Ograniczenia na tatrzańskich szlakach. Czym są spowodowane?

Ograniczenia na tatrzańskich szlakach. Czym są spowodowane?


Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Skąd ta pewność? Otóż Tatrzański Park Narodowy ogłosił w mediach społecznościowych, że w Dolinie Strążyskiej w Tatrach obudził się niedźwiedź! Jednoznacznie wskazują na to ślady zostawione na śniegu.

Na kartach kalendarza marzec. Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Bociany są już w drodze, z dalekich wypraw powracają też żurawie, a w Tatrach z zimowego snu budzą się ...niedźwiedzie!

- Tak, to ON -  czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku. - Od kilku dni obserwujemy już ślady niedźwiedzia w Dolinie Strążyskiej. To znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami.

A w związku powrotem przyrody do życia, na szlakach turystycznych wprowadzono ograniczenia.

- To  szczególny czas dla przyrody, dlatego przypominamy, że od 1 marca na szlaki zapraszamy wyłącznie od świtu do zmierzchu – informuje Tatrzański Park Narodowy. - Ograniczenie ma m.in. umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy właśnie nad ranem.


Zakaz poruszania się po tatrzańskich szlakach


Wraz z początkiem marca wszedł w życie zakaz poruszania się po Tatrach od zmierzchu do świtu. Będzie on obowiązywał do 30 listopada. I dotyczy wszystkich miłośników górskich wędrówek. Zasada ta została wprowadzona ze względu na mieszkające w parku zwierzęta, dla których noc jest często okresem żerowania i swobodnego przemieszczania się.

Turyści zwierzęta płoszą i zaburzają ich naturalny rytm. Poza tym, jak twierdzą władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, zwierzęta po zmroku stają się bardziej agresywne, dlatego spotkanie np. niedźwiedzia nocą mogłoby się skończyć dla człowieka tragicznie. By nie ryzykować i pozwolić mieszkańcom tatrzańskich lasów spokojnie żyć, wprowadza się zakaz nocnych wędrówek.Nowe ceny w Tatrzańskim Parku Narodowym


Wraz z początkiem marca 2021 roku, zmienia się cennik biletów wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zgodnie z informacjami zawartymi w elektronicznym systemie zakupowym za bilet normalny, który do tej pory kosztował 6 zł, od dziś kosztował będzie 7 zł. Cena biletu ulgowego wyniesie 3,50 zł. Ostatnia podwyżka biletów wstępu miała miejsce rok temu – 1 marca 2020 roku.

Tatrzański Park Narodowy nie wydał jeszcze komunikatu w sprawie podwyżki, jednak zapewne taka informacja się pojawi, bowiem na stronie internetowej TPN znajdują się już zaktualizowane ceny.

Warto przypomnieć, że 15% od wpływu z biletów wstępu do TPN przekazywane jest do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poza tym pieniądze przeznaczane są m.in. na działania związane z edukacją, monitoringiem, ochroną przyrody, utrzymaniem infrastruktury i remontami szlaków.


Następny artykuł Nieoczywiste propozycje...

Komentarze

Zobacz również