
tak, ale należy mieć dokument to potwierdzajacy, np. skierowanie.

lokal205091

miesiąc temu
https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/2316

Aga

miesiąc temu
Proszę o komentarz eksperta, dziękuję

Aga

miesiąc temu
tak jest opublikowane

Kam

miesiąc temu
Czy rozporządzenie zostało już opublikowane?

Nocowanie.Pl

miesiąc temu
Tak. Zostało opublikowane minionej nocy.

Kmicic

miesiąc temu
Również podpinam się pod pytanie jak rozpoznać hotel pracowniczy?

Hotelarz

miesiąc temu
obiekt musi mieć PKD 55.90.Z

Pytanie

miesiąc temu
Co to jest hotel pracowniczy? Jak to rozpoznać?

Nocowanie.Pl

miesiąc temu
Hotel pracowniczy to obiekt mieszkalny o charakterze tymczasowego mieszkania dla grupy pracowników. Utrzymywany jest przez macierzystą organizację (może to być przedsiębiorstwo, szpital czy szkoła).

Gośc

miesiąc temu
Mam wpisane pkd 55.20, nie widzę różnicy miedzy 55.90 Od zawsze skupiam sie na wynajęciach dla brygad pracowniczych lub osobach przyjeżdząjących do pracy. Nie wynajmuje turystom. Jedzenia nie przygotowuje, nie sprzątam klientom, jest ogólnie dostępna kuchnia. Mam 3 pokoje, jeden z indywidualną łazienką i dwa ze wspólną. kwestia wpisania PKD czy są wieksze róznice?

Pytanie

miesiąc temu
czy pracownicy budowlani, serwisanci itp. realizujacy kilkutygodniowe kontrakty, prace mogą korzystać z noclegów po 28.12.2020?

Wqwq

miesiąc temu
wynika z tego ze tylko z hoteli pracowniczych :D ... gdzieś takie zapewne są

Beata

miesiąc temu
No wlasnie, co to jest hotel pracowniczy. Czy pracownicy firm np. budowlanych, czy osoby chcące wynająć pokój ze względu na bliskość miejsca pracy mogą wynajmować pokój?

Hotelarz

miesiąc temu
Hotel pracowniczy to taka działalność, która działa zgodnie z PKD 55.90.Z

Pytający

miesiąc temu
Mam pytanie czy można użyczyć domek na podstawie umowy o użyczenie? W mojej opinii, w takim przypadku usługa nie będzie kwalifikować się pod najem turystyczny.

Kaś

miesiąc temu
Myślę, że rządzący teraz właśnie czytają takie fora, żeby wiedzieć co branża kombinuje. Dlatego jeszcze nie ma rozporządzenia.

Ola

miesiąc temu
Czy przy zwrocie zaliczki/zadatku zastosowanie ma specustawa art 15zp (o ile dobrze pamiętam) czyli czas na zwrot to okres 180 dni?

Grzegorz

miesiąc temu
Z drugiej strony usługi hotelarskie definiuje się jako krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych,
a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług
z tym związanych.

Co to znaczy krótkoterminowe? Jak interpretować ten zapis? Po ilu dniach świadczenia usługi przestaje ona być krótkoterminowa?

Sad

miesiąc temu
co do zasady krótkoterminowe czyli 1-30 dni

Kasia

miesiąc temu
Zgodnie z prawem ustala się następujące rodzaje obiektów hotelarskich:
1) hotele - obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych,
świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów;
2) motele - obiekty położone przy drogach, dysponujące parkingiem, posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych;
3) pensjonaty - obiekty posiadające co najmniej 7 pokoi, świadczące dla swoich klientów całodzienne wyżywienie;
4) kempingi (campingi) - obiekty strzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach, samochodach mieszkalnych (campobusach) i przyczepach samochodowych, przyrządzanie posiłków, parkowanie samochodów, a także świadczące
usługi związane z pobytem klientów; obiekty te mogą dodatkowo umożliwiać nocleg w domkach turystycznych lub
innych obiektach stałych;
5) domy wycieczkowe - obiekty posiadające co najmniej 30 miejsc noclegowych, dostosowane do samoobsługi klientów oraz świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów;
6) schroniska młodzieżowe - obiekty przeznaczone do indywidualnej i grupowej turystyki młodzieżowej, dostosowane
do samoobsługi klientów;
7) schroniska - obiekty zlokalizowane poza obszarami zabudowanymi, przy szlakach turystycznych, świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów;
8) pola biwakowe - obiekty niestrzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach.

Co natomiast z domkami i apartamentami?

Domkiwid

miesiąc temu
Przepraszam, ale czy została już opublikowana treść rozporządzenia?

Sad

miesiąc temu
w poprzednim rozporządzeniu z listopada użyto słowa 'usługi hotelarski" a nie "obiekty" - przez co rozumie się: "jako usługi krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług
z tym związanych." a więc także apartamentów, itp
Zakładam ze w nowym rozporządzeniu także użyte będzie to sformułowanie
miesiąc temu
Witam a co z np wyjazdem z dziećmi na rehabilitację z opiekunem mamy rehabilitację prywatna a nie mamy gdzie spać

Patryk

miesiąc temu
Czy już wiadomo, czy zakaz obejmuje również kwatery prywatne itp.?

Nocowanie.Pl

miesiąc temu
Z informacji podanych przez rząd wynika, że zamknięte mają być niestety wszystkie obiekty noclegowe. Wyjątki, kiedy możliwe będzie wynajęcie noclegu, są wymienione w powyższym tekście.

Sssad

miesiąc temu
tak jak w poprzednim rozporządzeniu dot. wszystkich usług hotelarskich także tych w prywatnych apartamentach/mieszkaniach.

(zalezy co pan rozumie przez "prywatne" jeśli przez prywate rozumie pan ich wynajecie nawet na 1 dzień bez rejestracji w urzędzie miejskim i bez odprowadzania podatku od us i innych opłat lokalnych - czyli nielegalnie ;) to może pan wszystko ale do czasu aż złapią ;D0
miesiąc temu
A co z wyjazdem dzieci na zimowiska sportowe?

Nocowanie.Pl

miesiąc temu
Kwestie dotyczące zimowego wypoczynku dzieci podczas ferii 2021 zostały wyjaśnione w innym naszym artykule: https://www.nocowanie.pl/ferie-zimowe-2021--na-jakich-zasadach-mozna-zorganizowac-wypoczynek.html

Antek

miesiąc temu
Czy w związku z nowymi restrykcjami Nocowanie.pl planuje zamrozić odejmowanie punktów i wydłużyć czas trwania abonamentu?

Nocowanie.Pl

miesiąc temu
Decyzja będzie uzależniona od dalszych działań rządu. Naszym celem jest zapewnie jak największej liczby turystów na przyszłe terminy, by jak najszybciej wrócić do normalności.

mmalarewiczo2pl

miesiąc temu
Pytanie mam takie a czy mogę udostępnić apartament "rodzinie" dalszym wujkom i ciocią :) ?

Nocowanie.Pl

miesiąc temu
W artykule zostały wymienione wyjątki od zakazu wynajmowania noclegów. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem.

Patrycja

miesiąc temu
Czy w takim razie można wynająć apartament na cały miesiąc? (I skorzystać tylko z np. tygodnia). Jaki jest próg długości pobytu tak żeby ten był legalny? Chodzi i to, aby umową najmu kwalifikowała się pod najem długoterminowy, który jest dozwolony.

Aga

miesiąc temu
Wynajem długoterminowy to umowa podpisana minimum na rok.

Fancy

miesiąc temu
Do ilu osób obcych może przebywać oprócz mieszkańców pod jednym adresem ?

Aga

miesiąc temu
Do 5 osób.

Polak Potrafi

miesiąc temu
A czy wynajem długoterminowy jest zakazany? Bo jak nie to można podpisać umowę na rok i ją po kilku dniach wypowiedzieć. Co sądzicie?

Nocowanie.Pl

miesiąc temu
Obostrzenia dotyczą tylko wynajmu krótkoterminowego.

Jak

miesiąc temu
A co z obowiązkiem zameldowania? Przepisy stanowią, że powinno się zameldować do 4 doby po przeprowadzce.

Zobacz również